Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 17 Apr 2016 10:18

Hlásím mírný posun v projektu. Na světě je další model :haha:
Takový snad ještě nikdy nikdo nedělal. :big smile:

ObrázokObrázok

Obrázok

Model představuje pamětní desku Belce a Strelce a pamětní desku Lajce na zdi budovy Ústavu pro letectví a vesmír v Moskvě.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 18 Apr 2016 12:52

Obrázok

Tato pamětní deska s básní se nachází na zdi Ústavu vojenské medicíny v Moskvě.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 26 Apr 2016 21:48

Pokud si myslíte, že se flákám, tak to vůbec ne. Vymýšlím další ptákoviny.
A z nich vzniká další model.
Obrázok
Obrázok

opět to bude památník.
Tentokráte památník na důležitý let, který otevřel dveře do vesmíru pro člověka.
Bude se jednat o památník stojící na místě, kde přistál poslední návratový modul s Zvezdočkou na palubě. Koroljov veřejně řekl, že prvního člověka pustí do vesmíru až poté, co se úspěčně vrátí dvě psí posádky za sebou.
První se vrátil modul s Belkou a Strelkou.
Druhá posádka - Muška a Pčolka absolvovaly úspěšný let, ale při návratu došlo k výbuchu a posádka zahynula.
Další posádka - Damka a Žulka letěla s dalšími zvířaty - myši, hmyz. Došlo k chybě po startu , orbitální let se změnil na suborbitální. Návrat obě kosmonautky sice přežily, ale ostatní zvířata zahynula.
Čtvrtý úspěčný let vynesl do kosmu a zpět Černušku s dřevěnou maketou kosmonauta. Společně přistály v návratovém modulu.
Pátý let měl rozhodnout o dalším výzkumu. Na palubě byla Zvezdočka a nový panák-kosmonaut, tentokráte již ve skafandru a připraven na vše, co měl zažít člověk. Po úspěšném vynesení na orbitu zde Vostok setrval 1 den, 1 hodinu a 41 minut a byl zahájen sestup.
Sestupový modul s psí kosmonautkou tak jako ten předchozí úspěšně přistál na padáku, ale "kosmonaut" v katapultovacím křesle byl katapultován z modulu a přistál úspěšně sám. Tím bylo potvrzeno, že člověk může do kosmu. Návratové moduly fungovaly a pro případ nouze i katapultovací zařízení, podobající se částečně tomu, co psí kosmonauti vyzkoušeli již několik let zpět. A tak v místě dopadu - u osady Karš v chaikovské oblasti byl odhalen 12.4 2011 památník, který bude dalším modelem. Tím téměř skončila éra psích kosmonautů, na řadě byl člověk.
Zbýval už jen jeden let, ale i ten stál rozhodně za to ! O něm někdy příště u nějakého modelu.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 01 Máj 2016 09:07

Trojice památníků je hotová už i s popisky.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

a zde je v reálu
Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Beňo | 46
Príspevky: 55
Meno: Benjamín Krajčí
Bydlisko: Miloslavov

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Beňo » 02 Máj 2016 10:45

Zdravím.

Mám rád toto vlákno. Si tu takto zdarmo človek môže rozšíriť obzory o poznatky, ktoré bežne neprijdu do jeho zorného poľa. A tak som hľadal kde v Rusku je ten pamätík umiestnený. Koľko som sa ja nahľadal Chaikovskej oblasti. Rusko je rozdlené na dosť oblastí a krajov ale Chaikovskej som medzi nimi nenašiel. Reálne sa pamätník nachádza v Permskej oblasti. Tu je "stredisková obec" Čajkovskyj a nejakých 17km na východ osada Karša. Na okraji sa nachádza aj tento pamätník. Nikdy som tam nebol, usudzujem iba podľa googleearth, že aj samotná stránka autotravel.ru uvádza nesprávnu polohu GPS. Tá fotka, ktorá je tu na stránke nemohla vzniknúť na mieste uvádzanom na autotravel.ru. Podľa môjho odhadu to bude skôr juho západný okraj obce - taký biely obdĺžnik s čiernou bodkou. Tomu by zodpovedal aj les a pole v pozadí a čierny dom na pravej strane.

Pri hľadaní som našiel o dve križovatky ku Čajkovskému ešte iný pamätník. Podľa fotky o poznanie starší. Neskúsiš aj ten?

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 02 Máj 2016 21:47

Zdravím,
je fajn, že toto vlákno je pro někoho zdrojem informací. I pro mne je, takže díky za tvé informace. přiznám se, že ty, co mám o památníku jsou z ruských zdrojů a už jsem několikrát zjistil, že ne vše, co rusové o ruském projektu napsali musí být pravda. Mám například fotku jednoho psího kosmonauta, kterou jsem sehnal mimo jiné ze 4 ruských zdrojů a z několika dalších a k té samé fotce mám celkem 6 jmen toho samého psa. :jawbone:
Ten památník, který si našel je dost zajímavý z historického hlediska. Nejsem si jistý, jestli by byl vyrobitelný, chtělo by to kolmé pohledy na ty texty.
V těch se píše - rusky tu umí určitě skoro každý,takže není třeba překladu.
Zde v tomto rajonu přistál 25,3 1961 pátý Sputnik-Vostok bezpilotní modifikace.
V tento den skutečně podle historických dat letěla Zvezdočka v posledním Sputniku, ve skutečnosti pátém Vostoku svou misi, takže to sedí.
Na druhé straně je ten nápis hůře čitelný, ale přibližně se píše
při návratu z kosmu se živý tvor ( nepíše se že to byl pes ani jméno) katapultoval a přistál samostatně na padáku, tak jako by to probíhalo s kosmonautem.
Skutečnost byla přesně taková. Kontejner se Zvezdočkou byl vystřelen z návratového modul. Modul i kontejner přistávali každný na vlastním padáku.
Takže jistě zajímavý památník z hlediska psího kosmického programu, ale bez identifikace toho druhého textu je to těžko vyrobitelné. Navíc není z fotky vidět, co je nad tou koulí a kde je zam, aby se dal udělat nějaký velikostní odhad.
Přesto velmi děkuji za tuto informaci, budu s ní dále pracovat.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Beňo | 46
Príspevky: 55
Meno: Benjamín Krajčí
Bydlisko: Miloslavov

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Beňo » 03 Máj 2016 08:47

Na GoogleEarth som našiel iba tieto tri.

A ešte zopár je na https://autotravel.ru/otklik.php/11807 a http://chaiklib.permculture.ru/%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BF%D1%8F%D1%82%D0%BE%D0%BC%D1%83-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D1%8E-%D1%81%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8-%C2%AB%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BA%C2%BB.aspx (Darmo, je to v azbuke. Ak ten link nefunguje, tak je to "pamajatnik piatomu korablju sputniku serii <vostok>"). A v nemčine http://www.wikiwand.com/de/Sputnik#/Sputnik_5
Čo sa mi podarilo namerať priamo v GoogleEarth, tak je to široké cca 5m. Tomu by zodpovedal aj ten odtalčok vlnitého plechu na spodku. Netuším aké sa valcovali v rusku ale u nás by to zodpovedalo plechu 11 001, ktorý má osovú vzdialenosť vĺn 200mm. V Rusku nemali veľmi dôvod ísť na nemetrický rozmer, to bude podľa mňa rovnaké. Je tam tých vĺn 18, t.j šírka prednej časti podstavca cca 3.6m.
Ale ten nápis na pravej strane bude väčší problém. To som nenašiel nič.

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 03 Máj 2016 09:27

díky, něco z toho už taky mám, ale opravdu vždy jen tu levou stranu. Z fotek je ale vidět, že ty cedule s nápisy se měnily a to asi 3x - na fotkách jsem objevil tři různé verze jak písma, tak i barvy podkladu. Takže by to nakonec asi šlo jen prostě napsat v ruštině na odpovídající texturu a vytisknout.
Takže popřemýšlím jak na to.
Jinak tu právě nadávám, stáhl jsem si google earth a píše mi to, že na VIn 10 nefunguje. Idioti z Microsoftu :beat brick:
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Beny | 50
Príspevky: 42
Meno: Vladislav

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Beny » 05 Máj 2016 21:09

Tomáši ten památník se nachází u obce Foki třeba pomůže toto.

Ale větší výzva bude památník v Iževsku :haha:

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 05 Máj 2016 21:37

Díky, to je přesně ono, je tam fotka i toho druhýho panelu. Teď už to půjde dát dohromady.
Zvezdočku v Iževsku znám, pro mě to moc výzva není, psíka vymodelovat neumím a nějakého podobného zatím nikde neregistruju, takže tento památník je prakticky jako model nevyrobitelnej. A to nemluvím o nápisech kolem dokola.
Ale neboj, že bych se nudil.
Takový památník v Čeljabinsku obložený mozaikou, to je taky mazec.


Ale hodím do pléna ještě jeden dotaz.
Existuje také památník věnovaný předposlední kosmonautce - Černušce.

Kdybych ho chtěl vyrobit 1:1, neměl bych problém, před domem máme tu kouli jako dětskou prolézačku :haha: Stačí odžíznout , přivařit pár plechů a je památník jak víno. Ale jak to udělat v malém ? Máte někdo nějaký rozumný nápad ? Mě zatím napadlo jen sehnat polystyrenovou kuličku, na ní udělat tu zeměkouli z drátků ( jestli to půjde netuším) a pak zničit polystyren uvnitř. Ale nakolik je to reálné, zatím netuším.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní