Zámok Bojnice /Subako - PragueModels/ 1:500

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 44
Admin
Meno: Fito
Kontaktovať užívateľa:

Zámok Bojnice /Subako - PragueModels/ 1:500

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:41

Originál:
Bojnický zámok je romantický zámok, s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom hradu. Je dobre viditeľný z veľkej časti horného Ponitria, leží na severnom okraji mestečka Bojnice..... (kto už by aspoň raz nebol v Bojniciach ??,všetci boli, všetci vedia.., stačilo teórie)

Model:
Autor: Praguemodels
Tlač: Subako
Rozsah 10x A3
Obtiažnosť: 3
Mierka 1:300

Model som si kúpil priamo v Bojniciach za 170 Sk.-
Prvý dojem bol vynikajúci, výborná tlač na dobrom papieri. Návod na stavbu je prehľadný, stavba postupuje logicky od dielu 1 po 104. Návodné kresby však mohli byť trošku väčšie, ale v podstate som ich pri stavbe aj tak nepotreboval. V návode sú pre začiatočníkov uvedené aj pokyny ohľadom práce z papierom, strihanie, ryhovanie, lepenie,....

Ja som sa rozhodol, že ho nebudem stavať z originálu, ale spravím si zmenšenú kópiu. Model je totiž na svoju mierku a veľkosť až moc jednoduchý. Tak som ho teda zmenšil na cca 1:500, vytlačil na atramentke. Pre porovnanie, foto vytlačených zmenšených listov v porovnaní z originálom:

A idem na to:

Vnútorný hrad (detail na chybku, nesedí výška označenia pre prilepenie nádvoria.)

Hotový zámok, už len dolepiť nejaké tie detaily..
Naposledy upravil/-a Fito v 18 Júl 2008 21:49, upravené celkom 1 krát.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zámok Bojnice / Subako (PragueModels)/1:500 [HOTOVO]

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:42

Tak som premýšľal nad podložkou, a našiel som v záhrade takýto pekný kmeň (upozornenie pre ochranárov a členov združenia Vlk : strom so m nespílil, pretože som hľadal podložku, ale preto že uschol :shock: )

Stále som však nebol spokojný, a tak som sa rozhodol, že zasadím trávu a stromy:

Celý model som prelakoval dvoma vrstvami lesklého duplicoloru + na záver jedna matná vrstva.

Nelepil som zatiaľ komíny a svetliky, to až vo finále.
Ešte určite dorobím tie okraje trávnika (neviem ako, ale tak nejako do stratena by som to chcel). A patinu to chce, to je jasné (teda nie hrad, ale ten trávnik, hodím tam aj nejakú skalu, možno cestu...)

Keby som to tak mal v závere zhodnotiť, tak je to rozhodne model, ktorý stojí za kúpu. Nájde sa aj nejaká tá chybička (napojenie striech na vnútornom hrade, chýbajúce označenie pre prilepenie dielov na veži 84, nesedí výšková úroveň pre prilepenie nádvoria.., )ale nie sú to zase až také veľké problémy.
Veď papierových Slovenských domčekov máme velice málo (si tak spomínam akurát na Radnicu v Levoči a Michalskú bránu z E+Z), a tento model túto malú zbierku rozširuje o pekný kúsok :wink:

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zámok Bojnice / Subako (PragueModels)/1:500 [HOTOVO]

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:42

Pod Bojníckym hradom bolo včera večer zemetrasenie o sile minimálne 8stupňov Richterovej stupnice...
Počul som iba také jemné puk-puk. A ráno som našiel toto:

Normálna džúra. Prasklina od kraja skoro do polovice podložky. šírka pri okraji kúsok cez 2 cm,,,. Ukázalo sa, že ten drevený kotúč zase tak suchý, ako som si myslel, nebol...
Kupodivu, zámok zostal takmer nepoušený. Iba najbližšia bašta sa mierne naklonila smerom k praskline..., a vnútorné nádvorie má teraz konkávny profil..
toto už asi nevyretušujem... :roll: :lol:

Poučenie na záver:
Nikdy nelepte modely na čerstvé odrezky..., aj keď sú zo suchých stromov..
počkajte minimálne 26 dní...

toudi_sk | 49
.
Meno: Milan
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zámok Bojnice /Subako - PragueModels/ 1:500

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 05 Aug 2008 16:19

nestalo sa ti to nahodou v zime? lebo vtedy je v byte relativne suchy vzduch a drevo pri zmene vlhkosti pracuje
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

WanRayen | 42
Papierovy Kopernik
Meno: Tino
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zámok Bojnice /Subako - PragueModels/ 1:500

Príspevokod užívateľa WanRayen » 05 Aug 2008 17:05

"Drevo pri zmene vlhkosti pracuje" Preto sa mi najlepsie robi ked prsi aha tak teraz uz tomu rozumiem :P

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný