GAZ-AA /Angraf/ 1:25

Moderátori: serpens, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 44
Admin
Meno: Fito
Kontaktovať užívateľa:

GAZ-AA /Angraf/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:04

GAZ-AA - Polutorka

Autá GAZ-AA boli vyrábané od roku 1932 do roku 1938 na zákade licencie kúpenej od Fordu (kópia automobilu Ford-AA). Od verzie AA boli neskôr odvodené všetky ďaľšie modely GAZ (AAA, MM, GAZ-55, ...).
Za 7 rokov Rusi vyrobili 410 000 kusov tohto malého nákladiaku...
Cez WW II, sa toto vozidlo stalo spolu z ZIS-5 základným vozidlom pre Červenú armádu. Na začiatku operácie Barbarossa Rusi zobrali 151 000 GAZov, naložili na nich vojakov, a vyrazili....
Cez vojnu pokračovala výroba ďalej, ale išlo o zjednodušené modely (hranaté blatníky, iba jedno predné svetlo, bez predného nárazníka..,drevené dvere, potom aj bez dverí, šetrilo sa , kde sa dalo.), tieto modely sa potom pre odlíšenie začali označovať ako GAZ-MM.
A aby sa nezabudlo..., tieto auta zabezpečovali prepravu nákladov cez "Most života" pri obliehaní Leningradu cez Ladožské jazero.

Technické údaje :
Kolesá/pohon 4/2
Hmotnosť 1750 kg
Náklad max 1500 kg
Dlžka 5335 mm
Motor 4valec, 40 koní, 3285ccm
Otáčky 2200/min
Prevodovka manual, 4 stupne
Max. Rýchlosť 70 km/h
Nádrž 40 litrov
Spotreba 18,5 l/100 km

Model

GAZ AA
Počet dielov 576 + 47 šablón (číslované diely 29, ale každý diel sa skladá z viacerych poddielov..., napr základný rám, diel 1, má diely 1a,1b,1c,...1n)
Mierka: 1/25
Dĺžka: 21,4 cm
Počet strán vystrihovačky 7,5x B4
Návod text 3 strany - veľmi podrobný popis, iba po Poľsky
Návod obrázky 5 strán

Ja sa najviac teším na motor....

Hľadal som na webe, či už to niekto staval, ale neuspel som. Takže ak by ste niekoho našli, potešilo by ma to..
Takže, začíname. :wink:
Naposledy upravil/-a Fito v 18 Júl 2008 21:48, upravené celkom 1 krát.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Re: GAZ-AA /Angraf /1:25/DOKONČENE/

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:04

Ešte na úvod som zabudol napísať. Celý model budem natierať temperami, patinovať, strašne prášiť a hrdziť, no poriadne používané auto by som z toho rád spravil..

Diel číslo 1, podvozok:

Tak, toto všetko, to sú diely 1. , 1a, 1b, 1c,........až x

Zostavený rám, ešte sa to leskne, foto z bleskom.

Hotové, uschnuté, aj som si miestami kriedou poprášil, ale ešte nie moc. Ešte bude riadne prachu potom. Presnosť zatiaľ vynikajúca, všetko pasuje tak, ako má.
Stavbu dielu 2 opisovať nebudem, bo diel číslo 2 sa skladá z dielov 2a, 2b. A je to vzadu na ráme ten bazmek, na ktorý sa pripne potom vozík (ťažné zariadenie). :wink:
Naposledy upravil/-a Fito v 18 Júl 2008 21:14, upravené celkom 1 krát.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:05

Diel číslo 3: (zadná náprava)

Tu sa vyskytla jedna drobná nepresnosť. Pri zostavovaní brzdového bubna. Obvod plášťa bol o kúsok väčší ako obvod bočnice, takže som musel jemne skrátiť plášť.. A trošku komplikované skladanie dielu 3a (nosná tyč nápravy), z ktorej treba odrezať pred zlepením pásiky (tie hrubšie), aby tam bolo potom možné nasunúť diely 4b,c , a potom odstrihnuté pásky vlepiť späť.

Diel číslo 4: (listové pružiny zadnej nápravy)

Bezproblémový diel, teda ak nerátam problém z pochopením fungovania .. :roll:

A tu je foto, ako to zatiaľ vyzerá po zostavení.

Jasná chyba : Vyústenie kardanovej tyče z diferenciálu smeruje moc dole. Pri zostavovaní zadnej nápravy som si totiž neuvedomil, že listové pružiny nebudú vodorovne z rámom, ale že budú smerovať dole, a tým vychýlia aj celú zadnú os. Upravím neskôr, podľa toho, ako bude vychádzať kardan.

čo doplním k týmto dielom a nie je to vo vystrihovačke :
1. Dve pozdĺžne tyče, slúžiace zrejme k zvýšeniu stability zadnej nápravy.
2. Páky ovládania bubnových bŕzd + brzdové lanká
3. Šrób vypúšťania oleja z diferenciálu
A to bude asi všetko..

Nasleduje diel číslo 5, predná náprava.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:06

Diel číslo 5: (predná náprava)

Tak, hotovo, predná náprava je na svete. V návodnej kresbe k prednej náprave je veeeľká chyba. Náprava je totiž nakreslená tak, ako by sa k rámu podvozku prichytávala za nosnú časť nápravy, a nie za listovú pružinu. To je samozrejme omyl, a treba si návodnú kresbu otočiť o 180°. Potom už je to OK, ale aj tak si treba dávať pozor na umiestnenie jednotlivých dielov. Hlavne tyč riadenia je popísaná veeľmi povrchne, ako keby ani autor vystrihovačky moc dobre nevedel, kam s ňou. Ešteže mám tie fotky originálu... Takže prednú nápravu som hodne "walorizoval", doplnil som brzdové kľúče, lanká pribudnú po osadení na rám.
Z prednej nápravy som oproti návodu vypustil diel 5v, čo mal byť akýsi krycí plech, ktorý som však na žiadnom originále nevidel.
Inak diely pasovali perfektne, snáď iba brzdový bubon.., obvod plášťa bol tak isto ako na zadnej náprave o kúsok väčší ako obvod bočnice, takže som musel jemne skrátiť plášť..

Nasleduje diel číslo 6, kolesá, najobľúbenejší diel každého modelára :roll: (ešte že ich je iba 7..)
Naposledy upravil/-a Fito v 18 Júl 2008 21:15, upravené celkom 1 krát.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:06

Diel číslo 6: (kolesá)

Presnosť perfektná, žiadne pripomienky.
Iba nejakých 2520 rezov skalpelom, a dezén na 7 kolies bol nasvete...

Jedno predné koleso som aj blatil, ostatné sú v základnej retuši.
Doplnil som šróby kolies, chcel som aj ventilky, ale na to sa as vyprdnem, bo to ani poriadne vidieť nieje.

Nasledovať by mala podlaha vodiča+blatníky+chladič.. ,
Ale ja už to nevydržím, bude MOTOR.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:07

Diely číslo 9,10,11,12,13 (Motor)

No, nebolo to až také zložité, a motor je na svete. Ak sa niekto rozhodne stavať tento motor tak ako je vo vystrihovačke, tak asi nebude mať nijaký problém.
Ja som sa ale snažil priblížiť realite podľa jednej fotky, a tak som musel pár vecí pozmeniť. Na modeli napríklad nie je vôbec vyriešené pripojenie chladiča k motoru, v reále je to ale dosť hrubá hadica, a tak si myslím, že by pri takejto mierke na modeli nemala chýbať. To je tá rúra, čo mi trčí hore a naboku z motora. Hadicu doplním po prilepení chladiča.
celý motor som namaloval striebornou revelkou, a potom som ho zašpinil čiernou temperovou vodou.

No a takto motor vyzerá na podvozku:

Ešte budem dopĺňať káble ku štartéru, káble od rozdelovača ku sviečkam, a z rozdelovača k indučke, plus tie rúry k chladiču. To všetko bude ale až po osadení chladiča a prednej steny kabíny.

Nasleduje korba.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:07

Diely 7,8 (korba)

Korba je jednoduchá, bez zložitých dielov, všetky bočnice treba podlepiť na 4mm (aj keď podľa návodu sa podlepujú iba tie dlhšie). Klince som trošku zvýraznil Herkulesom.
Najviac som si stavbu korby skomplikoval ja sám, pretože po premalovaní temperou sa mi samozrejme stratili písmená, a tak som musel vyrábať šablony, aby som tam tie písmená dostal zase nazad. No nejako sa to podarilo.
Na korbe mi ešte chýbajú háky na zaistenie bočníc.
A nenalepil som zadnú bočnicu, pretože ešte nie som rozhodnutý, či náhodou na tej korbe nepoveziem čosi dlhšie.. :wink: , tak aby sa mi to potom zmestilo

A takto to vyzerá zatiaľ spolu, korba voľne položená na podvozku.

Nasledovať budú asi už tie nešťastné blatníky.., sa toho ale bojim, take gulaté oné.... (som už aj uvažoval, žeby som to prerobil na GAZ_MM, ten bol vlastne rovnaký, akurát že mal jednoduché hranaté blatníky..)
Ale však strihnem a uvidím.
Naposledy upravil/-a Fito v 18 Júl 2008 21:16, upravené celkom 1 krát.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:08

No predsa len sa mi podarilo čoto strihnúť...

Diely číslo 17,18 (chladič, blatníky)

Blatník, vyšmirglovaný, nafarbený, vyšmirglovaný, ...

Chladič

Ako som tie blatníky ohýbal, tak mi aj farba popraskala.., nevadí, to ešte prebehnem temperkou. Neviem, či tie blatníky ešte kúsok neprihnem dole, ale však to sa doladí... Samozrejme, že ešte na to príde prach a blato.

No, už to dúfam nejako aj dokončím, toto je zase jeden z mojich "rýchlych" modelov...
Naposledy upravil/-a Fito v 18 Júl 2008 21:17, upravené celkom 1 krát.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:09

Diely 18,19,20 (Kabina)
Kabina je pomerne jednoduchá, pár dielov, ale sú tam veľké chyby a nepresnosti, vôbec to nesedí k sebe. Nezostáva teda nič iné, ako riadne vymalovať....

Definitávne som sa rozhodol pre verziu zo zatvoreným krytom motora. Teda zatvoreným krytom motora, ale z vybratými krytmi vetrania. Takže tie diery, ktorými bude vidieť motor, budú take veliké, ako sú teraz. Videl som takých fotiek zopár.., jazdilo sa tak bežne, zrejme cez leto, aby sa im to neprehrievalo... :shock:

Tie jemne presvitajúce písmená, áno, to tak chcem, to nie je chyba...

Palubovka.., tie budíky ešte vytuningujem.

Originál vyzerá "trošku" inak :

Celá kabína bude ešte zaprášená, ale to až vo finále, takže tie farby berte zatiaľ z rezervou.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:10

Čo sa Gaz-aa týka, no, keby som mal na záver zhodnotiť kvalitu spracovania, tak to ide, tak ako su číslované diely, dole vodou (hovorím o kvalite spracovania samotnej vystrihovačky, aj keď to isté sa vlastne dá povedať aj o mojej práci)...
Po bezchybných dieloch podvozku, kolies, korby, prišiel na rad trošku nepresný motor, a potom tie nešťastné blatníky....
Kabína na záver, to už bola čistá improvizácia, pretože kabína rozmerovo nesedí na podvozok.
Pod kapotu sa môj "vytuningovaný" motor nakoniec ani poriadne nezmestil, takže sa rozdelovač opiera o kapotu, čo by sa asi v reále nemalo stať.
Takže, tento model vyhlasujem za "takmer" dokončený.

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný