Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 04 Máj 2019 13:48

Čaute všetci,

ani to veľmi dlho netrvalo a pustil som sa do ďalšieho modelu. Výber bol náhodný, ale aj tento model je Brabham.

Najprv klasicky niečo o predlohe.
Brabham BT 45 bol výtvor známeho konštruktéra Gordona Murrayho postavený pre sezónu 1976 (i keď sa objavil vo svojich vylepšených verziách B a C aj v nasledujúcich dvoch ročníkoch.) Novinkou u Brabhama bol motor - plochý dvanásťvalec od Alfa Romeo, ktorý dával na asfalt rovných 500 koní. Tento poriadny kus motora si vyžadoval aj veľa vzduchu a keďže v tom roku boli vysoké komíny za vodičom zakázané, konštruktéri sa uchýlili k netradičnému riešeniu - namiesto jedného komína, boli nainštalované dva menšie po stranách pred zadnými kolesami. Brabham rátal s víťazným autom, ale ako to u nových konštrukcií býva, objavovalo sa množstvo problémov so spoľahlivosťou a tak bol tím nakoniec rád aj za tri štvrté miesta, ktoré mu vyjazdila dvojica jazdcov Carlos Pace a Carlos Reutemann. Zaujímavosťou je, že Reutemann bol tak nespokojný s autom, že pred koncom sezóny odišiel z tímu (v snahe dostať sa do Ferrari, kde chcel nahradiť vtedy zraneného Laudu) a posledných 5 cien v jeho aute odjazdili Rolf Stomellen a Lary Perkins. Ďalšie neúspešné, no zaujímavé auto.

Takto bude vyzerať, ak sa mi ho podarí postaviť.


A poďme k samotnej stavbe, model je zo špeciálneho zošita Formule 1, a veľmi sa mi páči, že je na trochu hrubšom papieri ako zvyčajne. Musím veľmi pochváliť autora, Petr Špinler ma zvyčajne presné modely, ale tento je asi zatiaľ najpresnejší a všetko sedí (len moje ruky občas niečo dobabrú)

Začal som tradične kolesami.


A pokračoval som podľa návodu karosériou. Základnú dosku som sušil takmer dva týždne a oplatilo sa, je dokonale rovná. Takto diely postupne pribúdajú.... (počasie veľmi foteniu nepraje)



Užívateľov profilový obrázok
stano | 46
Príspevky: 343
Meno: Stano
Bydlisko: Skalica

Re: Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa stano » 05 Máj 2019 09:51

Super, tiež ho mám v archíve, budem sledovať ako sa ti bude dariť, držím palec :wink:

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 26 Máj 2019 21:18

Lepím, lepím, len toho času je nejako málo... my modelári to poznáme, preto je postup na Brabhame veľmi pomalý. Pridal som predné spojlery a spracoval som aj bočné komíny. Celkom zaujímavá práca, pri ktorej je treba byť presný.....

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 01 Jún 2019 20:10

Postup, motor je v tomto modeli jeden z tých jednoduchších, veľmi ho nebude vidieť, respektíve takmer vôbec


A takto model vyzerá už aj s motorom aj komínmi...

Trošku ma štve jedna fičúrka modalu, ktoej sa staviteľ len ťažko vyhne. Netradičná stavba trupu vytvorí sendvičový efekt a jedna krajná línia týchto naskladaných papierov je umiestnená na dosť nešťastnom mieste, ktoré je vidieť.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 26 Jún 2019 21:56

Pomaly pokračujem s modelom, ale musím sa priznať, že ma stavba veľmi nebaví. Neviem, či je to tým teplom, alebo strácam modelársky zápal, ale nejde mi to. S každým dielom bojujem, aj keď je model celkom presný....Asi si dám väčšiu pauzu, keď túto vec dokončím.... Len rýchle fotky...

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 26 Júl 2019 21:47

Model je už niekoľko dní dokončený, ale rovnako ako sa mi ho nechcelo dokončiť, tak sa mi ho nechce ani publikovať. Neviem, výsledok sa mi nepáči, model sa mi veľmi nepodaril a dokončoval som ho len so sebazaprením. Teraz si dám poriadnu pauzu od lepenia, stratil som všetok zápal.....

Užívateľov profilový obrázok
stano | 46
Príspevky: 343
Meno: Stano
Bydlisko: Skalica

Re: Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa stano » 26 Júl 2019 22:23

Škoda, že si to vypustil, pretože si začal dobre, možno si to mohol na chvíľku odložiť a vrátiť sa k tomu neskôr...každopádne gratulujem k dokončeniu a snáď sa čoskoro dočkám od teba ďalšieho modelu :confuse:

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: juraj a 5 neregistrovaných