Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Ryhovanie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa johnny7 » 29 Dec 2012 18:12

Ja ryhujem podla potreby - bud tupym kruzidlom z rubu (hlavne velke diely, kde by mohol byt problem s retusou), alebo mensie diely priamo skalpelom olfa - papier narezem tak aby som uplne narusil vrchne vstvy papiera.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 38
Príspevky: 1042
Meno: Martin Hašlar
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa maťko85 » 29 Dec 2012 19:31

Předtím jsem používal k rýhování klasický kovový špendlík, dnes používám z vyřazeného kružítka rameno s hrotem a uchycením :wink: .

Užívateľov profilový obrázok
ivant | 46
2K+
Príspevky: 2972
Meno: ivan
Bydlisko: Brezno

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa ivant » 29 Dec 2012 19:52

tak ja už rýhujem všetkým čo mi padne pod ruku a má špic :wink: :haha:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 29 Dec 2012 20:34

ja to už dávno vravím, čo modelár, to iná těchňika :girl:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Apr 2022 20:32

Téma mesiaca apríl 2022 - RYHOVANIE

Nikto sa nehlási ako prvý, tak skúsim ja. :P
Hoci predchádzajúca diskusia je dôkazom toho, že táto téma už bola rozdiskutovaná, ale posledné príspevky majú skoro 10 rokov, tak snáď to tu oživíme trohcu.

Ja po radách kolegov už dlhšie bežne ryhujem pomocou týchto nástrojov:


Oceľové pravítko - slúži na vedenie ihly, s kratšími pravítkami (15-20 cm) sa robí šikovnejšie. Dávnejšie som používal plastové pravítko, ale ten sa časom vyderie do oblúka..

Ihla - používam hrubšiu (cca. 1,5 mm) ihlu na šitie, ktorá je uchopená do rúčky skalpela. Odkukal som to od Mira-Serpensa a celkom šikovne sa s tým robí.

Zvyčajne ryhujem diely ešte pred vyrezaním - takto sa s nimi lepšie manipuluje a pravítko môže dosadnúť na väčšej ploche. Priložím pravítko a ihlou prejdem ohybovú hranu miernym prítlakom (aby sa vytvorila ryha ale zároveň aby sa neporušil papier do veľkej hĺbky). Naklonením ihly je možné mierne regulovať tvar ryhy - pri väčšom náklone sa vytvorí širšia ryha a ohybová hrana nebude tak výrazne ostrá. Ak to preženieme, ohybová hrana bude síce ostrá, ale môže sa "otvoriť" - teda bude to pôsobiť, ako keby bola narezaná skalpelom. Takto ryhujem do hrúby cca. 0,4 mm, pri väčšom podlepení už je dosť problematické dosiahnuť ohyby do ostrého rohu.
Rubovú stranu ryhujem tiež pred vyrezávaním dielu a to tak, že skalpelom alebo ihlou naznačím koncové body ohybovej hrany prepichnutím, otočím to a podľa značiek naryhujem.

Narezávanie je tiež jeden z možných spôsobov ryhovania, avšak ako som spomenul, pri porušení materiálu sa ohybová hrana môže roztvárať, ktorá bude viditeľná aj po farbení alebo retušovaní. Princíp je podobný ryhovaniu, akurát namiesto ihly použijeme skalpel, ktorým vytvoríme ryhu na ohyb. Výhoda tejto metódy je, že sa dá používať aj na dieloch, ktoré sú podlepené kartónom.

Ak je diel dobre naryhovaný, tak ohýbanie ide ľahko, aj medzi prstami. Pri dlhších ohybových hranách je ale dobré si pomôcť pridržaním dielu napr. pomocou pravítka. Pokiaľ chcem dosiahnuť zaoblené hrany po ohybe, tak diel neryhujem, ale iba ohýbam na hrane pravítka alebo okolo ihly a pod.. Hrubšie materiály pôjdu ohnúť do zaoblených hrán, ak z rubovej strany urobíme úkos.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 12 Apr 2022 17:59

Tú ihlu máš tupú? Ing Jakubčo vraj ryhuje tupou ihlou na skle, to je tvrdé a lepšie sa stenší papier bez toho, aby ho rezal. Ja mám niekde aj presvetľovaciu dosku spravenú, aj priesvitnú podložku som si na to kúpil, aby som mohol ryhovať z opačnej strany, ale padá mi na to prach pod posteľou. Ryhujem tupším nožíkom buď od ruky, alebo dlhšie čiary pravítkami, mám ich viacero, 100, 150, 200, 300, 500, 600 aj 1 000mm.

:haha:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 12 Apr 2022 19:25

Tú ihlu mám v pôvodnom stave, neotupil som ju zámerne, takže ešte pichá :haha:

toudi_sk napísal:Ryhujem tupším nožíkom buď od ruky,..

Tupší nožík u Toudiho.. Keďže tie ostré poznám, neviem si čo mám predstaviť pod týmto pojmom :P

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa pisho66 » 18 Apr 2022 19:36

Na ryhovanie používam takéto "udělátko". Je to vypísaná tuha z pera, najlepšie taká čo má tenký hrot a ešte ju pre istotu namočím do riedidla, aby sa všetok atrament vyplavil. Potom stačí nasadiť do nejakého držiaku a ryhovať. Skúsenosti s ihlou nemám, myslel som, že to musí narezať papier, tak som skúsil toto a dá sa to. Lepšie by bolo však ryhovať z druhej strany, ale aj takto sa dosiahne pekného ohybu.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa developer10 » 20 Apr 2022 10:49

AHojte ahojte. Prispejem aj ja k tejto téme, lebo niekedy pred 20 rokmi si nepredstavoval, že niekto zhrnie všetky možnosti nástroja a techník na ryhovanie ako je v tomto vlákne! Kedysi ma otec naučil používať orezávak kožky nechtov z manikúry alebo také to udělátko ako háčik na šitie, potom som skúšal ako Fito opačne otočené nožničky, ale často mi rezalo papier pri mojej vtedajšej grambľavosti. Dnes už keď som grambľavý ale s rozumom som si navykol na rydlá, to prvé je nejaké rydlo, čo sme mali pri malých šrubováčikoch, to druhé je originál rydlo pre šičky za dva pade v galantérke. Ani jedno nekruší ani netrhá ryhu a keďže ja mám osobne dosť vážny problém s hodnotením čistoty hrán a spojov modelov na mojich fotkách (ale určite to je tým foťákom a svetlom), veľmi ma potešila rada maestra Jakubča niekde tu vo vlákne o sklenenej podložke pri ryhovaní, ono to naozaj inak vypáli, keď sa ryhuje na tvrdom podklade a na skle to aj lepšie šmýka pri otáčaní. Takže ďalšie plus tohto fóra a oživenia tématických mesiacov. Veľká vďaka a trimce še!

...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Kurt Tank | 42
Príspevky: 75
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ryhovanie

Príspevokod užívateľa Kurt Tank » 21 Apr 2022 06:19

Cafce
Ja na ryhovanie pouzivam stare vypisane gulockove pero s tenkym hrotom. Volakedy som pouzival ihlu (obetoval som jednu pentelku a namiesto tuhy som ju nakrmil ihlou), no niekedy to robilo sarapatu, ze to narusilo hornu vrstvu papiera a po ohnuti sa tie konce odtrhli. Nevyzeralo to nijak slavne. Preto som hladal nieco, co by papier iba zdeformovalo. A tak ma napadlo pouzit stare vypisane pero. To sa mi osvedcilo. A k tomu, pravdaze, kovove pravitka roznych dlzok.



PS: Niekedy treba skontrolovat priamost aj na tom kovovom pravitku. Mam jedno ploche 30 cm dlhe, ktore namiesto rovnej linie ma mierny obluk...

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní