Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Koľajová závora /braintech + beta/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa jozkin » 22 Nov 2013 00:09

Off topic: Fito: Ja som Ti to len odporucal :)
Fito + Metalsoft: Ako sa da precitat v Metalsoftovom odkaze, tak slovo "rampa" ma len hovorovy vyznam "zavora" a naozaj prvotny vyznam slova "rampa" je nakladacia plosina, cize dakujem za potvrdenie, mojich slov ;-)


Inak som rad, ze sa dielo podarilo, dufam, ze si raz najdem aj ja cas na zlepenie t6ejto zeleznicnej zaujimavosti :)

Edit: Ok, uz som si vsimol svoju chybu... Nie je to teda nespisovny, ale iba hovorovy vyznam...
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa Fito » 22 Nov 2013 18:20

Kľud, je úplne jedno, ako sa to volá, hlavne že sa čo? Hlavne že sa bavíme.

Jožkin (alebo aj niekto iný kto vie odpovede na ťažké otázky), mám otázku vážnu technickú.
Vlastne viac otázok, ale veď ja to rozpíšem.
Vôbec mi totiž nie je jasné, ako sa táto rampa ovládala. Na obrázkoch je stav, ako je teraz "nakáblovaná v múzeu (tiež mám podozrenie, že je to tam naaranžované iba tak, aby tam čosi bolo):


Z obrázkov sa to dosť zle chápe, prikladám ešte jeden Brainechov náčrt (červené je lano, zelený štvorec je ten vodiaci oblúk)


Tak ako to je teraz zapojené, by to ASI fungovať mohlo, je to vlastne lano v slučke, vedené cez systém kladiek, a uchytené v jednom bode na vodiacom oblúku rampy.
ale:
1. ako sa to ovládalo ?, keď to má názov že ručné, to sa krútil rukou ten veľký bubon (ten pod strieškou), alebo to bolo vyvážené tak, že rampár (závorár) proste iba rukou zdvihol rampu?

2. Prečo sa to potom volá závory dvojdrôtové, keď tam je iba jedno lano ?
Spoiler: Zobrazit
Závažný nedostatok jednodrôtového pohonu závor spočíval v skutočnosti, že v prípade poruchy pohonu zostali závory v otvorenej polohe. Jednodrôtový pohon tiež nebránil neoprávneným osobám manipulovať so závorami. Okolo roku 1880 sa preto začali po-užívať sklopné závory ovládané dvojitým drôtovodom, pri ktorom mali ramená závor nútený pohyb dole aj hore. Ešte i dnes fungujú na našich železniciach na viacerých miestach spoľahlivé dvojdrôtové priecestné zariadenia s predzváňaním sústavy „trojlístok“, konštrukčne pochádzajúce z rakúskej južnej železnice.
Presnejšie dodržiavanie stanovenej doby predzváňania zabezpečoval na našich železniciach po prvej svetovej vojne uplatňovaný rýchlostný pohon závor, ktorý znemožňoval skrátiť stanovenú dobu predzváňania rýchlejším otáčaním kľuky pohonu závor; najčastejšie používanými zariadeniami boli systémy Götz rakúskej Južnej železnice, Liberta 1922 a ČKD.

3. čo je to ten "predzváňač" ? (je to v názve )
Spoiler: Zobrazit
...Ak boli závory obsluhované z väčšej vzdialenosti, bolo treba upozorniť účastníkov cestnej premávky zvonením – tzv. predzváňaním. Až do konca 80. rokov 19. storočia bol pre tento účel obvyklý zvonček obsluhovaný druhým drôtovodom, nezávislým na obsluhe závor. ....


Edit: tak som si odpovedal na niektoré otázky, všetky múdre texty som prevzal z časopisu "Semafór", 06/2011


Ani závora, ani rampa, ale "Priecestné zabezpečovacie zariadenie" - hovorí to akási železničiarska norma :P
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Jozik | --
Príspevky: 207
Meno: Jozef
Bydlisko: Košice

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa Jozik » 22 Nov 2013 22:21

To mi pripomenulo jedno priecestie z miesta odkail pochadza moja polovicka. Tu su vsak pouzite ine zavory. maju tam ine "vacky" ci ako sa vola ten prevod medzi posuvnym a otocnym pohybom.
Inac zaujimave miesto je tam latrina bunker a zavorarska budka na jednom mieste, mozno posluzi ako inspiracia na podlozku ci dioramu.
Dufam ze tento odkaz vam pojde. je z novych map google:
https://www.google.sk/maps/preview?hl=s ... !2e0&fid=5
Skalpel je super vec. :)
Moja galeria: viewtopic.php?f=41&t=2076&p=30192#p30192

Užívateľov profilový obrázok
Burton | --
Príspevky: 608
Bydlisko: Nemecká

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa Burton » 23 Nov 2013 00:16

Ak si pozres bubon pod zvoncekom, je rozdeleny na dve casti. Na spodku tohto signalizacneho slpa su 2 pasoviny vytvarovane do pismena "K", na koncoch s dierami. Na spodku signalizacneho stlpa by mali byt 4 kladky - 2 pre jednu drazku, 2 pre druhu drazku na bubne. Tieto zavory boli ovladane dialkovo - dake tie droty musia ist "ta het". Predpokladam, ze vtedy ich neukladali do zeme, ale viedli nad zemou popri kolajniciach az k ovladaciemu mechanizmu s klukou.
Ci vsak od zavory odchadzali 4 droty alebo len 2 a ktorymi kladkami, to netusim...

Daj si do gogola "mechanicke zavory". Sice ti to nenajde tento typ, ale na pochopenie principu by to malo stacit.

http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?id=230234 - tu si zorad prispevky od najstarsieho, neskor su tam vacsinou zabomysie vojny ohladne zabezpecenia priecesti.
http://www.grebe.host.sk/
http://www.vlakregion.cz/trate/040/dopravny/smidary/smidary.htm
http://www.dopravajp.estranky.cz/fotoalbum/mechanicke-zavory-v-tamplich/p7220125.jpg.html
Naposledy upravil/-a Burton v 23 Nov 2013 00:42, upravené celkom 3 krát.

Užívateľov profilový obrázok
ultra | 50
Príspevky: 280
Meno: Peter
Bydlisko: Levice

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa ultra » 23 Nov 2013 00:21

je jedno ako sa to vola ...ale je to paradne. Klaniam sa pani.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa Fito » 23 Nov 2013 01:01

Super ďakujem Vám za odkazy. Ono vlastne o nič nejde, iba ja mám taký blbý zvyk, že keď niečo staviam ,tak sa tomu snažím rozumieť.
Braintech vychádzal zo stavu závor, ktoré sú v MDC. Kto by sa vtom potreboval potom pri stavbe špárať tak ako ja, ľahko si tie kladky otočí a nejakú tu retiazku doplní.

Závory som dneska hodil do farby, nakydal som tak aj hrdzu, ešte to musím celé zjemniť kriedou a riadne zaprášiť, ale teraz neviem kde mi juniori schovali kriedy.
A musel som vymeniť aj podložku, pretože som trošku experimentoval z Keraplastom, a zistil som, že ten sa z papierovou podložkou veru nemá rád...

Takže zatiaľ takto, ešte sa s tým budem určite hrať. Lano som zatiaľ vyriešil iba bielou niťou, aby bolo vidieť, ako to ide.
Keď doštudujem ako to má byť, tak spravím finálnu verziu.


...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Burton | --
Príspevky: 608
Bydlisko: Nemecká

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa Burton » 23 Nov 2013 01:26

Mozno by som to lanko na spodku viedol inak. Ked si zoberes z tvojho predchadzajuceho prispevku druhu fotku a kladky zlava doprava oznacim cislom 1 az 4 a kladku nad oblukom 5, tak by som lanko viedol kladkami 1 - 4 - 5 - 3 - 2. Na modely to nie az take okate, ale na fotke skutocnej predlohy vidno, ze kladky 1 - 2 - 3 su defacto na priamke, cize lanko medzi kladkou 1 - 3 by drelo o kladku 2.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 23 Nov 2013 07:48

nedávajte to Palymu, lebo to spravý pohyblivé aj s funkčným cinkajúcim papierový zvoncom :haha:

paráda
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 151

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa hank » 23 Nov 2013 12:44

Jen malá poznámka: Ty 4 spodní kladky patří pod zem, do kanálu drátovodu. A naopak mi tam chybí klika. Taky bych řekl, že ani ten počet a uspořádání kladek není dogma, zřejmě to záleželo na vzdálenosti od kliky (nebo jiného mechanismu stahování) a prostorové dispozici závor. Např. jinak to muselo vypadat u závory na straně kliky a jinak na opačné straně kolejí.
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Užívateľov profilový obrázok
Vašek | --
Príspevky: 180

Re: Závora /Braintech/ 1:25 / -beta

Príspevokod užívateľa Vašek » 23 Nov 2013 18:28

Dovoluji si vstoupit do diskuze s pohledem fyzikáře. Rozkreslil jsem si jednotlivé varianty (sloup se zvonkem nezakresluji, mohl být na řetězu kdekoliv po cestě).

1. Jednolanové závory

Ŕetěz je na konci pevně uchycen ke kruhovému nástavci. Jak bylo řečeno výše, obsluha nemohla poznat, jestli se závory nezasekly ve vztyčené poloze. Tento typ závor musel mít těžistě ramene vpravo od osy otáčení (aby se samočinně vracely zpět).





2. Dvojlanové závory

Řetěz na nástavci nekončí, vrací se přes další pevné kladky k obsluze. Hlavním problémem zde (podle mého) je nebezpečí prokluzu řetězu v drážce nástavce - drážka musí být "zubatá". Bohužel z fotografií jsem její profil nezjistil.




3. Skutečné provedení

Nástavec má proměnný poloměr - v různých polohách ramene zabírá řetěz rozdílným momentem. Podle mého názoru musí mít i tyto závory těžiště vpravo od osy otáčení, aby při prasknutí spadly dolů. Není mi proto jasné, proč má nástavec ve vztyčené poloze závor větší poloměr, když zde stačí menší moment síly než při spuštěné poloze ...


Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný