projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 07 Mar 2016 23:01

Poslední dobou jsem se dost věnoval studiu počátků kosmonautiky, konkrétně psím kosmonautům. A protože příští rok to bude již 60 let, co sovětská propaganda vytvořila Lajku, rozhodl jsem se na to reagovat speciálním projektem.
Moje představa je taková, že za ten cca rok a půl dám dohromady dostatek materiálů, aby to dalo na specializovanou výstavu. A snad se podaří i sehnat někoho, kdo by jí chtěl ukázat veřejnosti. To je ale jiná písnička.
Co že by měl celý projekt obsahovat ? Především historické fotografie - zde bych se chtěl dopracovat k obrázkům všech 48 psích kosmonautů. Dále historické data, tedy kdy kdo letěl a jak to dopadlo, pohledy zůčastěných po letech, kdy už mohou alespoň trochu mluvit o tom, co se dělo no a samozřejmě by to chtělo nějaký ten model. A k tomu by mohlo sloužit toto vlákno.
Moje představa o modelech ? V ideálním případě by to mohly být nosné rakety R2 a R7, přistávací část rakety R2, sondy Sputnik 2 a Vostok 1.
V šílenější verzi pak vnitřek Sputniku 2, přistávací modul Vostoku, kontejner pro Lajku, návratový kontejner pro pozdější lety, psí skafandr z počátečních letů atd. Našlo by se toho relativně dost. Tak uvidím, co dokážu dát dohromady.
Z předchozího vyplývá, že ke tvorbě budu potřebovat papír, plast, kov, možná dřevo, určitě látku. Prostě modely ze všech možných i nemožných materiálů.

Zahajuji práci na prvním modelu. Tím je logicky Sputnik 2 - zbytečná hromada železa, která připravila Lajku o život.

Obrázok ObrázokObrázokObrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Sekerka » 09 Mar 2016 13:53

Človeče, jak je to možné že vždy na seba narazíme! :wink: Ja som niečo podobné riešil pred pár rokmi pre deti zo škôlky. Ako raketový modelár som mal pár polomakiet rakiet, ktoré vynášali na orbitu zvieratká, a tie sme púšťali vonku. Deti sa za nimi naháňali ako divé. :victory: A keďže som "hnusný amerikanofil" nechal som sa inšpirovať americkým programom pre školy a predškolské zariadenia, a vytlačil deťom omaľovánky zvieratiek čo leteli do kozmu (poobede kreslili a vymalovávali v škôlke). A celé to končilo návštevou hvezdárne v Žiline. Dcéra dva týždne so mnou pozorovala hviezdy! :still dreaming: A minule si na to spomenula, a že aj ona chce lepiť raketu pre zvieratká.
Inak pekný model semjorky je : http://www.ariespapermodels.nl/menu-rst.htm a čo sa týka sputniku, tak ten od kranichu bol asi najlepší, a myslím že bol aj na fólii tlačený. Ja ti držím palce, lebo táto téma aj mňa berie za srdce! A ku zvieratkám v kozme bolo v češtine na nete nejaké PDFko, kde boli všetky lety (aj s mierou úspechu :bad smile: ) zaznamenané. Jak Rusy, tak Amíci, a samozrejme aj Francúzi. Ak to nájdem pošlem ti to, ak to samozrejme už nemáš!

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 09 Mar 2016 18:18

Mohl bych říci jedeme dál a tvářit se, že se nic neděje, ale lhát se nemá. Takže jsem debil ! Dva měsíce tu studuju, než se do něčeho pustím. Dva měsíce čumím na obrázky, na videa a co ? A nic. Že by se zapojil i mozek, to asi ne.
Všechno je špatně ! Nic na tom nezmění ani fakt, že na netu je neskutečnej bordel, mám lépe čumět.
O co jde ?
Projekt jsem zahájil vskutku impozantně. Co jiného postavit na začátek, než samotný Sputnik 2, který vynesl Lajku na oběžnou dráhu. Jo, ale díky mé vlastní nepozornosti a dokonce i faktu, že jsem si nedal dohromady základní fakta (Lajka byla uzavřená v hermetickém modulu ..., tak k čemu má dvířka že ?) No prostě mě net dokonale zmátl a místo ohromné kulky z bitevní lodi, které se Sputnik 2 podobal jsem začal stavět sice tvarem podobný, ale konstrukčně zcela jiný Sputnik 3. No stalo se.
Když už jsem ho sem zařadil, tak ho tu tedy nechám, ale s Lajkou ani psími kosmonauty nemá nic společného.

V práci stále pokračuji.
Obrázok
vykrouhat toto mě stálo zbytečných cca 7 hodin, krabičky už šly rychleji.
Obrázok

a tady je konečně základ pro Sputnik 2
Obrázok

bude to samotný model, aby bylo vidět, co sověti vyslali do kosmu. Další model bude totéž, jen bez plechové slupky.
U něj jsem začal s tvorbou spodní části, kde se nacházel kontejner s Lajkou.
Obrázok

Díky za info, pokud najdeš, pošli. Při studiu jsem se dozvěděl, že zvířata do kosmu poslali jako první němci za války - mouchy na V2, ale třeba i to, že do kosmu poslali krysy Argentinci. Co se bohužel vůbec nedá dohledat je fakt, že nejen ruští psi letěli do vesmíru, dva vyslala i Čína, oba ale při letu zahynuli.
Jinak krom modelů studuju materiály a chtěl bych napsat povídkovou knížečku právě na toto téma, kde to ale dopadne trochu lépe než ve skutečnosti.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Sekerka » 10 Mar 2016 09:20

Tak som hľadal, a našiel som! A dokonca aj link: http://www.astrovm.cz/userfiles/file/do ... roulik.pdf
Dávam to radšej sem, nech aj ostatný sa môžu povzdelávať :wink: . Inak s tou knížkou poviedok to nie je zlý nápad! Kedysi (v časoch mladosti a pochabosti a aj rusofilského ošiaľu :red: ) som mal stiahnutú knížku o Lajke (samozrejme že v azbuke ) ale bolo to silno podmázlé ideologicky, a ani baby tomu nerozumeli, tak som to zmazal, a vidíš, možno by ťa to inšpirovalo (alebo aspoň ukázalo ako to nerobiť :-( ) Ale keď som sa báb opýtal, či by takú knížku chceli čítať, tak bolo okamžité "héééj"!!! A keby si to dal na spôsob rozprávok Arnošta Goldflama :still dreaming: ! To boli jedny z mála rozprávok z programu čítanka CTV, ktoré baby počúvali celé. A ešte to čítal Arnošt o sebe, tak to bolo úplne vierohodné :haha: . Bolo to o "supertatovi" a potom to baby chceli odo mňa! :shocked:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Fito » 10 Mar 2016 10:21

Chlapci, klobúk dolu, táto téma tu veru ešte nebola,
páči sa mi že k tomu dávate aj historické fakty, teším sa na pokračovanie,
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 10 Mar 2016 23:32

Sekerka díky za hromadu informací, zběžně jsem prohlédl a některé se budou hodit. Především ten seznam použitých raket je super.
Fito, neříkej dvakrát. Pokud bys chtěl dodat historické fakty, abys vytvořil nové diskusní forum, už teď toho mám kvanta.
Ale protože je to především forum o modelech, spíš se budu snažit zaměřit se právě na modely.
Předem musím napsat, že celý projekt není a nebude jen o papíru, takže asi ne vše, co vznikne sem patří a tedy asi nemá cenu to zde prezentovat. Tedy pokud nebudete vyloženě chtít vidět plastovou raketu, nebo plyšovýho psa ve skafandru. To nechám na Vás.

Zatím dva obrázky z postupu práce
základ pro Sputnik 2
Obrázok

a základ pro Sputnik 3, který jak jsem napsal stavím omylem.
Obrázok

jinak mi dnes přišla dvojice plastových modelů raket Sputnik a Vostok.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Sekerka » 11 Mar 2016 09:53

No za mňa môžem povedať že by som tento projekt rád videl ako napreduje. (Najmä teda tú zbierku poviedok :wink: ) Aj so všetkými "komponentami" ako si spomínal tých plyšových psíkov, plastové rakety... Ja by som ti to vedel ešte rozšíriť o tie funkčné. Mám doma polomaketu A-4 (pre neznalých V-2 od Estesu na D-éčkové motory :still dreaming: ) a keby si deti chytili muchy, mohli by sme ich tiež vystreliť :haha: . Síce nie do vesmíru, ale aj tak... Mal som aj Little Joe I v ktorom lietali opičky, ale prekopal som ho na fake-vostok (tú "trúbu" čo nosila Mi-6 na leteckom dni v Moskve v podvese). Ale urobil by som toho Joe-a nanovo. Myslím že je na nete aj papierový funkčný model, inak veľmi pekný a na počudovanie - americký! :victory:

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 21 Mar 2016 21:39

Aby se neřeklo, že nic nedělám, jen zakládám nová vlákna, tak děláme, ale není to moc papírově vidět.
Protože to není jen o modelech, pracoval jsem na webovkách, videu, literatuře, prostě je toho hodně.
Kolegové zatím pracovali na plastu. Sice to sem nepatří, ale je to součástí projektu, tak to snad nebude vadit.
ObrázokObrázok
ObrázokObrázokObrázok
Podložky jsou tak velké, protože se ještě budou doplňovat.

A když už jsem sem dal plast, tak co třeba gumu ?
Na tomto dělám já
Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 22 Mar 2016 21:03

Mělo by to vypadat asi takto

Obrázok


a vypadá to takto

Obrázok

Obrázok

a zde je první model do projektu

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Na poslední fotce je vidět, že se jedná o jinou raketu. Ve špici je ještě přistávací modul viditelný, takže nevypadl během startu :
Dodatek, je tam i kousek papíru - padák :wink:
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Fito » 22 Mar 2016 21:30

Wow tak toto je paráda, veľmi sa teším z fotiek a už sa neviem dočkať pokračovania.
Som rád že sa tu dozviem zase niečo nové, v hlave mi zostala akási spomienka na Lajku, Strelku a Belku, a to je tak asi všetko.
A ty tu spomínaš celú svorku psov, tak sa teším na pokračovanie tohto zaujímavého príbehu.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní