Tornado IDS /Hobby Model #36/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 44
Admin
Meno: Fito
Kontaktovať užívateľa:

Tornado IDS /Hobby Model #36/ 1:33

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:22

Panavia Tornádo je dvojmiestne bojové lietadlo s meniteľnou geometriou krídel vyvinuté medzinárodným konzorciom Panavia. Tornádo bolo vyvinuté v troch hlavných verziách. IDS/Gr, ADV/F3 a ECR. Verzia IDS/Gr. je útočnou verziou

Rozpätie krídel max.13,91, min.8,6 m
Dĺžka 16,72 m
Výška 5,95 m
Hmotnosť pázdna 12 700 kg
Maximálna hmotnosť vzletová 25 000 kg
Rýchlosť [km/h] 2236km/h
Motor 2x Turbo – Union RB 199-34R4 Mk.103 max 2x 71,2kN
Maximálny dolet [km] 3 890 km
A to by k technickým údajom hádam aj stačilo.
Technické údaje modelu by mali byť rovnaké, ale delené 33, snáď len ten dolet by som delil tak 10000 :wink:

Takže. Vybral som si toto aero,

Spracovanie vystrihovačky ručné, veľká hrúbka čiar, dostatočné prekrytie farby na okrajoch bez posunu farieb.
Rozsah :
13x A4 vystrihovačka
3x A4 návodné kresby (veľmi symbolické, rozvýjajúce fantáziu modelára)
3x A4 výkresy originál lietadla v neznámej mierke
2x A4 text, z toho jedna strana opis histórie lietadla, a druhá strana, z veľmi biednym opisom stavby. Taký návod som ešte nevidel... Nie je to ten klasický systém, že stavba od čísla 1 do x. Podľa návodu sa zdá, že sa autor modelu snaží zmiasť prípadných záujemcov o stavbu. Ja sa ale nedám ! Mňa neoklame. V návode chýba akákoľvek zmienka o minimálne 20tich dieloch.
Z návodu vyberám :
Wykonujemy przednia czešč kadluba (czešč 1-5). Wszystkie wymienione czešci nie sprawia trudnošci w ich montowaniu. W czešci 3 w pierwszej kolejnošci wklejam> przez luke kabiny pilota oslony dzialek i przednia wneke podwozia. Po wkiejeniu tých elementov možemy montowač kabiny pilotov i ich wyposaženie.

To, že luke kabiny pilota (kokpit) obsahuje asi 30 dielov, a je ktomu iba jeden biedny nakres, to ma celkom dostalo. Ale niečo tam už vlepím
A návod pokračuje v podobnom duchu počas celej stavby.

A takto by to malo vyzerať hotové :

Pozornejší divák si hneď všimne, že tam nie je čosi vporiadku..
:!: Ano, správne : farby prekrytia medzery medzi trupom a nasávaním vzduchu sú vzájomne vymenené....

A nie je to iba na obale, tak je to aj vo vystrihovačke.
Hľadal som všade možne, ale nenašiel som nikde nijakú reportáž zo stavby. No čo, niekto musí byť prvý.. :roll:

Nedal som sa odradiť, a keď už som začal, tak to dorobím. Idem na to.
Naposledy upravil/-a Fito v 18 Júl 2008 21:49, upravené celkom 1 krát.

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Re: D/Tornado IDS /Hobby Model 36/ 1:33 [HOTOVO]

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:24

Celkový pohlad na hotový trup. Ešte som neprilepil celý horný kryt, pretože naozaj neviem zistiť, ako a kam. Snáď sa to vyjasní po vsadení krídel. Inak celý predok trupu po hlavnú časť (diely 1-5) rozmerovo vporiadku. Veľký problem nastal pri lepení predku na hlavnú časť, tam vznikol 2 milimetrový schod na spodnej strane.

Tieto zázračné rebrá budú vlepené do krídel, zúbky pekne dosadajú, ó ano, model bude mať pohyblivé krídla ,

Ďaľšia chuťovka, zadná časť, všimnite si, ako "pasuje" ten oblukový diel na zadnp časť trupu. Ale pritom, rozmer zadného dielu presne sedí, a na spodnej strane mi čiary na oboch dieloch lícujú presne.., akurát hore sa to trošku natiahlo. Ešte že je tá zadná časť zelená..

Zatiaľ posledné dva zábery, Predok zhora tam to ako tak sedí. Ale spodná strana, tak to som nepochopil doteraz. Jeden diel, bez spoja, priložíme k druhému.. a čo vidíme ?, no nič, je to posunuté až hrúza des. To nevyretušuje asi nikto, to by chcelo opäť jemnú prácičku vo fotošope.. Ale mne to čo ?, mne to nevadí :lol:

Ešte som stihol zrobiť vstupy vzduchu, a pripravujem smerovku, foto niekedy inokedy. Tak, toto som zatial stihol za T=13,5h

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:25

Drobna nepresnost :

Riešenie je jednoduché, takto ešte prerobím zopár ďaľších krytov.

Ešte jedna moc pekná ukážka presnosti,teda vlastne nepresnosti. Toto je spodný držiak hydrauliky brzdových klapiek, diely 54 a 55 by mali byť skoro rovnaké (+ rozdiel na ohyb podľa hrúbky papiera), keďže sa lepia na seba. ale nie sú.., :

No, ale aby som iba nekritizoval prácu autora, tu je to, čo som zatiaľ dal dokopy za T=20,5, krídla sú hotové, lakované 3x lesklým lakom. Trup zatiaľ iba základný nástrek lakom, pretože tam ešte budem dolepovať detaily:

Ano, takto to vyzerá, keď vám na atramentovú kópiu kvapne voda zo štetca...

Fito | 44
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:27

Len tak narychlo, hotový kokpit (predný kryt mám tiež, ale som ho ešte neprilepil....)

Hotové, zbytok stavby nekomentujem, odflákol som tak rýchlo, ako sa len dalo..., už ani tankovaciu rúru sa mi nechcelo dorobiť..
Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok

Takže toľko Tornádo. hotovo

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný