Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

LaGG-3 /YG-model/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

LaGG-3 /YG-model/ 1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 26 Júl 2016 20:43

Zdravím kolegovia :big smile:

Report
Tak že zostávam ešte stále v leteckej technike a tento krát Vám predstavím model ruského stroja LaGG-3.


Informácie o stroji:
Pomenovanie je podľa jeho konštruktérov a to S. A. Lavočkinovi, V. P. Gorbunovovi a M. I. Gudkovovi. Vývoj začal ešte pred začiatkom vojny na požiadavku o nový stáhací jednoplošník. Vznikli dva prototypy, ktoré boli označené I-26 a I-22 neskôr premenovaný na I-301. I-26 bol od konštruktéra A. S. Jakovleva, ktorý mal trup zváraný z oceľových trubiek a kostru krídel drevenú. Naproti tomu I-301 bol vyrobený z diagonálne vrstvenej preglejky, ktorá bola v dobe nedostatku hliníku jeho náhrada. V období počiatku ich výroby bolo Rusko napadnuté Nemeckom, vtedy už boli tieto stroje známe pod označením Jak-1 a LaGG-1.

Počas vojny boli odstránené nedostatky a tak vznikol nový typ LaGG-3, ktorý prešiel ešte najrôznejšie úpravy a vzniklo tak mnoho sérií. Neskôr už samotný Lavočkin vyvinul jeho náhradu a to La-5.
Mnou prezentovaný model je zo série 60 ako uvádza autor, ale z dostupných podkladov je uvádzaná séria 66 ( rozdiel som tam nenašiel). Kamufláž je z jari 1944 z 9. IAP čiernomorskej flotily v oblasti Novorossijsk z číslom 24 a bielymi pruhmi na listoch vrtule.

Technické údaje:
  • Rozpätie: 9,80 m
  • Dĺžka: 8,82 m
  • Výška: 2,54 m
  • Hmotnosť prázdneho stroja: 2 620 kg
  • Hmotnosť vzletová: 2 990 kg (max. 3 190 kg)
  • Motor: Klimov M-105PF, 12 valec, chladenie vodou

Výkony:
  • Výkon: 924 kW (1 260 koní)
  • Max. rýchlosť: 575 km/h (618 km/h vo výške 3 400 m)
  • Dolet: 1 000 km
  • Dostup: 9 700 m
  • Stúpavosť: 14,9 m/s
  • Pomer výkon/hmotnosť: 0,35 kW/kg

Výzbroj:
    Séria 66
  • 1 x kanón ŠVAK kaliber 20 mm (osadený v dutom hriadeli)
  • 1 x sychronizovaný guľomet Berezin BS kaliber 12,7 mm (na ľavej strane motorového krytu hore)
Predošlé verzie mali napr. aj 2 x 7,62 mm guľomety a iné konfigurácie výzbroje. Boli verzie aj z kanónom NS-37 s kalibrom 37 mm, ktoré slúžili proti bombardérom a tankom. Taktiež mohol LaGG niesť neriadené rakety 6 x RS 82 alebo RS 132.

Informácie o šmykajde:
Model je od vydavateľstva YG-model, ktoré je málo známe a mám pocit že na tomto fóre tu nikto neprezentoval nejaký ich model. Rok vydania som sa nedočítal ale je to ich 25-ty vydaný model.

Počet strán:
  • textu: 3 (história vývoju,technické informácie a návod písaný v ruštine)
  • návodové kresby: 3 + 1 strana s pár fotkami stavby modelu
  • modelu: 4 + 1 strana rebier
Mierka: 1:33
Rozmery:
  • rozpätie: 29,7 cm
  • dĺžka: 26,7 cm
  • výška: 12,0 cm


Keď že návod je v ruštine tak odpadáva jeho čítanie v mojom prípade :death: Ruštinu som sa ja už neučil v škole a prepisovať to v azbuke do translátora je dosť pracne, takže si vystačím bez písaného návodu. Návodové kresby sa zdajú dostatočné ale viac zistím počas lepenia. Kvalita tlače sa mi zatiaľ zdá dobrá a aj detailnosť kokpitu je v celku dobrá. Kamufláž sa mi zdá byť ale moc tmavá a tie dve šedé majú trochu odtieň zelenej. Pre mňa novinka je že model má celú kotru trupu. Zatiaľ som lepil len modely kde išlo na začiatok a koniec časti obšívky po jednom rebre takže uvidím ako sa to bude lepiť. A aj kostra krídla je iná ako som zatiaľ lepil.

Podkladov k tomuto lietadlu je málo, žiadne walkaroundy nie sú. Len dve fotky repliky, ktorá je v Moskve v múzeu. A nejakých detailnejších dobových fotiek tiež nie je, takže asi veľa úprav a dorábiek nebude. Možno niečo v kokpite dorobím a pristávacie/vzletové klapky. Na kokpit som našiel nejaké výkresy ale na klapky si asi pomôžem podľa plastikových modelov.

Reportov zo stavby iných modelárov som tiež veľa nenašiel. Jedne report je na kartonowki.pl a autor je Kmicic. Fotky hotového modelu sú potom aj na tejto stránke alebo na Konraduse. Ďalšie fotky hotového stroja som našiel na fóre vydavateľa.

Tak že tento krát budem prezentovať neokukaný model medzi papierovými modelármi a taktiež aj menej známeho vydavateľa. Dúfam že Vás nesklamem a čoskoro budú aj fotky zo samotnej stavby modelu :wink:

Edit: Zabudol som fotku originálu :bad smile:
Naposledy upravil/-a Sumec v 14 Sep 2016 23:01, upravené celkom 2 krát.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: LaGG-3 /YG-model/1:33

Príspevokod užívateľa sako1 » 26 Júl 2016 20:53

Skôr som čakal La-5 od Bumažnoje, no tak ale teším sa aj na totok :wink:
Btw, pozrel si tú stavbu na kartonowkách, a fakt držím palce...
m.

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: LaGG-3 /YG-model/1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 26 Júl 2016 21:35

La-5 od BM je na čakačke :victory:
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: LaGG-3 /YG-model/1:33

Príspevokod užívateľa majos » 26 Júl 2016 22:22

Hmmm, sice nepouzivam diakritiku, ale čo by povedala p. Myslovicova?

Inak budem sledovat. Aj ked ma ruské WW2 neoslovuju. M.
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
mato_kolo | 40
Príspevky: 619
Meno: martin kolodzejcik
Bydlisko: Hlavná 33, 900 26 Slovenský Grob
Kontaktovať užívateľa:

Re: LaGG-3 /YG-model/1:33

Príspevokod užívateľa mato_kolo » 26 Júl 2016 22:51

Cavko, drzim palec, na mna caka LA7 od Answer-u :) uz si na nu zubky ehm noznicky brusim:)
Práve na stole - P50, uz hotovo - Galéria Mato kolo
Colossians 3:23-24 Whatever my hands find to do, I work at it with all my heart, as working for the Lord, Jesus Christ...

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: LaGG-3 /YG-model/1:33

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 27 Júl 2016 07:05

Fajný výber, držím palce, už musím aj ja do dačoho strihnúť.
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: LaGG-3 /YG-model/1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 27 Júl 2016 09:41

to mato_kolo No veru aj ten vyzerá pekne spracovaný.
to Štefan Húska Už dlho si nič nepridal, neni času popri chalupe?
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: LaGG-3 /YG-model/1:33

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 27 Júl 2016 17:47

Večer okolo 8mej by sa dalo ale už sa mi krížia oči. Asi idem do dačoho strihnúť dnes ale s reportami len tak poskromne.
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: LaGG-3 /YG-model/ 1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 28 Júl 2016 23:14

Tak ako som sľúbil už som tu z postupom :big smile:

Report
Najskôr som spravil prípravu pred samotnou stavbou a to natretie celých stránok zriedeným nitrolakom, namiešanie retuše, čiastočné naštudovanie podkladov a samozrejme prišlo na rad aj nitovanie. Keď že je LaGG s väčšej časti z drevenej konštrukcie tak nitovania bolo málo tak som to nanitoval celé naraz a nie postupne ako pri Ilušinovy.

Kostra:
Začal som vyrezávať kostru lietadla. Jedna stránka A4 sa zmenila v priebehu pár hodín a dve veľké kvôpky :haha: Jedna s rebrami a druhá s odpadom :P Následne som ju celú pospájal a zlepil. Takto začína aj návod, ale ešte mi tam chýba pár vecí, ako vstupy a výstupy nasávania do chladičov. Kostra sa lepila dobre a je dosť pevná. Jedna chybička na ktorú som prišiel že pravé a ľavé rebro F3 trošku pretŕčalo von, ale stačilo spraviť hlbšie zárezy a sadlo to (priložil som fotku kde som označil miesto chyby). Podľa fotky môžete vidieť že kostra je rozdelená na celky, podľa návodu je to len na celý trup a krídlo. Ja som si radšej kostru trupu rozdelil ešte na dve celky, aby mi pri lepení interiéru zbytočne nezavadzala zadná časť.


Trup:
Pre zvedavosť som nepokračoval podľa návodu interiérom ale prednou častou trupu. Zlepil som a natvaroval predné časti obšívky a skúšal nasucho ako to pasuje a zdá sa, že dobre. Lepiť ju ešte nebudem aby som si to zbytočne nezachytal pri lepení interiéru, na ktorý sa idem pustiť teraz.


Len tak pre zaujímavosť je že koniec prednej časť obšívky je totožný ako končila na skutočnom stroji nitovaná časť, teda sedia spoje zo skutočnosťou :big smile:
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: LaGG-3 /YG-model/ 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 29 Júl 2016 07:41

Výborné! Ešte si ani poriadne nezačal a už sa to podobá na lietadlo. :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní