Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Cassini

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Cassini

Príspevokod užívateľa group b » 15 Sep 2017 23:01

Sonda Cassini startovala dne 15.října 1997 na raketě Titan IVB Centaur.
1.července 2004 vstoupila na oběžnou dráhu Saturnu.
Původní mise měla trvat pouze do roku 2008. Byla dvakrát prodloužena a zakončena tzv. Grande finale, kdy sonda proletěla 22x mezi Saturnem a jeho prstenci, aby dnes 15.září 2017, po téměř 20 letech vstoupila do atmosféry planety kde shořela.
O tomto zániku bylo rozhodnuto poté, co sonda během své mise objevila na měsících Titan a Enceladus oceány a tedy možnost primitivních forem života. Takto byla se sondou zničena i jakákoliv možnost infikace těchto objektů pozemským životem. Existovala možnost, že by na sondě mohly existovat nějaké primitivní formy pozemského života.

Obrázok

Toto je poslední snímek "povrchu" Saturnu, který sonda odvysílala před svým zánikem. Samozřejmě se nejedná o pevninu, ale o hustá Saturnova mračna.

Jeden z modelů sondy, který je volně stažitelný.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Cassini

Príspevokod užívateľa mimapnd » 16 Sep 2017 00:31

Paradicka. Rad si citam tvoje komentare, ktore su viac historickeho ako modelarskeho razu. Len tak dalej. Aspon sa niecomu priucim na moje starsie kolena.
Planujes aj iny model zlepit, kedze pises, ze je to jeden z volne stiahnutelnych?
PS: Ta fotka oblakov Saturnu je hypnotizujuca...
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Cassini

Príspevokod užívateľa group b » 16 Sep 2017 08:54

Toto je jednodušší verze modelu i když značně upravená, existuje ještě složitější, ale jen černobílá verze.
Myslím, že po grande finale se ještě nějaký další model objeví.
Já ho nestavěl, stavěl to kolega už asi před dvěma lety, ale včera bylo příhodné se o sondě zmínit.
Pokud si nastudujete, jak vlastně k Saturnu letěla, tak využívala tzv. gravitačního praku, tedy urychlení pomocí gravitace planety. Jestli jsem to správně nastudoval, tak dvakrát jí urychlila Země, jednou Venuše a jednou Jupiter.
Za svou dvacetiletou misi odeslala na Zemi fotografie tří planet - Venuše, Jupiter a Saturn a dvaceti měsíců ! To je více, než většina ostatních lidských výtvorů dohromady !

Co se týká modelů, já osobně žádný neplánuji, ale mám mkolegu, který by mohl uvažovat o nosné raketě. Jen je otázkou, jestli takový model existuje, případně se dá vytvořit.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní