Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Marcin Jakubiec | 49
Príspevky: 177
Meno: Viking_BB
Bydlisko: Rychvald; CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Marcin Jakubiec » 03 Mar 2019 18:40

Zdążysz na "Poland Model Show 2019"? ;)
S pozdravom z Českej republiky :)
Hrdý majiteľ kartonowakolej.pl
Hrdý účastník Bielska Strefa Modelarska

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 04 Mar 2019 23:00

Tohto roku asi nie, lebo nie som si istý či stihnem dovtedy mašinku dokončiť... :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 28 Apr 2019 21:54

Report
Prinášam malý postup v stavbe... Rámy podvozkov sa stavali celkom v pohode a viacmenej všetko pasuje. Menší problém s obšívkou č. 1, z ktorej mi chýbalo na šírku cca 0,5mm. Nemôžem to dať za vinu modelu, keďže všetko zmenšujem a mohlo sa stať, že karton na podlepenie bol trochu hrubší, lebo mi to urobilo na všetkých štyroch častiach. Pri prefarbovaní to až za takú chybu nepovažujem (na foto biele časti v červenom obdĺžniku), uvidíme, ukáže sa to pri kompletácii podvozku.... :P
Opačný prípad bol pri držiakoch brzdových pák časti 4-4b (v červených elipsách), kde bola obšívka o cca 1mm dlhšia, inak všetko ostatné pasuje.
Vynechal som bočné výstuhy 6c na záveskových konzolách (vo viacuholníkoch), lebo na podvozkoch predlohy nie sú a asi na mašinách z Dubnice ani už neboli.

Ďalej by som zmenil postup pri zostavovaní listov pre zavesenie trakčných motorov 10-10e (v červených obdlžnikoch). V návode (ak som ho správne pochopil) je postup ten, že ako prvé sa nalepia tie hlavné „dieravé“ listy a na ne sa postupne doliepajú ďalšie časti držiakov TM. Ak by som to robil ešte raz, tak si všetko nalepím na ne ešte pred nalepením na rám, lebo som si ich „vykýval“ ale aspoň ich spevnili konzoly závesných ramien.

Ešte zopár foto a pokračujeme závesnými ramenami, trakčnými motormi a kolesami. Ak bude všetko pasovať ako doteraz, tak by to mohla byť celkom pohodová stavba... :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Marcin Jakubiec | 49
Príspevky: 177
Meno: Viking_BB
Bydlisko: Rychvald; CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Marcin Jakubiec » 06 Máj 2019 15:59

Nie śpię!! Oglądam!!!
S pozdravom z Českej republiky :)
Hrdý majiteľ kartonowakolej.pl
Hrdý účastník Bielska Strefa Modelarska

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 14 Okt 2020 21:47

Report
Po dlllllhom čase zas niečo pridám zo stavby. Mašinka sa stavia celkom v pohode aj keď nejaké nepresnosti tam sú ale nič hrozné čo by sa nedalo prispôsobiť. Niektoré časti mi nemusia pasovať kvôli podliepaniu, keďže časti podliepam cca polovicou hrúbky papiera ako je potrebné pri mierke 1:25, takže neviem posúdiť či je to chybou modelu. Model stavia Danda87 na českom fóre a nejaké veľké nepresnosti nespomína.
Trochu ma zdržuje výroba niektorých vlastných doplnkov, lebo model je trochen zjednodušený oproti predlohe a hlavne je tam „milión“ odlišností medzi mašinkami vyrobenými v ČKD a v Dubnici, na ktoré prichádzam počas stavby. Ak mám pravdu povedať, nemyslel som si, že to bude až toľko.
Pokračoval som v stavbe podvozkov a samozrejme, najviac dali zabrať brzdy, lebo som ich chcel urobiť podľa skutočnosti, keďže model ich má zjednodušené a zavesenie brzdových ramien je iné. Dorábal som aj tiahlo ručnej brzdy spolu s retiazkou, ktoré mohol autor urobiť lebo nie je až také malé. Brzdové valce som urobil s vysunutými piestami, keďže mašinka bude odstavená a zabrzdená. Vyrobil som aj vratné pružiny (fialové) pre brzdy, lebo ich model v návode neobsahuje.
Kolesá som použil rovnaké ako na 750-ke od Štefína, lebo sú modelovejšie. Ešte je tam pár drobností upravených ale ani neviem ako sa nazývajú (všetky biele časti okrem kostry sú vlastná výroba).
Zatiaľ všetky hotové časti čakajú na lakovňu, keďže všetko je čierne a chcem to striekať spolu, len boky a čelá rámu budú červené.

Nádrž s menšími úpravami...

Upravené nárazníky, ešte ich musím trochen prebrúsiť, lebo foťák nejak vytiahol nerovnosti, bo na prvý pohľad a „omak“ sú hladké....

Vzduchojemy sú vlastnej výroby lebo ich vystrihovačka neobsahuje....

Stavba rámu na ktorom mi nepasovala tá kratšia časť W17 a robil som ju nanovo z dlhšej časti...

Výroba nových bočných krytov a prelisov z drôtu 0,3 mm...

Na spodku rámu nebolo potrebné robiť veľa úprav, zúžil som len držiaky pluhov podľa predlohy.
Zvýšil som počet výstuh bočných prelisov a vynechal som na nich časti 41a – podložky pod prelisy, keďže podlaha má trochu prečnievať nad prelismi a tým pádom som upravoval-zmenšoval komplet nádrž paliva lebo prečnievala cez obrys mašiny.
Ďalej som vynechal nádržky a ventily piesočníkov 53 a 102, lebo tu už sú umiestnené v predstavkoch, miesto nich sú tam umiestnené vzduchojemy.

Jedna skúšobná foto s nasucho položenými časťami. Jediný problémik je napasovať stredný trakčný motor s kolesami, trochu vadí rukáv chladenia trak. motora. Jeden sa mi podarilo napasovať bez problémov druhý povolil ale nič strašného. Trochu mám obavy s kompletovania a napasovania bŕzd.
Kyvné ramená som nezakladal, lebo som ich skúšal pri stavbe a problém nebol a ak mám pravdu povedať, nechcelo sa mi s nimi „hrať“ :P aby som niečo neulomil...

Pluhy som vyrábal nové a sú pripravené na striekanie...

Na ochozové plechy som skúsil použiť leptané plechy vyrobené na objednávku, uvidím ako to ukáže po nastriekaní, lebo zatiaľ nie som veľmi spokojný, asi som ich mal lepiť po kusoch ako v skutočnosti a nie celé pásy, lebo a mi zdá, ako keby sa prehli do „korýtka“.

Jeden „bleskový“ pohľad na bok, kde lepšie vidieť upravené prelisy a malinké úpravy okolia zdvíhacích konzol, upravený tvar „schodišťa“ a schodíky vymenené za laserové.

Na čelníkoch toľko úprav nie je. Upravený bude len počet brzdových ventilov – vpredu dva a vzadu tri.

Týmto by bol spodok mašinky hotový a popri schnutí farby pomaly vyrezávam vrchné diely kostry...

Toť vše s postupu a dúfam, že ďalší report sa mi podarí dať skôr... :)

Užívateľov profilový obrázok
štefíno | 31
Príspevky: 612
Meno: Mirek
Bydlisko: Brno / Zlín
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa štefíno » 15 Okt 2020 07:27

Luxusní práce :victory: Alespoň mám kde čerpat poznatky, kolik detailů je vhodné u 1:45 dělat :victory:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa iconmaster » 15 Okt 2020 20:17

Parádička, nabudúce nemusíš čakať 1,5 roka s postupom, kľudne to dávkuj hoci aj po menších porciách :victory:

Jene napísal:Niektoré časti mi nemusia pasovať kvôli podliepaniu, keďže časti podliepam cca polovicou hrúbky papiera ako je potrebné pri mierke 1:25, takže neviem posúdiť či je to chybou modelu. Model stavia Danda87 na českom fóre a nejaké veľké nepresnosti nespomína.

Možno je to aj hrúbkou papiera samotného. Ono aj keď si prerátaš podlepenie do svojej (upravenej) mierky, podľa správnosti by si mal tlačiť aj na tenší papier v rovnakom pomere. Ideálne je teda prerátavať celkovú hrúbku po podlepení (čiže keď použiješ rovnaký papier, ako pôvodný model, podliepať by si mal ešte o niečo menej ako to vychádza podľa mierky).

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 15 Okt 2020 22:58

Dík... aj som to chcel dávkovať po menších častiach, len sa mi stále zdalo že tomu niečo chýba a nie je veľmi čo fotiť... :wink: Na to podliepanie som tiež myslel, len som tomu neprikladal až takú vážosť, lebo pri niektorých častiach mi to sedelo presne a niekde bolo obšívky aj naviac... no čo už, je to údel úpravy do inej mierky, ale aspoň som prišiel na to, že zo stolových kalendárov nemá kartón vždy hrúbku 0,5mm ale aj 0,6 :P a asi toto bol môj problém. Terazky už radšej všetko meriam. Uvidím, čo urobí vrchná časť mašinky,budem tomu veriť, že to bude pasovať alebo zatmelím abo znovu podlepím... :P

Užívateľov profilový obrázok
štefíno | 31
Príspevky: 612
Meno: Mirek
Bydlisko: Brno / Zlín
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa štefíno » 16 Okt 2020 12:04

Já jsem pár měsíců zpět překopával celý systém návrhu modelů a hodně jsem bojoval s tl. papírů. Nakonec jsem dospěl k závěru, že pro papír modelu počítám 0,2mm (170g/m), pro obyč papír např. s kostrou (80g/m) počítám 0,1mm. Lepidlo 0,1mm. Čili pokud podlepuji díl modelu na papíru 170g na 0,5mm karton, počítám celkovou tl. 0,8mm. Když jsem lepil test 150ky, hodně jsem s tím bojoval. A to si myslím, že jsem řezal přesně a i tak mi tam lítal necelý milimetr. Mám tam totiž dvě sady podlepených žeber - v jedné sadě podlepeno 2x na 1mm a 1x na 0,5mm a vše slepeno k sobě - a tam to neskutečně nabylo. Navíc k tomu desetinka sem a tam při řezání, které ještě není kolikrát kolmé. Takže návrh modelu je jedna věc a realita při lepení věc druhá. Já osobně, když to jde, lepím kostru a hned měřím a porovnávám s obšívkou.

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 16 Okt 2020 22:12

Snažil som sa to robiť na približne desatinky ale neprišiel som na to, prečo mi niekde nepasovala obšívka na rámoch podvozkov ale nie je to nič strašné, len pri čistostavbe by to vadilo a preto ja čistolepičov obdivujem. Možno keby boli lasery abo original, tak to sedí. Ale obšívka nádrže a trakčných motorov sadla presne.

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných