Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Sonda New Horizons /ABC/ 1:24

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
Miloš D. | 54
Príspevky: 113
Bydlisko: Ostrava

Sonda New Horizons /ABC/ 1:24

Príspevokod užívateľa Miloš D. » 03 Okt 2009 11:19

Tak jsem se po dlouhé době vrátil k lepení "kosmického smetí", v jednom z posledních čísel ABC mě upoutal model od Ládi Badalce - sonda New Horizons. Sonda určená k průzkumu Pluta, jeho měsíců a dalších těles byla vypuštěna jen několik měsíců před tím, než astronomové na kongresu v Praze v roce 2006 překlasifikovali Pluto z poslední deváté planety na trpasličí planetku. Další podrobné informace o této sondě se dočtete zde, na těchto stránkách: http://mek.kosmo.cz/sondy/usa/nh/index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;.

Několik základních informací o modelu:
sonda NEW HORIZONS
Autor: Ladislav Badalec
Vydavatel: ABC 19/2009 (ročník 54)
Měřítko: 1:24
Rozsah: 2 strany A4 + návod
Počet dílů: 69 (číslovaných), 125 (jednotlivých)

Model bude stavěn bez úprav.

Přináším první fotky z postupu stavby. Trup sondy před uzavřením.

Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a Miloš D. v 03 Jan 2015 12:12, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
obluda | --
Príspevky: 47

Re: Sonda NEW HORIZONS /1:24/ ABC/ L. Badalec

Príspevokod užívateľa obluda » 03 Okt 2009 13:45

Zdravim
jenom maly dotaz: budes pouzivat stribrnou a zlatou folii na tuning aby model vypadal lip?

Užívateľov profilový obrázok
Miloš D. | 54
Príspevky: 113
Bydlisko: Ostrava

Re: Sonda NEW HORIZONS /1:24/ ABC/ L. Badalec

Príspevokod užívateľa Miloš D. » 03 Okt 2009 14:19

Jak jsem napsal - budu stavět bez úprav - tedy i bez folie. V archivu mám ještě jeden kousek, takže možná někdy v budoucnu si model postavím ještě jednou s úpravami. Na úpravy je třeba poshánět podklady a to se mi zatím moc nepodařilo. Našel jsem pouze pár opakujících se fotografií, ale z nich mi není úplně vše jasno, takže raději volím čistou "krabičkovou" stavbu než postavit něco nevěrohodného.

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sonda New Horizons /ABC/ 1:24

Príspevokod užívateľa WanRayen » 04 Okt 2009 11:35

Na nete moc podkladov k úprave tejto sondy nič nie je. Vždy je to tak pokiaľ sonda nedosiahne ciel , veľmi malo podkladov sa dostane von. A keď berieme v úvahu , že sonda New Horizons dorazí do oblasti transneptunických telies teda do blízkosti trpasličej planéty Pluto bude rok 2015. Ťažko niečo nájsť. Jedine z nejakých ilustračných fotografií ,poprípade 3D modelov maníkov čo sa s tým vedia vyhrať...

Užívateľov profilový obrázok
Miloš D. | 54
Príspevky: 113
Bydlisko: Ostrava

Re: Sonda New Horizons /ABC/ 1:24

Príspevokod užívateľa Miloš D. » 04 Okt 2009 17:52

Přesně tak jak píše WanRayen, a podle takových obrázků Láďa Badalec tento model udělal.

Užívateľov profilový obrázok
Miloš D. | 54
Príspevky: 113
Bydlisko: Ostrava

Re: Sonda New Horizons /ABC/ 1:24

Príspevokod užívateľa Miloš D. » 07 Okt 2009 20:42

Tak jsem zase o něco málo pokročil. Vlepil jsem všechny potřebné díly a trup sondy jsem uzavřel. Při výrobě vetších celků si připravuji i drobné díly, aby pak celkové dokončení sondy nabralo rychlejší spád. Tady dvě fotečky z postupu stavby.

Obrázok Obrázok

Lepení je zatím naprosto pohodové, na žádný problém jsem nenarazil.
Naposledy upravil/-a Miloš D. v 08 Okt 2009 11:14, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sonda New Horizons /ABC/ 1:24

Príspevokod užívateľa WanRayen » 08 Okt 2009 07:14

Pekná čistá prácička. Veľmi sa mi to páči :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Miloš D. | 54
Príspevky: 113
Bydlisko: Ostrava

Re: Sonda New Horizons /ABC/ 1:24

Príspevokod užívateľa Miloš D. » 10 Okt 2009 19:40

To WanRayen: děkuji za pochvalu, potěší od modeláře který také staví kosmickou techniku.
Jinak opět přidávám malý pokrok - tělo sondy doplněno o RTG přístroj, trošku jsem se s ním trápil, není to úplně 100%, ale lépe už jsem to nezvládnul.

Obrázok Obrázok

Teď přichází na řadu pro mě asi nejhorší práce - lepení parabolické antény - NATUPO. Nevím jak to dopadne, doufám, že nebudu muset shánět další model.
Když nebude přibývat delší dobu žádný příspěvek - dopadlo to špatně, a anténa se nepovedla a odlétla sama mezi kosmické smetí :doubt:

Užívateľov profilový obrázok
Miloš D. | 54
Príspevky: 113
Bydlisko: Ostrava

Re: Sonda New Horizons /ABC/ 1:24

Príspevokod užívateľa Miloš D. » 18 Okt 2009 17:12

Tak opět malý pokrok, na anténě jsem začal pracovat, ale jde mi to pomalu. Při výrobě antény jsem vyrobil další díly a pokročil zase o něco dopředu.
Z postupu stavby opět dvě fotečky na dokreslení jak sonda roste.

Obrázok Obrázok

Práce už se pomalu blíží k závěru a protože se mi tento poslední model Ládi Badalce lepil dobře, už mám na stole další dílko z dílny tohoto autora.
Tentokrát to bude česká družice Mimosa.

Užívateľov profilový obrázok
Miloš D. | 54
Príspevky: 113
Bydlisko: Ostrava

Re: Sonda New Horizons /ABC/ 1:24

Príspevokod užívateľa Miloš D. » 03 Jan 2015 12:11

Po několika letech (neskutečné poslední příspěvek před více jak 5 lety) oživuji toto téma. Je to úplně stejné jako se skutečnou sondou, která byla ke konci loňského roku oživena a je pomalu připravována po dlouhém letu na průzkum Pluta.
Takže probuzení sondy ve vesmíru pro mě znamenalo hrábnout do skříně s kostlivci a tento model konečně dokončit.
Zde pár fotek dokončeného modelu.

Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní