Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa Oliver » 31 Aug 2019 14:05

S meškaním, ale predsa by som v tomto vlákne rád prezentoval svoju betastavbu podvozku pre parnú lokomotívu Albatros z Braintechovej produkcie.
Na fóre rovnakú betu prezentoval nedávno mimapnd a tiež Fito, z ktorého vlákna si s dovolením požičiam niekoľko málo slov a fotiek o predlohe.


Parný rušeň 498.1 alebo aj Albatros 1 bol rad parných rušňov vyrábaných v 50. rokoch 20. storočia v Škode Plzeň. Vyrobených bolo 15 rušňov, ktoré technicky vychádzali z radu 498.0. Technické vylepšenia úspešného predchodcu posunuli tieto rušne na konštrukčný vrchol parných lokomotív v Česko-Slovensku a boli nasadzované na diaľkové rýchlikové trasy Praha – Žilina – Košice, Praha – Bratislava – Nové Zámky a Bratislava – Košice, s mesačným dosahom až 20 000 km, až do roku 1973.

Rad 498.1 bol trojvalcový rušeň s pojazdom 2´D´1´ a 5-osovým tendrom 935.2 a bol vyrábaný v rokoch 1954 až 1955. Oproti svojim predchodcom radu 498.0 mal väčší kotol, prevzatý z radu 556.0 a teda aj zvýšený výkon, ktorý umožňoval ťahať 1000 tonový (nákladný) vlak rýchlosťou takmer 100 km/h. Rušeň 498.106 dosiahol 27. augusta 1964 na skúšobnom okruhu pri Velimi rýchlosť 162 km/h, čo je rýchlostný rekord našich parných rušňov.


Prihadzujem pár fotiek predlohy:




Report
Do rúk sa mi ešte začiatkom roku dostali dva hárky formátu A3 a niekoľko listov návodných kresieb pre všetkých 10 celkov (z toľkých sa skladá celý predný vozík). Dalo by sa povedať, že je to taký malý model sám o sebe.


CELOK č. 1

Kvôli lepšej prehľadnosti som sa rozhodol, že budem stavbu prezentovať rovnakým spôsobom ako Fito - tzn., že upload bude vždy po dokončení celku. Celok číslo 1 sú kolesá, ktorými som začal.
Nemám nafotený celý postup, ale len niektoré momenty. Ako prvé som si na druhý pokus z temperových farieb namiešal (podľa môjho názoru) celkom trefné odtiene červených farieb (zatiaľ ale naostro odskúšaná len tá bledšia na kolesách).


Z čoho som bol menej nadšený je papier. Neviem či je to tým, že som vyšiel z cviku, ale mám dosť problémy s hranami papiera. Zdá sa mi, že s papierom od Poliakov sa pracuje o niečo lepšie. Ale nechcem pindať, pracujem s tým čo mám ..

Začal som obrubami kolies, ktorých výrobný postup nafotený nemám. Fotiť som začal až pri príprave stredových bubnov, kde vonkajšia obšívka (ten prúžok) je kratší. Túto chybu zaznamenali všetci betatesteri a autor o nej vie. Pre lepšiu manipuláciu som do každého vlepil zmotaný kancelársky papier. Na vzniknutú medzeru som použil zápas koloru, ktorý samozrejme nechýba ani v tejto vystrihovačke.


Na to, aby človek mohol lepšie nalepiť lúče kolies, Miro vymyslel veľmi dobrú pomôcku, ktorú som veľmi ocenil. Aj napriek pôvodnej výstrahe, že by nemusela byť úplne presná, mne úžasne pomohla.


Za pomoci šablóny vznikol prvý prototyp kolesa mojej bety. Bol som nadšený, ako sa so šablónou pracovalo. Nadšenie ale rýchlo vystriedalo vytriezvenie keď som zistil, že bubón som nalepil opačne. Jeho červená časť má byť zadná stena .. tento kix budem opravovať až na záver.


Pri ostatných troch kolesách som si dal sakra pozor, aby sa nezopakoval predchádzajúci kix. Lúče som lepil tak, aby som minimalizoval viditeľnosti spojov obšívkových prúžkov bubna a obruby kolesa. Vonkajší obvod dielu 1k (ten úplne vzadu) nie je schválne retušovaný, pretože predpokladám, že pri manipulácii by došlo k poškodeniu retuše. Takže to si nechávam na záver.


A to je v podstate kompletný celok (celky) číslo 1.


Musím sa priznať, že po viac ako roku, počas ktorého som čistostavbu nerobil, som mal zo začiatku čo robiť, aby som to "dostal do rúk". Z tohto dôvodu som rád, že som sa zhostil tejto bety, pretože to bude dobrá rozcvička pred ďalšou čistostavbou. Tým samozrejme nechcem povedať, že ju odfláknem!

Tiež by som sa chcel Mirovi ospravedlniť za oneskorený začiatok bety, ktorý vznikol v dôsledku sťahovania (osamostatnenia sa). Do Nitry to zrejme nestihnem, ale prinesiem čo budem mať.
:wink:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa iconmaster » 31 Aug 2019 20:38

Som trochu dúfal, že ty budeš ten, čo to nadrzovku začne prefarbovať od začiatku :P
Každopádne rád sa pozriem aj takto, držím palce!

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa Oliver » 31 Aug 2019 21:30

iconmaster napísal:Som trochu dúfal, že ty budeš ten, čo to nadrzovku začne prefarbovať od začiatku :P
Každopádne rád sa pozriem aj takto, držím palce!


V Bratislave na to zatiaľ nemám možnosti .. takže túto možnosť som rýchlo zavrhol. Navyše som potreboval to trochu dostať do rúk pred ďalším poliakom. :)
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa Oliver » 07 Sep 2019 21:18

Report
CELOK č. 2


Celok číslo dva tvorí v podstate stred celého predného podvozku. Jeho spracovanie bolo celkom prácne, najmä keď si človek uvedomí, že pravdepodobne nič z toho nebude vôbec vidieť.
Biele osky sú 2mm hrubé plastové Evergreeny. Aktuálne mi ich už len treba nafarbiť syntetikou, pretože tempero/vodová farba na tom samozrejme nedrží.
Tú "kocku" v strede sa mi nepodarilo úplne čisto postaviť .. zatiaľ sa to našťastie neprejavuje na ďalších krokoch.

Fotky mobilom pod umelým svetlom:


Návodné kresby sú trošku neprehľadné, takže ich dúfam autor malinko upraví.
Na jednom z dielov (tretia fotka) mi zas chýbal asi pol milimeter, ale túto chybu pripisujem určite mojim rukám (som dosť ľavý po tak dlhom čase bez čistostavby).

CELOK č. 3

Tak ako Fito písal vo svojom vlákne, celok číslo tri je opláštením predchádzajúceho celku. Je to len pár dielov, no zatiaľ to bola najpohodolnejšia časť na celom prednom podvozku. Tu sa to všetko lepilo samé, po dvoch hodinkách som mal hotovo.
Ako šróby a nity som použil 0,9 Ivantovky a ten odpad, ktorý je v sáčkoch s 1,5mm Ivantovkami (tie guľaté srandy).

Chýba mi už len nalepiť vrchný diel (keď budem lepiť celok 4).

Čaká má celok č. 4, kde už je tých dielov podstatne viac a sú konečne rozmerovo väčšie. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa Oliver » 06 Okt 2019 22:10

Report
CELOK č. 4

Priznám sa, že rovnako ako Fito, aj ja som sa na tento celok celkom tešil, pretože sa jednalo konečne o väčšie diely.
Základ tvoria dva bočné podlepené diely. Ostatných dielov tu bolo celkom dosť, najmä keď som niektoré z nich úmyselne rozrezával, aby sa tak lepšie kompletovali.
Na to, že sa jedná len o predný vozík je to premakané naozaj do posledného šróbu (tie ešte nemám nalepené).
Čím ďalej sa presviedčam o tom, že k takýmto modelom tá prefarbovačka pasuje viac ako čistostavba. Podľa mňa sa tam dá dosiahnuť viac.


CELOK č. 5

Diely označené číslom 5 sú držiaky držiace domčeky na kolesá. Nejaké pripomienky sme ako betatesteri autorovi adresovali, veríme, že budú zapracované do finálnej podoby. Ináč šla stavba celkom od ruky. Držiaky ešte nemám nalepené, nakoľko očakávam, že by mohlo dôjsť k problémom pri osadzovaní domčekov. Nalepím ich spolu s domčekmi.


Ospravedlňujem sa za fotky, ale lepím a fotím len po večeroch pod umelým svetlom.

Celky č. 6 - domčeky, na tie sa neteším od začiatku stavby.
Takže držte palce.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa Oliver » 13 Okt 2019 22:46

Report
CELOK č. 6


Nakoniec spracovanie celkov očíslovaných číslom šesť nebolo vôbec také hrozné, ako som si zo začiatku myslel. Rozloženie podlepovaných dielov nie je v tejto beta verzii najideálnejšie, o čom samozrejme autor vie, tak ma to trochu zmiatlo a najmä pôsobilo zbytočne komplikovanie. Nakoniec som zvolil postup taký, že som najprv zostavil prvý domček a keď som nenašiel žiadnu chybu, pustil som sa postupne do ďalších. Aby sa neopakovala monotónna práca, tak som spravil jeden domček za večer.

Tak ako píše Fito vo svojom vlákne, každý domček sa skladá zo 17 dielov. Ideálny postup sa mi osvedčil ten, že som si najprv zlepil stred domčeku a následne som smerom zo zadnej a z prednej strany vrstvil jednotlivé diely na seba, až kým som ich nespojil strednou časťou domčeku, ktorú som lepil ako prvú. Na záver som prilepil kruhové diely zo zadnej strany.


Retuš na fotkách nevyzerá ideálne, ale beta nie je vytlačená na ideálnom papieri a tak sa farba zo strán pri manipulácii šúcha. Ale na otestovanie ako také to bohate stačí.
Úplne na záver som nalepil celky číslo 5 a 6 na svoje miesta. Pri spájaní domčekov mi zo spodnej strany vznikla asi 2mm medzera, čo ale pripisujem svojim rukám, keďže ostatným testerom sa nič podobné nestalo. Kruhovú šablónu, po obvode ktorej sa lepí spojovací diel, som vyrezával ručne bez použitia vyrážačov a tak som ich pravdepodobne skalpelom zobral až príliš po vonkajšom obvode a vyrezal malinko väčšie.


Ostáva mi prilepiť kopec šróbov z oboch strán, do ktorých sa mi maximálne nechce. :haha:
Či tú medzeru vyplním ešte neviem. Kedže je to zo spodnej strany, nie je to ale že vôbec vidieť.
Nasleduje celok č. 7 - listové perovanie.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Nov 2019 13:11

Report
CELKY č. 7 a 8

Celok číslo 7 bolo pár dielov listového pérovania. Zlepiť ich nebol naozaj žiaden problém. Väčšina z toho aj tak nie je vidieť.
Celok číslo 8 už bolo výživnejšie lepenie. Tak ako píše Fito, krivky sú síce ladné pre oko, ale zlepiť ich nebolo najjednoduchšie. Podarilo sa mi to nejak dotiahnuť do obstojného konca. Naživo je to podľa mňa lepšie.


Celý podvozok ako taký by mohol byť samotným modelom. Je naozaj premakaný, niekedy možno až moc.
Ak si Miro zachová tento štandard do ďalších prác, tak vo výsledku z toho bude vyšperkovaný model náročný na čas a modelárske zručnosti.
Ostáva mi zlepiť už len brzdy, tzn. celok č. 9 a 10. Veľmi dúfam, že do mesiaca bude hotovo a budem môcť strihnúť do ďalšieho poliaka.

Off topic: BTW: Dajú sa ešte niekde zohnať matky ivantovky?
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
klint | --
Príspevky: 445

Re: Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa klint » 03 Nov 2019 20:20

Ogrom pracy już widać, myślę że będzie jeszcze na co popatrzeć w dalszych odsłonach tej relacji.
Pozdrawiam Piotr.

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa Marmat » 03 Nov 2019 23:19

Matky-ivantovky všetky rozmery majú ešte na sava-model:
http://www.sava-model.sk/Doplnky

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 498.104 - Albatros /Braintech/ 1:25 BETA (Oliver)

Príspevokod užívateľa Oliver » 04 Nov 2019 23:03

Vďaka páni. :)

Marmat napísal:Matky-ivantovky všetky rozmery majú ešte na sava-model:
http://www.sava-model.sk/Doplnky

Objednal som, uvidím. Ďakujem za tip. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní