Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa vasik1 » 13 Aug 2018 11:52

Ďakujem Roman, už som aj objednal. :victory:

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa mimapnd » 13 Aug 2018 11:55

vasik1 napísal:Ďakujem Roman, už som aj objednal. :victory:

Dakujem chalani, dufam, ze retiazka bude dostatocne velka. Delo mam aj ja v archive a ked pozeram ako ti pekne ide, tak ho hadam dam na vrch rady na lepenie.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 13 Aug 2018 17:46

ako som pozeral, tak toto bolo delo systému La Hitte, síce ešte stále nabíjané cez ústie (o 14. rokov neskôr začali robiť delá so zadným uzáverom),
ale už malo 6 drážkový vývrt a mohlo strieľať 4kg náboje s trhavinou, zátravku (kanálik na nasypanie prachu a odpálenie nálože)
to malo buď na koncovom krúžku, alebo pred ním, viz obrázky



tu sú nejaké obrázky, kde je vidieť trochu aj umiestnenie "papekov" na dotláčenie dela do streleckej pozície po výstrele, na odpálenie prachu v zátravke, čistenie, vytierania a nabíjanie kanóna + kýbel na vodu, do toho sa namáčala kefa na vytieranie hlavne od zbytkov spalín, aby nechytila nálož pri nabíjaní dela



tu sú nejaké typy príslušenstva, ono sa to v priebehu rokov príliš nemenilo



1. vyterák z ovčej kože, namáčal sa do kýbla s vodou a vytierala sa hlaveň po výstrele, čím sa chladila a zhášali zbytky prachu po výstrele, aby
predčasne nechytila nálož, lebo neraz kvôli tomu vyletel nabiják aj s kusom ruky, ak sa pri nabíjaní chytila nálož od žeravých uhlíkov,
takže sa zaviedlo povinné vytieranie hlavne, ak na to delostrelec "náhodou" zabudol, neraz dostal od veliteľa šabľou naplocho po chrbte
2. vývrtka na vytiahnutie zbytkov obalu nálože po výstrele, prípadne ak bolo treba vytiahnuť guľu, to sa namotala na vývrtku pucvola,
v ktorej bola zavinutá guľa a ak sa podarilo, tak sa vytiahla, inak bolo treba guľu (olovenú) navŕtať a natočiť do diery závit na palici,
niečo ako veľká skrutka do dreva
3. lopatka, tá sa už neskôr nepoužívala, pretože prach bol už vo vreckách a nesypal sa do hlavne jak uhlie uhlákom do kotla
4. nabiják, tým sa ubíjala nálož, upchávka, delová guľa obalené v pucvole a ešte aj upchávka pred guľu, aby náhodou v prípade nečakaného
manévrovania po nabití nevypadla, alebo ak bolo treba zrazu mastiť rýchlo preč z pozície
5. škrabka na čistenie vývrtu, ak bol nekvalitný čierny prach a robili sa usadeniny
7./ 8. prípravky na kontrolu vývrtu hlavne, či tam nieje defekt/ prasklina
9. ihla na prepichnutie vaku s náložou, aby sa dal potom nasypať do zátravky prach na odpálenie

na str. 47 je trochu popisu, kto čo pri dele robil
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa vasik1 » 14 Aug 2018 08:57


Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa vasik1 » 14 Aug 2018 13:38

Tu je taký prvý nástrel - ešte to prejde nejakou povrchovou úpravou.



vychádzal som aj z tohto obrázka:


Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa vasik1 » 18 Aug 2018 11:12

No...
Všetko je raz prvý raz, takže aj ja som sa zaradil medzi tých, čo modely zasadili do malej, či väčšej diorámky.

Na úvod veľké poďakovanie Toudimu,ktorý mi poskytol veľké množstvo cenných rád a materiálov. :girl:

Pri tvorbe podložky som vychádzal z viacerých fotografií a modelov. Inšpirovali ma tieto a moja dioráma je taký prienik všetkými plus moja improvizácia:



Report
Ako prvé som skúšal GABION - (Toudi :wink: ). Použil som klasické prírodné materiály - tenké prútiky z višne z mojej záhrady. Začal som pliesť:


Výsledok celkom fajn, no mierka ani náhodou :beaten:



Takže som to rozobral a pustil sa radšej do terénu. Základom bol polystyrén potiahnutý servítkou a natretý roztokom Herkules + voda.



celok som strekol farbou a položil základ gabionu v trochu inej podobe. Na mnohých fotografiách z americkej občianskej vojny (1861 - 65) aj krymskej vojny (1853 - 56) sa takto spevňovali obranné postavenia.



ako imitáciu hliny som zvolil...HLINU. Jemnú preosiatu som postupne nanášal na hrubé vrstvy herkulesa. Potom som celok ešte spevnil tak, že som to pretrel spomínanou riedkou zmesou lep + voda. Nechal poriadne zaschnúť a výsledok milo prekvapil - hlina sa neolupuje a je na nej pevná kôra.



Keď som v tomto štádiu na to pozrel, rozmýšľal som, čo spraviť vpredu. Padlo rozhodnutie spraviť val spevnený doskami. Dosky som "položil" aj pod kanón. Ich výroba - vytlačený povrch dreva a nalepený na kartón. Nastrihaný na "dosky" a nalepený.



No a na záver som biele časti znovu prekryl hlinou. Takže tu je výsledok:



a ešte jedna s kanónom - finálne foto chcem však urobiť v teréne, preto len na ukážku...


Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa Brzdič » 18 Aug 2018 11:45

Super. :jawbone:

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa petopato » 18 Aug 2018 11:47

WOW!!!
Chcel som si zase rypnúť, ale nemôžem. Toto je jednoducho pre mňa, čo som nikdy nič podobne nerobil (ak nepočítam zasneženú sdkfz 252-ku), niečo čo predčilo všetky moje očakávania. To ako si zvládol zem na teréne, alebo tie prútené koše, je niečo, čo tu ostane ešte dlho po tebe!

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa iconmaster » 18 Aug 2018 12:08

Je to delo :haha: Hlavne ked uz ani Gulasmajster nema co vytknut, to uz o niecom svedci!
Pred finalnym fotenim nechces este trochu opatinovat kolesa? Ked sa pozeram na tie dobove fotky, tam maju kolesa od blata, podla mna by sa nieco take hodilo aj na tvoje delo..

Inac super, tesim sa na tie finalne fotky!

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Francuzska ARMATA POLOWA z r. 1859/GPM/1:16 - by vasik

Príspevokod užívateľa vasik1 » 18 Aug 2018 18:42

petopato napísal:WOW!!!
Chcel som si zase rypnúť, ale nemôžem. ...predčilo všetky moje očakávania....To ako si zvládol zem na teréne, alebo tie prútené koše, je niečo, čo tu ostane ešte dlho po tebe!


Štípnite ma...Najkrajší darček, aký som tu kedy dostal! :girl: :girl: :girl:

Ďakujem páni.

Ico máš pravdu - trošku to bolo sterilné, tak som jemne ešte blatil:


Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných