Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

P-51D Mustang /Halinski/ 1:33 - HOTOVO

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

P-51D Mustang /Halinski/ 1:33 - HOTOVO

Príspevokod užívateľa sako1 » 28 Sep 2013 16:09

Ahojte,
kedže Matúš spravil druhé kolo Hala skôr, ako som myslel, Airacobra musí počkať a lepím to čo som pôvodne chcel.
Taaakže, pôjde o jednu z najznámejších amerických stíhačiek, jednomiestny jednomotorový stroj - skrátka Mustang :)
Nejdem vypisovať podrobnosti, viac na wiki: http://sk.wikipedia.org/wiki/North_American_P-51_Mustang

V zásade som čakal na nepokrčený výtlačok, aby som založil vlákno:


Model obsahuje 4 stránky vo formáte B4 + predloha kostrových dielov. Návodovky sú kvalitné.
Tlač je parádna, akurát ten lesklý papier ma už prestal baviť :P
Zmiešané pocity mám naopak z toho, že napr na krídlach nie sú "funkčné" klapky (aspoň som zatiaľ v návode nepostrehol). Prístrojovka je iba jednoduchá, bez možnosti zasklenia. Mám však pokrčený rezervný výtlačok, z ktorého sa dá aspoň polka dielov použiť, takže niečo vymyslím aj tu.
V laseroch nájdete "len" kostru. Diely priamo z modelu, ktoré treba podlepiť, v laser sete nie sú. Podlepím, pohoda, ale trochu mi ide o princíp - kupujem lasery, tak čakám, že sú komplet...

Každopádne, z toho pokrčeného výtlačku som medzi časom začal pracovať na kokpite (hneď po Paterovej pomerovej kocke :P ). Všetko zatiaľ fajnovo sedí, akurát ten lesklý papier...treba fakt dávať pozor na čistotu (nechytať s rukami od Indulony :wink: ). Sekunďák má efekt ako na fólii, nedáš pozor, vyparí sa a "zahmlí" papier. Spravil som aj dve chyby, ale nie je to až také, aby som hotové veci prerábal...:


Uvidíme ako to pôjde ďalej, mám obavy z toho papiera a jeho obšívania na kostru...
To je zatiaľ všetko.
m.
Naposledy upravil/-a sako1 v 02 Feb 2014 13:44, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Re: North American P-51D Mustang /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 28 Sep 2013 16:11

Jedna z mojich obľúbených mašiniek, budem sledovať a držať palce, začal si parádne :dribble:

Užívateľov profilový obrázok
mato_kolo | 40
Príspevky: 619
Meno: martin kolodzejcik
Bydlisko: Hlavná 33, 900 26 Slovenský Grob
Kontaktovať užívateľa:

Re: North American P-51D Mustang /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa mato_kolo » 28 Sep 2013 17:07

cavko, pekne si zacal!
Presne ako pises...podla papieru to vizera tiez na podobnu lesklu tlac, podobne ako na mojom lajtasovi, neviem kvalitu papiera ale daj na to pozor:) moze sa totiz rychlejsie premocit lepidlom a lubi sa tak isto pri tvarovani lamat... a tak isto asi ako u mna je dakedy vyhodou ze ti papier vie skopirovat povodny povrch pri obsivke...
A urcite doporucujem aspon chvostove plochy urobit podobne ako ja, vyrezat z balzy, zabrusit do tvaru podla rebier alebo dako tak a oblepit tvar,
Off topic: ...keby som vedel ako v skutocnosti bude u mna tazke spravit kridla robil by som ich asi cele tiez z balzy a oblepil...
Naposledy upravil/-a mato_kolo v 28 Sep 2013 17:55, upravené celkom 2 krát.
Práve na stole - P50, uz hotovo - Galéria Mato kolo
Colossians 3:23-24 Whatever my hands find to do, I work at it with all my heart, as working for the Lord, Jesus Christ...

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: North American P-51D Mustang /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Jolaus » 28 Sep 2013 17:28

Ahoj.
Držím palce pri lepení. Dúfam že ťa ten papier bude poslúchať. Zlepiť sa to dá dosť slušne ako napr. tu kolega:
http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... php?t=9520
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: North American P-51D Mustang /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 29 Sep 2013 19:48

Výborný začiatok. Takých tu potrebujeme! Držím palce a budem sledovať. :big smile:
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Fisho | 43
Príspevky: 62
Meno: Michal Bumbera
Bydlisko: Košice

Re: North American P-51D Mustang /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Fisho » 30 Sep 2013 22:39

.... si to riadne odpálil.... len tak ďalej :victory: :victory:
... as for God has not given us a spirit of fear, but of power and of love and of a sound mind....
2Timothy 1:7

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: North American P-51D Mustang /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa sako1 » 06 Okt 2013 16:20

Ďakujem chlapi.
Jolaus - tú Michalovu famóznu stavbu mám v záložkách, to je ale scratch s využitím pár dielov obšívky z pôvodného modelu, na to sa nechytám ani náhodou :P

K papieru mám ešte jednu poznámku - lepenie pod umelým osvetlením (čo je u mňa po večeroch štandart) je dosť na hrane, papier sa leskne ešte viac pod žiarovkou...čo už.

Doklepol som sedačku. Nepýtajte sa, prečo som nevyrezal vzduch z praciek...neviem to ani sám, uvedomil som si to, keď to bolo nalepené...

Sedačku budem do kabíny inštalovať až pred kabínou, pretože z kokpitu trčí a zle by sa s tým manipulovalo. Tak isto diely za pilotom (baterka,...) + zameriavač, ktorý som ešte ani nerobil, lebo mám drobotiny nateraz dosť.

Zbúchal som teda základnú kostru, doplnil hotovými dielmi kokpitu a uzatvoril. Kostru som asi nezlepil úplne presne, pretože ľavému bočnému panelu som musel pomôcť aby sa zmestil - uvidíme teda, ako sadne na to obšívka.


Teraz idem niečo vymyslieť s prístrojovkou a budeme obšívať.
m.

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: North American P-51D Mustang /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa sako1 » 07 Okt 2013 12:10

Ďalší postup rýchlejšie ako som čakal...
Tentokrát lesklý papier pochválim. Dobre sa tvaruje aj bez navlhčenia (ale uvídíme na nábežke). A všetky nečistoty, či už z farby alebo lepidla z neho idú krásne dolu bez následkov.

Obšívka kokpitu je v podstate jeden diel. V staršej verzii tohoto modelu boli bočné panely samostatne, čo mi príde ako lepšie riešenie. Tu bolo treba dlhooooooo prikladať a rozmýšľať odkiaľ začnem. Čarovnou formulkou obšívania je BCG.
Každopádne mám asi trochu nakrivo nalepený ten vrchný kryt kokpitu (d.4) na zbrúsenom rebre. S tým sa budem musieť vysporiadať pri kompletovaní zadnej časti, ale malo by sa to dať domaľovať bez problémov, a bude to aj trochu prekryté...

Takže zatiaľ som tu:



m.

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: North American P-51D Mustang /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 07 Okt 2013 12:32

Pekne ideš! Len tak ďalej. :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Pavel Pejša | 37
Príspevky: 175
Meno: Pavel
Bydlisko: Sedlec - Prčice

Re: North American P-51D Mustang /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Pavel Pejša » 07 Okt 2013 21:44

Zatím z toho roste nádhernej Mustang.

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní