Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Saettia /Wak/ 1:100

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
JurkOo | 24
Príspevky: 91
Meno: Juraj Kajan
Bydlisko: MT

Saettia /Wak/ 1:100

Príspevokod užívateľa JurkOo » 07 Apr 2019 18:32

Ahojte!
Po dlhej dobe sa hlásim o slovo. Cez víkend som začal pracovať na tejto drobnej lodičke. Model som si priniesol zo súťaže v Lietavskej Lúčke, kde mi ho kúpila mama, aby som jej ho zlepil, ako prvé si vybrala Victory od Maly Modelarz :beat plaster: . Bude to moja prvá loď, takže uvidíme. Niekto mi na súťaži povedal, že sa mi to nepodarí, mám v pláne ho sklamať aj keď si už nepamätám, kto to bol :haha:


Model vydalo vydavateľstvo Wak na ôsmych stranách s dielmi a obsahuje až 33 návodných kresieb. Autor ho označil ako náročnosť 3/5. Čiže by ho mal zvládnuť aj polo-amatér ako ja. Hodnotím ako plus, že obsahuje aj anglický písaný návod aj keď je celkom stručný.

Loďky ako je táto brázdili stredozemné more od trinásteho až do osemnásteho storočia. Využitie spočívalo prevažne v presune tovarov, ale objavovali sa aj prípady, kedy sa priamo zúčastňovali bojov.

Report
So stavbou som začal v sobotu, zatiaľ mám spracovaný základ kostry a pripravené diely na prvú vrstvu obšívky z troch. Zatiaľ jedna na rýchlo spravená fotka.

Objavil som aj pár chybičiek, čo sa týka návodu a návodných kresieb, miestami sú inakšie značené diely. Navyše v písanom návode chýba odstavec číslo štyri. Najväčší problém som mal s tým, že autor označí oba diely, ktoré sa majú zlepiť k sebe ako potrebné podlepiť, ale stačí podlepiť len jeden a druhý nalepiť k tomu. Už niekoľko dielov som kvôli tomu musel zrezávať z kartónu žiletkou.
Počet dielov: 79

Užívateľov profilový obrázok
maaaslo | 42
Príspevky: 578
Meno: pavol
Bydlisko: wickford, UK. alebo Tomášov, SK.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Saettia /Wak/ 1:100

Príspevokod užívateľa maaaslo » 07 Apr 2019 23:11

Pekne spravena kostra. To s tym podliepanim, to som si vsimol u vacsiny poliakov co mam doma...

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Saettia /Wak/ 1:100

Príspevokod užívateľa Roman » 08 Apr 2019 16:41

ahoj
ktory narod pouzival tieto lode? tipujem ze taliani,greci.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Saettia /Wak/ 1:100

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Apr 2019 20:12

Na obale píšu že "žeglovec Genuenski" to v preklade znamená "Janovská plachetnica" , čiže Taliani.

Kostra vyzerá veľmi zaujímavo, teším sa na pokračovanie.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
JurkOo | 24
Príspevky: 91
Meno: Juraj Kajan
Bydlisko: MT

Re: Saettia /Wak/ 1:100

Príspevokod užívateľa JurkOo » 18 Apr 2019 18:27

Ďakujem!
To podliepanie tak má väčšina modelov, rozdiel je len v tom, že na tomto modely tie diely niesú vedľa seba a označené na zlepenie k sebe ako je zvykom.
Priznám sa, že som si sprvu myslel, že tá ľod je Anglická, pretože ako vlajka je Jurajov kríž :beat plaster: neskôr som si na wiki pozrel, že ho používal aj Taliansky mestský štát Janov. Mimochodom, veľkú časť populácie tvorili práve Gréci.
Report
Kostru som ďalej obalil do prvej vrstvy obšívky, plus som spracoval "interiér" tej zadnej časti. Bez mučenia sa priznám, že netuším ako sa to volá.

Miestami mi trošku pretlačilo horizontálne rebro kostry, takže to radšej ešte trošku vybrúsim pred druhou vrstvou.

Nasledovať bude už spomínaná druhá vrstva obšívky a dokončenie toho zadného priestoru, ale netuším kedy sa k tomu dostanem. Možno v rámci prokrastinácie miesto učenia sa na maturitu aj dnes :death:
Počet dielov: Doplním neskôr, lebo som niekam založil papierik, kde to mám poznačené :doubt:

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní