Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Majak Hudson-Athens /Orel/ 1:150

Užívateľov profilový obrázok
laki | 45
Príspevky: 692
Meno: laki
Bydlisko: BA - okolie

Majak Hudson-Athens /Orel/ 1:150

Príspevokod užívateľa laki » 19 Feb 2014 22:56

Pustil som sa do modelu majaku Hudson-Athens od vydavatelstva Oriel. Stavba predlohy sa začala na rieke Hudson zaciatkom roku 1873 a maják bol dokončený a uvedený do prevádzky 14. novembra 1874 za vtedajsich 35 000 dolarov. Zakladove piliere su natlacene do hlbky 15 metrov. Pre ochranu zakladov od ladových kryh je severna cast vybudovana v tvare provy lode . Majak tvori dvojpodlazna tehlová stavba s vezou a svetlo majaka je vo vyske 16,5metra nad vodnou hladinou. Pocas hmly sluzili na vystrahu zvony. Objekt slúžil ako maják s ľudskou posádkou do roku 1950 kedy bol maják automatizovaný.
Majak ma vlastnu stranku, teda skor stranku obcianskeho zdruzenia, ktore sa od roku 1982 o majak stara.



Model formatu A4 obsahuje uvodny text o predlohe v rustine, pisany navod v styroch jazykoch (ru,pl,de,en), 2 stranky s navodnymi kresbami, 2 strany s dielmi na hrubom papiery a jednu stranu dielov na makkom papiery. Uslo sa aj na pol strany zapasu koloru. Textury su take sterilne pocitacove, nie je to teda klasika podla p.Vyskovskeho.

Povodne som sa s tym chcel vyhrat a urobit okna z folie a dovnutra zariadenie izieb. Ale je to take drobne, ze som od toho radsej upustil (jedna miestnost by mala rozmery plusminus 2,5x2,5 cm a je ich tam 8), . Par uprav ale bude, "realna" voda a blikajuca majakova LED. S LED snad problem nebude, pouzijem Fitov navod, viac sa bojim vody. Nechcem kupovat drahe krajinkarske materialy, takze to vidim na transparentny silikon.

S presnostou nebol doteraz ziadny problem. Navodovky nie su pre mna uplne prehladne ale da sa z nich vysomarit. Ocenujem, ze diely, ktore maju byt sfarbene aj z druhej strany, boli danou farbou potlacene uz z vyroby. Nie je ich potrebne malovat ani podlepovat.



A teraz nieco zo stavby. Podlozka je z balzy 1,5cm, v zavere bude natreta na cierno a nalakovana. Sucastou su aj rebra na vystuzenie nejakeho hranolu. Netusim ale akeho, kedze sa to nikam nezmesti... Podzostavy su zatial len nasucho


Uz toho vela nechyba, ale musim dokoncit experimenty zo silikonom, nazbierat strk a zohnat elektrikara co mi navrhne a zapoji LED-ku :)

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: majak Hudson-Athens / Orel / 1:150

Príspevokod užívateľa sony » 20 Feb 2014 10:09

veľmi pohľadná predloha...fajn ideš
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: majak Hudson-Athens / Orel / 1:150

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 20 Feb 2014 10:55

Tak na toto som zvedavý. Istý čas som aj rozmýšľal, že by som si to objednal. Možno ma presvedčíš.
Ostro sledujem! :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: majak Hudson-Athens / Orel / 1:150

Príspevokod užívateľa Fito » 20 Feb 2014 11:46

Toto vyzerá zaujímavo, neviem, čo chceš experimentovať zo silikónom, ale nerozmýšľal si nad tým, žeby si tam dorobil nejakú vodu ?
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: majak Hudson-Athens / Orel / 1:150

Príspevokod užívateľa mimapnd » 20 Feb 2014 14:44

Fito napísal:Toto vyzerá zaujímavo, neviem, čo chceš experimentovať zo silikónom, ale nerozmýšľal si nad tým, žeby si tam dorobil nejakú vodu ?

to asi chce experimentovat, ze spravi silikonovu vodu, ci sa mylim?
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: majak Hudson-Athens / Orel / 1:150

Príspevokod užívateľa group b » 20 Feb 2014 14:58

Ta dvojice žeber je i pro mě záhada. Typoval bych je dovnitř podstavy majáku s tím, že si je upraví každý podle svého, ale to je tak trochu zbytečné.
Co mě ale spíš překvapilo a to nemile je absence zábradlí. Tedy v návodu je 1:1, ale mohl ho autor dát do stavebnice někam na tu stránku s oboustranným tiskem.
Já osobně model nestavím, v rámci duelu jsem jej nabídl kolegyňce, nicméně se pokusíme to zábradlí alespoň vytisknout na průhlednou folii, jestli jí seženeme.
Silikon předpokládáš asi na vodu.
Jednou z možností je i tato :
Nalepíš základnu 01 na podložku - ten balzový sokl a okolo něj uděláš 1-2 mm vysoký rámeček.
Přilepíš kamení - ostrohraný drcený štěrk a do rámečku naliješ rozpuštěný gel z gelové svíčky. Dají se sehnat v různých barvách.
Po vystydnutí gel "zčeříš" do podoby hladiny nejlépe trafopájkou.
A ještě typ pro světlo. Pro tyto malé majáky jsou dobré elektrické svíčky, co se prodávají jako náhrada hřbitovních svíček. Stačí ze svíčky vykuchat vnitřek ( většinou je dost malý, aby se to do podložky vešel), přípájet drátky odpovídající velikosti a nahoru umístit novou blikající diodu. Vnitřek umístěný zespodu modelu má už v sobě i vypínač.
Ať se daří, já si zkusím konkurenci, co mám díky Fitovi. :wink:
Jo a ještě jedna připomínka. Pokud chceš maják udělat co nejvěrohodněji, pak blikal každých 2,5 sekundy a to zeleně !

koukni se zde, jak může vypadat gelová voda
http://www.papirove-modely.cz/galerie/f ... foto=94043
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
laki | 45
Príspevky: 692
Meno: laki
Bydlisko: BA - okolie

Re: majak Hudson-Athens / Orel / 1:150

Príspevokod užívateľa laki » 20 Feb 2014 16:59

ahoj vospolok. ten silikon je na povrch vodnej hladiny ako uz bolo spomenute. textura hladiny je pekna a taka 2-3mm vrstva silikonu s naznacenymi vlnkami by nemusela vyzerat zle.


o modelarskej vode som toho nastudoval celkom dost, ale nenasiel som nic vhodne. niektore boli bud drahe, alebo vyzadovali zdlhavu pripravu a aplikaciu. spolocnym znakom pre vsetky ale bolo, ze v buducnosti hrozi ze zozltnu. pre niektore produkty to bola vlastnost, pri niektorych to hrozilo pri zle namiesanej sarzi vo vyrobe. transparentny silikon je schodna alternativa.

zabradlie bude problematicke. ak zlyhaju pokusy so zabradlim od GPM, tak jedine vytlacit na meotarovu foliu (toto ma povodne vobec nenapadlo). domaca vyroba zabriadla podla sablony neprichadza do uvahy.


Zelena farba!! To som nikde nezachytil a pritom je aj na fotkach. Uz som tam chcel natrepat bielu diodu.. Vdaka!
Interval bude teda 1,25 sek pomale rozsvecovanie, 1,25 sek zhasinanie a na zeleno.

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: majak Hudson-Athens / Orel / 1:150

Príspevokod užívateľa group b » 20 Feb 2014 19:38

spíš bych dal od výroby blikající zelenou, sice bliká rychleji, ale skutečný maják jen bleskne a tma. pomalu se rozsvěcující a zhasínající asi nebude to pravé. Uvidíš, zkusíš.
A jestli sis udělal kopii modelu, mohl bys stavět ještě jeden.


to si zkusím postavit já.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
laki | 45
Príspevky: 692
Meno: laki
Bydlisko: BA - okolie

Re: majak Hudson-Athens / Orel / 1:150

Príspevokod užívateľa laki » 21 Feb 2014 00:55

a ja som si stale myslel ze u tychto majakov to bolo riesene ako napr u majakov zo starych sanitiek (taz 1203), cize rotujuce tienidlo okolo ziarovky. pomalsie rotujuce tienidlo by zabepecilo postupne rozsvecovanie a zhasinanie. nove poznatky zapracujem do navrhu

dnes som este dorobil podkrovie, reliefy a cast z "vyhliadkovej" vezicky. pri podkrovi je potrebne zrezat spodnu cast z vikierov, zavadzia tam podlepeny diel 24. kedze sa tam uz nebude nic doplnat, napevno som ho uzavrel strechou.


reliefy na hranach stien mohli byt trochu sirsie, na hrane sa nespoja a vznika tam nepatrna ale viditelna medzera.


a aktualny stav

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: majak Hudson-Athens / Orel / 1:150

Príspevokod užívateľa majos » 21 Feb 2014 23:55

Zdar,
Podobnu vec som chcel spachat z ABC.
No nic, na silikon zabudni, ak ti to vyjde tak po case sa zacne olupovat (pracovat). Tu by som zvazil tu "hajzlakovu" ,metodu, i ked je to skor pre mierky 1/350 a viac. Ale ak to skombinujes s epoxidom tak by to mohlo byt fajn. Kazdopadne, receptov na vodu je vela, a treba si to skusit. Dalsiu vodu aj tak urobis inak:))
Aloha, M.
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní