Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Rezacie kružidlo

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Robert Blaschke | 63
Príspevky: 696
Meno: Robert
Bydlisko: teraz Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tuning kružidla Olfa CMP-1DX

Príspevokod užívateľa Robert Blaschke » 16 Nov 2017 13:53

Dnes ma už konečne dožrali mizerné nastavovacie schopnosti môjho olfa CMP-1/DX kružidla a tak som urobil svoj tuning.

Odpílil som zbytočne zavadzajúce dlhé žlté rameno, ktoré aj tak nikdy nepoužijem :P

Zo starého dobrého kovového odpichovadla som kanibalizoval strednú závitovú tyč aj obe matice.
Rozvŕtal som OLFU ako bolo treba, Proxxon frézkou som obrúsil, zúžil ramená, a matice aj závitovú tyč som aplikoval na OLFU.
A ešte som pod rezaciu čepel podložil ulomený kus starej čepele, aby som ešte trochu zmenšil minimálny rezací polomer.

A toto je výsledok:


Konečne som ako-tak spokojný. :victory:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezacie kružidlo

Príspevokod užívateľa iconmaster » 05 Júl 2023 23:45

Téma mesiaca júl 2023 - REZANIE KRUŽIDLOM

Väčšina z nás rezacie kružidlo používa a objavil sa aj nový druh na trhu, tak tento mesiac sa povenujeme téme rezania kružidlom.

Očakávame príspevky, nápady a rady, napr.:
  • Aký druh / značku / typ rezacieho kružidla používate?
  • Aký typ kružidla sa vám naopak neosvedčil?
  • V akom rozsahu rozmerov kružníc viete použiť vaše kružidlo?
  • Aký je váš osvedčený postup pri rezaní kružidlom?
  • Ako režete hrubší papier (kartón 0,5-1 mm a pod.)?
  • Máte nejaké triky na prácu s rezacím kružidlom?
  • Máte nejaké tipy na vylepšenie kružidla?
  • ...

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Rezacie kružidlo

Príspevokod užívateľa Saskardin » 07 Júl 2023 14:42

Kružidlo používam na premery od 1 cm vyssie, od Olfy. Len do hrúbky 0.2-0.4 mm, potom je to na figu a radsej krvopotne vypichujem. Rovnako i menšie priemery medzi 5-10 mm.
Mam aj ten rezaci "strojček" čo tu bol pred Vianocami tak popularny, ale vzhladom k modelarskemu vyhoreniu som ho este neskusal.

Zakladny "trik" je kvapnut tam, kam do stredu zapichnem ihlu kruzidla, sekundak - potom dobre "drzi" polohu. Inak nic specialne.

Sablony ani vacsie vyrazace sa mi neosvedcili. Sem tam sa hodia aj nožnice.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Téma mesiaca

Príspevokod užívateľa mimapnd » 07 Júl 2023 23:23

Helou všecia,
tu sa môžem trošku pridať so svojimi skúsenosťami.
Aký druh / značku / typ rezacieho kružidla používate?
Používam Olfa CMP-1, už ho mám strašne dlho, niečo sme spolu zažili a nedám naň dopustit. Volám ho "Krúžik".
Aký typ kružidla sa vám naopak neosvedčil?
CPM-1/DX - príliš veľký, nemotorný a pre pravákov... Krúžik žiarlil tak som ho nakoniec zavrel do stola...
V akom rozsahu rozmerov kružníc viete použiť vaše kružidlo?
po menšom tuningu som si zmenšil najmenší polomer kružidla na 3,5mm. ale ešte je miesto na zmenšenie. Foto nižšie.
Aký je váš osvedčený postup pri rezaní kružidlom? Ako režete hrubší papier (kartón 0,5-1 mm a pod.)?
pomaly ďalej zájdeš asi. nesnažiť sa všetko vyrezať na jeden pokus... ihlou si naznačím stred, podľa hrúbky papiera/kartona - iba taku pipku alebo hlbšiu priamu "jamku". potom si vstupné body zafixujem sekunďákom, hlavne pri hrubšom matriály. potom už idem "po vrstvách" každým okrúžením zapichnem ihlu hlbšie až pokym nevykružim kolečko.
Máte nejaké triky na prácu s rezacím kružidlom?
triky? čo si takto spomínam, iba sekunďak do stredu, kde sa ihla drži...
Máte nejaké tipy na vylepšenie kružidla?
ja som svojej CMPčke zmenšil polomer krúženia obrusenim pohyblivých častí. inak žiadna veľká veda. ešte sa asi dá ale zatiaľ som nepotreboval také malé "skupinové krúženie"...

...
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Téma mesiaca

Príspevokod užívateľa Oliver » 10 Júl 2023 13:22

mimapnd napísal: Aký typ kružidla sa vám naopak neosvedčil?
CPM-1/DX - príliš veľký, nemotorný a pre pravákov... Krúžik žiarlil tak som ho nakoniec zavrel do stola...

Ja ako pravák mám len tento väčší, ktorý s obľubou používam predovšetkým pri vyrezávaní kolies na pásovej technike. Pamätám si, že keď som robil T-55A, kde bolo veľké množstvo kruhových dielov, táto pomôcka mi ušetrila dobré dve hodiny nudnej práce. Nemám s ňou síce tak dôverný vzťah ako Matúš, ale aj tak je pre mňa nenahraditeľná. Úplne ideálne je, ak autor modelu do stredov kruhov ich stredy aj naznačí (že páni z Answeru?!). V opačnom prípade treba ešte prácne hľadať stred, čo je práca navyše.

V akom rozsahu rozmerov kružníc viete použiť vaše kružidlo?
CPM-1/DX nevie robiť také malé otvory ako jeho menší brat CMP-1, ale dá sa vraj trochu upraviť, čím sa vie získať pár milimetrov. Ten svoj som ale neupravoval, na menšie plochy mám širokú škálu vyrážačov/priebojníkov (neviem čo je správne pomenovanie), prípadne kliešte na robenie otvorov do kože.

Aký je váš osvedčený postup pri rezaní kružidlom? Ako režete hrubší papier (kartón 0,5-1 mm a pod.)?
Za mňa kvapka sekundového lepidla na stred, nechať preschnúť pár sekúnd. Potom hlavne netlačiť na hrot, nech zbytočne nevznikne v strede hlboká diera. Pohybom totiž potom dochádza k jej zväčšovaniu a po pár otočkách (pri hrubšom papieri) sa môže stať, že zarežete aj tam kde nechcete, pretože hrot už "tancuje" vo vyhĺbenej diere. Chce to len cvik .. Ešte odporúčam nové čepele akonáhle máte pocit, že už nerežete ostro. Pri klasickom papieri, na ktorý sa modely tlačia, s novou čepeľou stačí jedna otočka a krásny kruh je na svete. Ináč v balení bola ešte akási pomôcka, taký malý platový kruh, ktorý by sa mal používať pod hrot aby nerobil do papiera dieru, ale za tie roky som sa ju nenaučil správne používať ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezacie kružidlo

Príspevokod užívateľa developer10 » 10 Júl 2023 15:03

Ahojte papierníci,
aj ja sa podelím so svojimi skúsenosťami zo sveta sústredných kruhových rezov. Používam už len dve základné kružidlá, menšiu Olfu a ložiskové kružidlo od L-models, o ktorom sme už tu na fóre viedli diskusiu, ale pre porovnanie a zhrnutie+/- je toto vlákno asi lepšie a výživnejšie. Okrem neho som mal ešte dve kružidlá - jedno školácke, kde sa namiesto pera dal dať malý skalpel, a druhé plastové, čo má na sebe asi šryti mierky, asiniečo takéto len v čínskej verzii. Obidva ťažké prúsery, nedržalo to presný kruh ani za toho oného, takže už ani neviem kde sú, najskôr niekde na dne bedne s nepoužívaným vercajgom. Tam patria.

Základný rozdiel medzi týmito tipmi kružidiel je v ich konštrukcii - Olfa potrebuje na vykrúženie pevný stred, kam zapichne svoj hrot, čím sa sústredné kružnice vyrezávajú od vonkajšej ku vnútornej (nové Olfy už majú aj taký plastový krúžok, aby ste nemuseli robiť dierku do papiera, mne sa to však neosvedčilo, šmýkal sa), ložiskové kružidlo nemá pevný stred, každá kružnica si musí nájsť stred centrovačom (maketka "vnútra" ložiska a pätka na nastavenie hrany ložiska), čiže sústredné kružnice sa vyrezávajú od vnútornej po väčšie. V zásade mám celkom presne rozdelené ich úlohy, aby sa vzájomne nebili a nehádali, poprípade nežiarlili ako Oliverom Krúžlik. A teda na väčšie a podlepené diely používam Olfu, na menšie (hlavne minipidi modely) používam ložisko, keďže tam mnohokrát dieru v strede nesmiem mať a také malé priemery jednoducho nedám ani s Olfou, ani s vyrážacími kliešťami (tam sú zase veľké). Je to vždy presnejšie, krajšie a hlavne čistejšie, ako to vystrihovať nožnicami. Hlavne na ložiskovom ma fascinuje čistota rezu, tá je ešte na vyššej úrovni ako pri Olfe. Nevýhodou je, že pri podliepaných dieloch tá čistota bola možná iba do hrúbky 0,5mm, potom sa mi to už trochu strapkalo, pretože čepielka na noži ložiskového kružidla je omnoho kratšia ako na Olfe (je to v podstate nôž do rezacieho plotra).



Malú prehliadku práce s ložiskom som spravil na Hvezdárni, a pre tých, čo tam neboli, ponúkam super recenziu z českého fóra, ktorú nemienim duplikovať, ta ju máte tu.
Pri ostatných tipoch a trikoch plne súhlasím s predrečníkmi, a hlavne každý si vytvorí svoj vlastný štýl práce s ním, vlastný cvik alebo spôsob, akým ho používať. Za mňa jednoznačne na priemery do 4 cm iba ložiskové kružidlo, aj keď sa možno zdá, že práca s ním je zdlhavejšia, ale výsledok je pre mňa oveľa lepší. Väčšie priemery a kartóny zásadne Olfou, iné sú fakt zbytočne vyhodené peniaze.

Tak za mňa toľko. Trimce še
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Rezacie kružidlo

Príspevokod užívateľa Saskardin » 18 Júl 2023 16:52

Suhlasim ohladne loziskoveho kruzidla. Ak sa dodrzi postup, je to parada. Upozornil by som, ze v jeho pripade nie je uplne dobre vystrihnut dielik a potom doň robit dieru, idealne sa to robi este priamo v " archu". Inak treba dielik fixovat k podlozke, aby sa vam neposunul.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezacie kružidlo

Príspevokod užívateľa iconmaster » 22 Júl 2023 22:46

Vďaka hoši za postrehy a že ste ochotne načali tému mesiaca :wink:
Tak trochu oneskorene, ale pridám niečo aj za seba.

Moje kružidlo a jej použitie
Podobne, ako Oliver, ja mám doma tiež len jedno kružidlo a to Olfa CMP-1/DX, teda ten väčší typ s "račňou". Mne sa s tým pracuje dobre, napriek tomu že som ľavák.
Nemám ho upravený, takže najmenší priemer vie rezať cca. 18-20 mm, menšie kruhy aj tak väčšinou robím dierovačom alebo prípadne vypichujem.
U mňa najčastejšie dochádza k používaniu kružidla pri výrobe kolies, tam ho používam na všetky diely - od medzikruží kostry pneumatiky, cez jej bočnice až po rozvin kužeľovej časti ráfikov. Zvyknem s ním rezať aj hrubšie diely, podlepené 1 mm kartónom.

Moja technika rezania kružidlom
Pri kreslení modelu zásadne označujem stredy kružníc a oblúkov krížikom (bodka, ako je to ešte u nakladača Liebherr sa mi neosvedčila), takže nemusím špeciálne hľadať stred.
Aj mne sa osvedčil tip kvapnúť sekunďák na miesto vpichnutia ihly kružidla, aby sa diera nezväčšovala počas rezania. Robím to tak, že najprv pichnem ihlu do stredu, potom tam dám sekunďák, aby sa miesto vpichu naimpregnovalo po celej hrúbke papiera. Aj keď sa náhodou otvor mierne zaleje lepidlom, nič sa nedeje, ihla si už nájde svoje miesto pri opätovnom pichnutí.
Kým sekunďák schne, nastavím si polomer rezania. Buď to robím podľa pravítka, ale vždy je potom potrebné to skontrolovať podľa dielu. Pred zatiahnutím sa snažím vymedziť vôlu bežca ako keby naklápaním, aby sa polomer rezania nezväčšil pri trochu zaťažení počas rezania.
Potom už len pichnúť do stredu a rezať. Pritom je dôležité držať kružidlo tak, aby čepielka bola +/- kolmo na papier. Mne sa račňový mechanizmus celkom páči, že nemusím robiť celé otočky, ale dá sa to robiť v menších krokoch bez potreby prekladania prstov na hlavičke.
Režem na podložke a vždy iba s miernym prítlakom. Na jednu vrstvu papiera to zvyčajne stačí a vyreže to v jednej otočke. Pre podlepené diely robím niekoľko otočiek. V prípade tvrdších a hrubších materiálov (kartón 0,5-1 mm) to síce trvá, ale pri trocha trpezlivosti pôjdu celkom pekne rezať aj tie. Hlavne netreba silnejšie tlačiť na čepielku, lebo potom má tendenciu polomer odchádzať.

Asi toľko. Ja túto pomôcku mám rád, skalpelom by som určite tak pekne nevyrezal kruh, ako kružidlom..

Jo a na Hvezdárni som vyskúšal Developerov ložiskový vykružovák a vyzerá to na celkom šikovnú pomôcku :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezacie kružidlo

Príspevokod užívateľa Oliver » 22 Júl 2023 23:47

Ja zvyknem, ešte skôr ako sa pustím do vyrezávania na ostro, spraviť cvičný výrez na kúsku papiera, najlepšie úplne inej farby ako model alebo biely papier. Preto mám po ruke vždy kancelárske lepiace papieriky Post-It (taká tá farebná kocka, ktorú všetci poznáme). Papier lepí, takže mi drží pri rezaní na podložke. Po vyrezaní porovnávam s dielom vo vystrihovačke a až keď sa uistím, že mám dobre nastavený polomer, idem rezať diely na model.

Častokrát si tieto správne "cvičné výrezy" odkladám. Pri farbení si podľa nich neskôr vyrezavám masky.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezacie kružidlo

Príspevokod užívateľa iconmaster » 23 Júl 2023 14:02

Ešte sme dostali množstvo reakcií na tému mesiaca na vo facebookovej skupine "Papierové modely", tak pridávam náhľad:


Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní