Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Príspevokod užívateľa Steve » 22 Jún 2019 19:13

Zdravím Vás kolegovia papieráci.

Začnem trošku poeticky a osobne, veď tu máme oslávenca.

Medzi geniálnich velikánov môjho života samozrejme patria moji rodičia, úžasná manželka a fantastické deti, trpezlivý a pevný trénery,
schopný a múdry velitelia, a veľa ďalších výnimočných ľudí.
No a práve tu si uvedomujem, že ...

Čo pre nás znamenal časopis abc???
My dávnejšie narodený prelistujme svoje archývy, a všimnime si čo nás abecéčko učilo už pred !!! päťdesiatimy !!! rokmy: separovať odpad, láska k prírode, rešpekt a úcta k starším a k životu, učilo nás to myslieť a rozmýšlať , v skratke: abecéčko nás učilo (pozitývne)

A čo náš pán Kráľ???
Jeho výtvory nás učili, estetiku, trpezlivosť, rozmýšlať nad postupom, kreativitu ...
V skratke: pán Vyškovský nás "UČIL", a jeho diela nás učili myslieť a rozmýšlať.

Pán Kráľ papierový R.Vyškovský sa veľkou mierou podielal na prežívaní môjho detstva, a spoločne s časopisom abc,
aj na formovaní mojej osobnosti a vlastne tým pádom aj na mojej dospelosti a budúcnosti.
Za to patrí p.Vyškovskému obrovská vďaka, ktorá sa dá ťažko akokoľvek vyjadriť.
Skúsim to zhrnúť do štyroch slov: VĎAKA, OBDIV, ÚCTA, REŠPEKT. (A v rozsahu nekonečnom.)

Je mi cťou a potešením zúčastniť sa takejto akcie,(aspoň virtuálnej).
Veľmi rád aj ja prispejem svojou troškou k tak ohromnému jubileu, ako sú 90 narodeniny. (Waw, to už je niečo, to si naozaj zaslúží fakt veľký obdiv a úctu.)

Zalovil som hodne hlboko do môjho archývu, a vybral som súbor modelov ktoré, nebyť tejto akcie, nikdy by som ich nestaval.
Ide o Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Ale toto nieje hociaká empéerka. Sú to modeli ktoré takmer nikto nestavia a neprezentuje, asi preto, že niesu také lákave ako tá nová veľká empéerka.
Toto je projekt, o ktorom možno ani sám autor netušil, že sa o niekoľko rokov stane najrozsiahlejšia papierová stavebnica.(možno na svete). Mimochodom, na vystrihovanke spolupracoval aj p.Pavel Blecha.

Takže, skúsim model v krátkosti predstavit, v stručnosti odprezentovať, ale hlavne dokončiť.

Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Príspevokod užívateľa Steve » 22 Jún 2019 19:38

V roku 1976 ročnik 21 č.4, vyšli dva domčeky označené ako čp.1 a čp.2.
Neskôr r.21 č.7 a č.18 boli vydané ešte ďalšie štyri domčeky.
Vtedy nikto z nás ani nesníval že to raz bude prekreslené a doplnené v rozsahu .... no proste ohromnom, že aký kolos z toho raz bude.

Model som si prekopíroval na 200g lasercopy papier na laserovej kopírke.
Neplánujem žiadne úpravy. Retuš temperkamy, lepidlo klasika herkules, nožnice, skalpel, pinzeta.



Začínam stavbou domu čp.1. Ide o stavbu z obdobia gotiky, neskôr renesančne prestavaný, a štít má z obdobia baroka.
P.Vyškovský nás zasvätil aj do tajov stavebných slohov.(hlava pomazaná,, darmo: je to proste Kráľ)
Štandardom RV je číslovanie dielov, ibaže od jednotky ide čp.2. Ja staviam najprv čp.1 tak štartujem od č.17 a ďalej.


Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Príspevokod užívateľa Fito » 22 Jún 2019 21:02

Nádherné domčeky,a veľmi pekne spracovaný úvod.
Zaujali ma aj tie tvoje temperky, to je nejaká sada, alebo si si to namiešal sám?
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Príspevokod užívateľa Steve » 23 Jún 2019 11:02

Caw Fito, som rád že sa model páči, aj keď je to už fakt riadne oldies.
K mojim temperkám: dlho som pobehoval po lekárňach a pítal si obaly zo starých liekov.
Takže mám kopec obalov s namiešanými stovkami odtieňov, ale chcel som niečo, v čom sa ľahšie udrží poriadok.
V papiernictvach a umeleckých potrebách nebolo nič použitelne, a tak som raz navštívil obchod s milion vecičkamy pre
nadšencov domáceho majstrovania všehochuti. Myslím, že sa to volá Tedi, alebo nejak tak.
Ani tam mi nič nepadlo do oka, žiaden zásobník na farby. Až som si všimol "zásobník na špulky na nite".
Takže ten malý zázrak ktorý je na fotke, je tento zásobník. Tak som si ich zopár nakúpil.
Farby som si sám namiešal do každého boxíku, a aj vrchnák sa dá použiť ako mixovacia paleta.
Som s tým veľmi spokojný, a určite odporúčam všetkým.

Lepeniu zdar.
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Príspevokod užívateľa Steve » 23 Jún 2019 15:32

Zdarec.
Vonku je škaredo, a to je priestor pre modelárstvo.
Pokračujem výrobou obydvoch štítov, a po nich som sa pohral s arkierom. (slovenčinári a architekti, opravte ma ak treba)




Tu sa ešte vrátim k retuši:
Veľmi veľa rokov som retuš riešil iba fikskami, proste som tomu neprikladal dostatočnú vážnosť, ""ááále čo, to je dobré, fiksky stačia"". Retuš bola nutná otrava.
Až jedného krásneho dňa sa dcéra rozhodla študovať výtvarné umenie. A ja si hovorím: Ty kokso!! po kom to má??????
No a keď som videl ako si chlapci malujú svojich bojovníkov a sauroobludy.... začalo my byť jasné, že to nieje náhoda. A nebola - veď manželka je učiteľka. :victory:
Tak som odložil fiksky a začal som si aj ja miešať farby. Čo následovalo?? Absolútny šok. Fantázia, paráda. Bol to skok o niekoľko levelov vyššie.
Krajšie modely, nekonečné možnosti kreativity.
Ale musím upozorniť slabších jedincov - má to aj tienisté stránky. Zo mňa sa stal maniak so štetcom v ruke, retušujem aj to čo nieje treba. :P :P
Takže, vy silnejší, vylezte z fikskovej jaskyne, a chyťte do ruky štetec, je to naozaj vyšší level.

Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Príspevokod užívateľa Steve » 23 Jún 2019 15:50

Štíty som prilepil na rozloženú kostru.


Výroba a osadenie arkieru bola brnkačka.


Ďalej som si vyrobil pôdorys diel A, a pomocou neho som uzatvoril kostru. Šup, a je z toho domček.


Paráda, chýba už len strecha, a je to.
Do tej sa pustím asi až o týždeň.

Všetkých Vás zdravím, a lepeniu zdar. :)
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Príspevokod užívateľa Steve » 18 Júl 2019 23:18

Tak Vás opäť zdravím.
Tých týždňov bolo trochu viac, ale aj tak som rád, že som späť.

Model už len dokončujem strechou a terénom.


Keďže je to na 200g papiery, ani nieje treba podlepovať.
Pokračujem komínmy.


A fakt na úplný záver už len terénne spojky.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Príspevokod užívateľa Steve » 18 Júl 2019 23:32

A je dolepené.
Model je veľmy jednoduchý, a bez akýchkoľvek chybičiek. Ideálna rýchlovka-oddychovka. (len času je málo)



Stavbu som si užíval, a z hotového modelu mám radosť.
Dvojnásobnú, domček som hneď daroval výnimočným ľuďom.

Tiež som sa rád zúčastnil takejto výnimočnej akcie, a dúfam, že do konca roku ešte niečo polepím.

Cawte
Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stará MPR (proj.X) /abc Vyškovský-Blecha/

Príspevokod užívateľa Fito » 19 Júl 2019 08:02

Veľmi pekná klasika od Majstra!
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "90 rokov arch. Richarda Vyškovského"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný