Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 151

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa hank » 12 Dec 2009 23:02

Vážení,
od Ondřeje Nadrchala jsem dostal následující zprávu ve věci možnosti výroby plastových doplňků.

Ja jsem se zarekl, ze modelarina je jen a pouze hobby a ze nebudu nikdy delat zadne tyhle veci "komercne". No, ale myslim, ze v tomhle pripade bych udelal vyjimku. Tolik krasnych modelu parnich lokomotiv si jiste zaslouzi pekne doplnky.
Nevim ale, jestli vas potesim s cenou. Kdyz si to clovek dela pro sebe, je mu to vetsinou jedno, kolik prace v tom je. Pokud bych to vyrabel na zakazku a pocital si hodinovou cenu jako ukrajinec :) tak to bude i tak dost drahe. Treba prave ty napajece muzu pouzit jako priklad:
1. priprava vykresu,vyroba masteru (jeden napajec) cca 15 hodin
2. vyroba a priprava formy 1h
3. material na formu cca 150kc
to je celkem 1750kc a musi se to rozpocitat na kazdy odlitek
4. vyroba odlitku cca 1/4h
5. material na odlitek cca 10kc
Takze pokud se bude delat 10 odlitku, bude jeden stat cca 200Kc
Kdyz se to proste nedela hromadne ve fabrice, tak je ta cena takhle vysoka a byl bych nerad, aby si nekdo potom myslel, ze na tom chci "zbohatnout". Jak se rika, pro dobrotu na zebrotu :) (uz se mi to bohuzel nekolikrat stalo v jinem oboru).
Jestli chces, tak dej ten rozpocet nebo cely email na forum, at se tomu predejde.


Ještě moje poznámka: K jedné mašině patří dva injektory, takže při výrobě 20 odlitků pro 10 lidí by se cena mohla snížit - jestli počítám dobře - na nějakých 120 - 130 Kč.

Prosím o vaše vyjádření. Pokud jde o mě, já to rád zaplatím, ale vzhledem ke svým finančním možnostem nejsem typický vzorek, takže konečné rozhodnutí vznikne (doufám :wink: ) demokraticky. Admine, mohl bys tam prosím nastavit nové hlasování? Navrhoval bych asi toto:

1. Budete stavět verzi ČSD?
2. Chcete k ní plastové doplňky za podmínek stanovených Ondřejem Nadrchalem?
3. Které? Můj názor: To, co si neumím představit z papíru a/nebo z drátu, tj. injektory, 3cestný ventil, turbodynamo, možná servomotor rozvodu? (K němu Ondřej sice podklady nemá, protože předloha jeho 555.0153 je bez serva, ale jsem schopen mu je dodat.) Máte někdo jiné návrhy? Prošel jsem si Ondřejův report i polské návody ke stavbě a tohle mi vychází, ale mohl jsem něco přehlédnout.

Současný kurs EUR/CZK = cca 27,5, takže 200 CZK = cca 7,25 EUR.

zdraví
hank
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa jozkin » 12 Dec 2009 23:24

No, ja som premyslal nad tymi doplnkami (dokonca uz skor, nes si prisiel s prvou ponukou na odliatky). Osobne si myslim, ze najvacsie problemy budu s napajacmi (nie su nahodou zkadlovo obratene???) a tojcestnym ventilom (ako ho robil Precyzyjny???).

Dufal som, ze s reflektormi, turbodynamom a servomotorom by sa mohli pohrat nasi vlastni konstrukteri. Na reflektoroch typu Unrra uz pracuje Potkan, este by to chcelo reflektory stareho typu a tie, co su na 555.0301. Na BR52 su reflektory, ktore by sa po uprave dali pouzit na 555.0153 (maju navyse clonku, ktoru pouzivali nemci cez vojnu, takze treba dorobit vnutro a premysliet upravu zasklenia).

Servomotor je vlastne vzduchovy valec a kopa hybadiel, to by sa podla mna malo dat spravit aj z papiera, sparadiel a drotov, turbodynamu su zas dva zrezane kuzele (ono je to o malo zlozitejsie) spojene tenkym prechodom, z ktoreho este vychadza vyfuk pary, takze tiez telo turbodynama by sa malo dat spravit z papiera a ten vyfuk z drotu.

Takze ja by som navrhoval ako doplnky asi iba tie napajace a ten ventil (este prezriem Precyzyjneho vlakno; bral by som 2-3sady), ale upozornujem, ze je to moj nazor, ktory navyse zavisi na ochote a moznostiach zucastnenych (Potkan, mozno Serpens a ostatni...). Ja zial kreslit neviem ale to som sa snazil vynahradit usilim zohnat dostatocne podklady.
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa jozkin » 12 Dec 2009 23:58

Tak som prebraj svoje fotky (aby neboli problemy s pravami):
Pravy napajac:
Obrázok Obrázok
Lavy napajac:
Obrázok
Turbodynamo:
Obrázok Obrázok

A predpokladam, ze toto by mal byt ten trojcestny ventil:
Obrázok
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa serpens » 13 Dec 2009 00:04

Hm, osobne si myslim, ze by som to vedel zlepit vsetko :P Az na tie oble tvary toho turba, ale to by velice rychlo vyriesil smirgel :big smile: Ty sikovnejsi by to snad dokazali aj vybobirovat. Aj ked uznavam, ze s odliatku by sa isto dalo viac pohrat s detailami. Jedine co vidim krtiticky je ten posledny ventil, lebo ten bude v 25ke dost maly.

Niektore veci by som vam bol ochotny aj nakreslit a mozno aj vsetky ak to nepotrebujete teraz surno hned ale staci vam to zaciatkom februara :P
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 151

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa hank » 13 Dec 2009 00:05

3cestný ventil:
Obrázok

turbodynamo:
Obrázok

injektor:
Obrázok

Všechno jsou fotky Ondřejových odlitků.

zdraví
hank
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa jozkin » 13 Dec 2009 00:16

Precyzyjny ten ventil spracoval takto, ale netusim ako postupoval... Navyse 555.0301 ma dva a 555.0153 tusim tiez... Celkovo tie budiky, kolieska, vodoznaky a brzdice z budky ma trochu znepokojuju...
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa serpens » 13 Dec 2009 01:27

Bude toto stacit ako odpoved?

Obrázok Obrázok Obrázok

Trvalo mi to 45min aj s hladanim drotikov aj s fotenim. Samozrejme, ze keby sa clovek pohral viac, tak by to vypadalo este lepsie. Hodili by sa tam viac kohutiky od Lubosha (tie co doniesol Tinovi v NR). Matice su Draft model. 2mm a 1mm oboje s dierou. Drotik na ventiloch je z kvetov (ten zeleny) a ten spodny to je daky co som tu mal v bordeli. Pouzil som papier 80g/m2 spravil som si na tom zelenom drotiku valcek potrebnej hrubky, ten som rozrezal na dve polovice. Jednu znich som este ziletko zrezal pod uhlom a tiedo dve casti som prilepil ku tomu prvemu. Zvysok je hadam jasny. Ako vravim dalo by sa s tym pohrat aj lepsie, ale uz sa mi dnes nechcelo :P

EDIT - Pozeram, ze tie co dal Hank su trochu ine, ale tiez by nemal byt problem. Dokonca by som povedal, ze su na vyrobu este o cosi jednoduchsie ako tieto. Trebalo by to prerata do mierky a podla toho by sa dalo lepsie povedat, ci sa to da alebo neda spravit z papiera.

EDIT - Pridal som este jednu foto so spendlikmi. Neviem aky typ tam mal pouzity Ondrej, ja som mal po ruke len tieto tri.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts


Užívateľov profilový obrázok
JanBl | --
Príspevky: 5
Meno: Jano

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa JanBl » 21 Dec 2009 00:47

Vazeni priatelia,

konecne mam Ty2 od Angrafu doma (verejne sa tymto chcem podakovat Fitovi za rychle a bezproblemove ziskanie tohoto modelu) a tak by som sa chcel pripojit k ostatnym ucastnikom multiparalelky. Ja osobne som na tom asi ako tunajsi prispievatel Ali, a to ze asi 35 rokov som si do ziadneho papieroveho modelu nestrihol. Venoval som sa lietajucim modelom lietadiel a vrtulnikov (nie maketam) a k papierovym modelom som sa vratil pred necelym rokom a to dvoma jednoduchymi "free" modelmi z Internetu. Z dovodu multiparalelky som "zagarazoval" asi na 60% rozrobenu dalsiu lokomotivu od Angrafu a to Py27, ku ktorej sa ale urcite po, alebo aj v priebehu stavby Ty2 vratim.
Moju Ty2 planujem ako cistu "klasiku" bez nejakych dalsich specialnych uprav. Dokonca aj "laserove kolesa" co som si zaobstaral od Angrafu asi nepouzijem, uz sa tesim na to vyrezavanie kruzkov :) . Co planujem pouzit naviac su brzdy od Lubosh (vdaka Fito), kedze povodne su ako som sa docital prilis velke. Ako farebnu upravu by som chcel pouzit len retus a to z dovodu, ze na viac nemam.
Prosim, neocakavajte odo mna nic specialneho, stavba to bude len pre moje osobne potesenie.

Jano

Užívateľov profilový obrázok
mirec116 | 39
Kráľ architektúry
Príspevky: 902
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa mirec116 » 24 Dec 2009 11:15

Zdravim pani,
po dlhsom zvazovani sa aj ja chcem pridat k multiparalelke. Model Ty2 od Angrafu mam doma od jari a stale pozeram nanho s respektom. Tuto akciu vsak vidim ako vyborny motivacky prvok, sam by som sa asi tak skoro do toho neodhodlal. Doteraz som na poli zeleznicnej techniky urobil niekolko modelov z ABC, takze to bude moj prvy poliak a budem sa na nom ucit. Chcem urobit jednu z verzii 555.0 CSD a retusovat, na viac si netrufam.

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný