Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 14 Jan 2014 23:06

Prichádzam s ďalším netypickým modelom a to s veternou turbínou v mierke 1:50. Zatiaľ som v prípravnej fáze, zbieranie materiálov a úvodné kreslenie. Začnem vežou, z ktorej mám väčšiu časť už nakreslenú a pomaly s konštrukciou. Pokračovať bude betónový základ, ďalej gondola, ktorá má už zložitejšie tvary, stred rotoru a tvarovo najzložitejšie listy.

Pár užitočných vecí sa dá nájsť na stránke windfarmbop, a v sekcii download aj niekoľko CAD súborov.
Dajú sa nájsť aj 3D modely, ale za poplatok wind turbine 3D a wind turbine land

Výrobca: Dánska spoločnosť Vestas Wind Systems
Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW je charakteristická využívaním nízkej a strednej intenzity vetra. Využívanie optimálnej rýchlosti vetra, t. j. nízkej rýchlosti vetra má vplyv na dosiahnutie optimálnej výkonnosti a relatívne nízkej produkcie hluku. Prenos točivej energie na generátor je prostredníctvom planétovej prevodovky. V ponuke má Vestas turbíny s výkonom od 1,8 do 8 MW a výškou veže od 80 až do 164 m. U typu, ktorý som si vybral je možnosť použitia výšky veže v závislosti na veterných podmienkach od 80, 95 a 105 m. http://www.vestas.com



Technické špecifikácie:

Rotor:
Priemer: 90 m
Plocha pokrytia: 6362 m2
Menovité otáčky rotora: 14,9 otáčok
Rozsah otáčok rotora: 9,0 - 14,9 otáčok
Smer otáčania: v smere ručičkových hodín
Orientácia: proti smeru vetra
Sklon: 6 stupňov
Sklon listov: 2 stupne
Počet listov: 3

List:
Materiál: sklenené vlákna spojené epoxidom vystužené uhlíkovými vláknami
Uchytenie listu: oceľová obruč
Dĺžka: 44 m
Priemer pri koreni: 3,512 m
pri špičke: 0,391 m
Stočenie listu: 17,5 stupňa
Hmotnosť: cca. 6660 kg

Veža:
Typ: kónický tubus
Materiál: oceľ S355 J2G3/NL
Povrchová úprava: náter
Priemer pri základni: 4,15 m
pri vrchu: 2,3 m

Výška veže: 4 sekcie modulov - 95 m DIBt II

Generátor:
Menovitý výkon: 2 MW
Typ: Asynchrónny s 3-stupňovou prevodovkou a elektrickou brzdou
Prevodovka: plánétová

Hmotnosť: veža - 200 ton
gondola - 68 ton
rotor - 38 ton
----------------
spolu - 306 ton

Model:
Výška veže - 184 cm
Priemer pri základni - 8,38 cm
pri vrchu - 4,63 cm
Gondola - d. 20 cm
š. 6,7 cm
v. 6,82 cm
dĺžka listu - 88 cm
celková výška - cca. 232 cm

takže zatiaľ :big smile:
Naposledy upravil/-a pisho66 v 15 Jan 2014 11:11, upravené celkom 1 krát.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 38
Príspevky: 1042
Meno: Martin Hašlar
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa maťko85 » 14 Jan 2014 23:44

Tak na tohle jsem velice zvědav, další zajímavý projekt z tvé dílny . A zejména ty listy, to mě bude zajímat, jak se popasuješ s těmi patvary. Dál mě velmi překvapily rozměry - to teda bude obr na toto měřítko (ani si nechci domýšlet, jak velké by to bylo v 32 :jawbone: ) . A ještě dotaz - plánuješ to potom uvolnit jako free model?
V každém případě držím palce do stavby :victory: .

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 15 Jan 2014 11:12

Vďaka Maťko za úvodný elán.
Či to bude free to zatiaľ vôbec netuším. Vymyslel som si to totiž tak, že tam bude plno pomocných kruhov, ktoré sa najprv dajú na stredovú os, v mojom prípade drevený hranol, a potom na túto konštrukciu budem lepiť jednotlivé časti plášťa do hrúbky 1,5mm. V originále je to zváraný tubus z oceľových plechov a bude treba znázorniť aj tieto zvary. Našťastie, že je to zo štyroch častí, lebo robiť to v celku by nebolo asi možné a dá sa to potom aj lepšie skladovať :). Veža má aj trochu neobvyklé zakrivenie, okolo stredu je mierne zúžená do vnútra, v reále je to asi o 5 cm, u mňa 1mm, takže prakticky priamka.
S tými listami zatiaľ ani sám neviem ako to nakresliť, konštrukciu už mám vyriešenú, podobne ako trup lode, na ktorú príde obšívka a šmirgeľ. Takže spraviť z toho free model je zatiaľ dosť otázne.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 38
Príspevky: 1042
Meno: Martin Hašlar
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa maťko85 » 15 Jan 2014 19:03

Vím, že je ještě příliš brzy uvažovat nad tím, jestji jej potom uvojnit jako free či nikoliv, v každém případě by to byla zajímavá možnost si to postavit.

pisho66 napísal: Našťastie, že je to zo štyroch častí, lebo robiť to v celku by nebolo asi možné a dá sa to potom aj lepšie skladovať :).


A nešlo by to postavit v takovém stavu, v jakém se to transpotruje na podvalnících a udělat tak, aby se to dalo kdykoliv sestavit a pak rozebrat?
A ještě jeden zvědavý dotaz :P - máš dostatek soupravna to, aby ti to celé najednou převezly na místo smontování?

Užívateľov profilový obrázok
pepko97modelar | --
Príspevky: 204
Meno: Peter Džubara
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Kontaktovať užívateľa:

Re: Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pepko97modelar » 15 Jan 2014 19:27

zaujímavý projekt :big smile:

každopádne tiež ma zaujíma transport samostatných dielov hlavne tých 44m dlhých listov :wink:
bude to zaujímavejšie ak to budeš mať aj v rozobranom stave, aby si to mohol prezentovať aj ako nadrozmerný náklad :P

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 15 Jan 2014 20:28

Tá veža bude zo štyroch častí, asi sme sa len nepochopili. Myslel som, že keď bude viacdielna, tak sa bude dať všetko lepšie uložiť do krabičky a odložiť. Nebojte, bude to všetko tak ako originál až na pár drobností, ktoré nebude vidno - niektoré vnútorné rebríky, zariadenie gondoly, asi ju nespravím otváraciu ako v skutočnosti, ale všetko ostatné tam bude. Na vrchu každého stupňa bude plošina, kde to budú vedieť montéri zmontovať :).

Dnes som začal a vyrobil som si formu pre plášť prvého stupňa. Na ten vrchný papier dám fóliu a na to pôjdu pásiky papiera až vznikne požadovaná hrúbka. Aspoň taký je plán.




Na transport mám dva podvaly DAF Noteboom ID low-loader a Scania R 4-Achs Noteboom Pendel X 5-Achs, ktoré by vedeli zobrať po jednej rúre, ale na tie listy by som musel niečo prenajať. Budú musieť počkať :P
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 22 Jan 2014 18:25

Ahojte

Rúra prvej časti je už hotová, išlo to celkom dobre len bol problém dostať to dole z formy. Pár nerovností a nejaký hrboľ prechádzajúci stredom sa nájde, ale to vyrieši šmirgeľ. Do vnútra treba ešte vyrobiť podlahu, ktorá bude trochu vyššie ako okolitý terén a bude sa vstupovať po schodíkoch :) a aj dvere. Samozrejme na každom konci bude spojovací kruh s dierami pre skrutky.

Začal som s druhou časťou, tá je už dlhšia 48,59 cm. Spojovacie kruhy napustené sekunďákom, tento Hlavičkový kartón je super vec.

Model
1 časť: 31,68 cm
2 časť: 48,59 cm
3 časť: 48,93 cm
4 časť: 55,58 cm

foto ešte k prvej časti


a zbytok

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 26 Jan 2014 15:28

Pomaly pokračujem ďalej a pustil som sa do betónového základu. Zo základu bude vidno len najvrchnejšia časť, zbytok bude ukrytý pod povrchom, tak aby bol pripravený na montáž. Vnútro je vyplnené olovom, pre stabilitu a prilepený polystyrén pre stvárnenie povrchu.



Obrázky som si požičal odtiaľto, základ je síce pre betónovú vežu, ale v podstate je rovnaký. V priemere to má asi 15 m a váhu okolo 600 ton.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 30 Jan 2014 22:55

Takto za čerstva pridávam pár obrázkov schodov a dverí aj so zosilnením okolo dverí. Schody mi vyšli skoro tak ako som chcel, z čoho mám aktuálne radosť :big smile: a v najbližšom čase dôjde na pozinkovanie.




Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Veterná turbína Vestas V90-2.0 MW /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 03 Feb 2014 13:15

Výborné! :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Návrat na "Bez kategórie // No Class - Others"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní