Kratochvílova rozhledna /group b/ 1:150

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Meno: Tomáš

Kratochvílova rozhledna /group b/ 1:150

Príspevokod užívateľa group b » 19 Aug 2015 22:37

Betonová, 16 metrů vysoká rozhledna byla vybudována v příměstském parku v Roudnici nad Labem v roce 1935.
Nese jméno po Václavu Kratochvílovi, který byl významným obyvatelem Podřípska a hájil zájmy regionu v říšském i českém sněmu.
V roce 2005 proběhla celková rekonstrukce, v roce 2014 pak prava poničených omítek.
Obrázok

Model v měřítku 1:150 bude vlastní tvorbou. Rád bych ho dokončil před zahájením výstavy Za obzorem v říjnu letošního roku v roudnickém muzeu.

Foto ze stavby.
ObrázokObrázokObrázok
Na samotnou stavbu rozhledny jsem se rozhodl použít nejen papír, karton, ale i modelářské nosníky. Ty se budou lépe barvit a nehrozí ohýbání.
Skutečnou pakárnou je vyrobit schodiště. Po jeho dokončení jsem navlékl ochoz s nosnými sloupy a přemýšlel, co dál. Nakonec mě napadlo udělat dole základnu, do ní vyříznout otvory pro nosníky a tím to všechno spojit. A tak mám takového divného ježka v kleci.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Sekerka | 45

Re: Kratochvílova rozhledna / group b/ 1:150

Príspevokod užívateľa Sekerka » 20 Aug 2015 06:43

Mne sa tieto stavby z "prvej republiky" strašne páčia :victory: (ako takmer všetko s ňou spojené). Ale páči sa mi ako to robíš, aj ja som si kedysi nakúpil smrekové lištičky aby som nemusel robiť podpery na Kinkaku-ji, ale nakoniec som to vzdal :-( . Aj hrúbka materiálu ma fascinuje! Je taká onéeé... Ako by som to pomenoval! Jednoducho takú hrúbku mám rád (samozrejme na modeloch :haha: ! Inak na hrúbke nezáleží, aspoň žena to tvrdí, ale moc presvedčivo sa pri tom netvári :wink: )

group b | --
2K+

Príspevokod užívateľa group b » 20 Aug 2015 09:27

no přemýšlel jsem dost dlouho, jak na tyhle zakroucený potvory. Některé jdou udělat, jako tato, u jiných by to byla celoživotní práce s nejasným výsledkem. U těch spirálovejch schodů je většinou problém v tom, že to není spirála po celé délce, ale jsou mezi tím i odpočivadla a v tu chvíli je to na pytel. Tady naštěstí je krásná spirálka, takže vnitřek jsem tak nějak chytil. Ty pilíře jsem nejprve uvažoval z kartonu, to jsem zavrhl kvůli následnému barvení s možností kroucení, pak z plastu, ale ten jsem zavrhl kvůli těm horním výřezům, přeci jen ze dřevěných nosníčků se to lépe vyřezává. I tak mi dva při výrobě praskly. Ale nakonec to snad bude vypadat jak roudnická rozhledna a to je to nejdůležitější, protože s roudnickou hláskou od Betexy budou v čele výstavy.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Sekerka | 45

Príspevokod užívateľa Sekerka » 20 Aug 2015 09:32

No aby si to nemusel striekať plničom a až následne farbou. Aby si mal krásne jednotný povrch. Tak som to aspoň ja robieval na raketách, kde stabilizátory boli z balzy, trupík z papiera, a hlavica balza, potažmo plast. Ale uvidíme čo z toho vykúzliš :wink: !

serpens | 36
Admin
Meno: Miro
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kratochvílova rozhledna /group b/ 1:150

Príspevokod užívateľa serpens » 20 Aug 2015 15:14

Ako inak, dalsi model, akurat na to zabradlie si mohol pouzit nejaky drot, alebo nieco tensie. Inak OK :)
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Daniel | 54
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Daniel » 20 Aug 2015 18:42

Zajímavá předloha - tak držím pěsti, at si poradíš se všemi záludnostmi konstrukce a těším se na finále :wink:

group b | --
2K+

Príspevokod užívateľa group b » 28 Aug 2015 19:35

Teď jsem se pral s objektem pod rozhlednou. Bylo by to moc jednoduché, tak mi to architek ztížil tím, že hlavní stěna je do mírného oblouku směrem dovnitř. No ale mám to.
Obrázok

Když Kratochvílova rozhledna, nemůže chybět pan Kratochvíl osobně.
Obrázok

A dále již jen složit, udělat vestavěný záhonek, dvoje schody a celé to zabudovat do terénu. To bude taky parádní robota.
Obrázok

Salvor | 41
Meno: Marek

Príspevokod užívateľa Salvor » 29 Aug 2015 16:17

Tomáš, obdivujem stavby z ničoho. Máš to veľmi pekné, až na to zábradlie schodiska. Nechceš ho prerobiť?
Ospravedlňuje sa za kritiku.

group b | --
2K+

Príspevokod užívateľa group b » 29 Aug 2015 16:28

V pohodě, pravdou je, že jsem to měl zkusit vyrobit spíš z plastových profilů, ale momentálně u nás nejsou k dispozici a honí mě čas, protože je to rozhledna stojící ve městě Roudnice nad Labem a tam budu otevírat další výstavu. Navíc bych to musel celé rozebrat a to už moc dobře nejde.
Místní to stejně nadchne, žádný model jejich rozhledny neexistuje.

group b | --
2K+

Príspevokod užívateľa group b » 03 Sep 2015 08:33

Blížím se do finále. Fotky nic moc :red:
ObrázokObrázok

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný