Rozmery objeku

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 49
.
Meno: Milan
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rozmery objeku

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 12 Aug 2013 13:57

sanghaikid napísal:s pomeranim podorysu by ani nebol problem ale vysky ma trapia

Jozik napísal:ja som jeden kostolík zameriaval laserovým meračom. Treba ovládať aj pytagorovu vetu, cosinusi a dajú sa zmerať
kľúčové rozmery. A až toto budeš mať tak potom sa dá niečo zmerať pomocou pomerov. Samozrejme treba rátať s perspektívou
na fotkách, výšky a šírky sú spravidla v nepomere.

a už si sa aj niekde na plány pýtal, alebo si to rovno vzdal a pýtať sa ani nebudeš?
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

juraig | --
Meno: jurai

Príspevokod užívateľa juraig » 12 Aug 2013 14:55

Netreba hádzať flintu do žita. Závisí od toho ako sa k plánom stavia inštitúcia. Niektoré si strážia ako oko v hlave ale sú (vodojem), Mikulášská bazilika, TT veža sú staré objekty ale zameranie existovalo.
Ak nejaký ten model nakreslíš, niečo vieš odhadnúť. Samozrejme, architektúra si môže dovoliť nejakú tú odchýlku aj pri mierke 1:87. Ak ide o baziliku, taký dôležitý objekt by len mohli mať zdokumentovaný...
Napr. už len taká mierka 1:200, tam nejaký skutočný centimeter môže uletieť.

Čo sa týka výšky pri architektúre.Pokiaľ sa dajú osobné merania, treba spraviť (napr. odkrokovať si schody na chórus:-), zmerať okná dvere. ) Potom prichádzajú na rad fotografie... Ale veľa fotografií...
Ak si ešte nič nenakreslil, odporúčam na začiatok urobiť niečo naozaj podľa nákresov a potom skús niečo byočko...
Ak som správne pochopil ide o Vranov nad Topľov?
Pre radosť z voľného času, pre potešenie...
Informácie o mojich modeloch: http://www.juraig.ttlitklub.sk
Nájdete ich v časopisoch Fifík, Ohník
a v e-shope http://www.papermodel.eshop-zdarma.cz/i ... gory_id=35

Jozik | --
Meno: Jozef

Príspevokod užívateľa Jozik » 13 Aug 2013 11:04

Ak chces na zaciatok zistit zakladne rozmery tak staci ist na http://www.katasterportal.sk/kapor/ (vlavo kliknut na zobrazenie mapy-prejst na dany kataster a zobrazit az samotnu parcelu na ktorej dana stavba stoji. Na to vsak musi byt dane kat. uzemie zdigitalizovane, avsak nie vsetky su) je potrebne nainstalovat plugin, ktory bezi len v IE, sam sa tusim ponukne instalovat.
Nie je to uplne presne ale na prvy nastrel postaci. A nemusis vytiahnut patu z domu. Inac ked strechu rekonstruovali snad spravili nejaky projekt tej stavby. Skus zacat chodit do kostola :wink: a potom zajdi na faru.

ked som robil kostol, v ktorom som sa zenil, tak som najprv zobral rozmery z katastra , nejky plan od farara a nakoniec som si to laserom zameral. (stale nie je dokonceny: viewtopic.php?f=27&t=3142 ) Vyska veze bola najvacsia fuska, ale ako som pisal v predoslom prispevku, laserovy merac a trigonometria to zvladnu.
Skalpel je super vec. :)
Moja galeria: viewtopic.php?f=41&t=2076&p=30192#p30192

sanghaikid | --
Meno: Luk

Príspevokod užívateľa sanghaikid » 26 Sep 2013 12:34

Dakujem vsetkym za cenne rady

To Juraig: mas pravdu kostol sa nachadza vo Vranove n. T.

To Jozik: ved ten kostolik mas skoro hotovy uz to len dorazit, drzim palce.

Zatial len mam takyto hruby koncept, zatial bez fary, pomery celkom sedia, len ta strecha veze :death: :

Momentalne je to na mrtvom bode, kombinacia prace a az psychopatickej lenivosti robi svoje :-(
Nie som hoden tvoriť, preto iba obdivujem.

QUASI | 38

Príspevokod užívateľa QUASI » 26 Sep 2013 13:14

Fíha, Vranov. No tak ti trochu pomôžem, keď to náhodou nemáš zmerané.
Tu je výrez z mapy mesta:

No a výšky to ti je zložitá vec. A taká veda, ktorá to všetko rieši aj bez priameho merania stavby, sa volá fotogrametria.
(takže keď máš fotku, vieš pôdorysné rozmery, miesto odkiaľ fotíš - tak sa to dá vypočítať)
Nech sa darí :wink:
ObrázokObrázokObrázok

Fito | 45
Admin
Meno: Fito
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 26 Sep 2013 13:19

Nás v pionierskom tábore učili merať výšku z 1m palicou, zapichneš do zeme, dáš oko na zem ,a meriaš.
Nie je to nič zložité.
Druhá možnosť je zmerať dĺžku tieňa stavby, potom dĺžku tieňa niečoho čoho výšku poznáš (napríklad seba), a pomerom vypočítaš čo potrebuješ

Nebude tam asi presnosť na mm, ale myslím že je to presnejšie, ako fotografická metóda.

..

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný