Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Hohenzollern Tramlok /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Hohenzollern Tramlok /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 06 Máj 2015 18:41

Opäť som s tým trochu pohol - hotový skelet skriňového kotla (tento výraz som našiel na českej vikipedii,veľmi sa mi páči :big smile: )



Neviem presne, koľko času som tomu venoval, ale nebolo to málo a teraz mám pocit, že to vypadá strašne, že lepšie by to vyzeralo, keby som to zbúchal za jeden večer. Neviem, či aj vy máte niekedy taký pocit, že keď sa s niečim dlho babrete, vo výsledku to nevypadá tak ako ste si pôvodne predstavovali. Dokonca sa pohrávam s myšlienkou objednať u mimapnd lasery k tomuto modelu a poskladať to ešte raz. No uvidím časom, možno sa mi ten skelet aj zapáči.

Chcel som ale ešte jednu vec s vami prediskutovať. Chystám sa na nákup do Baumaxu, kúpiť montážnu penu a tmel na drevo. Chcel by som na spôsob lodných modelárov vypeniť voľné priestory v skelete, následne to orezať, zatmeliť a brúsiť do odpadnutia, kým to nebude krásne hladké. Na takto pripravený povrch by som chcel potom naniesť papierové diely. No a vás som sa chcel spýtať, aký druh montážnej peny kúpiť, niekde na tomto fóre som čítal, že najlepšia je nízkoexpanzná, takže asi tú, však. Takisto aj tmel na drevo, aký je podľa vás najvhodnejší.
A keď som sa už rozpísal, tak sa chcem ešte spýtať, či netreba papier pred nanesením peny nejako ošetriť (lakom, lepidlom ai.).
Vďaka

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hohenzollern Tramlok /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa serpens » 07 Máj 2015 13:40

To co chces robit je uplne zbytocne (pena). Napchaj tam kusky papiera ako to robieva Doris/Jano.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Hohenzollern Tramlok /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 25 Dec 2016 16:28

Dlho som sem nič nepridal, to ale neznamená, že by som s tým sekol. Tento rok som to mal rozložené na stole až 2 krát. :beat plaster:
Tak teda, tu je môj postup:
Report
Skriňový kotol:
Pôvodne som chcel kostru kotla vypeniť montážnou penou (viď môj predchádzajúci príspevok), nakoniec som zmenil stratégiu a vrchnú časť skeletu som zakryl pásikmi lepenky, dobre sa mi osvedčila lepenka s malým rozpätím vĺn, presne taká, akú dostanete poštou, keď si v eshope papierovy-modelar.sk objednáte akýkoľvek model.
Tip: Aby som dosiahol potrebnú pevnosť lepenky, zlepil som dve dokopy, pričom smerovanie vĺn na druhej lepenke som pootočil o 90°, vznikol tak pevný materiál. Tento postup sa používa aj pri výrobe preglejok


Potom som to celé zatmelil a po vytvrdnutí prebrúsil. Potiaľto išlo všetko hladko, až mi to divné bolo. :haha:

Nasledoval vonkajší poťah, žiaľ na túto „náročnú operáciu“ som si nevybral práve vhodnú chvíľu, tak sa mi na tom podarilo pokaziť, čo sa dalo. :beat plaster: Nasledovalo teda orezávanie prečnievajúcich častí, tmelenie, brúsenie a celok som nakoniec nalakoval.
A áno, model budem prefarbovať, predsa to nenechám také škaredé. :)

Skôr než sa pustím do ležatej časti kotla, polepil som si len tak pre zábavu ešte pár malých drobností, na fotke zľava doprava parný stroj, jedno z kolies (chýba na ňom protizávažie), popolník a vpredu je ?držiak? dymnice.

A takto to vyzerá všetko spolu naukladané v krabičke.

Pokračovať budem ležatým kotlom. :wink:

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní