Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Rezanie plotrom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 17 Sep 2018 23:09

A mozno by si mohol skusit aj hladsi papier - mam pocit, ako keby ten strukturovany povrch tiez pomohol skreslit tie obrysy..

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 445
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa tatra813 » 17 Sep 2018 23:10

hladsi ? to je aky pouzil som klasicky výkres A4-kový :haha:
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa mimapnd » 17 Sep 2018 23:29

tatra813 napísal:
mimapnd napísal:kedze vnutorna dierka je ok, ak by si zvacsil vonkajsie obrysy o nejake ten 0,1mm, tym by sa to nedalo napravit? inak tie clanky vyzeraju relativne pouzitelne.
wau. ked si to predstavim ako to ma byt :still dreaming:



uvidime ešte to môžem poskúšať potom , skusim to jemne zvacsit a ubrat este rýchlosť a uvidíme

Värime, vo värime :victory: ak budu dierky sediet, aj prva ona je v pohode. :victory:
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa Oliver » 16 Feb 2019 13:41

VYUŽITIE V PRAXI

Chcel by som sa podeliť so svojou skúsenosťou s "dekálmi" rezanými na plotri. Ico sa mi ponúkol, že mi skúsi vyrezať masky, cez ktoré budem môcť nastriekať symboly, ktoré potrebujem na parnú mašinku. Keďže mi klasické dekále robili neplechu na povrchu, prišla mi jeho ponuka vhod. Dohodli sme sa a o 2 či 3 dni som doma mohol začať pracovať. Pre istotu mi vyrezal potrebné veci vo viacerých veľkostiach, takže som si mohol vybrať pre mňa ideálnu. Samozrejme jednu som si vyskúšal nanečisto na čierny papier.


Po vybratí tých pravých som si odstránil časti, ktoré nebolo treba a pomocou Peťom dodaných prenosiek som masky naniesol na miesto. Napríklad pri čísle 4 sa mi ten stred nepreniesol spolu so zbytkom masky, ale nebol to vôbec žiadny problém. Tak isto aj guličky (tie stredy kruhov) z čísla 8 som dodatočne skalpelom a pinzetou priliepal na svoje miesta. Nakoniec som zamaskoval širšie okraje a celú masku jemne pritlačil k povrchu pomocou tyčky do uší.


Potom už len stačilo streknúť, odňať opatrne masky a chvíľku počkať. Jemne som ich zalakoval a tu je výsledok:


Samozrejme, masky sa dajú použiť aj opačne. Na čelnom čísle som špatne zamaskoval okolie a tak som si našiel čiastočky bielej farby aj na komíne a v tesnom okolí čísla 2482. Tak som si z novej masky vytiahol tentokrát len číslice a tie som nalepil na už nastriekané biele. Do pištole som si dal malú trošku čiernej farby (dosť zriedenej) a len tak zľahka som celé čelo prestriekal, kým tie biele zrniečka farby nezmizli. Následne som len číslice odkryl a čelo malinko zalakoval. Výsledok je vidieť hore na poslednej fotke.

Ploter má svoje limity a niektoré menšie písmenká nedokáže dosť dobre vyrezať. Preto napríklad v písmenách O, A a D som ich stredy dorábal pomocou čiernej farby a ostrého špáradla. Ústa v lebke som sa pokúsil napodobniť zoškrabnutím bielej farby skalpelom.
S výsledkom som ale veľmi spokojný a veľmi sa mi táto metóda pozdáva, určite stojí za vyskúšanie. Nastriekané znaky vyzerajú reálnejšie ako keby boli znázornené len pomocou nálepiek.
Takže Peťo ešte raz veľká vďaka!
:big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 16 Feb 2019 14:17

Parada Oliver a dik za peknu recenziu, snad niekomu posluzi v buducnosti :victory:

Ako vidiet na fotkach, tie 1,5 mm pismena uz boli naozaj za hranicami toho plotra - preto niekedy uz pri rezani sa oddelili tie pismena od folie, resp. sa nalepili na noz. Keby existovala tensia sablonova folia, mozno by slo rezat trochu lepsie tie drobne pismenka.
Kazdopadne som celkom milo prekvapeny, ze relativne dobre vyrezal aj tie male texty. Povodne by som tipoval, ze pojdu vyrezat len tie 4 mm vysoke cisla "2482".

Oliver napísal:Napríklad pri čísle 4 sa mi ten stred nepreniesol spolu so zbytkom masky, ale nebol to vôbec žiadny problém. Tak isto aj guličky (tie stredy kruhov) z čísla 8 som dodatočne skalpelom a pinzetou priliepal na svoje miesta.

Tie velmi drobne stredy znakov (s rozmerom povedzme menej ako 2 mm) je trochu problem prelepit pomocou prenosky, kedze su take male, ze sa bud ani neodlepia od podkladoveho papiera, alebo nechcu sa potom lahko odlepit od prenosky. Da sa trochu pohrat aj s technikou odliepania prenosky po prilepeni masky na povrch - netahat to kolmo hore, ale skor do boku a pritom pritlacat dole tie rohy a detaily, ktore by sa nahodou chceli odlepit. Ak sa predsa odlepi, neostava nic, len ako pises - pomocou pinzety ich osadit na miesto.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 23 Júl 2019 16:40

mám otázku, v akom formáte potrebuje ploter súbor s obrázkom? dal som kolegovi v robote .dxf a vraj mu to "nenahralo", mám mu dať obrázok (.jpg, .png, .tiff) a ploter si to oskenuje a zmastí z toho súbor, podľa ktorého reže, skoro ma vykotilo, navyše niečo ako DPI obrázku mu nič nevraví

:beat plaster:

ale povedal som mu, nech to skúsi importovať a nie nahrať, tak som zvedavý, čo mi na to povie
a vraj používa program Silhouette 2 (neviem, ako sa to správne píše a on to nevie už vôbec)
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 23 Júl 2019 19:50

Ten Silhouette Studio naozaj zožerie aj rastrové obrázky (jpg, png, gif..) a vie násť kontúry objektu a následne to preložiť do vektorov. Samozrejme mierku/rozmery musí človek nastaviť ručne. Každopádne mne otvára súbor dxf (mám verziu 3.voľačo).

Ešte také odporúčanie: Pokiaľ sa ukladá z nejakého CADu pre následné použitie iným softvérom, pre zvýšenie kompatibility súboru je ideálne ukladať ako dwg/dxf pre AutoCAD 2000.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 25 Júl 2019 06:21

On má verziu 2 a tá vraj otvorí len tie obrázky a potom si môže kresliť vlastné veci, no tie ukladá do súboru .studio3. Nikde som ale nenašiel konvertor .dxf->studio3, len opačné, z .studio3->.dxf

Ako môžem mu tie obrázky okótovať, aby ich kreslil znova, ale pripadá mi to ako zbytočná robota...
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 19 Sep 2020 13:58

Pridám ďalšiu recenziu na využitie rezacieho plotra pri pneumatikách.

Pri stavbe návesa Benalu ma napadlo skúsiť vyrezať vzorku pneumatiky pomocou plotra. Ten cik-cakový vzor zvládol v pohode a pôsobí to celkom efekne. Tu som to robil iba z jednej vrstvy papiera 160 g/m2:


A najnovšie som to využil aj pri stavbe DAFu LF. Pre zvýraznenie hĺbky vzorky som najprv zlepil dva pásiky k sebe a tie na behúň gumy.
Ako ďalšie som vyskúšal rezanie nápisov Goodyear (výška písmen cca. 2,5 mm) z papiera 80g/m2. Podľa výsledku je vidieť, že je to na hrane spôsobilosti plotra, ale zrejme aj papiera, keďže niektoré "zatáčky" nezvládal a nôž natrhnával ostré rohy. Takisto bolo zaujímavé, že niektoré písmená lepšie vyrezal v smere otočenom o 90°. Dal som teda vyrezať viac nápisov a z toho vybral iba tie podarené znaky, ktoré som potom lepil na boky pneumatík:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 19 Sep 2020 17:43

ak by sa dala ešte zohnať 20r stará laserová tlačiareň HP Laserjet 1200, tak by sa nápisy (aj slzičkové plechy) v pohode dali tlačiť na nej, mala celkom výraznú vrstvu toneru a keď sa to streklo farbou, text sa dal v pohode čítať, serpens by mohol vyprávať, spravil som mu testovací vlnitý plech na plot zo starých cestovných poriadkov, čo som mal vytlačené a bolo to tam strašne vidieť a nedalo sa to použiť

:bad smile:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní