Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Impregnácia nitrolakom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa Jolaus » 02 Dec 2018 11:03

Nerobí to žiadne blbosti. Papier sa nechlpatí a lepšie sa s ním pracuje. Smelo do toho. Všetko ostatné tu už bolo napísané.
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa sako1 » 25 Máj 2020 13:11

Ahojte, oživím túto starú tému.
Spomenul som si na nitrolak dnes v obchode keď som kupoval farbu na auto:)
Pls, používate lesklý alebo matný nitrolak?
Skúšali ste niekto nitrolak v spreji?

dík.
m.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa Fito » 25 Máj 2020 13:56

Ja používam matný, ale asi je to na impregnáciu jedno.

Sprej nepoužívam, podľa mňa to na impregnáciu nie je vhodné, pretože lak sa toľko nevsiakne, ako keď to natieraš štetcom.
Ale môžem sa mýliť, nikdy som to neskúšal ....
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 25 Máj 2020 15:46

Ono trebalo by najprv objasniť, s akým cieľom sa tá impregnácia robí - či pre čistostavbu alebo prefarbovanie..

Pokiaľ je to predúprava pred farbením, súhlasím s Fitom - či lesklý alebo matný lak, to je viacmenej jedno. Aj tak sa to má vsiaknúť do papiera, než ostať na povrchu a vytvoriť štruktúru. Zároveň súhlasím aj s tým, že pre tento účel by som uprednostňoval nanášanie štetcom, lebo umožní lepšie kontrolovať a dávkovať ten lak. Napr. rezné hrany cez kartón niekedy prechádzam aj zo 3-4 krát, kým viditeľne vpíja ten lak.

Ak ide o impregnáciu pred čistostavbou, tam už možno ten druh laku má nejaký význam. A zároveň si v tomto prípade viem predstaviť, že ten sprej môže byť zaujímavá alternatíva, keďže umožní rovnomernejšie nanášať lak na veľké plochy (strany modelu). Hádam sa k tomu vyjadria kolegovia, ktorí takto impregnujú lietadielka :wink:
BTW - ten sprej asi nebude echt nitrolak - teda aspoň čo sa riedidla týka. Spreje sú zväčša na akrylovej báze, no nie je vylúčené že urobí podobne dobrú službu.

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa sako1 » 25 Máj 2020 19:51

Díkes.
Ide o prípravu na čistostavbu. Z toho, čo som tu našiel, sa mi zdá, že matný asi bude to čo chcem.
Ešte pls jedna vec - pretierate to potom aj po zlepení? - iba spoje, alebo celý model? Bavíme sa o čistostavbe..

m.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 25 Máj 2020 20:43

ak čistostavba, samozrejme záleží od druhu modelu, na domček je lepší matný a na kasňu nového auta lesklý lak, ja som používal občas aj polomat, napr. na náboj miniatómovky MiniNuke z Falloutu
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa Oliver » 26 Máj 2020 21:23

Ja teda na toto nie som žiadny odborník, ale čo som sa bavil s Jolausom a Adamom (Sumcom), tak oni obaja model pretierajú aj po zlepení. S určitosťou viem povedať, že minimálne spoje nitrolakom prejdú zas. Či aj celý model, to už neviem ..

Na ich odporúčanie som skúsil celý model ešte pred stavbou impregnovať tiež. Zo začiatku som sa bál, že som toho dal na papiere až moc. Stránky boli takmer transparentné (pri pohľade do svetla). No neskôr pri práci samotnej som veľký rozdiel oproti neimpregnovaným modelom nezaznamenal. Nejaké tie chĺpky papiera sa mi ku koncu lepenia na lietadle objavili a to najmä na miestach, za ktoré som lietadlo chytal. A tak som sa rozhodol, že skúsim model natrieť už po zlepení a komplet celý a tu už je ten rozdiel vidieť viac. Mám taký pocit, že lietadlo pôsobilo tak viac "jednotne" a hlavne sa mi zdá, že takmer všetky tie jemné chĺpky zmizli. Takže toto plánujem využiť aj pri prefarbovaní (pred surfacerom).
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 27 Máj 2020 09:13

niektorí lietadielkári pred lepením pretierajú celé stránky aj BCG lepidlom
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa xavi » 27 Máj 2020 09:20

prepacte moju barbarsku otazku, ale preco prave nitrolak? aku vlastnost ma oproti inym lakom, ze to je takto preferovane? ja som skusal iba jeden testovaci model lietadla strieknut akrylovym lakom v spreji a mam pocit ze spravil robotu co bolo treba aj ked velmi nesnazil aby vosiel do hlbky.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Impregnácia nitrolakom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 27 Máj 2020 18:14

Nitrolak asi hlavne preto, že schne veľmi rýchlo (v porovnaní s obyčajným syntetickým lakom) a nerozleptá ho iný druh farby a tak je vhodný podklad pre väčšinu farieb. Ten akrylový lak v spreji asi tiež nemá tak ďaleko od nitrolaku, no v kilovom balení nedostatneš. Priekopníkom v používaní nitrolaku na impregnáciu pred farbením bol Patero ak sa nemýlim, možno by vedel doplniť ďalšie argumenty.

Nitrolak na impregnáciu pred čistostavbou prišiel do módy až neskôr, či sú tam nejaké špecifické dôvody, to neviem.

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní