Opel Astra G Irmscher /ABC+scratch/ 1:32

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 30
4K+
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Opel Astra G Irmscher /ABC+scratch/ 1:32

Príspevokod užívateľa iconmaster » 22 Okt 2011 20:03

Takze tajny projekt uz tajnym nie je, aspon pre tych, ktori si to vsimli v Nitre. Ako som slubil, prinasam postup stavby tohoto auticka.

Tento model som zacal robit skoro presne pred jednym rokom, kedy som mal este rozrobeny nakladac Liebherr a potreboval som si na niecom modelarsky oddychnut. Z nejakeho pohladu to bol aj taky experiment: model z ABC som nelepil dobrych 10 rokov a odkedy modely prefarbujem, neskusal som nic v tejto "spravnej mierke" (chapaj 1:32).
Iba nahodou som sa natrafil na vystrihovacku Astry G, co bola nejaka pretekarska verzia. Hned som v tom ale uvidel dobry podklad pre model, ktory by som vedel postavit podla jedneho existujuceho auta. Majitelom toho je moj dobry kamarat, ktory ho kupil minuly rok a stale ho ma. Je to hatchback a lisi sa od ostatnych doplnkovymi dielmi od fy. Irmscher (je to ako napr. Brabus ci AMG u Mercedesu). Tak som si povedal, ze sa trosku vyblaznim na osobaku, co som este takymto sposobom nespravil, aspon uvidim ci som toho vobec schopny a ked sa to zadari, tak to mozem rovno darovat majitelovi originalu.

Tu su fotky toho spominaneho auta, podla ktoreho som to robil:

Nakolko vystrihovacka bola dost zjednodusena, niektore casti som upravoval podla potreby. Kvoli zvyrazneniu plasticity som vyrezal spary okolo dveri. Narazniky tiez presli miernou upravou, hlavne ten predny, na ktorom som prerobil spodok - to kamosove auto ma naraznik z verzie Coupe/Cabrio (iny tvar, ine hmlovky,..). Po zlepeni nasledovala klasika - sekundak a smirgel:

Po dostatocnom prebruseni istych casti a vytmeleni niektorych skarednych spar kasna dostala niekolko vrstiev zakladu (zakladna farba v spreji). Robil som to este v lete spolu so Scaniou (v pokracovani uvidite preco), takze som striedal kabinu tahaca a kasnu tohoto auticka. Na prvom obrazku vidiet zrkadla, ktore som robil vlasnte, su vybrusene z niekolko vrstiev kartonu a impregnovane sekundakom:

Potom nasledovalo striekanie. Ako som uz spominal, robil som to paralelne so Scaniou, aj o tolko som si ulahcil robotu - striekal som totiz vsetko naraz a namiesany ciry lak sa dal pouzit na obe. Farba bola miesana na povodne auto, striekal som s tym zadne kridlo a nejake drobnosti na auto, takze prislo to dobre ze som mal aj vhodny (cize origos) odtien metalizy.
Tu je karoseria striekana tzv. bazou - metalizou, ktora po uschnuti zostava matna:

A tu je uz v cirom laku:

Kolesa su povodne 15" ale ked som ich nakreslil presne podla rozmerov v mierke, vyzerali byt prilis malicke. Tak som ich trosku zvacsil. Dezen tvoria 0,8 mm pasiky nalepene na behun, boky su bombirovane, pismena v tejto mierke a na take male kolesa by som uz nevladal..

Elektrony boli striekane striebornou metailzou bez laku a pneumatiky som natieral akrylovkou:

Prisli na rad dalsie drobnosti: brzdove kotuce a strmene, stierace, predna maska. Brzdove kotuce som natrel lestitelnou farbou Agama. Stierace a maska boli striekane ciernou polomatnou:

No aby som to nemal lahke, kamarat si cez leto zohnal to zadne kridlo (origos Irmscher), ktore som mu striekal do farby auta. To by bolo este OK, ale kvoli tomu som to musel robit zvlast aj na model, z par kvapiek farby, co zostalo. Dalej su tam zrkadla a (na moje modelarske schpnosti) nano-logo Opla:

iconmaster | 30
4K+
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Re: Opel Astra G Irmscher /ABC+scratch/ 1:32

Príspevokod užívateľa iconmaster » 22 Okt 2011 20:08

Potom nasledovala finalna motaz auta: nakolko vystrihovacka neobsahovala interier a ja by som v tejto mierke ani velmi nechcel s tym experimentovat, dal som cierne skla. Tie boli vyrobene z cirych folii tak, ze som ich zadnu (vuntornu) stranu nastriekal ciernou farbou.
Natrapil som sa aj pri vyrobe prednych svetlometov: tvarovo nie su prilis jednoduche a este vyrabat do nich vnutro (paraboly) bolo este celkom ok.. Ale zasklievanie uz nebolo velmi prijemna zalezitost - skusal som niekolko druhov folii, ale ani jedna nechcela drzat tvar (mierny obluk) a odlepovali sa. Potom zostalo uz len ciganske riesenie a to bola lepiaca paska. Jo a tie cierne kraje chcu naznacit to, ze ide o tie svetla s ciernym vnutrom (tiez to mali coupecka). Kryty zadnych svetiel su vyrobene z prifarbenych pasikov duvilaxu, ktore som zlepil dokopy.

No a trosku pohlad do "zakulisia" a o tvorbe primitivnej podlahy. Robil som to z cierneho vykresu, osadenie osiek som nastavoval pomocou dielov, cez ktore vedu. Preto pri zadnej naprave to vyzera dost cudne, ale je to pod autom, snad nikomu nebude vadit. Dalej boli prilepene aj brzdove kotuce:

Pokracoval som dalsimi drobnostami a detailmi: pribudli kolesa, predna maska vratane emblemu Irmscher, stierace, zrkadla, bocne smerovky, antena, nalepil som aj to spominane zadne kridlo. Dalej bolo nalepene to drobne logo znacky a vyrobeny jednoduchy vyfuk (tiez ho velmi nevidiet, len tu koncovku):

A tu je uz vidiet dokoncene auticko - prosim nevsimat flaky a otlacky po prstoch, tie boli pred vystavou zotrete:

Model som dnes daroval kamosovi ale chcem to este nafotit niekde vonku za pekneho pocasia a vedla 1:1 auta :wink:

johnny7 | 35
Wykonawca
Meno: Jano

Príspevokod užívateľa johnny7 » 22 Okt 2011 20:11

Ty kujone, ja som kukal na toho opla a som dumal, ze to asi nejaky poliak alebo kto doniesol. A ty takto na tajnasa. Na fotkach to ale lepsie vidno. Paradne to je inac....Sak ako inac
Hotovo: Jelzc GCBA 13/48, Iveco Trakker Dakar 2012
Na Stole: M4A3 Sherman
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

petopato | 48
Gulášmajster!
Meno: Peter Židuliak
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa petopato » 22 Okt 2011 20:15

Na tých detailných fotkách je vidieť niektoré nedostatky, ale v tej mierke je to bomba...
Obrázok

maťko85 | 33
Meno: Martin Hašlar

Príspevokod užívateľa maťko85 » 22 Okt 2011 23:13

Tak toto je Ico velice dobrá práce, ostatně jako vždy. Opravdu smekám a gratuluji. Teď už můžeš kromě nadrozměrných souprav stavět i osobní vozidla, která je budou doprovázet :vicotry: .

Drotik | 48
Meno: Vlado

Príspevokod užívateľa Drotik » 23 Okt 2011 08:51

Pekna praca :wink:
Úsmev dobrého človeka obdarí a nepriateľa naštve.
Kto chce, hľada spôsob, kto nechce, hľada dôvod.

marchal | --
Meno: Martin

Príspevokod užívateľa marchal » 23 Okt 2011 17:25

Safra Ico,jdi se už vycpat,přestaň tady fotit angličáky a zkus jednou něco slepit :) :)

Paráda chlape,fakt,že jo :dribble:

dj.patyzon | --
Meno: Pavel Drahošan
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa dj.patyzon » 26 Okt 2011 09:04

Gratuluju - k tomuhle nemám co dodat! Tohle jsem kdysi slepil "jen" jako origoš.
Ale co jsi s tím provedl Ty... :still dreaming:
Má galerie modelů ZDE

pisho66 | 34
Meno: Martin

Príspevokod užívateľa pisho66 » 26 Okt 2011 10:46

Videl som, veľmi pekná práca :big smile:
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

hopi | 31
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa hopi » 23 Jan 2012 18:59

Paráda! Sice už to nevypadá jako papírový model, ale je to super.
Patience is a virtue.

Návrat na "Osobné automobily a motocykle // Passenger Cars & Motorbikes"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný