Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Príspevokod užívateľa jozkin » 16 Apr 2013 00:30

Co sa tyka toho svetla na vodnom zeriave, tak kedysi to bolo podla predpisu, predpokladam, ze na tratiach s parnou prevadzkou boli az do jej konca, ale blizsie informacie nemam... A v tom kladne sa udrzal na zeriave v normalnom kolajisku minimalne do vlanajska... Kazdopadne ak ho tam nechces mat, tak ho tam nedavaj, bol to len napad... :wink:
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Príspevokod užívateľa serpens » 16 Apr 2013 07:44

Nechal si v tom drote, z ktoreho je ta zelena hadica aj vodic? Nabuduce by som asi dal len buzirku a na par miestach ju prilepil ku podlozke.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Príspevokod užívateľa jozkin » 17 Apr 2013 00:29

Konecne sa mi podarilo pripojit kartu z mobilu do PC, takze tu su tri fotky prechodov cez kolaj na zilinskej stanici:


Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Príspevokod užívateľa Brzdič » 18 Apr 2013 16:07

Balů prosím tě, jak velkou máš ložnou plochu té podložky, šířka a délka. Budu si nechávat dělat podložky, tak abych to měl z krku. :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
DORIS | --
Príspevky: 1392
Meno: Doris

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Príspevokod užívateľa DORIS » 30 Apr 2013 13:04

Při pohledu na Tvé dílo mi již dávno došla slova, neboť není superlativu, který by dokázal vystihnout to, co zde předvádíš. Je dobře, že na některých fotkách je zachyceno i pozadí nebo aspoň kousek dřevěného rámu, protože jinak bych to považovala za fotky reálné předlohy. Jak jsem již psala v některém příspěvku dříve, Tvá práce patří ke světové špičce.
Doris

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Príspevokod užívateľa pisho66 » 30 Apr 2013 18:46

Balu minule som tvoj výtvor ukazoval bratrancom, lebo chceli vidieť nejaký zložitejší model, a asi po minúte čo začali znovu dýchať sa už nezmohli na žiadne slová. To sa stáva často aj mne pri návšteve tohto vlákna.
Len jedna otázka. Budeš dávať aj nejakú zeleň do koľajiska?
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
balu11 | --
Príspevky: 844
Meno: Milan Martinec
Bydlisko: Doksy

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Príspevokod užívateľa balu11 » 01 Máj 2013 00:01

Zdravím.
V první řadě moc díky za slova chvály a uznání, moc si těch slov ctím, jsou tím nejlepším dopingem do modelářské práce.

jozkin napísal:Co sa tyka toho svetla na vodnom zeriave, tak kedysi to bolo podla predpisu, predpokladam, ze na tratiach s parnou prevadzkou boli az do jej konca, ale blizsie informacie nemam... A v tom kladne sa udrzal na zeriave v normalnom kolajisku minimalne do vlanajska... Kazdopadne ak ho tam nechces mat, tak ho tam nedavaj, bol to len napad... :wink:

Ne, že by se mi nechtělo tu lampičku tam dodělat, jen jestli by to nevypadalo už moc vyumělkovaně. Sice je to parní lokomotiva, ale já jsem stavěl vlastně současnost, a to už těch lampiček opravdu asi moc na těch jeřábech není. Já to zkusím dodělat, ale to bude spíše během léta, když mi vybyde chvilka času.

serpens napísal:Nechal si v tom drote, z ktoreho je ta zelena hadica aj vodic? Nabuduce by som asi dal len buzirku a na par miestach ju prilepil ku podlozke.

Máš pravdu Miro, je to i s vodičem, myslel jsem, že to bude lépe držet tvar. Příště už tu bužírku stáhnu.
Brzdič napísal:Balů prosím tě, jak velkou máš ložnou plochu té podložky, šířka a délka. Budu si nechávat dělat podložky, tak abych to měl z krku. :big smile:


Brzdič napísal:Balů prosím tě, jak velkou máš ložnou plochu té podložky, šířka a délka. Budu si nechávat dělat podložky, tak abych to měl z krku. :big smile:

Tak ložná plocha je o rozměrech 114 cm x 24 cm, celkový rozměr podstavce, tedy i s rámem je 31 cm x 123 cm.

Pro Doris - Moc děkuji Doris. Jsem rád, že se Ti má práce líbí a Tvých slov si vážím. Právě Ty a mnozí jiní jste pro mne vzorem v přístupu k modelařině a dík za to, co umíte a co prezentujete v modelářství.

pisho66 napísal:Balu minule som tvoj výtvor ukazoval bratrancom, lebo chceli vidieť nejaký zložitejší model, a asi po minúte čo začali znovu dýchať sa už nezmohli na žiadne slová. To sa stáva často aj mne pri návšteve tohto vlákna.
Len jedna otázka. Budeš dávať aj nejakú zeleň do koľajiska?

Ahojky, dík za slova chvály. Ne. trávu ani jinou zeleň dávat nebudu. Je to z důvodů, že ta podložka má ztvárňovat část staniční koleje, a tam se travina a zeleň moc nevyskytuje, likvidují to většinou postřikem Randapu. Nehledě k tomu, že jsem si takto vyřešil jeden problém, a to jak udělat trávu v měřítku 1:25. :wink:
"O, homo si scires, quantum doctrina valeret, numquam dormires, nocte dieque studeres." (Walter)
( Člověče, kdybys věděl, jak mnoho vědění zmůže, nocí i dnem by ses učil, vůbec bys nechodil spát. )

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Príspevokod užívateľa serpens » 01 Máj 2013 01:40

Trava v 25ke sa robi lahucko a lacno. Staci ti syslovy alebo konopny spagat, trochu maafarbot trochu potom rozcesat, povyberat vhodne stebla a zasadit. Pozri napr. moj Snipers nest v kategorii "Bez kategorie" (pisem z mobilu, zle sa tu kopiruju linky)
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
balu11 | --
Príspevky: 844
Meno: Milan Martinec
Bydlisko: Doksy

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25

Príspevokod užívateľa balu11 » 01 Máj 2013 04:35

Ahojky kamarádi.
Jednou ta chvíle musela přijít, kdy řekneme, je hotovo, a ta chvíle nastala dnes. Nechci to odbýt dvouma či třemi větami, proto bych chtěl vás poprosit o shovívavost, protože tento příspěvek bude přeci jen trochu delší. Ale myslím si, že si to tento model zaslouží a zasloužíte si to i vy. Takže:

Trošku historie lokomotivy:
Lokomotivy řady 52 vznikly zjednodušením předválečného typu lokomotivy řady 50. Vyráběly se ve třinácti lokomotivkách po celé tehdejší Evropě, včetně Československa. Není znám přesný počet vyrobených lokomotiv, ale nejvyšší číslo, které je uváděno, je 6780 kusů. To je obrovské číslo a je dodnes nepřekonáno v počtu ve výrobě lokomotiv jedné řady. 555-ky, či Němky, spolehlivě sloužily celá léta na tratích ČSD a poslední lokomotiva této řady, tedy 555.0, vyjela naposled v České lípě v roce 1972, byla to lokomotiva 555.015.
Lokomotiva se značením 555.0153 byla vyrobena v roce 1943 v lokomotivce Floridsdorf. Po válce jezdila na tratích ČSD, odkud byla pak odprodána ještě s jednou lokomotivou do dolů v Krece.(Jugoslavie) Po létech ji od Jugoslavie odkoupilo Rakousko, a po dlouhých jednáních je od Rakouska odkoupila Česká republika. Po celkové rekonstrukci, je tato lokomotiva, jako provozní muzejní exponát v majetku KHKD Praha, uložena v muzeu železnice v Lužné u Rakovníka. V současné době je tato lokomotiva provozována při historických jízdách parních vlaků.
Něco technicko-taktických dat: počet a průměr válců - 2 x 600 mm
průměr kol hnacích a spřažených dvojkolí - 1400 mm
průměr běžných dvojkolí - 850 mm
Hmotnost lokomotivy - prázdná - 78,3 t
- vyzbrojená - 86,6 t
Výkon lokomotivy (kW) - 1450
Maximální rychlost - 80 km/hod.
Použitá literatura - Atlas lokomotiv - pan Bek, Nákladní lokomotivy V. - pan Kratochvíl.

Trošku statistiky ze stavby modelu
Čísla statistiky ze stavby modelu nejsou úplně přesná, ale přeci jen alespoň trošku napoví , jak práce na modelu vypadala. Stavba modelu lokomotivy byla zahájena v říjnu roku 2011 a dokončena byla v dubnu 2013. Na stavbě modelu bylo odpracováno 2120 hodin a bylo použito celkem 14 450 dílů a dílečků, přičemž z toho bylo cca 3500 matic a hlav šroubů, a vysekaných na 2300 nýtů, 8650 bylo pak ostatních dílů. Na stavbě bylo použito cca 15 bm různých drátů a profilů z Evergreenu. Délka modelu je od nárazníků lokomotivy, po nárazníky tendru, 92 cm a jeho váha je 820 g. Podstavec - ložná plocha modelu je v rozměrech 114 cm x 24 cm, celkově s rámem je rozměr 123 cm x 31,5 cm. Během stavby jsem nafotil cca na 2500 fotek, ze kterých jsem vybíral fotografie do reportů jednotlivých příspěvků. Příspěvků bylo celkem 148.

Fotoreport
Fotoreport je rozdělen do několika částí. Protože délka modelu je poměrně velká, tak v celkovém záběru foceného modelu zanikají mnohé detaily. Muselo se to fotit z větší vzdálenosti. Proto jsem udělal foto některých detailů a dal je na forum. Já vím, že mnoho detailů už bylo prezentováno během stavby, ale snad mi bude prominuto, že jsem záběry detailů opět umístil do fotoreportu, včetně těch, které už moc vidět nejsou. Viz stanoviště strojvedoucího. Pak je pár fotek z porovnání se skutečnou předlohou a poslední část je pak zasazení modelu do reálné krajiny, barevné foto a dobové foto.

A ještě pár slov....
Co napsat? Byly to dlouhé měsíce práce, ale práce krásné a tvořivé. V mém životě je to druhý papírový model, a je to model, který jsem si roky přál mít ve svém pokoji. Já vím, že zastánci čistého lepení papírových modelů mohou mít oprávněné námitky, že tohle už není ta pravá papírová modelařina, mé postupy byly mnohdy jiné, než je zvykem. Ale umožnily mi, se co nejvíce přiblížit reálné předloze modelu lokomotivy. To byl i můj záměr. Za ty dlouhé měsíce zde vznikaly překrásná díla v lodním modelářství, v letadlech, ve vojenské technice, v automobilech a zemědělské či stavební technice, v architektuře či železnici. A každé bylo a je pro mne zdrojem poučení ale i důkazem toho, jak nesmírně kreativní je svět modelářů a jaký um svých rukou předvádějí.
Nostalgie? Asi ano, vždyť do každého modelu, který vytvoříme, vtiskneme svou duši a model nesmazatelně vtiskne svou stopu do duše naší. Tak to prostě je, a je to dobře.
Chtěl bych zde vyslovit velké poděkování vám všem, za milá slova chvály a uznání, za slova věcných připomínek, které upozorňovaly na chyby, které jsem se snažil odstranit, pokud to bylo jen trošku možné. Vždyť tato stavba zaznamenala více 26 000 návštěv, což je pro mne obrovské číslo, a které ukazuje, jak velký byl zájem o průběh prací. To vše bylo pro mne nejen tím oním pověstným motorem v mé modelářské činnosti, ale bylo to i zavazující, protože byly chvíle, kdy se práce nedařila a kdy jsem chtěl model odložit. A právě vy jste byli tou zárukou, že se tak nestalo, protože já jsem nechtěl zklamat a říct nedokázal jsem to.
Dovolte mi kamarádi, abych přeci jen zmínil pár jmen, chtěl bych poděkovat Serpencovi, který jako admin umožňuje ta krásná setkání modelářů na diskusním foru. Chtěl bych poděkovat Jožkinovi, který byl arbitrem na rozpravách o železniční problematice. Jeho znalosti můžeme jen obdivovat. Chtěl bych tady i poděkovat Ondrovi Nadrchalovi, za to, že udělal vynikající fotoreport ze své stavby modelu, který byl pro mne učebnicí a skripta, ze kterých jsem čerpal potřebné informace a byl vůbec tou prvotní příčinou či impulsem k zahájení stavby modelů. Chtěl bych poděkovat Ivantovi, jeho matičky, koleje, šmikajda vodního jeřábu , mi pomohly dostat ten model tam, kde je. Poděkování patří i Burtonovi, který naprosto nezištně, mi pomáhal s některými problematickými detaily, oboum pak, za excelentní vytvoření kol lokomotivy,poděkování patří i Lakimu a jeho šmikajdě návěstidla, patří právem k modelu.
Víte, když tak nad tím vším přemýšlím, tohle není jen můj model, je to i váš model, model nás všech. A tohle je na tom krásné, a za tohle dík a dík za to, že jste. :big smile:

Celkový pohled


Detaily - levá strana



Deataily - pravá strana a stanoviště strojvedoucího



Tendr



Porovnání




Model v reálné krajině




Co ještě dodat? Nu, snad už nic, jen že je poslední zvonění a tak nashledanou kamarádi a přátelé u dalšího modelu. :victory:
"O, homo si scires, quantum doctrina valeret, numquam dormires, nocte dieque studeres." (Walter)
( Člověče, kdybys věděl, jak mnoho vědění zmůže, nocí i dnem by ses učil, vůbec bys nechodil spát. )

Užívateľov profilový obrázok
pokryschin | 49
Príspevky: 58
Meno: jaro
Bydlisko: martin

Re: Lokomotiva 555.0 /Angraf + scratch/ 1:25 - HOTOVO !

Príspevokod užívateľa pokryschin » 01 Máj 2013 05:08

balu 11--zostávam v nemom užase,vlastne ako vždy ked pozerám na toto vlákno,blahoželám k dokončeniu.

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný