Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Satelit MIMOSA /abc Ladislav Baladec/ 1:10

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Satelit MIMOSA /abc Ladislav Baladec/ 1:10

Príspevokod užívateľa Steve » 19 Mar 2016 15:05

Zdravím Vás, trošku som si odskočil do susednej sekcie za účelom oddýchnuť si, a obohatiť aj toto oddelenie vesmíranov.
V jednom z novších čísel "abc" som si našiel takúto oddychovku.
Po "Magion", ide o druhú českú družicu "Mimosa".
Jej názov je zložený z písmen MIcro Measurements Of Satellite Accelerations (Mikromerania satelitných zrýchlení).
Hlavným cieľom projektu bolo študovať hustotu vyššej atmosféry, ktorej odpor má veľký vplyv na družice ktoré lietajú nižšie ako 2000km.
Družicu postavila česká firma, a na obežnú dráhu ju 30. júna 2003 vyniesol raketonosič ROKOT z ruského kozmodromu Pleseck.
Ďalšie riadenie potom prevzala česká pozemná stanica v Panské Vsi (Liberecký kraj).
Na palube niesla zariadenia na rôzne merania - Mikroakcelerometer na meranie odporu atmosféry, tlak slnečného žiarenia, tepelného žiarenia Zeme a ďalších negravitačných síl. Spojenie zaisťovalo osem malých a jedna veľká prútová anténa. Slnečnú energiu dodávalo sedemnásť slnečných panelov 20 x 20 cm.
Predpokladaná životnosť Mimosy bola cca 18 mesiacov, ale pre technické problémy svoju misiu nespnila, a stala sa nefunkčnou (vesmírny odpad).
Po ôsmych rokoch blúdenia po obežnej dráhe postupne klesla, až nakoniec zhorela v atmosfére v r.2011.
Zdroj: časopis abc, a wikipédia. https://cs.wikipedia.org/wiki/MIMOSA

Vééééľmi som sa pobavil na vete (citát) : Výroba družice stála 32 milionů Kč, její vypuštění 25 milionů, které byly odečteny z dluhu Ruska.

Naposledy upravil/-a Steve v 09 Mar 2024 23:40, upravené celkom 2 krát.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Satelit MIMOSA /abc Ladislav Baladec/ 1:10

Príspevokod užívateľa Steve » 19 Mar 2016 15:32

Model som skopiroval na 200g papier laserovou kopírkou, na podliepanie niektorých častí použitý 300g pohladnicový papier, lepidlo Herkules a sekunďák Soudal Cyanofix, na solárne panely a kostru použitá strojnícka lepenka asi 0,4 mm.

Pustil som sa do stavby a začal som plášťom satelitu (č.1) plus pridané chlopne (a, b).
Tie trojuholníkové čast som podlepil 300g papierom aby boli antény zapustené v pevnom základe.
Vyrovnal som kancelársku spinku, a na ňu som namotal papier asi na ...(to je jedno, čím väčší, tým lepšie drží, veď to vidieť nebude), a nalepil zvnútra - do toho budú nasadené antény.


Tak isto zlepená druhá časť plášťa (č.2), a zvnútra takisto urobené základy pre antény.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Satelit MIMOSA /abc Ladislav Baladec/ 1:10

Príspevokod užívateľa Steve » 19 Mar 2016 17:46

Z dielu(č.13) som zlepil hranol ktorý predstavuje elektronický blok (predpokladám že to je riadiaca a komunikačná jednotka, a všetky meracie prístroje), ten som uzavrel dielom(č.14) ktorý som podlepil stroj.lepenkou, a doplnil solárnym panelom (č.P4). Hrany dielov (č.14, P4) som natrel striebornou metalickou fixkou.
Po natretí týmto čudom je papier krásne celistvý, nevrství sa, po prešmirgľovaní sú hrany krásne rovné, hladké a bez chĺĺpkov. Ako z ozajstného kovu.


Ďalej som zlepil diel(č.11), púzdro v ktorom je uložený elektronický blok.
Zatiaľ je to úplná brnkačka a oddychovka.

Na stroj.lepenku som si prekreslil rebrá (č.3), ja som ich urobil štyri pre lepšie udržanie tvaru a pevnosti.


Ako vidno na fotkách - rebrá (dve po drobnej úprave) som prilepil zvonka na to púzdro (č.11).

Po x-násobnom skúšani a primeriavaní nasucho (ako čo najľahšie a najefektívnejšie), som rebrá vlepil do dielu (č.1).
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 464
Meno: Štefan

Satelit MIMOSA /abc Ladislav Badalec/ 1:10

Príspevokod užívateľa Steve » 17 Máj 2020 12:20

Zdravým Vás všetkých.

Po pár rokoch ma napadlo (Ty kokso!! čo tak dokončiť aj rozrobený report, keď model je už dávno hotový)
A to všetko asi len preto, aby som to mohol vložiť do galérie hotových modelov. (aj to je motivácia) :)



Skúsim to trošku zrekapitulovať.
Súčasťou sprievodného textu je aj stručný opis tohoto zariadenia.
Model je kreslený na počítači, absolútne presný bez chýb a záludností. 10/10
Grafika je sterilná, studená - ale to nieje na škodu, veď je to kozmické zariadenie. 8/10
Stavba nieje náročná, ale určite to nieje lepenie zopár krabičiek. Moje hodnotenie 2/5 alebo 3/10

Osobné hodnotenie:
Veľmi sa mi páči pekné tieňovanie solárnych panelov - pri lepení týchto panelov treba dávať pozor na ich správne rozloženie a otočenie.
Ak sa niekomu chce vylepšovať, určite aspoň anténky na to priestor dávajú.
Predloha je zaujímavá a neokúkaná, (domčeky a autíčka máme na očiach každý deň - družicu nie)
3D spracovanie je veľmi dobré, diely krásne do seba pasujú, sú presné, žiadne dilema ani neriešiteľné zádrhely.
Skúsený lepič toto zmastí za pár hodín.

Verím, že sa model páči a niekoho inšpiruje.
Prajem Všetkým šikovné prstíky, ostrý zrak, trpezlivosť a bystrý um.
"Modelíkujeme pre radosť."

Steve
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní