projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 16 Jún 2016 23:03

Vyrobil jsem si "držáky" skafandru, kterými byla hlavová část přišroubovaná ke konstrukci katapultovacího modulu.
Obrázok
přidělal je na patřičná místa
Obrázok

a takto to bude vypadat spojené s helmou.
Obrázok

pro vysvětlení - skutečná helma byla vyrobena z jednoho kusu, já bohužel nic podobného neseženu, tak jsem si vypomohl dělenou koulí.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 18 Jún 2016 14:31

Jeden z dalších památníčků je hotov. Prakticky se jedná o prostorový obrázek.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 18 Jún 2016 23:57

Jak jsem slíbil, ne každý model z projektu bude z papíru. Zde je jeden, co to potvrzuje.

Malyška je připravena ke startu do vesmíru.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

To je moje malá kosmonautka

Obrázok

a tady její velký vzor, skutečná kosmonautka Malyška

Obrázok

a fotka skutečného skafandru

Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Roman » 19 Jún 2016 16:02

ahoj
mas to super.psik na ciernobielej fotke vyzera ako susedov pes bobino :wink:
neskusis este dorobit to tesnenie na helme ktore je nad kovovym golierom?
nasiel som nahodou tento pomnik,neskusis spravit?
https://ru.wikipedia.org/wiki/Леонов,_А ... %D0%B5.JPG

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 19 Jún 2016 17:07

památník nezkusím, není to odkaz na psí kosmonauty. Těsnění jsem zkoušel, ale vypadalo to blbě, musím bydumat něco jiného, prostě rovná páska se mi tak nezkroutí.
Třeba mají sousedi potomka slavné kosmonautky :wink:
Památníků mám ještě hromadu, některé jsou fakt šílené.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Roman » 19 Jún 2016 19:47

-zaujimave je ze na ciernobielej fotke psika ma skafander 4 uchyty na golieri za helmou ,na fotke original skafandra su uchyty 2.
- co sa pustalo hadicami do skafandra? vzduch alebo chladiaca voda?
- co keby si to tesnenie namaloval na helmu hustou olejovou farbou?

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 19 Jún 2016 21:18

s těmi úchyty máš pravdu, ale to už raději neřeším. Pravděpodobně záleželo, kdy to bylo použité, zřejmě ne všechny ty skafandry i katapulty byly stejné.
Když jsem studoval Lajku a její techniku, tak Lajka byla uzavřená v sudovitém kontejneru. Jak se píše, pro let byla připravována mimo jiné tak, že jí na několik hodin do toho zavřeli, aby si zvykala.
To beru. Ale ... Pro let se připravovala trojice - Lajka, Albína a Muška. Muška byla záhy vyřazena, protože odmítala jíst gelovou stravu, která byla součástí kontejneru. Zbyly tedy dvě adeptky.

Albína byla bílá, Lajka měla ohnuté uši. Na obrázku prokazatelně není ani jedna z nich, dokonce to není ani vyřazená Muška. Pejsek se dá identifikobat jako Damka. Co ale dělá v kontejneru pro Sputnik 2 ?
Nikde neexistuje zmínka o tom, že by byl dělán výběr a nakonec zbyla ta trojice.
Takže po měsících studia jsem narazil na spoustu nesrovnalostí.
K čemu přesně ty hadičky sloužily jsem se prozatím nedozvěděl. Dají se identifikovat následovně :
Ta silná červená, to je jasně vzduchová, protože přilba má jen výdechové otvory. Na druhé straně je černá, ze které vedou kabely. Ta je jasná, všichni psí kosmonauti měli na pravé straně vývod ke sledování srdečních funkcí.
Otázkou je, k čemu sloužily ty zbylé dvě vzadu.Teotericky to mohly být také kabely. U psů se mimo jiné sledovalo : tep, tlak, rychlost dýchání, teplota, takže by to mohlo být.

Tady je vidět, že vedou do nějakého přístroje, který je součástí kolébky na centrifuze. Pes tam nepotřebuje přilbu, ale cosi se sleduje, tak to nejspíš jsou kabely od sond na těle.
To s tou barvou nevím, netuším, jak by to na tom plexi drželo. Spíš se přikláním k nějaké samolepcí pásce.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa Roman » 19 Jún 2016 21:58

ahoj
prave ma napadlo: maskovacou paskou si oznac na helme pokial sa bude natierat.na natieranie skus pouzit fasadnu farbu eternex/ dostat v 1kg krabici/,je biela a je podobna gume ked uschne,skus niekolko vrstiev aby vznikol dojem gumoveho tesnenia.na umelej hmote a skle drzi,az moc dobre :wink: ked uschne premaluj odtienom ako je tesnenie. este sa moze pouzit latex, alebo latexova farba. este by bola dobra vodou rieditelna farba na okna,tiez je taka gumovita ked uschne.

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 19 Jún 2016 23:18

v tom je právě ten problém. pokud bych dokázal pěkně maskovací páskou obkroužit dokola, použil bych tu samotnou pásku a přebarvil jí, ale ono se to krabatí.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: projekt LAJKA /různí autoři/různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 21 Jún 2016 09:27

Do projektu mám dva dokončené modely
Prvním je Sputnik - Vostok 1, na kterém vzlétly na oběžnou dráhu Belka a Strelka.
Papírový základ a modul s pimpongového míčku.
Obrázok

Druhý, dosti podobný model je rovněž Vostok, tentokráte bez třetího nosného stupně, pouze s brzdící částí. Je trochu větší, takže základem je papírová část a na ní gumový antistresový míček.
Jedná se o Sputník-Vostok 4 na kterém letěla Černuška, tedy předposlední psí kosmonautka před Gagarinem. Krom antén už je to identický modul. Kromě Černušky, která přistála s modulem v něm byl i dřevěný kosmonaut, který přistál na padáku po katapultování z lodi.
Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných