projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 30 Nov 2016 11:19

Další hotový

Obrázok

Obrázok

Obrázok

S trojicí kosmonautů.
Z prava Malek, Marfuša, Odvažnaja.
Obrázok

a co na to stranický tisk ?
Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Roman » 30 Nov 2016 18:24

super, trava je z obchodu alebo domaca vyroba?

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 01 Dec 2016 00:28

Tráva je domácí výroba - chemlon.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 09 Dec 2016 22:45

Přidám Vám sem ještě jeden podobný model i když na něm vůbec nic z papíru není. Snad nevadí.

Tentokráte se jedná o přistávací modul Vostok/Voschod. První na něm přistála dvojice Belka a Strelka, Pak Černuška, Zvezdočka, Gagarin a další.
Model ale má představovat nejdivočejší z letů. Uskutečnil se v prosinci 1960, posádku tvořila dvojice psů kosmonautů - Damka a Žulka a 40 menších živočichů - myši, brouci. Od začátku to nešlo jak mělo a tak raketa nabrala úplně jiný směr . Modul vstoupil do kosmu, ale po pár minutách začal klesat v suborbitálním letu. Místo plánovaného obletu Země a přistání na místě určení zmizel kdesi v zasněžené Sibiři. Stačil vyslat jeden krátký signál, který zachytila pouze jedna anténa. Díky tomu pátrací čety znali velmi přibližně směr dopadu, ovšem neznali druhou souřadnici, takže modul mohl být někde v oblasti cca 40x200 kilometrů.
Dva dny po něm pátraly 4 vrtulníky a 6 letadel, než se ho podařilo najít. Podle mála informací, co dnes máme k dispozici (mise byla přísně tajná) přišlo hlášení, že posádka vrtulníku našla namotaný padák mezi stromy a opálenou kouli. Existují nějaké fotky, viděl jsem dvě, kde to vypadá, jako na mém modelu, ale v širokém okolí není ani jeden strom. Koule však přesto vyryla pěknou brázdu nejen ve sněhu. Předpokládám tedy, že se mohlo udát toto :
přistávací modul se řítil k zemi pod úhlem, v nějaké poměrně nízké výšce se otevřel padák. ten ale nestačil pád dosti zbrzdit, zachytil se o stromy, utrhl se a modul si ještě "odskočil" kousek do pole. Díky energii a teplu vyryl tu brázdu. Zůstal ležet na pláni sám, bez padáku.
Ze zprávy je ještě jasné, že se báli k modulu přistoupit a otevřít jej, protože v něm zůstaly nevybuchlé pyropatrony. které měly odstřelit kryt kontejneru se psi a další nálož, která měla vystřelit kontejner z lodi a konečně ta, která měla vystřelit padák kontejneru. Z toho plyne, že tento Vostok jako jedinný po přistání byl celou koulí bez chybějícího krytu výlezu.
A jak to dopadlo ? Oba psíci let i dva dni v sibiřském mraze přežili, ostatní zvířata umrzla.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2114
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa mimapnd » 10 Dec 2016 01:04

...ostatní zvířata umrzla... alebo ich pojedli psi, aby prezili 2 dni po pristati...
jednoznacne sa dozvedam neuveritelne veci o tom, ako fungovalo lietanie do vesmiru vo svojich zaciatkoch. tesim sa na pokracovanie.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Roman » 10 Dec 2016 09:06

super
ako s spravil sneh?
psy zvierata asi nepojedli,asi boli zvierata v kontajneroch,a psy zas v skafandroch s helmou a aj priviazane
ten pristavaci modul bol pouzity viackrat alebo spravili vzdy novy kus?

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 10 Dec 2016 10:28

1. Roman má částečně pravdu. Psi byli přikurtováni ve svém kontejneru,ostatní zvěř ve svém.
2. už neměli skafandry, Vostok byl přetlaková kabina, tam ho nepotřebovali
3.přistávací modul byl použit pouze jednou a tak tomu je dodnes. Když se podíváte na přistávací moduly Sojuzů, prakticky se moc neliší. Prostě si s tím Rusové hlavu nelámali a používají 50 let to, co spolehlivě funguje.


Co se týká výroby samotného modelu.
Základem je plastová koule o průměru 8 cm, polepené různým haraburdím, co jsem tu našel. Natřena šedou základovkou a pak přestříkáno hnědou a černou. Pak natupovány fleky špinavou šedou a přidáno trochu patinovacích prášků.
Terén je kombinace hnědého a bílého akrylového tmelu v tubě.
Po vytvoření terénu jsem do mokrého tmelu nasypal směs kypřícího prášku na pečení - bílý a jemný a jedlé sody - bílá, hrubší, víc se leskne.
No a nakonec zapíchal pár kousků nějaké trávy.
Eto vjo.

Pokračování bude v podobě plyšáků- kosmonautů. :wink:
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Marmat » 10 Dec 2016 11:38

Pokračuj ďalej, toto je lepšie ako Discovery channel/Viasat Explore/Prima Zoom atd. :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 11 Dec 2016 09:49

Díky, přidám nějaký reklamy. :haha:
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 12 Dec 2016 11:24

Další pokračování bude bez papíru. Z toho by to šlo těžko.

Obrázok

Plyšáček představuje figuranta psího kosmonauta z první fáze letů, tedy těch suborbitálních.

Psi byli přikurtovány na desku, která se vkládala do přistávací části modulu. Měli na sobě jakýsi "kosmický oblek" spíš něco jako pytel s kapsami, ve kterých se nacházely měřící přístroje. Vždy dva takové kontejnery byly montovány vedle sebe.
Obrázok

a zde je ukázka, jaký v tom je dodnes bordel.
Obrázok

obrázek i se známkou a výročním razítkem je bohapustý nesmysl !
Belka a Strelka přistáli z kosmu ve vesmírném modulu Sputnik, tedy v kouli, ze které byly před dopadem katapultovány s celým svým kontejnerem. Na fotce ja ale vidět kus rakety, tedy se nemůže jednat o Belku a Strelku.
Navíc pejsek, kterého vyndavají z rakety je barevně jiný než Strelka, ve skutečnosti je to Modnica. Takže se jedná o fotku ze suborbitálního letu z roku 1957 a ne orbitálního z roku 1960. (zese tu máte lepší informace než na ZOOM :big smile: )

Teď už jen desku, přikurtovat hafana, nějaký senzory do kapes a hurá do kosmu. :big smile:
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný