Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tw29 /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 12 Jan 2019 18:21

iconmaster napísal:S tou vodolepkou by som tiez tipoval na nedostatocne leskly podklad, ale ked vravis ze si to daval na leskly lak, potom je to zvlastne - hlavne ta struktura. Bolo to riadne preschnute?
Inac podla mna jemnou vrstvou matneho laku sa to uplne nestrati a stale bude vystupovat ten dekal. Hrubsia vrstva a prebrusenie/prelestenie by zjemnilo tie prechody.


Už sa to pomaly dostáva do fázy, kedy aj ja chcem mať model už za sebou a hotový.
Vyschnuté to bolo určite poriadne. Skúsil som aj matný lak ešte raz, ale stále s neuspokojivým výsledkom. Tak isto som skúsil prebrúsiť mokrou cestou brúsnym papierom zrnitosti 3000 ten dekál s lesklým lakom, ale tak isto bez úspechu. Prechody sa síce zjemnili, ale celý tvar je stále viditeľný.

Preto si myslím, že teda je to ako píše Ondro:
Brzdič napísal:S těma obtiskama těžko řict. Já používám obtiskové vodičky od Agamy, stojí tak 2,5 eura. Ono je možné že ty obtisky jsou vytištěné na papíře který má tlustou tu vrstvu laku a s tím se asi úplně nedá moc co dělat. Já bych ty obtisky asi i tak použil, jinou možnost asi nemáš a jen bych je vícekrát přelakoval.


Má skrátka hrubú vrstvu laku a neviem ako to odstrániť, resp. či to vôbec ide. Vodička mi tu asi žiadna nepomôže. Ešte je jedna možnosť a síce .. idem vyskúšať, či sa nedá tá vrchná vrstva odlupnúť po aplikácii aby dekál ostal na povrchu.
Ináč v obálke s modelom je jedna strana venovaná aj fotkám prefarbovaného modelu, na ktorom (pravdepodobne z rovnakých dôvodov ako tu teraz riešim) nie sú žiadne dekály. Len tie vygravírované tabuľky. Takže ak to inak nepôjde nedám ich tam ani ja (pravdepodobne).
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 12 Jan 2019 18:29

Oliver napísal:Ešte je jedna možnosť a síce .. idem vyskúšať, či sa nedá tá vrchná vrstva odlupnúť po aplikácii aby dekál ostal na povrchu.

Toto som uplne nepochopil. Co su to vlastne za dekaly? Bezne je to len kvazi tenka vrstva laku a na nom vytlaceny motiv. Tu je est aj akasi "krycia" vrstva?

Napada ma este to, ze by si ich mohol obrezat okolo motivu - tym padom nebude svietit obdlznik, ale vystupovat iba biely motiv, kde je aj tak velky kontrast.

Resp. nastriekat pomocou sablon namiesto pouzitia vodolepiek. No tu je limitujuci faktor velkost pismen - na vacsie napisy (znaky >4-5 mm cca.) by slo urobit sablony, ale na drobne pismenka urcite nie.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 12 Jan 2019 19:31

iconmaster napísal:Toto som uplne nepochopil. Co su to vlastne za dekaly? Bezne je to len kvazi tenka vrstva laku a na nom vytlaceny motiv. Tu je est aj akasi "krycia" vrstva?

Napada ma este to, ze by si ich mohol obrezat okolo motivu - tym padom nebude svietit obdlznik, ale vystupovat iba biely motiv, kde je aj tak velky kontrast.

Resp. nastriekat pomocou sablon namiesto pouzitia vodolepiek. No tu je limitujuci faktor velkost pismen - na vacsie napisy (znaky >4-5 mm cca.) by slo urobit sablony, ale na drobne pismenka urcite nie.


Bolo naivné myslieť si, že by to mohlo fungovať. Sú to len bežné dekály, pravdepodobne s veľmi jednoduchou a lacnou výrobou.
Tie, o ktorých som písal si môžeš pozrieť napr. TU. Pretoč si to na asi 13:05 ..
Vyrezať motív napadlo aj mňa, ale nespravil by som všetko. Vedel by som spraviť maximálne tak čísla a toto si nechávam ako úplne poslednú možnosť.
S vypalovaním šablón som dnes otravoval Peťa, tak uvidím či niečo bude. Opäť je reálne asi len streknutie čísel ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Matej » 12 Jan 2019 21:05

Ja som si dával robiť dekály u Braintecha..

Ešte som ich nepoužil tak neviem aké sú..

Viem, dávať si robiť nové dekály sú ďalšie náklady, ale ak ich tam chceš mať..

Skús mu napísať, za to nič nedáš.. :wink:
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 31 Jan 2019 17:21

Matej napísal:Ja som si dával robiť dekály u Braintecha..

Ešte som ich nepoužil tak neviem aké sú..

Viem, dávať si robiť nové dekály sú ďalšie náklady, ale ak ich tam chceš mať..

Skús mu napísať, za to nič nedáš.. :wink:


Vďaka Matej, veru skúsil som. Dekály mám, boli dobré. No žiaľ výsledok je rovnaký, preto si myslím, že problém je skôr v povrchu môjho modelu. Nie je totiž lesklý dostatočne lesklý na aplikáciu nálepiek. Takže ich tam dávať nebudem, konieckoncov aj na obálke modelu je mašinka prefarbovaná a postavená bez dekálov.

Report
Aby som to tu trošku posunul vpred. Času na model mám preukrutne málo, takže pracujem tak 5 hodín týždenne na mašinke, ale pracujem. Za posledné obdobie som sa posunul asi nasledovne. Podarilo sa mi dokončiť všetky gravírované diely od Peťa, ktoré mám už pripravené na osadenie na model. Nastriekal som uchytenie bŕzd a samotné brzdy. Tie sú farbené leštitelnou kovovou farbou Mr. Metal Color 214 - Dark Iron. Farbu som zvolil kvôli odlišnosti od ostatných kovových dielov na podvozku a tak isto aj kvôli tomu, že inú "kovovú" som doma nemal. Zatiaľ ich nemám zložené, pretože sú všetky očíslované a majú svoje miesto na mašinke.


Poslednými nenafarbenými dielmi boli všetky tiahla. Tu som dlhšie lamentoval nad postupnosťou ich farbenia čo som aj tak v priebehu prác pozmenil. Pôvodne som chcel ísť najprv do čiernej ako podklad pod kovovú, potom kovovú a nakoniec červenú. Dopadlo to tak, že som najprv nastriekal podkladovú čiernu, potom červené časti. Keďže som mal ešte z čias výroby týchto dielov odložené vyrezané časti (tie čo majú byť červené), tak pomocou nich som si vyrobil akési masky z krycej pásky. Takže som tiahla vymaskoval, nastriekal kovovou, tú vyleštil, zalakoval a nakoniec odňal krycie pásky. Potom som čiernou olejovou farbou vyfarbil tie časti, ktoré majú byť čierne. Na záver malinko zapustil okolo nich wash a tak isto aj do červenej. Takto ich mám pripravené na montáž. Kovová farba je tá istá ako na behúňoch kolies.


Tiež som opravoval nárazníky. Kontaktoval som Brzdiča, ktorého nárazníky na Němke sa mi veľmi páčia, ohľadom postupu. Ten som spravil aj ja na svojich. Musím sa priznať, že vyzerajú o dosť lepšie ako pôvodne, hoci nie tak dobre ako jeho. Možno vyznejú príliš veľké a špinavé, ale pri priložení všetkých ostatných častí na model nepôsobia tak zle. Na takúto fotku si ale budete musieť ešte pár týždňov asi počkať. Na záver som ich spolu s hákmi nalepil na rám mašinky, ktorého červené časti momentálne čakajú na malé ušpinenie. A tu sa momentálne nachádzam dnes.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 31 Jan 2019 21:34

Ako hovoria Poliaci, "bardzo se mi podoba"

Jediné, čo mi trošku nepasuje, je to zosvetľovanie plôch.
Možno to robia iba fotky, na nich mi to príde trošku moc výrazné, ale aj tak už sa neviem dočkať kedy toto dielo uvidím osobne na nejakej výstave.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 31 Jan 2019 22:16

Oliver napísal:Času na model mám preukrutne málo, takže pracujem tak 5 hodín týždenne na mašinke, ale pracujem.

Toto je pointa. Z vlastnej skusenosti viem, ze dostupny volny cas nie vzdy koreluje s casom stravenym lepenim. Dolezite je makat, aj ked len trochu, ale pravidelne!

Nechces tie napisy skusit este nastriekat cez sablony? Az by si sa rozhodol, mozem ti skusit daco vyrezat na plotri.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 10 Feb 2019 19:45

Fito napísal:Ako hovoria Poliaci, "bardzo se mi podoba"

Jediné, čo mi trošku nepasuje, je to zosvetľovanie plôch.
Možno to robia iba fotky, na nich mi to príde trošku moc výrazné, ale aj tak už sa neviem dočkať kedy toto dielo uvidím osobne na nejakej výstave.

Naživo uvidíš, že to nie je tak výrazné a podľa môjho názoru to nepôsobí nejak zle. :big smile:

Report
Popojedem ..
Posledné dni som s Iconmasterom riešil plotrom vyrezané masky. Peťo odviedol skvelú prácu, vďaka čomu mám na mašinke miesto dekálov nastriekané čísla a znaky. :victory:
Práca je s nimi veľmi jednoduchá, napriek tomu veľmi efektívna. Niektoré písmenká bolo kvôli ich veľkosti nemožné plotrom pekne vyrezať. Predovšetkým písmená ako O, A a pod. Preto som bodky v strede dorábal ručne so špáratkom namočeným v čiernej farbe. Tak isto aj ústa lebky. Peťo, teraz oficiálne a ešte raz - jedno veľké Ďakujem!
Tak isto som ponaliepal vygravírované detaily tam kam patria.


Osadil som zadnú časť mašinky na svoje miesto. Priznám sa, že začínam mať pochybnosti o tom, ako to celé vlastne zložím, resp. či mi to bude sedieť. Takže uvidíme ..
Okrem toho som doplnil uhlie aj do vnútorného priestoru. Najprv som si nalepil dovnútra kúsok styroduru a naň som nasypal uhlie a lepil spôsobom ako som spomínal už niekedy dávnejšie. Na záver som celý zásobník uzatvoril. Fotky sú len z telefónu zo stola ..


Tiež som si zbúchal taký rýchly stojan, ktorý sa mi momentálne veľmi hodí pri manipulácii s modelom. Je to len nepotrebný asi 2-3mm kartón, ktorý by som inak vyhodil.


No a dnes som pomaly zahájil Assembly process. Začal som pravou stranou, ktorú okukávači uvidia menej keďže mašinka bude otočená opačne. Trvalo mi asi 4 hodiny kým som dal dohromady tiahla na tejto strane. Fotky som zatiaľ žiadne nerobil, len jednu rýchlu od stola keď už bola tma. Akási "ochutnávka" ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Feb 2019 20:53

Uprimne sa priznam, ze este vo chvili, ked som ti ponukal pomoc s vyrezanim masiek som neveril, ze tie drobne pismenka pojde vobec nejako spachat. Ale teraz si dovolim tvrdit, ze ta "neschopnost" plotra (teda rezanie pismen s vyskou 1,5 mm) tu pridalo na autentickosti samotnych napisov! Koniec koncov v dobe, ked tieto lokomotivy jazdili, tiez nemali plotre a predpokladam, ze tie napisy malovali pomocou sablon. Kazdopadne som velmi rad, ze som mohol prispiet niecim k tejto paradnej stavbe :wink:
(Potom az sa ti bude chciet, mozes pridat daku recenziu alebo postrehy, ako na tie masky, mozno inspiruje niekoho, ked bude riesit podobny problem, ako ty)

Podobny montazny stojan som zvykol zbuchat aj ja na ram kamionov, je to naozaj dobra pomocka a navyse niekedy pomoze dodzrat aj celkovu geometriu. A samotny proces finalnej montaze trva dost dlho aj u mna, no ked clovek to nechce pokazit v cielovej linii, nema vyznam sa ponahlat. Takze drzim palce, aby vsetko pasovalo a co nie, lahko sa upravovalo :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Feb 2019 17:43

Report
FINÁLNA MONTÁŽ #1 - PODVOZOK

Ako som spomínal naposledy, začal som pomaly kompletovať model. Uvažoval som nad tým, ktorou časťou bude najlepšie začať a zo všetkého najviac sa mi zdal podvozok. Nemám nafotený postup ako som jednotlivé diely lepil, no budúcemu staviteľovi odporúčam dobre si premyslieť postupnosť jednotlivých krokov.
To najväčšie tiahlo sa mi z nejakého dôvodu začalo malinko ohýbať a tento jav nútil prostredné tri kolesá vychyľovať sa z požadovanej polohy. Preto som sa rozhodol špajdle, ktoré mali byť zasunuté v dierach na týchto prostredných kolesách odrezať a tiahla k ním len natupo prilepiť. Prvé a posledné koleso majú tiahla nasunuté vnútri pomocou špajdle. Ako posledné som lepil brzdy, kde tak isto som musel postupovať opatrne. Podľa mňa sa mi to podarilo tak na 90%, mohli byť miestami brzdy bližšie ku kolesám, ale viac sa už nedalo.




Ináč sa to lepilo celkom fajn, niektoré časti dokonca ani nebolo treba lepiť. Stále mám ale veľké otázniky ako to bude sedieť ďalej.
Okrem toho je na tej čiernej dosť dobre vidieť každé smietko prachu .. :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných