Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Hawker Hurricane Mk. IID /Orlik/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Hawker Hurricane Mk. IID /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa johnny7 » 08 Mar 2014 15:36

Ako som uz skor avizoval, mal som v plane zlepit si niekedy aj nejake lietadielko a nahoda ma priviedla k tomu, ze na to doslo tak zavcasu aj ked som mal v plane dokoncit veci co mam rozrobene. Pri vymene modelov som dostal ponuku na tohto krasavca aj s laserom palenymi rebrami. Horucim favoritom na moje prve lietadlo bol Spitfire, ale kedze Hurricane je tvarovo velmi blizko a farebna kamuflaz aj cele vyhotovenie modelu su podla mojho gusta tak ideme na to.

Nieco o predlohe (profiesionalni lietadielkari, berte to s rezervou, pretoze ja som uplny laik a nepoznam technicke ani historicke zazemie):



Verzia Mk.IID bola pouzivana pri pozemnej podpore, kde sa briti velmi skoro naucili, ze znicit nemecke tanky je velmi obtiazne. Kanony nemali dostatocny vykon a bombardovanie bolo neefektivne. Riesenim bolo umiestnenie 40mm kanonu pod kazde kridlo a zredukovanie ostatnej vyzbroje na jeden gulomet Browning v kazdom kridle, ktory sluzil na zastrelovanie pri miereni. Letka c. 6 bola pri niceni tankov tak efektivna, ze boli dostali prezyvku "lietajuce otvarace na konzervy" a okridleny otvarac na konzervy sa stal ich neoficialnym emblemom, ktory sa pouziva dodnes.

Vyzbroj bola testovana na konverzii verzie Mk.IIB 18. septembra 1941. Oficialne uvedenie verzie Mk.IID prebehlo v roku 1942 a zahrnalo aj pridavne pancierovanie pre pilota, chladic a motor. Povodne kanony Rolls-Royce s kapacitou zasobnika 12 nabojov bolo coskoro zamenene za 40mm kanony Vickers triedy S s kapacitov zasobnikov 15 nabojov. Pridavne pancierovanie a hmotnost vyzbroje mali marginalny efekt na vykon lietadla.

Hurikany vo verzii IID sa v limitovanych poctoch zucastnili bojov v severnej Afrike, kde sa ukazali ako vysoko efektivne nielen proti tankom ale proti vsetkym motorizovanym jednotkam.

Posadka: 1
Dlzka: 9,81m
Rozpatie kridel: 12,19m
Vyska: 3,98m
Motor: Rolls-Royce Merlin XX V12, 1.185 hp (883 kW)
Vyzbroj: 2 x gulomet Browning, 2 x kanon Vickers "S" 40 mm

A k modelu: Vyzera pekne, ked to da dokopy niekto kto to vie :haha



Kym zacnem, schvalne som tu dal aj ako vyzera farebna kamuflaz a poprosim o radu skusenych lietadielkarov ake farby mam pouzit na retus. Chcel by som to retusovat akrylovymi revelkami. Dnes som bol v predajni, ale zo skusenosti mi vychadza, ze odtien na vrchnaku je klamlivy. Potrebujem taku podivnu modrozelenu do interieru, nebickovomodru na spodok lietadla a asi pieskovu a hnedu na kamuflaz. Na detaily pouzijem vodvky...
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Hawker Hurricane Mk. IID/Orlik/1:33

Príspevokod užívateľa Jolaus » 08 Mar 2014 17:11

Ahoj.
Som rád že si nabral odvahu a ideš lepiť tohto krásavca. Ja už lepím štvrtý kúsok leteckej techniky za sebou a stále ma to baví. Modely od tohto autora sú presné a pekné. Tu na fóre to už zlepili úspešne dvaja profíci, takže máš aj vlákna na okukávanie. Huroša tiež niekedy plánujem. Teším sa na podrobný report a dúfam že model aj úspešne dokončíš :wink: .
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: Hawker Hurricane Mk. IID/Orlik/1:33

Príspevokod užívateľa sako1 » 09 Mar 2014 15:01

Johnny, tí, čo lepia veže Shermanov na čisto, nebudú mať problém so žiadnym modelom :victory:
Mňa viac oslovuje Spit, ale rád sa pozriem aj na túto stavbu.
K tým farbám: na Tomahawku (ktorý som nedokončil...) bolo podobná kamufláž. Farby som miešal z temperiek - tie hnedé odtiene rôznym pomerom žltej a hnedej, potom som to ešte trošku "zošedil". Modrá bola biela+modrá+trolilililinku zelenej. Na interiér som použil zelenú akrylku so sady pre nemcov - tú sa mi nepodarilo namiešať. Ale čo pozerám náhľad, tu je tá zelená iná - tak neviem - hádam len pokus/omyl...
Škoda že nikto nepredáva na slovensku pactra akrylky - veľa odtieňov, malé fľašky ideálne na retuš, rozumná cena.

Takže držím palce, budem sledovať...
m.

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: Hawker Hurricane Mk. IID/Orlik/1:33

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 09 Mar 2014 16:20

Nazdar Johny. Veru dobre si si vybral. Hurricane je jedna z mojich srdcoviek, preto som ho už zlepil dvakrát :victory: A toto II.D je jedným z nich. Čo sa týka farieb, tak základná paleta pre púštnu kamufláž bola Dark Earth/Middlestone/Azure Blue. Odporúčam namiešať vlastné (podľa sakovho návodu), pretože predsalen sa pri tlači nedá dosiahnúť presný odtieň.
Model samotný sa staval dobre. Jediný problém je s rebrami na krídlach, ktoré zasahujú do svetlometov na nábežke. Takisto odporúčam poriadne vytvarovať spodnú časť centroplánu a až potom nalepiť, aby to malo správny tvar.
Trimem ci paľce :wink:
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Hawker Hurricane Mk. IID/Orlik/1:33

Príspevokod užívateľa Brzdič » 09 Mar 2014 19:03

Já to retušoval vodovkama a nebyl problém. :)

A dost kecú, chci vidět model. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Hawker Hurricane Mk. IID/Orlik/1:33

Príspevokod užívateľa johnny7 » 19 Mar 2014 19:36

Uz istu dobu mam hotovy kokpit, ale vobec sa mi to nepodarilo nafotit ani za denneho svetla, ani s bleskom. Tak som si vytvoril home-made fotobox podla navodu. S vysledkom som celkom spokojny.



Co sa tyka stavby, lietadlo som este nelepil, ale zatial je to pomerne standartna drobotina. Nestretol som sa so ziadnou vacsou nepresnotou. Jedinou upravou presla "palubna doska", kde som vyrezal otvory pre budiky a "presklil" som ich lepiacou paskou. A netreba opomenut ani pracky a dierky na pasoch.

Niektore laserove diely su trochu mimo, ale zatial sa to da upravit. Na fotkach som si vsimol, ze mam nakrivo sedacku, ale ked kokpit uzavriem, tak sa to hadam strati. Fotku, kde to bolo vidno najviac som vymazal :big smile:

Teraz hor sa na obsivku.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Hawker Hurricane Mk. IID/Orlik/1:33

Príspevokod užívateľa Jolaus » 19 Mar 2014 22:44

Ahoj.
Kokpit zatiaľ pekný. A retuš máš na výbornú. :wink:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
mato_kolo | 40
Príspevky: 619
Meno: martin kolodzejcik
Bydlisko: Hlavná 33, 900 26 Slovenský Grob
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hawker Hurricane Mk. IID/Orlik/1:33

Príspevokod užívateľa mato_kolo » 20 Mar 2014 09:02

Intik vizera jednoduchy, v tvojom podani velmi dobre spracovany, drzim palce, hurosa mam aj ja v zbierke, takze budes prijemnou inspiraciou :)
Práve na stole - P50, uz hotovo - Galéria Mato kolo
Colossians 3:23-24 Whatever my hands find to do, I work at it with all my heart, as working for the Lord, Jesus Christ...

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hawker Hurricane Mk. IID/Orlik/1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 20 Mar 2014 09:47

Začal si výborne! Budem sledovať!
Držím palce. :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Hawker Hurricane Mk. IID/Orlik/1:33

Príspevokod užívateľa sony » 20 Mar 2014 14:19

krásne čisto ideš.. výborne sa na to pozerá :victory:
Papierový člen plastikového klubu

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných