Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Moderátori: iconmaster, braintech

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 38
Príspevky: 1042
Meno: Martin Hašlar
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa maťko85 » 08 Jan 2017 21:03

Zdravím :victory: .
Po dlouhé době přináším nový aktuální stav na tomto projektu, barvit a kompletovat model jsem sice ještě ani pořádně nezačal (mám v barvě jen kyvné rameno pro zadní nápravu), ale něco přeci jen jsem něco málo vyplodil. Dost dlouho mi trvalo, než jsem překonal svoji lenivost a nakoupil si vercajk potřebný k finální práci :red: (barvy, ředidla, jemný brusný papír na opracování celků, atd.). Dále jsem si vyrobil celkem pět zkušebních vzorků, kde jsem potřeboval otestovat různé typy povrchovek. Můj plán byl totiž od samého začátku stavby jasný: zkusit jako podkladovou impregnaci zředěný Herkules obarvený tónovačem v jedné a ve dvou vrstvách, a alespoň dvě vrstvy finální barvy. U jednoho jsem rovnou provedl nátěr finální barvou ve dvou vrstvách. Jako vzorky jsem použil čtvercový díl z papíru 160 g nalepený na kus kartonu a dále dva čtvercové díly rovněž z papíru 160 g + podlepené kladívkovou čtvrtkou (mají imitovat plastický 3D efekt na modelu).
Zde fotky těch jednotlivých vzorků, popis jednotlivých vrstev je zapsán přímo na nich:



Účelem těchto vzorků bylo zjistit, jestli se podkladové impregnace, které jsou disperzní, nebudou prát, nebo dělat jinou neplechu s finálními nátěry barev, které jsou syntetické. Vypadá, že je vše OK, ale touto zkouškou jsem zjistil zase jiný (těžko říct, jestli závažný) detail - u prvního a druhého vzorku, kde jsem do impregnace přimíchal barevné tónovače, tyto tónovače i přes dvě vrstvy finálního nátěru prosvítají. Obdobně je tomu i u vzorků 4 a 5, tady ale zase prosvítají obrysové čáry nakreslené mikrotužkou. Takže to vypadá, že budou prosvítat i obrysové čáry na jednotlivých celcích u modelu :beat plaster: .

Proto bych od zkušenějších potřeboval poradit, co s tím a jak toto alespoň trochu eliminovat (a přitom se vyhnout použití základovky, kde by byl výsledný efekt stejný, jen v šedé barvě). Předem děkuji :victory: .

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa iconmaster » 08 Jan 2017 21:16

Som rad ze pokracujes nakladacom! Paci sa mi ze na to ides systematicky a teda najprv skusas. A aby som ti poradil ohladne lakovania:

Co sa tyka impregnacie - v minulosti som tiez presiel fazou impregnovania disperznym lepidlom, no dnesnymi ocami by som sa ku tomu uz nevratil. Momentalne pouzivam zriedeny nitrolak (1-2x pretriem stetcom diel pred farbenim) a potom zakladovu farbu v spreji ako surfacer. Tu je mozne brusit a v pripade potreby opravit chyby a nastriekat dalsou vrstvou.

maťko85 napísal:Obdobně je tomu i u vzorků 4 a 5, tady ale zase prosvítají obrysové čáry nakreslené mikrotužkou. Takže to vypadá, že budou prosvítat i obrysové čáry na jednotlivých celcích u modelu .

Zlta farba ma tiez horsiu kryciu schopnost (podobne napr. aj cervena) a preto najlepsou cestou bude pouzitie vhodnej zakladnej farby. Ta zjednoti povrchy (nebudu svietit ciary a nebude viditelny prechod medzi surovym papierom a pretecenym lepidlom). Pod zltu farbu pouzijes bud svetlo sedu alebo nejaku bielu/kremovu zakladovku. Pod zakladnou farbou myslim bezny sprej z drogerie za 4 Eura

Kludne to vopred vyskusaj na takychto vzorkach, aby si sa presvedcil ci je to vhodna volba :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa Sumec » 09 Jan 2017 00:07

Neviem čo si myslel mikrotužkokou. Ale ak nejaké tie centropenká tenké tak je možné že môžu presvitať kvôli tej náplni čo je v nej. Raz sa mi stalo že som si na dieli niečo zaznačil fixou, ktorá bola liehová a pretretí farbou to za chvíľku prešlo na povrch aj po viacerých vrstvách :beat plaster:
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 09 Jan 2017 20:19

Sumec napísal:Neviem čo si myslel mikrotužkokou.

to by teoreticky mala byť pentelka
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa Sumec » 09 Jan 2017 20:53

Tiež si myslím, ale pre istotu som napísal moju skúsenosť :P
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 09 Jan 2017 21:00

tak jasne, to nepoteší, to je na porazenie potom :beat plaster:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 38
Príspevky: 1042
Meno: Martin Hašlar
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa maťko85 » 10 Jan 2017 02:02

Ico - díky za tvé rady, ještě si postupně vyrobím pár dalších vzorků, kde vyzkouším vytvořit povrchovky podle tvých rad :victory: a uvidím, jak to bude vypadat. A jak taky vidím, použití základovek se nakonec nejspíš nevyhnu. Mám v zásobě tyto základové barvy (viz foto), a ještě zkusím sehnat bílou základovku ve spreji.



K tomu nitrolaku - taky jsem už přemýšlel, že bych jej zkusil, dokonce jsem se už po tom díval, ale zjistil jsem, že je několik druhů nitrolaků. A napadá mne otázka - jestli můžu koupit a použít nitrolak jakýkoliv druh, nebo jestli je třeba použít nějaký konkrétní a specifický.

Sumec + toudi sk - je to toto (viz foto), určitě jste to používali (nebo stále používáte) při rýsování výkresů.



Takže žádné fixy, nebo něco podobného (v mém modelářství nic takového nepoužívám :wink: ), jen obyčejná tužka na rýsování výkresů (nebo dílů).

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa Sumec » 10 Jan 2017 12:14

Áno áno pentelku používam ešte stále. Na stavebnej sa tomu ani nevyhnem :P

Nitrolak používam aj ja. Síce zatiaľ len pri čistostavbe a to pri Ilušinovi a LaGG-u a taktiež teraz pri stavbe KVčka, ktoré budem prefarbovať. Práca s ním pri oboch typoch stavieb sa mi zatiaľ pozdáva tak môžem ti to len doporučiť. Teraz som na internáte tak to nepozriem presne ale tuším mám tento matný nitrolak, označenie je C1038. A riedil som to acetónom pomer cca 1:3 ale kľudne aj 1:4. Časom sa ale riedilo vyparuje aj z fľaštičky a treba doliať riedidlo.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 10 Jan 2017 20:11

mne v obchode ponúkli aj plnič, vraj je lacnejší, ako základová farba, ale na čo to je, netuším
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Liebherr 586 2plus2 /mory & iconmaster/ 1:32 - by maťko85

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Jan 2017 21:59

Matko - ten sedy sprej bude mozno dobry pod zltu farbu a nemusis zhanat bielu. Ved vyskusaj..
Co sa tyka nitrolaku, na konkretnom druhu ci je matny alebo leskly podla mna nezalezi. Pointa v jeho pouziti je, ze rychlo schne (po vypareni acetonu je prakticky suchy) a potom je mozne dalej pracovat s dielom.

A rozdiel medzi plnicom a zakladnou farbou nie je az tak velky. Plnic je v podstate zakladna farba na auto. Dava hrubsiu vrstvu (vyplni drobne vady povrchu) a je mozne ho brusit. Lakyrnici kupuju normalne v plechovke ako 2K farbu (musi sa pridavat tuzidlo) a dorieduju si to podla potreby. V spreji je plnic zvycajne dost zriedeny.
Zakladna farba v spreji sluzi ako pokladova vrstva pod vrchne farby. Podla mojich skusenosti byvaju "jemnejsie" ako spreje-plnice. Aj povrch davaju skor satenovy a nie je nutne ani brusit, kym typicky plnic byva po uschnuti drsnejsi-matny a vacsinou je treba prebrusit pred nastrekom finalnej vrstvy.
Samozrejme co farba/vyrobca, to ine vlastnosti a vyssie uvedene nemusi univerzalne platit pre vsetko. To len cisto moje skusenosti..

Návrat na "Stavebné a iné stroje // Construction & Other Machinery"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný