Strana 1 z 1

Arrows FA1/ABC/1:24

Napísané: 09 Okt 2018 21:50
od užívateľa YakoMiG
Zdravím všetkých. :victory:
Keďže nám začalo tzv. modelárske obdobie, tak prišiel čas nabrúsiť nožnice, vymeniť čepieľky, kúpiť čerstvý Herkules a strihnúť do niečoho. :wink:
Pod ruku sa mi dostal jeden zvláštny kúsok z mojej zbierky starých modelov z ABC.
Presnejšie ide o model formule Arrows FA1 na ktorej pretekal Riccardo Patrese, pána Michala Antonického.

Zaujal ma hlavne papier, celá vystrihovačka (až na niekoľko málo dielikov) je tlačená na papier mastnejšieho charakteru (terminus technicus doplňte :) ) bez tlače inej vystrihovačky alebo návodu atd. (resp. klasického redakčného dopisovateľa).

Stavbu modelu som začal klasicky postupom z návodu. Prvotne som si myslel že vlákno zakladať nebudem, pretože som sa bál aby som stavbu náhodou nepokakal. Ale kedže sa tento kúsok lepil bezproblémovo, tak som sa rozhodol publikovať nejaké fotky.

Poznámka k fotografiám: fotografie sú fotené mobilom, kedže sa môj Nikon rozhodol odísť do večných lovíšť :scorn: takže dúfam že sa bude dať na to pozerať.

Kompletizácia hlavnej "trupu" + motor Ford.

Detail kokpitu. Volant je urobený z bužírky nefunkčných sluchátok Sencor.

Skompletovanie krytu motoru a bočného nasávania.

Uchytenie kolies som chybne nafarbil na čierno, taktiež som model priebežne lakoval lakom na vlasy z Lidlu. :P

Výfuky a spodok formulky.

Vec ktorú najviac nemám rád... kolesá. :beat plaster: Taktiež som si prvýkrát vyskúšal "bombírovanie". Pneumatiky sa budú ešte prebrusovať "šmirgľom". Taktiež som ich celé prefarbil. Použil som akrylové farby Revell "Silber metallic č.90" a na "gumy" "Anthrazit matt č.09". Taktiež som ich trošku "potunil".

No a skoro hotový model. Chýb je tam požehnane, hlavne som mal problém trafiť (čo ako farboslepému mi robí problém) odtieň na retuš... takisto sa ten papier dosť blbo retušoval.
Chýba už iba dokončiť diel 33 a 38. Pneu sú zatiaľ nasadené "na sucho". Ako som už písal budú sa ešte prebrusovať.

Takže zatiaľ len toľko. Pri tejto formulke som si v podstate oddýchol a vyskúšal inú techniku stavby kolies. Teraz už nie je cesty späť. Prečo? Tá jedna formulka sa bude cítiť osamelo na tej poličke, takže k nej pribudnú asi aj súrodenci. :haha:

Re: Arrows FA1/ABC/1:24

Napísané: 10 Okt 2018 21:33
od užívateľa marcello
Martin, dobre, že si sa rozhodol publikovať stavbu na tomto fóre. Tento model mám doma aj ja a dlho som si lámal hlavu, ako sa bude lepiť ten netradičný papier. Ale pozerám, že tam asi problémy neboli (okrem spomenutého ťažšieho retušovania). Čo hovorí papier na lakovanie?

Re: Arrows FA1/ABC/1:24

Napísané: 11 Okt 2018 07:28
od užívateľa vasik1
Fotky sú v pohode a model...ten je PARÁDNY

málokedy zabrúsim medzi formule, ale keď sa raz niečo takto podarí, treba chváliť!

Re: Arrows FA1/ABC/1:24

Napísané: 11 Okt 2018 09:43
od užívateľa Paly12
Zdravím,
som rád, že je tu ďalší formulkár. Model je naozaj veľmi pekne zlepený, ale trochu mi vadia tie trčiace disky na zadných kolesách. Možno by to ešte šlo nejak opraviť.

Re: Arrows FA1/ABC/1:24

Napísané: 11 Okt 2018 12:17
od užívateľa YakoMiG
marcello napísal:Martin, dobre, že si sa rozhodol publikovať stavbu na tomto fóre. Tento model mám doma aj ja a dlho som si lámal hlavu, ako sa bude lepiť ten netradičný papier. Ale pozerám, že tam asi problémy neboli (okrem spomenutého ťažšieho retušovania). Čo hovorí papier na lakovanie?

No ako som písal, ten papier sa horšie retušuje... ale nie je problém určité miesto zaretušovať viac krát. Lakovalo sa to celkom dobre, používam lak na vlasy - takže nič invazívne čo by rozpíjalo tlač, ale musí sa to postupne vo vrstvách inač sa to všetko začne odlepovať.

vasik1 napísal:Fotky sú v pohode a model...ten je PARÁDNY

málokedy zabrúsim medzi formule, ale keď sa raz niečo takto podarí, treba chváliť!

Ďakujem, poslednú formulku som lepil asi pred 6. rokmi, a bol to Tyrrel zo Zlatej knihy vystrihovačiek. :victory:

Paly12 napísal:Zdravím,
som rád, že je tu ďalší formulkár. Model je naozaj veľmi pekne zlepený, ale trochu mi vadia tie trčiace disky na zadných kolesách. Možno by to ešte šlo nejak opraviť.

Ahoj, ďakujem. No pokúsim sa to opraviť, ono mne hlavne išlo o to naznačenie diskov. :big smile:

Re: Arrows FA1/ABC/1:24

Napísané: 11 Okt 2018 18:16
od užívateľa LuPa
Aj ja si pridavam k tym co chvalia tento pocin,podarena stavba...Tiez som si vsimol tie disky, vid hore.Napada ma tak ich obstrihanie nech tolko netrcia od pneu matiky co bude dost komplikovne alebo doplnenie uzkeho kruzku=cela disku

Re: Arrows FA1/ABC/1:24

Napísané: 12 Okt 2018 19:21
od užívateľa Robert Blaschke
Formulka na parádu. Gratulujem! :victory: