Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa Fito » 30 Máj 2016 10:09

Ej veru dlho som tu nič nepridal, tak aspoň takto na rýchlo, trošku architektúry.

Report
Model som si zmenšil na 80% originálu, pretože originál bol moc veľký. Mierku som odhadologicky stanovil na 1:166, ak sa niekomu chce počítať smelo dotoho, mne sa nechce je mi to jedno.
Z lopatkami mi pomohol Atlon, nechce sa mi veru vyrezávať také malé pásiky.

Viac asi nič, snáď iba že je vlastne hotovo, a začal som pracovať na podložke.
V kľudnom tempe, pretože Juniorove záujmy sa rozšírili na lietanie, a to ja si samozrejme zalietam rád, takže času na papier zostáva veru málo.



Podložka bude, styrodur je už narezaný, farby pripravené...
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 30 Máj 2016 21:22

pekne ideš a dosky na vrtuli nebudú?
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa Fito » 31 Máj 2016 06:47

Dosky časom budú, ale ešte ich tam nedám, aby mi točiaca sa vrtuľa nezavadzala pri úprave terénu.

Mám v pláne to doplniť takto nejak, ako to je na obrázku dolu. Prípadne aj inak.
Niekde som videl, že sa tam namiesto dosiek dávala hrubá látka, asi to mal mlynár jednoduchšie z montážou, predpokladám že to bolo kvôli tomu, že potreboval regulovať otáčky pri zmene sily vetra ( aj keď ako isto všetci vieme, vo vnútri mlynského mechanizmu akýsi gravitačný regulátor je, ale ten nepostačuje v prípade silného, alebo slabého vetra, na upravenie otáčok slúžia práve tie plochy na mlynských lopatkách.)
Prirovnať by sa to dalo možno k k plachetnici a skasavaniu plachiet pri zmene sily vetra, neviem nie som mlynár ani námorník. :P

Obrázok

V každom prípade, model ma teší, pretože už aj viem, koho poteší, tak o to lepšie sa mi ho bude dokončovať.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa group b » 31 Máj 2016 09:37

Odpověď na to, co tam dát je jednoduchá.
Záleží, co stavíš.
Pokud bys to stavěl jako stavebnici, pak se jedná o větrný mlýn v Jalubí. To je vlastně replika a ten nikdy nic na lopatkách neměl.
Pokud to stavíš jen jako větrný mlýn, pak je to vcelku jedno. Nicméně v našich končinách se příliš nepoužíval plátěný potah.
Koukal jsem na fotky a cosi mě napadlo. Schválně, jestli na to přijdeš taky.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa Fito » 31 Máj 2016 21:40

To som teda netušil, že na rekonštrukcii nikdy neboli žiadne výplne lopatiek, a teda že sa rekonštruovaný mlyn nikdy netočil.
Rovno teda prehlasujem, že nestaviam model podla skutočnosti, je to teda iba na "námet Veterného mlyna Jalubí"

Rozhodne tam tie výplne vrtule chcem mať, aby mal mlyn šancu sa roztočiť. Či budú plátené alebo drevené je mi vcelku jedno, podľa toho ako sa mi to bude páčiť.

@GroupB, krasne fotky si vybral to uznávam, netuším však, čo máš na mysli, a ako vy vravíte, "nechám se poddat"
Jediné čo ma vidím že mám zatiaľ zle je to, že nemám natočené lopatky tak, ako listy vrtule, ale že ich mám rovno.

Ej veľa píšem a žiadne fotky, to bude tým, že sme dnes dávali dolu máj, a jednu zásadu mám, že nad 1 promile nelepím, lebo síce mám pocit, že to lepenie mi ide fajn, ale na druhý deň to aj tak potom hádžem do koša
:P

Nabudúce teda už snáď sľúbená podložka.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa group b » 01 Jún 2016 10:16

Natočené lopatky by měly trochu být, to máš pravdu.
Co ale vidím z fotek je "konstrukce" lopatek. Ty se podle mne liší právě podle výplně.
Pokud jde osa lopatky středem, vždy tam najdeš deskovou výplň. (Na fotce je jedna vyjímka, ale je to současná rekonstrukce, to bych tak nebral). Mlýny, co používaly plachtovinu, mají buď lopatky zkonstruované tak, že osa lopatky jde výrazně k jedné straně - tam pak ta užšší část sloužila jako náběžná, někde je dokonce možné najít, že se možná nějak jakoby rozvírala, aby korigovala obtok vzduchu, a ta širší část sloužila jako nosná konstrukce na kterou se natahovala plachtovina. Někdy tam byla na pevno, někdy jen uchycená jako lodní plachta. Druhou možností pro "plachtové mlýny" jsou pak pouze tyče místo lopatek, na které se plachtovina připevňovala.

Takže tvoje představa použití desek jako na Světlíku je správná.

A tady máš historii
http://www.jalubi.eu/informace-o-obci/h ... eho-mlyna/

Nicméně jak tě znám, výsledek bude opět krásný.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Júl 2016 21:42

Ďakujem za pripomienky a fotky, moc si mi pomohol.

Report
Trošku to tu oživím, vystrúhal som podložku, zatiaľ iba v čiernom základe ale už som konečne spokojný z tvarom.
Základ je zo styroduru, nahrubo orezaného nožíkom do želaného tvaru. Po jemnom prebrúsení som celý základ natrel herkulesom a obalil toaletným papierom.
Po riadnom zaschnutí som celú podložku namaľoval čiernou akrylovou farbou. Tá bude tvoriť základ pod olejové farby, ktoré chcem požiť na dotvorenie povrchu.



Tip: Nechce sa ti dokončovať model? Nebaví ťa to piplanie z poslednými dielikmi?
Strihni do ďalšieho modelu, to ťa nakopne. Alebo aj nie.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa group b » 09 Júl 2016 22:03

tak na to jsem zvědavej, co to s ním chudáčkem malým uděláš. :haha:
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa Fito » 28 Mar 2017 21:49

Ej na tento mlynček som skoro zabudol, dokončil som ho už dávno, iba som ho nenafotil. Tak dnes, v rámci upratovania, som spravil pár fotiek.
Skúšal som si nejaké nové postupy na terén, moc mi to veru nevyšlo, nevadí, stále sa učím a som rád, že mám od koho odkukávať.

...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Veterny mlyn / Dukase / 1:166

Príspevokod užívateľa Marmat » 30 Mar 2017 11:50

Super, gratulujem k dokončeniu.
A pridávam jeden tematický obrázok


Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní