Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Linux

Užívateľov profilový obrázok
Lopo | 45
Príspevky: 225
Meno: Palo
Bydlisko: Myjava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Linux

Príspevokod užívateľa Lopo » 23 Nov 2013 23:32

ja fungujem na ArchLinux ... kedysi som fungoval cisto na Slackware ... ale zacinal som na Monkey > RedHat > Mandrake
skusal som uz (dobrovolne aj povinne) aj Ubuntu, Suse, Fedora, Scientific, DSL, Knoppix, Gentoo, Debian, ...
Fedora vychadza z RedHat, Scientific z RedHat EL, Ubuntu povodne vyslo z Debianu, Mint vysiel z Ubuntu, Arch zo Slackware ... proste vacsina distribucii vychadza z nejakej inej ... v dnesnej dobe su zive povodne distribucie asi uz len Debian a Slackware
A ze existuju este aj Unix systemy uz radsej ani nehovorim :D

co sa tyka prechodu z Win tak ze zrovna Ubuntu je najlepsie by som nepovedal ... najlepsie je pouzit nejake LiveCD, v konecnom dosledku je jedno ktore ... ale dobry by mohol byt Slax (cesky vyvojar tusim) .. resp asi poskusat vsetky zo spomenutych ktore LiveCD verziu maju a podla toho si potom vybrat a normalne nainstalovat ... po vybere hociktoreho budes stejne nejaky cas mimo nez sa naucis zaklady
Akonahle sa ale naucis zaklady tak potom uz neni velky problem prejst aj na ine distro
Inac potom odporucam pouzit KDE prostredie, to je ovela viac podobne win ako gnome ... dost sa este podoba tusim IceWM a LXDE ale to uz si nejsom isty
meram bulharskym metrom !
zacata prerabka R2D2
hotovo: Spiderman pos2
rozsmikane: lowQ free R2D2, Jaeger Strike (Pacific Rim)
asi kos: IronMan mk7
plan: USS Patna, BumbleBee, Optimus Prime, Aliens P-5000, rozne SW ...

Užívateľov profilový obrázok
Ing. Spendlik | 42
Príspevky: 372
Meno: Tomáš
Kontaktovať užívateľa:

Re: Linux

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 24 Nov 2013 10:13

Rád prispejem aj ja, keďže túto tému som riešil asi pred troma týždňami a v podstate stále riešim. Na môj pracovný komp som si naištaloval Ubuntu s Unity prostredím (myslím, že 12.04, keďže je to najnovšia LTS verzia). Je to už asi môj tretí pokus prejsť na Linux, vždy som to skúšal na pár týždňov, ale nakoniec skončil aj tak naspäť pri Win7 (8čky som neskúšal, stačia mi zakúpené 7čky). Mojich pár postrehov:

    - Systém je u mňa rýchlejší v porovnaní s Win7, na ovládanie som si vcelku rýchlo zvykol, budem musieť ale prehodiť ikonky zatvárania a minimalizovania okna na druhú stranu.

    - Aj ked sa ubuntu tvári ako veľmi user friendly, osobná skúsenosť je taká, že použitiu terminálu a hľadania odpovedí na internete na otázky "ako nastaviť toto a ako toto" sa nevyhneš (čo môže byť v prípade ľudí zvyknutých na Win neprekonateľný problém)

    - Keďže hry už nejaký čas nehrávam, ich menší počet v porovnaní s Win nie je pre mňa dôležitý. Kvôli zvedavosti som si ale nainštaloval Team Fortress 2 a funguje ako hodinky. Steam (teda Valve) sa snaží pretlačiť linux (majú vlastnú distribúciu a budú mať aj vlastnú linux konzolu), takže nové hry na linuxe určite budú.

    - No a dostávame sa k naj téme, ktorá každému zodpovie otázku, či prejsť alebo neprejsť na linux. Ktoré programy používaš najčastejšie? U mňa je to (žiaľ pre linux) Rhinoceros, Skype a MS Office. Prečo žiaľ pre linux? Rhinoceros v linuxe nespustím (cez Wine to nejde). Skype síce je oficiálne dostupný pre linux, ale linux klient oproti Win klientovi je o niekoľko rokov dozadu. LibreOffice je fajn ale na MS Office sa nechytá, navyše VBA makrá, ktoré som si vytvoril, sú pre linux problém. U mňa sú teda dve, tri možnosti:
      - budem používať linux a k Rhinu budem pristupovať cez virtuálku, čo mi príde ako škrabanie si pravého ucha ľavou rukou.
      - urobím si dual boot a keď budem chcieť použiť rhino spustím win. Nevidím v tom však význam, kedže Rhino spúšťam 90% času, čo som na kompe.
      - prejdem späť na win
Stále som v procese rozhodovania či linux nechám alebo nie (Rhino momentálne spúšťam na firemnom notebooku, avšak na veľké rendre potrebujem svoj komp). Nechce sa mi opäť inštalovať či už jeden alebo druhý systém - oba sa nainštalujú rýchlo ale dolaďovanie zaberie neskutočne veľa času.

Pokiaľ bol môj príspevok príliš dlhý a nikto ho nečítal tak aspoň zhrnutie - predtým než si nainštalujete linux, urobte si prieskum, či vami najviac používané programy (teda, tie bez ktorých nemôžete žiť a nemajú plnohodnotnú linux alternatívu) spustíte pod linuxom. Je pravda, že existujú emulátory Win prostredia (spomínaný Wine), ale na nich nefunguje všetko (Rhino určite nie a dokonca sa mi nepodaril spustiť ani Sketchup aj keď to vyzeralo veľmi nádejne - možno tomu dám ešte šancu).

Fúúú, na to, že je nedeľa ráno som sa nejak rozpísal :)

Krásny upršaný deň praje
Ing. Spendlik

Užívateľov profilový obrázok
hopi | 36
Príspevky: 400
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Linux

Príspevokod užívateľa hopi » 24 Nov 2013 10:30

Pokud potřebuješ Autocad a Windows je nestabilní, možná by bylo řešení nainstalovat Linux a potom do virtuálního stroje (VMware, Virtual PC,...) nainstalovat Windows, kde budeš mít pouze ten Autocad. Pokud je Windows nestabilní sám od sebe, tak bude nestabilní asi i zde, ale třeba restart bude rychlejší. Bude tam pravděpodobně i nějaký úbytek výkonu, ale snad ne tak výrazný. Já měl takhle v Linuxu virtuální Windows xp a fungovalo to dobře.
Patience is a virtue.

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: Linux

Príspevokod užívateľa spider » 24 Nov 2013 10:45

Noo, programy bez ktorých "si neviem predstaviť život" sú : AutoCAD (+ iné od autodesku - Revit, ArchiCAD), Rhino, Photoshop, Office (Word, Excel, PowerPoint) ... to sú asi najpotrebnejšie. Bez ostatných sa zaobídem. No, fakt neviem ... Zatiaľ ma všetky okolnosti nútia ostať pri Wine, čo ma akurát desí :confuse:
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Linux

Príspevokod užívateľa Fito » 24 Nov 2013 11:13

Ja mám dualboot, a je vyriešené.
Bežné one robím v ubuntu, a keď potrebujem kečup alebo čosi čo nejde v linuxe, tak bootnem do win7.

Nájdi si ubuntu inštalačky pre dualboot, nainštaluje sa to jedným kliknutím z widowsu....
Môžeš skúšať, a keď sa tí linux náhodou nebude páčiť, tak to vo win normálne odinštaluješ.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
kamen | --
Príspevky: 275
Bydlisko: Šala

Re: Linux

Príspevokod užívateľa kamen » 24 Nov 2013 16:45

Spider, napísal si programy, ktoré musíš mať - ak ich fakt musíš, tak je zbytočné riešiť Linux, aj na intráku má určite 90% ľudí win,zatial nemáš čo riešiť. Linux rieš, keď Ti komp nebude stíhať a to tu ešte nikto nespomenul prenos dát medzi L a W. Určite nejaké práce prenášaš cez USB. Niekto to tu hodil, stiahni si Live verziu alebo urob dual , uvidíš a hlavne zahoď predsudky, vylaď si Windows a si ok.

Užívateľov profilový obrázok
hopi | 36
Príspevky: 400
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Linux

Príspevokod užívateľa hopi » 24 Nov 2013 17:46

S přenosem dat mezi Linux s Windows jsem nikdy neměl problém. Ať už přes flashku, nebo přes společný NTFS disk. Ale s tímhle množstvím Windows programů bude určitě vhodnější používat Windows. Wine v Linuxu většinou funguje, ale určitě to není stoprocentní.
Patience is a virtue.

Užívateľov profilový obrázok
paluso | 48
Príspevky: 570
Meno: Pavol
Bydlisko: Hlohovec

Re: Linux

Príspevokod užívateľa paluso » 25 Nov 2013 20:53

Nemusíš hneď nutne fláknuť dole pôvodný operák, zvlášť keď nemáš záujem experimentovať. Nainštaluj si niektorý z virtualizačných nástrojov (odporúčam napríklad vmware player https://my.vmware.com/web/vmware/free#d ... player/6_0 - free for noncomercial) a vyskúšaj si inštalácie tam, prípadne rôzne distribúcie. Ak ti niečo sadne a presvedčíš sa, že to je to čo chceš, môžeš si to reinštalnúť na book, prípadne použiť deploy metódu z virtual stroja na ostré železo.

Užívateľov profilový obrázok
Robert Blaschke | 63
Príspevky: 696
Meno: Robert
Bydlisko: teraz Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Linux

Príspevokod užívateľa Robert Blaschke » 22 Dec 2013 20:31

Ja tiež preskakujem z Ubuntu na Win a späť, podľa toho, v čom chcem pracovať. Corel Draw ešte nikto na Ubuntu nerozchodil, pokiaľ som dobre čítal na internete, takže keď chcem čosi v Coreli, reštartujem sa do Win. Dlho som pracoval a ACADe, ale potom som si kúpil Bricscad, ktorý funguje pod Ubuntu. Je to ako ACAD, všetky ACAD príkazy tam fungujú, mne to postačuje. Moje modely vytváram v Bricscade pod Ubuntu.

Užívateľov profilový obrázok
trdlo | --
Príspevky: 293
Bydlisko: cirkus raluy, caravan MAN spanielsko

Re: Linux

Príspevokod užívateľa trdlo » 14 Jan 2015 23:13

ja pouzivam ubuntu je dobre aj ked posledna lts verzia sa im moc nepovedla ale to je na dlhu debatu
do winov chodim len ked chcem kreslit v solidworks doteraz sa mi to proste nepodarilo rozbehat pod ubuntu ale zas v ubuntu si v klude nainstalujes virtual machine a v nich spustis instalacku windowsov a mas okna v okne :D


pet1972 mimochodom blender je nativne robeny na linux takze co keby si skusil toto

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní