Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

HH-53C Stallion /GPM/ 1:33 - Hotovo

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

HH-53C Stallion /GPM/ 1:33 - Hotovo

Príspevokod užívateľa Sumec » 22 Dec 2015 15:31

Zdravím kolegovia,
po 13 týždňovej školskej pauze som tu spať z ďalším modelom. Počas semestra som mal málo volného času a sem tam keď aj bol čas tam nebola chuť a nikdy toho nebolo toľko rozpracovaného aby to stálo za otvorenie nového vlákna. Ale teraz prišli zaslúžené Vianočné sviatky tak idem rýchlo dobiehať čo som zameškal :wink:

Ako ďalší model som si vybral vrtuľník HH-53C Stallion od GPM vydané v roku 2004.

Trošku k predlohe modelu: Ide o vrtuľník z dielni Sikorsky, o modifikáciu predošlej verzie HH-53B, ktorá mala až príliš veľké doplnkové palivové nádrže a zhoršovalo to výkon takže ich nahradili menšími 1700 litrovými, ďalej doplnené brnenie, lepšie motory a vylepšenie elektroniky.
  • Motory: 2 x T64-GE-7 mali výkon 3 925 koní (2 927W) na hriadeľ.
  • Využitie: záchranárske práce, prepravu vojakov prípadne iného nákladu a tak tiež sa využívali aj na tajné operácie.
  • Hlavne užívaný: USAF
  • Rotory: hlavný 6-listový, pomocný 4-listový
Ďalšie charakteristiky presne pre tento Cčkový typ sa mi nepodarili zatiaľ nájsť, ak niečo nájdem doplním neskôr. Ďalšie známe verzie o ktorých je viac informácií je Sea Stallion pre operácií na mori a najnovšia modifikácia Super Stallion, ktorý má až 3 motory a 7 listov na hlavnom rotore a chvostová časť má naklonenú.

Informácie o modely:
  • Mierka: 1:33
  • Počet strán modelu: 5x A3 na výkres a 2xA3 kancelársky
  • Počet strán návodu: 4xA3 z toho jedna text
  • Rozmery: trup 62cm a priemer rotoru 67cm
    K modelu som si zakúpil aj kabínku
Trošku som sklamaný z kvality tlače a čiary sú až príliš hrubé a pri lepení obšívky je dosť vidieť jednotlivé časti. Taktiež som si všimol že kamufláž na niektorých častiach trochu uchádza a nepasuje a na jednom mieste dokonca nesedí ani farba kamufláže kde na jednom diely je žltá a na druhom už hnedá. Počas stavby ešte na to upozorním. Škoda že vnútorná obšívka je riešená len ako jedna farba v kokpite a vôbec nič tam neni naznačené (nejaké krabičky, prelisi či vedenie). A vlastne toto je len na zadnej stene kokpitu a na strop, dvere a ostatné časti ani obšívka nieje. Ale aj pre všetky tieto nedostatky som sa rozhodol že tento model postavím ale bez nejakých úprav alebo tuningov. Ale bude to kus nábytku pri tých rozmeroch :haha:
Foto originality :big smile:

Report
A teraz k samotnej stavbe:
Začal som z podlepovaním rebier a lepením niektorých časti ešte hneď po dokončení Tatry 815 ale ako prišiel semester už čas nebol ako som spomínal vyššie tak pokračujem teraz. Zlepil som dokopy kostru kabíny a podvozkovú komoru, pre ktorú je v rebre kabíny nízky otvor a treba ho zväčšiť lebo inak by komora trčala 5 mm nad obšívku.

Ďalej som osadil interiér s ktorým nebol problém. Ovládací panel som si oskénoval, na originály som vyrezal jednotlivé budíky, na oskénovanú časť nalepil pásku priesvitnú aby to imitovalo sklo a zlepil som tieto časti dokopy a pridal pár čudlíkov vyseknutých z farebného papiera. Pre ovládacie páky sú vo vystrihovačke manžety a nejaká časť na vrch tejto páky, ktorú som ale nepožil a spravil som tam guličku z lepidla a drôt pre páku treba spraviť len od oka lebo vo vystrihovačke neni žiadny náčrt. Pokračoval som nalepením niektorých častí obšívky kokpitu a zisťujem že s presnosťou tu budú problémy. Na spodnej časti pri podvozkovej komore nesedela veľkosť otvoru v jednej časti z druhou časťou obšívky.

Dúfam že to takto nebude pokračovať a nebudem musieť dupať :beat plaster:

Čoskoro som tu s ďalším postupom :big smile:
Naposledy upravil/-a Sumec v 14 Feb 2016 21:10, upravené celkom 4 krát.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: HH-53C Stallion/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 22 Dec 2015 17:16

Fíha, odvážny počin!
Držím palce, začal si veľmi pekne.
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: HH-53C Stallion/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Brzdič » 22 Dec 2015 17:59

Držím palce, tento model mám taky roky v šuplíku. :D

PS: první příspěvek mám nějaký rozhozený, je chyba jen na mém přímači? :)

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: HH-53C Stallion / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa Matej » 24 Dec 2015 12:02

pekný nástup..budem sledovať.. :big smile:
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: HH-53C Stallion/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 25 Dec 2015 08:04

Brzdič napísal:PS: první příspěvek mám nějaký rozhozený, je chyba jen na mém přímači? :)

skús podržať Ctrl + točiť kolečkom myši, aby si si zmenšil lupu, má text v stĺpci napravo od obrázkov
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
pet1972 | 51
2K+
Príspevky: 2085
Meno: Peter Kováč
Bydlisko: Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: HH-53C Stallion / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa pet1972 » 25 Dec 2015 11:23

Obrázky sú trošku veliké, preto to máš tak rozhodené...

Pre červeného: asi by nebolo zlé upraviť ten tag aby automaticky zmenšoval obrázky na určitú hodnotu...myslím že nejakých 800x600 alebo dokonca 640x480 rozlíšenie by bolo vhodnejšie, nie každý disponuje full HD monitorom :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: HH-53C Stallion / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 25 Dec 2015 14:16

Ospravedlňujem sa možno to bola aj moja chyba. Nahral som tam menšie obrázky tak by to mohlo byť už lepšie :big smile: Čo chvíľa bude aj ďalší postup.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: HH-53C Stallion / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 02 Jan 2016 15:35

Tak som tu s ďalším postupom. Čakal som že to pôjde rýchlejšie a zavesím sem tento post skôr ale moc sa mi nedarí a veľa vecí treba dopasovávať aby sedeli, čiže stále nejaké brúsenie rebier a tak.
Report
Kabína:
S tou som moc nepokročil ďalej a aby som ju nerozdupal som ju radšej odložil :beat plaster: Samotné dieli obšívky mi moc nesedeli, tie časti čo som už mal nalepené na kostre som musel strhnúť aby som ako tak tie ostatné napasoval ale nepodaril sa mi moc správny tvar kabíny dodržať a kúpené zasklednie kabínky je iba na tie dve presklenia v tvare slzičky ale akosi mi to nesedelo a pri pokuse si ju nejako upraviť som ju zničil takže si musím teraz vyrobiť kopítko a vyrobiť si vlastné zasklenie. Takže k tomuto nezdaru nemám žiadne fotky.
Trup:
Pokračoval som teda smerom dozadu. Všetky potrebné rebrá som už mal vyrezané tak som na vnútornú obšívku nalepil potrebné drobotiny, vytvaroval a zlepil do tvaru tunela. Na ten som potom postupne nasúval rebrá. Tie majú vnútorný obvod otvoru väčší ako obvod obšívky takže tam vznikli medzery ale tie nie je vidieť. V miestach kde sa ešte budú lepiť ďalšie väčšie veci som medzi jednotlové rebrá vlepil aspoň ako také výstuhy (viď foto). A ešte som zistil že mi chýba posledné rebro (označenie W4a), ktorým sa to uzatvára. Myslel som si že som ho stratil ale nakoniec po prezretí stavby tohto modelu na nemeckom fóre som zistil že toto rebro sa v modely vôbec nenachádza, takže som si obkreslil a vyrezal vlastné.

Ťažšie to už bolo s vonkajšou obšívkou a bolo potrebné zbrúsiť všetky rebrá a myslím že dosť. A otvori na okná mi nesedeli ani v zvislom smere ani vodorovnom :beat brick: takže lepenie "ostenia" okien a dverí dal zabrať lebo tie nesedeli už vôbec. Vyriešil som to tak že som to nalepil ako najlepšie išlo a nedostatky som zbrúsil alebo naopak zatmelil a celé pretrel farbou.
Ďalej som začal lepiť chvostovú časť, pri ktorej jednotlivé časti sedeli docela dobre až na chybu na druhej fotke kde nesedí ani textúra ani obšívka. Na druhej strane sedí aspoň textúra takže možno taký skok tam má byť. na seba ale problém bol to dopasovať na trup. Na fotke je vidieť aj rozdiel vo farbe kamufláže ako som spomínal v prvom príspevku. Vnútro budem musieť ešte celé zamalovať.
A ako vždy musel som si model pokaziť tým že trup som položil do sekundového lepidla :death: Tak premýšľam ako to zamaskujem :bad smile:

Stavbu tohto modelu som našiel len na 2 nemeckých fórach tu a tu a tiež tam majú problém s tým že to nesedí, žeby to bol až tak zle nakreslený model??
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: HH-53C Stallion / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 03 Jan 2016 12:34

Výborne bojuješ!
Len vydrž.
Iba mäkkýši lepia modely, kde všetko presne sedí... :P
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: HH-53C Stallion / GPM / 1:33

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 03 Jan 2016 12:48

Servus hviezda, dobre ides, paci sa mi to :wink: na ten flak od sekundaku daj dajaku varovnu tabulku alebo zasuvacia dvere napevno ciiii :bad smile:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných