Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Ju 88C-6 - Nightfighter /Halinski/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Pavel Pejša | 37
Príspevky: 175
Meno: Pavel
Bydlisko: Sedlec - Prčice

Ju 88C-6 - Nightfighter /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Pavel Pejša » 10 Nov 2013 19:45

Zdravím ve spolek dovoluji si představit zahájení stavby tohoto nočního postrachu britské Bomber command. Jedná se o můj první model od Halinského, který jsem si objednal z e-shopu kartonmodels.cz. (Díky Michale za super model) K modelu jsem si přikoupil kabinku, ale žebra se pokusím zvládnout ,,samodomo" No jsem na sebe zvědavý jak se s ním poperu, každopádně vystřihovánka vypadá po grafické stránce bombasticky.

Tento konkrétní model je typ Ju 88 C-6 - specializovaná noční stíhací varianta:
Nyní troch informací ze stránek PALBA.cz:

Pokroky při vývoji radaru v Německu vyústily v jejich instalaci na některá letadla. Právě na palubách Ju 88 se vystřídala většina používaných radarů. Letouny se nelišily pouze radarem - ač i všechny starší Ju 88 C létaly na noční mise zcela běžně, jejich specializovanější vybavení pro noční stíhání prakticky neexistovalo. Až u nočních verzí C-6 se běžně používaly tlumiče plamenů jdoucích od výfuků. Dalšími tlumiči záblesků byly opatřeny i palubní zbraně, jejich účinnost ale byla dosti pochybná. Nejdůležitější složkou ale samozřejmě zůstával radar. Ten u většiny letounů symbolizovalo množství dipólových antén na přídi. Část letounu navíc nesla zbrojní sadu označovanou jako „Schräge Musik“ (šikmá muzika) - jeden, nebo dva šikmo vpřed namířené kanony MG 151/20 sloužící k ostřelování nepřátelského bombardéru ze spodní polosféry.
Zvýšená hmotnost a zhoršená aerodynamika letounu se ale začínaly projevovat na letových vlastnostech a především výkonech. Maximální rychlost poklesla na přibližně 460 km/h, část letounu kvůli odlehčení a zlepšení aerodynamiky proto létala bez podtrupové vany. Přesto ale bylo jasné, že k dalšímu navýšení výkonů bude třeba provést radikálnější rekonstrukci. Výroba pokračovala do počátku roku 1944, kdy letoun vystřídala na výrobních linkách pokročilejší verze G.

Nyní ještě něco k velmi zajímavé výzbroji, kterou tvořil i Systém Schräge Musik:
V principu se jednalo o zcela jednoduchý systém. V trupu za kabinou Ju 88 byly instalovány zbraně mířící šikmo vzhůru pod úhlem 70 - 80°. Ty pak pilot zaměřoval pomocí druhého zaměřovače Revi umístěného nad jeho hlavou. V ideálním případě se snažil zasáhnout kořen křídla nepřátelského bombardéru a v něm umístěné palivové nádrže.
Na Ju 88 se používala celá řada různých provedení Schräge Musik - od jednoho kanonu MG/FF (90 granátů na hlaveň), přes dvojici kanonů tohoto typu až po různé instalace modernějších MG 151/20 (500 granátu na hlaveň). U letounů, které mely Schräge Musik přímo v ose, byl vyosen anténní systém pomocí malé konstrukce umístěné vpravo na směrovce. Část letounů nesla tento zbrojní systém v místech přední pumovnice, část až v zadních partiích trupu.

Letadlo, které sloužilo jako předloha modelu bylo pilotováno německým esem Heinrichem Prinzem zu Sayn-Wittgebsteinem
Malý náhled na vystřihovánku: Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Nyní musím počkat na namíchání barev na retušování a začnu. Prosím ještě jednou držte mi palce, ať doletím do cíle.
Naposledy upravil/-a Pavel Pejša v 21 Júl 2014 22:22, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: Junkers Ju 88C-6 Nightfighter / AH / 1:33

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 10 Nov 2013 20:48

Ty brďo, áno :victory: Tak na toto sa teším a veľmi rád sa na tvoju stavbu budem pozerať....takže sadám do prvého radu :wink:
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1791
Meno: Paľo

Re: Junkers Ju 88C-6 Nightfighter / AH / 1:33

Príspevokod užívateľa Paly » 10 Nov 2013 21:51

Krásny stroj :still dreaming: o Wittgensteinovi som čítal knihu, bolo to dojímavé, ako sa po vyskočení zvyšku posádky snažil stroj zachrániť a pristáť s ním a zahynul.
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Junkers Ju 88C-6 Nightfighter / AH / 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 10 Nov 2013 21:52

Ja si sadám hneď vedľa. Nemecké stroje moc nemusím, ale istými vecami mi je tento stroj sympatický... :P
Držím palce. :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Junkers Ju 88C-6 Nightfighter / AH / 1:33

Príspevokod užívateľa Brzdič » 12 Nov 2013 14:44

Předloha mě nikterak neláká ale rád se na stavbu podívám. Držím palce. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Pavel Pejša | 37
Príspevky: 175
Meno: Pavel
Bydlisko: Sedlec - Prčice

Re: Junkers Ju 88C-6 Nightfighter / AH / 1:33

Príspevokod užívateľa Pavel Pejša » 12 Nov 2013 22:38

Tak jsem stavbu pomalu rozjel, ale hned na začátku mě zastihla nepříjemnost a moc nevím jak ji vyřeším na sestavenou kostru měl přijít vnitřní díl obšívky a okolo se má oblepit vnější obšívka. Kostra seděla perfektně, vnitřní obšívka sedla taky perfektně a ouha vnější obšívka je o 1mm kratší, takže je dole mezera jak vepř. Zatím nemám díl nalepen a přemýšlím, jak obšívku o milimetr natáhnout. A pak mi připadá, že nesedí moc barva spodní části letdala, jedna část je o něco tmavší, než druhá. nyní nějaké fotky stavu.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
papierovy zralok | --
Príspevky: 342
Meno: Michal
Bydlisko: Bratislava

Re: Junkers Ju 88C-6 Nightfighter / AH / 1:33

Príspevokod užívateľa papierovy zralok » 12 Nov 2013 22:58

Mna zaujala ta nocna kamuflaz, hotove to bude urcite uchvatne.
Zaciatocnik, vdacny za kazdu radu.

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Junkers Ju 88C-6 Nightfighter / AH / 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 12 Nov 2013 22:59

Tak máš možnosť brúsiť. Pracné, ale myslím, že ten kúsok by sa tým dal získať.
Druhá možnosť, na prvý pohľad jednoduchšia, je rozrezať to obšívku v časti, kde bude krídlo (na oboch stranách) a nalepiť to tak, aby bol spoj hore a dole v poriadku.
Pod tým krídlom to vadiť nebude. Tu sa ti ale môže stať, že to nebude celkom pasovať so susednými obšívkami a tie sa možno už nebudú dať takto upraviť.
Takže by som to najprv prirovnal k tým susedným kúskom.
Držím palce! :wink:
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1791
Meno: Paľo

Re: Junkers Ju 88C-6 Nightfighter / AH / 1:33

Príspevokod užívateľa Paly » 12 Nov 2013 23:07

Ja si myslím, že ten milimeter by si mohol získať tým, že diel navlhčíš a budeš vaľkať na podložke nejakým tvrdým valčekom. Však to všetci poznáme, nie ? → keď sme voľakedy podlepili diel tým spôsobom, že sme ho z rubu natreli lepidlom a následne nalepili na výkres a pod. a tlakom uhladili - posúvaním pravítka. Takto si v začiatkoch zavaril nejeden a možno aj každý modelár, že sa mu diel natiahol vlhkosťou a tlakom. Keď to funguje takto, prečo by to nefungovalo v nejakom obrátenom garde ? :) Ešte som to neskúšal, ale tak podľa mňa to za pokus stojí, odstrihni si pásik papiera z kraja vystrihovačky, v rovnakej dĺžke ako je ten vonkajší diel obšívky, navlhči a vaľkaj, zistíš či to pôjde, ak nie tak nie a toto je len môj blud potom :D
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Junkers Ju 88C-6 Nightfighter / AH / 1:33

Príspevokod užívateľa mimapnd » 12 Nov 2013 23:18

zdielam palyho modelarske vierovyznanie, ale v tvojom pripade, by som isiel cestou brusenia. vlhcenim to mozem aj fajne potentat...a po navlhceni je len jedna sanca sa trafit a ked sa netrafis si v prdke. jednoznacne brusit. sorry paly.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní