Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 17 Feb 2016 09:52

Protože celé mé modelářské snažení se nese v duchu hesla Za obzorem - rozhledny, majáky i věže, rozhodl jsem se s přáteli po loňské verzi Za dalekým obzorem, kdy jsme stavěli kosmické teleskopy vytvořit ještě jednu kolekci, která ukazuje, co je za dalekým obzorem, ale ne až někde na konci Galaxie, ale v naší Sluneční soustavě.
Prostě chceme postavit pár modelů strojů, co se zasloužily o prozkoumání okolních planet a konec konců i naší matičky Země.

Modely budu dávat do společného vlákna, abych zbytečně nezakládal další a další.
Většina modelů bude z těch, co se dají volně stáhnout z internetu, něco málo klasiky a o některé, co neexistují se pokusím sám.
A protože to vše sám stavět nebudu, ale budou mi pomáhat kamarádi (chtěli bychom to stihnout na letní výstavu), tak je vždy uvedu u modelu.
Hotovo, vzhůru do vesmíru.

TIROS 1 , autor modelu i fotografií SLOTMAN

TIROS 1 byl první meteorologickou družicí světa, ale především prvním přístrojem, co pořídil fotografie planety Země z kosmu.
TIROS je zkratkou Television Infrared Observation Satellite takže je jasné, že nedodával fotografie v klasické podobě, ale v infra červeném spektru.
Na oběžnou dráhu okolo Země byl vypuštěn 1.4 1960. Dodal několik tisíc snímků naší planety. Po 78 dnech činnosti přestal fungovat, ale pravděpodobně stále ještě lítá okolo mateřské planety.

Free model nemá udané měřítko.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 17 Feb 2016 16:55

tak tomuto počinu držím palce :victory: nech sa darí
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 19 Feb 2016 22:43

Ranger 7 Lunar Probe , autor modelu a fotografií group b

Kosmický projekt Ranger Lunar zahrnoval řadu bezobslužných sond, které měly zmapovat povrch Měsíce jako celku, tedy nejen známou ale i odvrácenou stranu.
První řada Ranger 1 a 2 selhaly hned při startu a byly zničeny.
Druhá upravená řada Ranger 3,4,5 byla konstrukčně upravena. Ani jedna sonda však se nedostala k Měsíci, aby pořídila snímky.
Třetí řada byla opět konstrukčně upravena, aby eliminovala předchozí nedostatky.
Ranger 6 opět selhal.
28.7 1964 ostartoval Ranger 7 , který 31.7 odeslal první kvalitní snímky povrchu Měsíce. Před ukončením činnosti jich dodal 4300.
Následovaly ještě Ranger 8 a 9, které dodaly dalších 12800 snímků povrchu Měsíce.
Obrázok

Ranger Lunar Probe je free model v měřítku 1:24

Foto ze stavby
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
YakoMiG | 30
Príspevky: 109
Meno: Martin
Bydlisko: Humenné

Re: zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa YakoMiG » 20 Feb 2016 09:09

Fandím tomuto projektu :victory: Len taká malá otázočka. Počítajú sa do "skúmania Slnečnej sústavy" aj prvé lety ľudí do vesmíru napríklad Vostok, Mercury, Gemini?
Pretože mám tu doma čerstvo postavenú vesmírnu "lod" Mercury a rád by som pre tento projekt poskytol fotografie :wink:

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 20 Feb 2016 09:44

klidně můžeš vkládat, pokud si nechceš udělat podobné kosmické vlákno.
Já to založil proto, že na léto chystáme výstavu a tak mě napadlo, že tam budou přístroje co udělaly nějaké fotky v modelu a k tomu obrázek té fotky.
Ale klidně můžeš přidávat i stroje s posádkou, i když ty zrovna nic nefotily.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 20 Feb 2016 22:04

A hotový model

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Nějaké fotky od sovětské výzvědné sondy obíhající okolo Měsíce

Obrázok

Obrázok

Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
YakoMiG | 30
Príspevky: 109
Meno: Martin
Bydlisko: Humenné

Re: zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa YakoMiG » 20 Feb 2016 22:45

Program Mercury, free model, resize

Program Mercury bol vesmírny projekt na dopravu Američanov do vesmíru. Cieľom projektu bolo dopraviť človeka na obežnú dráhu Zeme a bezpečne ho vrátiť späť. Prvotné plánovanie a vývoj vesmírnej lode prebiehalo pod vedením organizácie NACA, neskôr pod vedením novozaloženej agentúry NASA. Pri prvých dvoch letoch bola použitá raketa Mercury Redstone, pri ostatných raketa Atlas. Program bol pomenovaný podľa planéty Merkúr, ktorej astronomický symbol je súčasťou loga celého programu. Merkúr je zároveň rímsky boh, ktorý často predstavoval symbol rýchlosti. Program prebiehal v rokoch 1958 až 1963 a celkové náklady projektu dosiahli sumu 1,5 miliardy USD.
Zdroj: wiki
Obrázok

Foto zo stavby:

A hotový model:

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 23 Feb 2016 22:16

Pioneer 1 , autor modelu a fotografií speedy

Pioneer 1 byla první, bezpilotní sonda vyslaná dne 11.10 1958 k fotogrfování Měsíce.
Start proběhl úspěšně. Po vstupu do kosmického prostoru provedla sonda plánované zkušební snímky planety Země , které odeslala do řídícího centra.
Po odeslání 6 snímků došlo k poruše a místo plánovaného stočení sondy k Měsíci nedošlo k zážehu trysek a tak stroj pomalu klesal k zemi. Dva dni později shořel v zemské atmosféře.
První pokus o fotografování Měsíce se tedy nezdařil, ale těch 6 fotografií zachytilo poprvé naší planetu ve skutečném světle. Teprve o dva roky později jí blíže zmapovala sonda TIROS 1.

Podoba sondy jak jí představuje model v muzeu
Obrázok

Model ve verzi free nemá přesně určené měřítko.

Dokončený model

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Unikátní snímek sondy na oběžné dráze, který jsem našel doma v krabici po dědovi :lol:
Obrázok

a oficiální snímek NASA
Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 25 Feb 2016 11:05

Vydali jsme se o kousek dál od Země. :wink:

MARINER 10, autor modelu a fotografií Sparrow

Sonda s označením Mariner 10 odstartovala z amerického mysu Canaveral 3.11 1973 . Měla dva úkoly - průlet okolo Venuše s nafocením povrchu a pak jeho hlavní cíl byla planeta Merkur.
29.3 1974 se přiblížila na vzdálenost 703 km od povrchu Merkuru a zaslala na zem první unikátní snímky této planety. Poté začala obíhat okolo Slunce tak, že se 21.10 1974 a 17.3 1975 ještě dvakrát přiblížila k Merkuru a posílala další fotografie.
O několik dní později byla úspěšná mise dokončena, protože sondě došlo palivo pro trysky i proud v bateriích. Podle předpokladu by měla stále obíhat okolo Slunce , ale na jiné trajektorii než planeta, takže už se s Merkurem nesetká.
Obrázok

Model v měřítku 1:24 je free verzí od Jona Leslie

Foto ze stavby
Obrázok

Slepeno. Zatím bez stojánku. Dodám, až se ke mě model dostane.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Fotky z "akce".

Obrázok

Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: zkoumání Sluneční soustavy /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 28 Feb 2016 10:52

Veněra 9 , autor modelu a fotografií group b

Sonda s označením Veněra 9 startovala v Bajkonuru 8.června 1975 na svou misi k Venuši.
20.října vstoupila na orbitu planety, 22.října se oddělil přistávací modul který dosedl na povrch a odvysílal jeho první fotografie . Modul dokázal pracovat celých 54 minut. V této době odeslal mimo jiné informace o tom, že na povrchu Venuše je teplota 485 stupňů Celsia a tlak 90 atmosfér. Nad povrchem je světlo jako na Zemi v létě při zamračené obloze, mraky se nalézají ve výšce 30-35 kilometrů nad povrchem a tloušťka plyného obalu planety je cca 30-40 kilometrů silná. Po zničení přistávacího modulu přestala Veněra vysílat a stala se první umělou družicí na orbitě. Přestala být monitorována, ale je možné, že okolo planety krouží i dnes.
Obrázok

Model je vlastní tvorbou, měřítko neuvedeno.

Foto ze stavby.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Takto to dopadlo

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

A několik nezbytných fotek u vlastní akce.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných