Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

F/A-18F - SUPER HORNET /Modelik/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Ričmond | 33
Príspevky: 112
Meno: Richard
Bydlisko: Brumov-Bylnice/Brno

F/A-18F - SUPER HORNET /Modelik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Ričmond » 01 Jan 2014 23:21

Po nedávném, pro mě úspěšném dokončení F35ky jsem se rozhodl zůstat ještě u letadel. Vybral jsem si F18 od polského Modeliku. Nejdřív něco málo o předloze.

Obrázok Obrázok Obrázok

Pro zájemce přidávám dva odkazy kde se nachází hodně věcí, můžete se například dovědět, které součástky pro F18 dodávalo české Aero.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Boeing_F/A-18E/F_Super_Hornet
http://en.wikipedia.org/wiki/F/A-18E/F_Super_Hornet

Co mně zaujalo, tak že na tomto letadle byl použit předchůdce technologie Stealth, který už tehdy razantně snižoval plochu zaměřitelnou radarem.

A teď už zase k modelu. Tady je náhled na originál a pár listů z vystřihovánky:

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Rozsah:
6xA3 - dílů
2xA3 - žeber
5xA3 - návodovek
1xA3 - minimální návod a povídání o předloze

Vystřihovánka se vyznačuje tím, že je na opravdu tvrdém papíře. Přemlouvat ho do ruliček dá celkem problém.
Tisk je jednotný, odstínově sedí, jenom mi trochu vadí, že kolem většiny hran je takový černý stín, který trochu ruší.
Návod mně přijde udělaný dobře a vypadá to, že by tam mohlo být snad všechno.
Líbí se mi, že vystřihovánka je členěná do celků začínajících stejným písmenem s čísly od 1..

Stavět budu model na podvozku, s otevřenou kabinou, pokud možno s funkčním sklápěním křídel.

Případní zájemci by si měli dát pozor na to, že vystřihovánka musí obsahovat "servis pack" v podobě 6 dílů motoru, které jsou původně malé.

Obrázok

Inspiraci budu částečně pobírat tady:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=7971&postdays=0&postorder=asc&start=0 Model je tam postavený pěkně tak zkusím potvrdit chyby, přidám nové (jestli budou) a dám to do češtiny :D

No a mezitím co budou schnout žebra jsem opět začal těmi závěsnými drobnostmi. Je to dobrý pocit to tam na konci navěšet a ne teprv lepit :)

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Přídavná nádrž:
Předloha jich může mít až 5.
Podle návodu si je můžete postavit 3.
Vystřihovánka říká 2 :D Takže buď dvě na křídla nebo jednu pod trup. Liší se potom použitím závěsů. D9 a D10 na křídla a D1 pod trup.
Moje dilema se nakonec vyřešilo samo, protože nepasoval obvod centrálního dílu (viz. foto,dělá to 5mm) a napojil jsem to z nádrže, která byla navíc. Možná ji tam nebudu ani dávat, protože se mi na letadle moc nelíbí..
Nepasují ani žebra, ale nejsou potřeba, protože papír je tvrdý jako prase.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok

Všecko co jsem měl dnes na srdci jsem napsal, doufám, že toho není zbytečně moc.
Všem přeju hodně zdaru ;-)
Naposledy upravil/-a Ričmond v 19 Aug 2014 15:45, upravené celkom 1 krát.
"Ten další bude lepší."
GALERIE

Užívateľov profilový obrázok
Ričmond | 33
Príspevky: 112
Meno: Richard
Bydlisko: Brumov-Bylnice/Brno

Re: F/A-18F SUPER HORNET/Modelik/1:33/

Príspevokod užívateľa Ričmond » 03 Jan 2014 21:28

Zase jsem trošku pokročil, dodělal jsem zbraně.

Něco bylo bez problémů:

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

a někde se našlo pár drobností. Konkrétně u bomb GBU kde nepasuje obvod dílu M5. Potřebuje zkrátit o asi 3-4mm. Rozdíl je vidět na fotkách. Já jsem to zjistil až jsem měl přilepená i křidélka a musel jsem je urvat. Zkrácením potom nepasují čáry pro přilepení. Naštěstí to ale v daném odstínu ani není vidět..

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Začínám být zvědavý na obšívku. Toto jsou drobnosti ale uvidíme, co dál :?:

A jedno family foto :)

Obrázok

Dál jsem si dal práci s tím, že když jsem si model rozstříhával a třídil spočítal jsem díly. Papírových je cca 1000. Nepočítám do toho pomocné chlopně, kterých je v modelu celkem dost.

Příště už se objevím s nějakým tím žebrem, zatím ahoj :)
"Ten další bude lepší."
GALERIE

Užívateľov profilový obrázok
Ričmond | 33
Príspevky: 112
Meno: Richard
Bydlisko: Brumov-Bylnice/Brno

Re: F/A-18F SUPER HORNET/Modelik/1:33/

Príspevokod užívateľa Ričmond » 05 Jan 2014 11:49

Protože si budu muset dát asi na 14 dní pauzu sem hodím dosavadní postup, ať nezapomenu co jsem chtěl říct. Mám hotovou kostru střední části letadla.

Obrázok Obrázok

Jenom taková drobnost - jsou přehozené písmena u žeber 7a a 7b. Dále se tam nachází dva různé díly s označením 6a (dokonce i v návodovkách), ale nic co by nešlo objevit.

Díl W15 byl celkem chuťovka, do poslední chvíle jsem nevěřil, že to vydrží v celku. Ale vydržel. Nejtenčí místo napustěno vteřiňákem. Musí se ohýbat, u takto tlustých dílů to řeším zářezy z rubu.

Obrázok


Dílu W12 (vlevo od skalpelu) překáží v "cestě" díl W5 (pod skalpelem). W5 se musí trošičku seříznout.

Obrázok

Žebra W7 a,b a W8a,b se lepí směrem dovnitř! Vytvoří takovou drážku pro nasunutí žeber směrovek. Jednu z nich je po uzavření dílem W17 nutné udělat znovu průchozí.

Obrázok

V žebrech W5 a W6 jsou kapsy pro nasunutí žeber křídel tak před tak je dobré si tam dát jejich atrapu před finálním slepením s bočním dílem W10.

Obrázok

Po uzavření celé krabičky dílem W17 jsem zjistil, že z každé strany lehce přečuhuje. Ořízl jsem ho a obrousil, nevypadá to moc pěkně, ale tady je to ještě jedno..

Obrázok

W15 mně narozdíl od polského modeláře sedlo naprosto přesně. On ho měl kratší.

Obrázok

Celá kostra jinak sedí opravdu přesně. Před lepením je dobré si pořádně ujasnit postup, protože některá žebra už tam potom nedostanete. Také je nutné zářezy v žebrech udělat trošičku širší než je vyznačeno, pokud používáte na podlepování 1mm karton. Kostra je i na sucho fakt pevná. Během lepení jsem tu a tam přidal kousek kartonu kvůli zafixování polohy některých dílů a udržení geometrie, ale na to už přijde každý sám :)

Obrázok Obrázok Obrázok

A k podlepování-ve vystřihovánce není nikde uvedena legenda hvězdiček, ale 1 znamená 1mm a dvě pravděpodobně 2mm (zjistím u křídel).

Příště už se nevyhnu obšívce, tak držte palce :)

Zatím se tu mějte, ať se daří.
"Ten další bude lepší."
GALERIE

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: F/A-18F SUPER HORNET/Modelik/1:33/

Príspevokod užívateľa Jolaus » 05 Jan 2014 12:24

Ahoj.
Ja si skôr myslím, že jedna hviezda=0,5mm a dve hviezdy=1mm. Lepil som model od Orlika a teraz Halinského a tam to je ako som napísal. :wink:
Takže asi si skelet zopakuješ nanovo, lebo ti nebude pasovať ani jedna obšívka :victory: .
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Ričmond | 33
Príspevky: 112
Meno: Richard
Bydlisko: Brumov-Bylnice/Brno

Re: F/A-18F SUPER HORNET/Modelik/1:33/

Príspevokod užívateľa Ričmond » 05 Jan 2014 12:30

Tak to si dovolím nesouhlasit. Už jenom když mrkneš na stavbu toho poláka tak je to určitě 1mm (na některých fotkách tam je přímo vidět srovnání) a sedí mu to.
Taky podle vyznačených rysek pro lepení je to 1mm. A ne všichni poláci mají legendu stejnou, tady radši neni žádná..
A kdybys měl pravdu tak to znovu rozhodně dělat nebudu :D
"Ten další bude lepší."
GALERIE

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: F/A-18F SUPER HORNET/Modelik/1:33/

Príspevokod užívateľa Jolaus » 05 Jan 2014 12:47

Ja sa nehádam :) . A legendu som tam nemal ani ja. Podlepovanie bolo vysvetlené priamo v písanom návode :wink: .
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Miso122 | 25
Príspevky: 352
Meno: Michal
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: F/A-18F SUPER HORNET/Modelik/1:33/

Príspevokod užívateľa Miso122 » 05 Jan 2014 13:43

Tak u modeliku jedna hviezda znamená 0.2mm, dve 0.5mm a tri 1mm. Pozeral som u dvoch modeloch, konkrétne KW-1 A USS Dallas a je to tak aj tu http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... php?t=4244
Edit: Aj keď si myslím, že to je málo
Na stole: San Salvador
Hotovo: Nautilus, Michalská veža, Kaiten-1,...

Užívateľov profilový obrázok
Ričmond | 33
Príspevky: 112
Meno: Richard
Bydlisko: Brumov-Bylnice/Brno

Re: F/A-18F SUPER HORNET/Modelik/1:33/

Príspevokod užívateľa Ričmond » 05 Jan 2014 14:02

Tak já teda počkám co řekne obšívka a uvidíme.. Ale zatím ještě pořád věřím tomu, že to mám dobře :)
"Ten další bude lepší."
GALERIE

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: F/A-18F SUPER HORNET/Modelik/1:33/

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 05 Jan 2014 14:47

poliaci to nemajú zjednotené, ale dalo by sa to premerať, teoreticky by hrúbka podlepu mala zhruba korešpondovať
s rozmerom diery v protiľahlom otvore kostry, kam má ísť zasunúť, tiež sa môže stať, že im nejaká tá hviezdička vypadne

držím palce, aby ti to sedelo, nech to nebudeš musieť rozdupať, ako sa furt vyhráža terenkoza :girl:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: F/A-18F SUPER HORNET/Modelik/1:33/

Príspevokod užívateľa majos » 05 Jan 2014 14:49

A neni to u Modeliku jedno?
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní