ABC Nostalgie cup

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 45
Príspevky: 569
Bydlisko: Žilina

ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 03 Máj 2017 13:34

Pred časom ma pochytila ukrutná nostalgia za detstvom. Nie za režimom, alebo jeho výhodami ako „babky-demokratky“ , ale za kamarátmi s ktorými som sa naháňal na bicykli SOBI 20 na Vlčincoch, za krúžkom, kde sme ani nedýchali, keď vedúci vytiahol striekaciu pištoľ (majos vie...). Spomenul som si na najkrajší darček pod stromčekom: Polikarpov I-16 od Revellu v 1/72. Aj s týmto som ich zlepil hádam tri! A tento rozhovor s Vlastou Tomanom ma dorazil.
http://www.vanili.cz/sci-fi/rozhovory-c ... sta-toman/
Až tu som si uvedomil, čo všetko moje vtedajšie aktivity spájalo! Jasné že ábécéčko! Teda ABC mladých techniků a přírodovědců. Prvý model som zlepil z neho. Nejaký severočeský statok od R. Vyškovského. Každú monografiu som si odkladal, a keď bol ako príloha aršík s nálepkami na plastové modely!!! To som bol v tranze! A ten nešťastný skateboard! :beat plaster: V ktoromsi čísle vyšla škola jazdy, a dala sa zošiť ako malý zošitok. Ja som s ním aj spával! Kúrnik, keď si na to spomeniem, až ma trasie. :red: No a komiksy! Vzpoura mozku, Tvrz, aj kronika strážcu... Každé dva týždne som sa nemohol dočkať kedy príde.
A keďže hrozil predĺžený víkend, a mňa akosi trápi „vyhorenie“ (za toho pána sa neviem do ničoho súceho pustiť) tak som sa rozhodol zo sentimentu zlepiť nejaký starý model z abc.

A keď som to tak lepil, tak som si spomenul, že aj abc malo nejaké výročie ( podľa wiki prvé číslo vyšlo 19757: https://cs.wikipedia.org/wiki/ABC_(%C4%8Dasopis)), a že by možno nebolo od veci spomenúť si na tie časy nejakou akciou. Napr. nejakým SiGom (special interested group) na Žilinskej súťaži, alebo niečím, čo by na súťaži vyvrcholilo (napr. nejaká súťaž tu na fóre s tým, že ceny sa odovzdajú na výstave v Žiline). Súťaž by bola hlavne pre "starých senilných páprdov" ako ja.. :P . Neide mi o nič, len vytiahnúť starý model z abc a polepiť ho a "vrátiť" sa pritom do detstva. Dať sem fotku zlepeného „uslintaného“ modelu, ako za oných čias. :wink:
Alebo urobiť ABC nostalgie cup? Obetoval by som zlatú knihu vystřihovánek. A dokonca aj Jolaus by sa mohol zapojiť, len by musel urobiť nejaký plastikáč podľa monografie ABC...
Alebo skúsiť pohár ABC ako za starých čias? Posledný bol monotypový. Bol tam Hurricane od Směru a Su-7 od vtedy ešte existujúceho OEZ Letohrad.Oba modely stále dostať za "ľudovú" cenu.A "huriš" sa robí dokonca s nálepkami Karela Kuttelwaschera, ktorý bol v monografii abc modelářům.
Alebo ak si pamätáte svoj prvý papierák, tak každý svoj? Ja ten svoj v archíve mám, ale nejako sa mi do neho nechce :-( , možno toto by ma nakoplo.
Možno by sa mohol niekto opýtať StandaF ako sa rozhodovali súťaže papierákov v tej dobe. Na toto si ja nepamätám. A mohli by sme to spraviť tak.
Ja som si pri lepení starého modelu oddýchol, a možno aj iný by sa potešili a zlepili niečo, čo je inak odsúdené „zhniť“ v archíve. Čo vy na to?

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 45
Admin
Príspevky: 4528
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Fito » 03 Máj 2017 14:15

Idem do toho, to je jasné :victory:

Návrat k ABC som si vyskúšal už niekoľko krát, a myslím že nie som sám kto sa k tým modelom rád vráti.

Bolo by dobré doladiť nejaké "pravidlá" , prípadne nejaký termín uzávierky (do súťaže v Žiline)
...

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 50
.
Príspevky: 12434
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 03 Máj 2017 15:14

ja som práve dočítal druhý diel Papierovej archeológie a mám návrh, zlepiť niečo echt "oldschool",
napr. od dvojice Blecha/ Vyškovský, ŠoK, alebo niečo od Mullera :bad smile:

Standa momentálne lepí hasičskú Tatru :victory:

Obrázok
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 45
Príspevky: 569
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 03 Máj 2017 15:46

Jedujete ma chłopaki! :) Ja som mal v pláne Sedliště od R. Vyškovského. Je to strašne stará vec, aj papier sa už láme vekom, ale chcel som to vyšperkovať terénom, niečo na spôsob MIOa, ale teraz ma tak napadá, že či vôbec môžem! Či si to do pravidiel pustíme. A ono by malo platiť, že čím starší model, tým väčšie "onééé" :haha: Ja by som požiadal standu (myslím že je u nás registrovaný), nech navrhne nejaký dobový spôsob rozhodovania. Ja sa strašne rád prispôsobím, a budem lepiť ako za mladi :still dreaming: !

Užívateľov profilový obrázok
majos | 45
Príspevky: 754
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa majos » 03 Máj 2017 17:03

Misko, vyborny napad. Normalne Ta chapem. Ten plast by som asi nedaval, tam tazko odolat novym technikam. Ak ano, tak Se5A od Smeru :big smile:, sorry jako, musel som dat...

Inac do papieru sa zapojim (snad hodim nejake foto, ze co: Liazka mliekarenska, velmi stara vec, neviem ci papier este vydrzi). Ale este by ma mohlo nieco napadnut (autokros Tatra, zajezdni hostinec ze Slezska?).

Do marca casu dost, myslim, ze sa utrasie mohutna akcia a aj si poplaces (ako romantik :haha: ). Aloha, M
White walker.

Winter is coming....

GOD (game of drones)

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 50
.
Príspevky: 12434
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 03 Máj 2017 17:06

Sekerka napísal:Jedujete ma chłopaki! :) Ja som mal v pláne Sedliště od R. Vyškovského. Je to strašne stará vec, aj papier sa už láme vekom, ale chcel som to vyšperkovať terénom, niečo na spôsob MIOa, ale teraz ma tak napadá, že či vôbec môžem! Či si to do pravidiel pustíme. A ono by malo platiť, že čím starší model, tým väčšie "onééé" :haha: Ja by som požiadal standu (myslím že je u nás registrovaný), nech navrhne nejaký dobový spôsob rozhodovania. Ja sa strašne rád prispôsobím, a budem lepiť ako za mladi :still dreaming: !

už som ho informoval ;)

otázkou je, či natvrdo odzadu bez lásky (retuš max. čierna fixka), alebo tuning, čo to dá, či ako :girl:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 45
Príspevky: 569
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 03 Máj 2017 19:23

No som rád, že vôbec niekto reaguje! :victory:
Ad majos: ja by som kľudne polepil aj toho SE5a od směru alebo Fokkera D.VII, alebo Aviu BH-11. A ak sa dohodneme, tak natvrdo, takpovediac "bez nehy"! Teda myslím bez Washu. Len farbičky, najlepšie syntetiky!
Ad toudi: ako povedia dobové pravidlá, tak tak. V tej súvislosti že natvrdo odzadu som si spomenul na vtip čo švagor púšťa po piatom pive a troch demänovkách. :beat plaster: "Sedí bača na salaši, hladká ovečku a takto jej hovorí: ovečka mám dve varianty ako stráviť večer. Za A: okúpem ťa, kopýtka zabrúsim, pristrihnem ti kožúšok, alebo za B: natvrdo od zadu. Ovečka odpovedala ako vedela že bééé!"

Užívateľov profilový obrázok
Standa F. | --
Príspevky: 24
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Standa F. » 03 Máj 2017 21:01

Dobrý den, pánové, děkuji za důvěru! (... and special regards to Milan toudi_sk :wink: ),

Nápad - jistě báječný! V retro-modelech je skryto kouzlo a občas je fajn ho vypustit ven, že :wink: .

Ale neporadím Vám s dobovým způsobem hodnocení modelů - žádné papírácké akce z mládí si nevybavuji a už vůbec ne jako rozhodčí - to přišlo až v 90. letech (nemluvím o plastikářských soutěžích, ty mají delší tradici).

Jak to na první pohled vidím:

- Pokud takový ABC Nostalgia Retro Hairy Paper Maniacs Cup uděláte na akci, asi by retro-modely všech kategorií byly pohromadě na jednom stole, čili domečky vedle automobilů atd. Jako jedna kategorie a soutěž.
- Hodnocení bych pojal jako „poučené líbí-nelíbí“ - čili omrknout čistotu slepení a přesnost geometrie, retuš, celkový dojem. U kvalitně slepených modelů rozhodne jejich členitost, složitost.

- Tuning starých modelů - tady bych kladl na srdce modelářův cit - u starých modelů méně znamená více a nemá smysl starou vystřihovánku příliš předělávat. Nakonec byste zabili její původní charakter a ono retro-kouzlo.
Staré modely trošku vylepšuji také - viz ta fotka červené tatřičky z ABC č. 6/18 výše: má prořezané „vzduchy“ na zadním navíjecím bubnu a v předním nárazníku + vyroben volant z drátu. To je vše. Snažím se většinou udělat jen taková vylepšení, jaké bych zvládl před 40 lety (jistěže už jako dospělý) - čili bez skenerů, grafických softů, tiskáren, hi-tech komerčních doplňků atd. Jen rukama a s materiálem „co dům dal“.
- Jistě jsem udělal haldu výjimek: třeba staré veterány pánů Blechy a Vyškovského jsem upravil v PC - odmazal jsem dobové reklamy na zubní pasty z karosérie. Zdůvodnění ale mám silné: autoři vystřihovánek nakreslili své modely bez oněch reklam - ty se na vystřihovánku přidávaly až dodatečně v tiskové přípravě. Takže jejich umazáním jsem se přiblížil původnímu vzhledu od autorů.
Pár galerií starých veteránů zde: http://www.papirovaarcheologie.cz/fotog ... oveterany/

Na obrázky Vašich retro-modelů se moc rád podívám - třeba tady v tomto vláknu!

Sekerka: ano, toho Polikarpova od Revellu také opatruji... a s ním padesátku dalších retro-plastů... (raději pssst, tady jsme mezi papíráky... :wink: )

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 48
2K+
Príspevky: 2804
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 03 Máj 2017 21:55

Oné... idem prelistovať archív... :P
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 33
Príspevky: 728
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Marmat » 03 Máj 2017 21:59

Napíšte si ma do zoznamu, idem do toho (ale dokončenie modelu nesľubujem :bad smile:).

Návrat na "Akcie, súťaže a výstavy // Actions, Contests & Exhibitions"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný