Nieuport 11c.1 - "Bébé" /Kartonowa Kolekcja/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 42
Meno: Miro

Nieuport 11c.1 - "Bébé" /Kartonowa Kolekcja/ 1:33

Príspevokod užívateľa sako1 » 04 Sep 2014 20:25

Ahoj vospolok.
Akosi sa mi nechcelo reportovať nový prírastok - myslel som, že to spravím naraz na konci. Začal ale haprovať PC, tak aby som nestratil fotky, idem to spísať (a aj tak už začínam zabúdať, čo som chcel k tým fotkám povedať... :P )
Takže pridám teraz viac príspevkov, kde budú celky s nejakým popisom.

Výber padol na uvedenú francúzsku chmelnicu z prvej svetovej vojny - keď už bolo 100té výročie...
Technické údaje prebrané z Wikipédie (http://sk.wikipedia.org/wiki/Nieuport_11):
Osádka: 1 (pilot)
Rozpätie: 7,52 m
Dĺžka: 5,64 m
Výška: 2,45 m
Nosná plocha: 13,30 m²
Hmotnosť prázdneho stroja: 320 kg
Vzletová hmotnosť : 480 kg
Pohonná jednotka: 1x rotačný motor Le Rhône 9C
Výkon pohonnej jednotky: 59 kW (80 k)
Maximálna rýchlosť:' 167 km/h
Dolet: 2,5 hod
Dostup: 5 300 m
Stúpavosť: 15 min do 3 000 m
Výzbroj - 1x guľomet Lewis kalibru 7,7 mm alebo Hotchkiss kalibru 8 mm nad horným krídlom

Zošit od KK nesklamal, dobrá tlač (aj keď možno trošku hrubší papier), pekné návodovky, popis histórie a k tomu ako bonus fotky rozostavaného modelu - to je asi to najlepšie. Takto by mal vyzerať každý zošit, ostatní vydavatelia by si mohli brať príklad...

Model nie je moc rozsiahly - 4 strany vrátana častí na podlepenie a troch variánt kamufláže. Toto je tiež super. Ja som začal stavať poštára, a dolepím indiána :P - o tom nižšie.
Tak hádam sa mi podarí priblížiť ku výsledkom pánov z paralelky...stavba začína v ďalšom príspevku
Naposledy upravil/-a sako1 v 05 Okt 2014 10:40, upravené celkom 1 krát.

Trak-Tor | 48
2K+
Meno: Juraj
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nieuport 11c.1 "Bébé" /Kartonowa Kolekcja/ 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 04 Sep 2014 20:28

Držím palce a sledujem! :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

sako1 | 42

Príspevokod užívateľa sako1 » 04 Sep 2014 20:30

Takže na úvod prišla kostra trupu.
Tu si treba dať pozor na to, aby zúžovanie ku chostu bolo rovnomerné. Ja som to mal za kokpitom trochu zalomené, čo sa neskôr ukázalo ako fatal...

Pokračovaním je vybavenie kokpitu, tu asi nie je čo dodať. Akurát pri tých stáčaných dieloch sa prejavila tá hrúbka papiera - nešlo to úplne hladko...:

...

sako1 | 42

Príspevokod užívateľa sako1 » 04 Sep 2014 20:41

Obšívka je v zásade príjemná robota, aj keď ja som tu mal problémy. To bolo ale spôsobené tým vyššie spomnutým zalomením, ktoré vidno na tretej fotke - bacha na to :wink:
Predný vrchný diel (asi 30) nedosedá na obšívku, ale to je zatiaľ jediná nepresnosť, na ktorú som narazil. Na jeho koniec som si prirobil chlopne - aby som lepšie mohol spojiť zadný vrchí diel...

Po prilepení zadnej vrchnej časti som sa rozhodol to obtrhať. Vďaka tomu zalomeniu mi to nesadlo ku bokom, a navyše som pretlačil to vrchné rebro... :beat plaster:

Nerozchodil som to, obšívku obtrhal, prebrúsil a zarovnal kostru. Vybral som si teda kamufláž Eskadry Lafayette, tá sa aj pomerne jednoducho retušuje :P
Toto dopadlo o poznanie lepšie. Problém bol iba so spodnou časťou - v kokpite je dvojité dno, ale nakoniec to všetko dobre dopadlo...:

+ čelné sklo:

vuala, poďme na krídla...

sako1 | 42

Príspevokod užívateľa sako1 » 04 Sep 2014 20:55

Na krídlach som skúsil fintu, ktorú poradil Hlava - naznačenie rebrovania vypísanou prepiskou.
Začal som spodnými krídlami. Cez okno (pozdravujem J.Filipa) som si naznačil zhruba body na pretlačenie. Potom som to zozadu prebehol prepiskou. Výsledok je taký nejasný. Keď som zatlačil viac, už to narúšalo papier, takže to moc nevidno, skôr je to také hmatateľné - keď prebehnem po tom prstom :big smile:

Tu je kostra horného krídla. Silno odporúčam odstrihnúť chlopne v zadnej časti - mne sa to potom pretlačilo na obšívku...:

No a tu som akosi zabudol fotiť... :red:
Na hornej obšívke som tiež naznačil rebrovanie a prišla na rad kompletácia s vypletaním. Išiel som odspodu - prilepil som spodné krídla. Potom všetky vzpery, pričom na tie na krídlach som odspodu rovno pridal gumičky. Tie som natiahol ku stredu a potom tie od trupu na vrch vzpier na krídlach. Koniec koncov, rovnaký postup aj s fotkami dal myslím Hlava v paralelke....
Tu je výsledok:

Viem, vzpery na spodných krídlach sú zle uchytené, bude na konci riešiť...

sako1 | 42

Príspevokod užívateľa sako1 » 04 Sep 2014 21:02

Podvozok, bez poznámok...

Na kolieska som použil nápad z paralelky...Podarilo sa mi v Tescu kúpiť pred časom sadu tesnení za 1€ s vedomím, že aspoň jedno z nich musí sadnúť na tieto kolesá. A jedno sadlo ako zadná časť tela na šerbeľ:)
Takže som zobral z laseru vnútornú časť dielov 63, sekunďákom som na to nalepil tesnenie a ešte prebehol matnou farbou. Potom už len výplne a paráda:

Tu je pokusné uchytenie na podvozok, ale ešte som ich dal dole...

...

sako1 | 42

Príspevokod užívateľa sako1 » 04 Sep 2014 21:07

A zatiaľ záver a waterloo...Chvostové plochy sa nelepia bochvieako. Treba si rebrá asi dobre zabrúsiť, nech to nie je moc zalomené...:

Pevná časť výškovky sa mi ale vôbec nepodarila, zalomila sa mi to na naslinení, potom som ten zlom zašpinil a obdrel...je to úplne zle, takže na dokončenie chvostu budem čakať na návrať pána veľmajstra z PL...

Už toho ale moc neostáva - motor, krídelká, guľomet a kompletácia chvosta. Hádam do Nitry stíham...
Nateraz všetko...
m.

HlavaXXII | 44
Majster - Kráľ lietadiel
Meno: Marek

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 04 Sep 2014 21:10

Kua, to bolo napínavé...každou chvíľou som tlačil F5 :haha:
Fajnová robota. A tá rýchlosť :P
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

sako1 | 42

Príspevokod užívateľa sako1 » 14 Sep 2014 17:49

No Hlava, tú rýchlosť beriem ironicky, piplám sa s tým, odkedy som dolepil MiG :wink:

Pokračoval som motorom. Videl som stavby s krásnym tuningom, ale ja len takto čistolepičsky... :red: :) :

Mimochodom, túto časť by bolo možno fajn robiť ešte pred montážou krídiel, hlavne diely za krytom, ktoré idú na trup (80) sa zle lepia...
m.

sako1 | 42

Príspevokod užívateľa sako1 » 22 Sep 2014 20:28

Zdar,
čakanie na výškovku som vyplnil zlepením predposledných častí - šmiglo, krídelká, guľomet:

Ešte pred reparátom na výškovke som prilepil smerovku - a myslím, že je to lepší postup, šnúrky od nej sa takto asi lepšie uchytia na trup.
Takže som tu:

Už len tá výškovka (ďakujem Majstre), a kompletácia pripravených častí. Takže nabudúce to tu hádam odfajknem :big smile:
m.

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný