ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Marosina | 30
Príspevky: 187
Meno: Maroš Lesňák
Bydlisko: Smižany

ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa Marosina » 06 Sep 2016 21:51

Zdravím!
Už dlhší čas pracujem na modely legendárnej česko-slovenskej lokomotíve, ktorá brázdi naše koľaje už viac ako 40 rokov a stále patrí medzi elitné lokomotívy, ktoré vlastní Železničná spoločnosť Slovensko - teda štátny dopravca. Jedná sa o lokomotívu radu ES499.0/350 prezývaná "Gorila" vyrobenou závodom Škoda Plzeň. Objavuje sa v čelách vlakoch vyšších kategórii na trase Bratislava - Košice a vo významných medzinárodných vlakoch na území Česka, Slovenska a Maďarska. Kvôli svojmu vysokému veku sú na medzinárodných trasách nahradzované modernými lokomotívami radu 380 patriace Českým Dráham. Stále sú však v prevádzke na tratiach Slovenskej republiky. Bolo vyrobených 20 kusov z čoho 2 kusy boli zrušené z dôvodu násilného poškodenia. Lokomotívy na svoju dobu mali nadčasový dizajn a dodnes majú veľa fanúšikov. Ich domovom je rušňové depo Bratislava hlavné.

Počas svojej existencie prešli lokomotívy viacerými modernizáciami. V pláne mám vytvoriť celú sériu modelov od ich počiatku prevádzky až po súčasnosť, viacero farebných kombinácii od čias Československých dráh až po súčasnú Železničnú spoločnosť Slovensko. Niektoré farebné kombinácie som už stihol vytvoriť, ale tie ešte treba dotiahnuť do finálnej podoby. Pripájam pár ukážok:

Dokončenú mám prvú lokomotívu zo série. Jedná sa konkrétne o stroj 350.014 v súčasnom stave, ktorá je jedna z dvoch lokomotív, ktorá nesie tzv. "kakadu" náter, ktorý je kombináciou dvoch odtieňov modrej, čiernej a sivej farby. Začal som stavať beta verziu modelu. Model sa vošiel na 5 strán formátu A4, je určený pre skúsenejších modelárov a obsahuje aj interiér. No a pripájam prvé fotky zo stavby skrine:
Naposledy upravil/-a Marosina v 06 Okt 2016 19:42, upravené celkom 1 krát.
Vlaky - ZSSK, ZS Cargo, ČD - Najviac

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa Jene » 06 Sep 2016 21:54

Lokomotívy sú super, pozeral som ich už na vlaky.net. Tak nech sa ti ich podarí dotiahnuť do šťastného konca... :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Marosina | 30
Príspevky: 187
Meno: Maroš Lesňák
Bydlisko: Smižany

Re: ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa Marosina » 08 Sep 2016 23:05

Jene: ďakujem :big smile:

No a stavba pokračuje, čelá lokomotívy sú už z polovice hotové a pribudol aj interiér. Ďalej je na pláne dokončiť čelá.
Pár foto:
Vlaky - ZSSK, ZS Cargo, ČD - Najviac

Užívateľov profilový obrázok
stiro | --
Príspevky: 18
Meno: Juro

Re: ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa stiro » 09 Sep 2016 23:05

Jene: Marosina je zárukou toho, že model dopadne na jednotku...

Marosina: Myslím, keby sa tie jednotlivé diely ešte nahustili na papiere, tak by bolo menej odpadu... Ale to je len taka úvaha...

Držím palce... a slintáááám... :still dreaming: :still dreaming: :still dreaming:

Užívateľov profilový obrázok
Marosina | 30
Príspevky: 187
Meno: Maroš Lesňák
Bydlisko: Smižany

Re: ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa Marosina » 12 Sep 2016 16:09

Dokončil som skriňu lokomotívy. Mal som menšie problémy, keďže strecha nad stanovišťom nesedela. Strecha bola prekreslená a všetko už sedí. Pokračovať budem podvozkami.
Vlaky - ZSSK, ZS Cargo, ČD - Najviac

Užívateľov profilový obrázok
stiro | --
Príspevky: 18
Meno: Juro

Re: ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa stiro » 12 Sep 2016 23:48

No nádhera... čo poviete páni... je to ale šikovný chalanisko, že??? Normálne nechápem... to čo ja som pripravoval niekoľko rokov, tak jemu sa to podarilo... Klobúk dole... :boss: :boss: :boss:

Užívateľov profilový obrázok
Marcin Jakubiec | 49
Príspevky: 177
Meno: Viking_BB
Bydlisko: Rychvald; CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa Marcin Jakubiec » 14 Sep 2016 08:36

Podobają mi się te modele, nawet takie malutkie (wole skalę 0). Mam nadzieję, że będą dostępne jako free model.

I like those models - even so small ;) (I prefer 0 scale). Hope they're going to be free to download.
S pozdravom z Českej republiky :)
Hrdý majiteľ kartonowakolej.pl
Hrdý účastník Bielska Strefa Modelarska

Užívateľov profilový obrázok
Gebulak | --
Príspevky: 56
Meno: Ľuboš

Re: ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa Gebulak » 17 Sep 2016 13:47

Nooo, chlape vyzerá to bombasticky! Podarilo sa ti tie tvary pekne chytiť, možno len ten predok rámu trocha bije do očí, ale aj to by sa nejak mohlo dať zakamuflovať.. Už sa neviem dočkať kedy to vypustíš na svetlo sveta.. :still dreaming:

Užívateľov profilový obrázok
Marosina | 30
Príspevky: 187
Meno: Maroš Lesňák
Bydlisko: Smižany

Re: ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa Marosina » 30 Sep 2016 23:35

Gebulak: Ten rám ešte poriešim, trocha ho vypustím, inak ďakujem.

Dnes som dokončil podvozky a tak mašinka už stojí na vlastných. Pomaly ale isto sa blížim do finišu :wink:
Vlaky - ZSSK, ZS Cargo, ČD - Najviac

Užívateľov profilový obrázok
Marosina | 30
Príspevky: 187
Meno: Maroš Lesňák
Bydlisko: Smižany

Re: ČSD/ŽSR/ZSSK ES499.0/350 - Gorila /Marosina & Stiro/ 1:87

Príspevokod užívateľa Marosina » 04 Okt 2016 20:59

Prvá zo série lokomotív je hotová. Niektoré veci sa budú musieť doladiť, potom by mal ísť model von.
Pár fotiek zo stavby a hotového modelu:
Vlaky - ZSSK, ZS Cargo, ČD - Najviac

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní