1 | Modelarske nastroje

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Tipy a triky | --
Príspevky: 25

1 | Modelarske nastroje

Príspevokod užívateľa Tipy a triky » 08 Okt 2011 09:43

1 | Modelarske nastroje

Modelarske nastroje
Tato sekcia je venovana modelarskym nastrojom a pomockam, ktore sa v modelarcine pouzivaju pri priprave, stavbe, ci farbeni samotneho modelu, alebo jeho casti. Cela kapitola je rozdelena do troch zakladnych celkov na zakladne, doplnujuce a specialne nastroje. Nie je potrebne citat kapitoly postupne, jednotlive nastroje su popisane vzdy samostatne.

1.1 | Zakladne nastroje, v tejto casti su popisane tie najnutnejsie pomocky, ktore by mal pripadny modelar vlastnit, ak chce zacat s papierovym modelarstvom a je rozhodnuty sa mu venovat dlhsiu dobu. Aj napriek tomu, ze sa tu opisuju zaciatocnicke nastroje, niektore z nich su financne narocnejsie. Treba vsak brat do uvahy, ze tieto nastroje su tie najcastejsie pouzivane a teda je rozumne investovat do kvalitnych nastrojov.

1.2 | Doplnujuce nastroje, tu sa nachadzaju nastroje, ktore vo velkej miere umoznuju modelarovi jeho pracu zjednodusit, zefektivnit, pripadne mozu pomoct posunut ho na vyssiu uroven vdaka kvalitnejsiemu/ presnejsiemu opracovaniu dielov. Zaobstaranim si tejto vybavy sa vsak vysledky nedostavia same, nastroje si treba osvojit a naucit sa ich spravne pouzivat.

1.3 | Specialne nastroje, tu su spomenute niektore z nastrojov, ktore nie su pre modelara nevyhnutne, avsak ak sa venuje modelarcine vaznejsie, tak najdu svoje uplatnenie. Jedna sa vacsinou o nie casto vyuzivane a jednoucelovo zamerane nastroje. Investovat do takehoto vybavenie sa vyplati, len ak sa clovek venuje modelarcine naplno.


Užívateľov profilový obrázok
Tipy a triky | --
Príspevky: 25

1.1 | Zakladne nastroje

Príspevokod užívateľa Tipy a triky » 08 Okt 2011 09:47

1.1 | Zakladne nastroje

1.1a | Rezacia podlozka

Je zakladom pohodlnej prace pri modelovani a najma pri rezani dielov. Podlozka by mala mat protismykovy povrch, ktory brani smykaniu sa dielov pri vyrezavani. Material, z ktoreho je podlozka vyrobena, by sa mal po prejdeni cepelou skalpela (rezacieho kruzidla) opat scelit, aby nezostala na povrchu ryha, do ktorej by pri dalsom reze mohla cepel "utekat".
Jednou z hlavnych vyhod podlozky je, ze pri rezani na nej sa cepel tupi pomalsie.
Drevene dosky, noviny, linoleum, sklo a ine nie su vhodne ako rezacie podlozky. Avsak, na skle alebo inej tvrdej podlozke sa ale daju "narezavat" ohyby tupym nastrojom (napr. ihlou, vypisanym perom), ktory v podstate iba stlaci uzky pruh papiera a ten sa v tomto oslabeni lahsie ohyba. Vyhodou je, ze sa neprereze/ nenarusi cast vrstvy papiera a po ohnuti potom netreba retusovat bielu hranu.



Tipy:
- Je vhodne udrziavat podlozku cistu. Raz za cas je mozne celu podlozku umyt vlaznou jarovou vodou.
- Neodporuca sa rezat len na jednej casti podlozky, uzatvaracia schopnost povrchu je limitovana a pri dlhodobom rezani len na jednej casti povrchu sa podlozka znici.
- Podlozka je citliva na teplo, preto nieje vhodne vystavovat ju priamemu slnku alebo prilis silnym zdrojom svetla (napr. halogenova ziarovka v stolnej lampe).
- Podlozka nie je vhodna ani na vpichovanie (hrot kruzidla) a vysekavanie (injekcna ihla, kornajsny, dierkovace apod.).
- Najcastejsie pouzivany format podlozky byva A3.
- Medzi modelarmi je oblubena podlozka OLFA RM-IC-M
- Zaujimavou alternativou moze byt priesvitna podlozka, pretoze sa da podsvietit (radsej chladnym svetlom ziarivky). V tom pripade sa na nej da narezavat cela vystrihovacka z rubu (zozadu). Tato metoda ma niekolko vyhod. Je to rychlejsie, ako prepichovat papier a stale ho otacat tam a naspat, zaroven je to presnejsie, pretoze odpada spominane prepichovanie, ktore moze sposobovat nepresnosti a navyse je tato metoda aj menej nachylna na chyby sposobene omylom (narezanim/ spojenim nespravnych vpichov). Okrem toho je to tiez vhodna metoda pre cistostavbu, lebo sa narezava zozadu a spredu zostava papier neporuseny, cim odpada zbytocne retusovanie porusenych hran ohybov.

1.1b | Stolna lampa

Na pracu je idealne denne svetlo, avsak nie vzdy je ho dostatok a preto prichadza na radu stolna lampa. Tato by mala byt zvolena tak, aby na stole co najmenej zavadzala a aby mala co najvernejsie svetlo. Kvalitnou lampou sa skvalitni nielen praca ale zaroven sa aj setri zrak. Idealne su take druhy ziariviek, ktore maju farebne podanie svetla co najblizsie ku dennemu.

Tipy:
- Svetlo z roznych druhov lamp alebo ziariviek moze skreslovat verne podanie farieb. Preto nie je vhodne miesat farby pod umelym osvetlenim.
- Ziarivka by mala mat vernost farebneho podania 90%+ a chromaticku teplotu 6000K.
- Vykonnejsia ziarovka sa da pouzit aj na rychlejsie vysusenie mensich dielov (ale pozor na podlozku, prilis silna ziarovka ju moze svojim teplom zvlnit).
- Lampa s lupou by mala mat kvalitny polohovaci a uchytavaci mechanizmus, inak prinesie viac trapenia ako uzitku.

1.1c | Skalpel, ulamovaci nozik

Sucasny trend papieroveho modelarstva upustil (az na vynimky) od vystrihovania dielov noznicami a tieto vacsina modelarov nahradila skalpelom. Skalpel by mal mat kvalitnu rukovat, upinaci mechanizmus cepele (kliestinu), ale aj samotnu cepel. Pri ulamovacom noziku je dolezita kvalita spracovania tela nozika a zaistovaci mechanizmus vysuvania cepele. Taktiez je dolezity aj mechanizmus vedenia cepele, aby cepel nebola prilis volna. Skalpel alebo nozik by mal dobre "sadnut" do ruky, aby sa s nim pohodlne pracovalo. Najbeznejsie typy:

  • Ulamovaci nozik - zvycajne sa pouziva ako hruby nastroj (delenie kartonu), ale pri kvalitnom prevedeni tela nozika a kvalitnych cepielkach moze plnohodnotne zastupit modelarsky skalpel. Je na modelarovi, aky druh tela mu vyhovuje viac, niektori prferuju uzke lahke noziky u inych je to presne na opak.

  • Modelarsky skalpel - najpreferovanejsi nastroj na rezanie. Kvalitny skalpel ma dobre sediet v ruke a nemal by unavovat prsty ani pri dlhsom rezani. Niektore skalpely mavaju pogumovane telo, ako ochrana proti posmyknutiu. Mozno ich zakupit v roznych prevedeniach.

  • Chirurgicky skalpel - je alternativou modelarskeho skalpelu. Nie je vsak ergonomicky usposobeny na rezanie papiera. Daju sa do neho upnut len lekarske cepielky, ktore nie su urcene na rezanie papiera a preto sa o cosi rychlejsie otupia. Nie je to najstastnejsia volba pre hlavny nastroj, ale svoje uplatnenie si vie najst.

  • Chirurgicky skalpel s pevnou cepelou - tento typ skalpelov nema vymenne cepele a nie je prilis vhodny na rezanie papiera. Navyse ma hrubsiu cepel ako vymenne cepielky modelarskych skalpelov. Po otupeni ho treba znova nabrusit (jemny brusny kamen, keramicka/ diamantova tycinka). Vhodnejsi je na hrubsie prace (sekanie drotu).



Tipy:
- Pouzita cepel sa sice da rucne prebrusit (v pripade celoteloveho skalpela jedina moznost), ale treba ratat s tym, ze uz nedosiahne taku kvalitu ostria aku mala nova cepielka, pripadne sa da pouzit na rezanie drotov (tupa je spravidla len spicka).
- Pri kupe skalpela treba zvazit aj dostupnost nahradnych cepeli.
- Na hrube rezanie kartonu, drotov a inych tuhsich materialov postaci aj lacnejsi orezavac alebo rucne prebrusena cepielka.
- Skalpel (pripadne cela sada aj s nahradnymi cepielkami) za akciovu cenu z Lidlu, Kauflandu a podobnych obchodnych retazcov nebyva najlepsou volbou.
- Zacinajuci modelari radi volia skalpel AK-3, ktory sa predava v baleni s 30 ks nahradnych cepielok.

1.1d | Pravitko

Skor ako na meranie najde vyuzitie najma pri rezani bud rovnych dlhsich, alebo viacerych kratkych rezov v jednej rade (napr. otvory v pasoch) ako voditko cepele skalpela alebo pri ryhovani. Modelarske pravitko je vhodnejsie kovove (ocel, nerez, hlinik). Celuloidove/ plastove pravitka su prilis makke a uz po par tahoch skalpelom prestavaju byt vdaka odrezanemu materialu britu rovne.



Tipy:
- Pri rezani skalpelom je vhodnejsie mat kovove/ ocelove pravitko otocene stupnicou dolu, aby sa skalpel nezachytaval o milimetrovu stupnicu, ktora byva vyleptana do kovu a moze sa na nej poskodit/ odlomit kus cepele.
- Niektore pravitka maju na spodnej casti gumove pruhy (botky), aby sa pravitko nesmykalo po papieri (podlozke).
- Pravitko sa da vyuzit aj pri tvarovani dlhsich rovnych dielov.
- Celuloidove/ plastove pravitko sa zasa da vyuzit pri rozotierani lepidla na vacsiu plochu papiera napr. pri podliepani celej stranky

1.1e | Cepele

Cepele samotne su najvyznamnejsou castou rezacich nastrojov vzhladom na skutocnost, ze ich ostrie zabezpecuje samotne rezanie materialu. Kvalitne znackove cepielky su ovela ostrejsie nez jednoduche, neznackove cepele a tiez vytvaraju krajsi a cistejsi rez. Nepotrebuju taky velky pritlak pri rezani, dovoluju vyrezavat ovela tensie diely a aj sa menej opotrebovavaju. Za spicku medzi cepielkami (a rezacimi nastrojmi pre modelarov obecne) mozno povazovat znacku OLFA (co myslite, preco to mame aj v logu fora?). Tieto japonske produkty su medzi modelarmi velmi oblubene vdaka ich vysokej kvalite. Po ich vyskusani sa len malokto vrati k "no name" cepielkam. Modelarske cepielky mozno rozdelit na dve hlavne kategorie:

  • Cepele pre olamovacie noziky OLFA
    a | AB-10(50) - su cepielky do 9 mm olamovacich nozikov bezneho rozmeru, uhol spicky 60 stupnov. Su vhodne na rezanie hrubsich materialov a ovela kvalitnejsie ako neznackove cepielky. Balenie - 10(50) ks
    b | ABB-10(50) - su obdobou AB-10(50) cepielok. Lisia sa od nich oznacenim ultra sharp (ultra ostre) a su cierne. Balenie - 10(50) ks
    c | SAB-10 - su "spicate" cepielky do 9 mm olamovacich nozikov, uhol spicky je 30 stupnov. Hodia sa na vypichovanie, ale su pouzitelne aj na bezne rezanie. Nevyhodou je, ze kvoli 30 stupnovemu uhlu, mensej celkovej dlzke a vacsej dlzke posledneho segmentu sa na jednej cepielke nachadza iba 7 clankov. Balenie - 10 ks
    d | DKB-5 - tiez 30 stupnove a 9 mm siroke cepielky avsak "ekonomickejsie" oproti SAB-10, nakolko obsahuju 9 segmentov. Tieto cepielky po odlomeni tvarovo pripominaju cepielku KB-3 a su vhodne aj ako jej nahrada do skalpelu AK-3. Balenie - 5 ks

  • Cepele pre skalpely OLFA
    a | KB - cepielky do rucky skalpelov AK-1 a AK-4. Sirka 6 mm a uhol spicky 32, 8 stupna. Vhodne su na hrubsiu modelarsku pracu, ako delenie kartonu a podobne. Balenie - 25 ks
    b | KB-3 - cepielky pre skalpel AK-3. Sirka cepielky je 4 mm a uhol spicky 30 stupnov. Velmi popularne cepielky, ktore su vyobrazene aj v logu nasho fora. Balenie - 30 ks
    c | KB4-S/5 - cepielky pre skalpel AK-4 (daju sa upnut aj do AK-1) s dlzkou ostria 20 mm, sirkou 8 mm a velmi ostrym uhlom spicky 23 stupnov. Tieto cepielky su o nieco dlhsie ako doteraz uvadzane, vyznacuju sa velmi ostrym uhlom spicky a preto s nou treba zaobchadzat o cosi opatrnejsie, lebo aj napriek vysokej kvalite je mozne spicku pri nespravnom zaobchadzani lahko zlomit. Balenie - 5 ks

  • Cepele do rezacich kruzidiel OLFA
    a | COB-1 - nahradne cepielky do rezacich kruzidiel CMP-1 a CMP-1/DX. Ostrie je dlhe 5 mm. Balenie - 15 ks

Okrem uz spominanych cepielok existuje cela rada specialnych cepielok (dlata, pilky, rozne tvary ostria), ktore je vsak dobre najprv vyskusat.



Tipy:
- Cepielka sa da nabrusit napr. na keramike, avsak uz nedosiahne povodnu ostrost. Na to by bolo treba pripravok drziaci cepielku pod rovnakym uhlom pocas celeho brusenia ostria, na brusenie "od ruky" treba cvik, ale na hrubsiu robotu sa pouzit da.
- Existuju aj ine druhy cepielok pre skalpely, na strankach vyrobcu najdeme vsetky ponukane typy.
- Clanky cepielok sa daju olamovat aj medzi dvoma kliestami/ kombinackami, je mala sanca ze sa zle odlomia a tento sposob je aj bezpecnejsi.

1.1f | Disperzne lepidla

Tieto lepidla na vodnej baze su medzi papierovymi modelarmi najpouzivanejsie. Ich hlavnou vyhodou je, ze dobre drzia, vyraznejsie nezapachaju, v pripade potreby su rieditelne vodou a nastroje aj ruky sa daju lahko ocistit od zaschnuteho lepidla pomocou vlaznej vody. Vacsina disperznych lepidiel ma bielu farbu a po uschnuti zostavaju priesvitne (niektore aj priehladne).
Hlavnou nevyhodou disperznych lepidiel je, ze kvoli obsahu vody sa pri vacsom davkovani papier zvlni a lepidlo schne relativne pomaly (niekolko hodin, zalezi od typu lepidla a odvodu vlhkosti).
Pri vacsine disperznych lepidiel je mozne lepene spoje prefarbit predovsetkym syntetickymi alebo akrylovymi farbami. Akvarelove farby alebo tempery (pouzivane pri retusovani) na nich uz drzia horsie, aj preto je lepsie diely retusovat este pred zlepenim.
Disperzne lepidla nie su prilis vhodne na lepenie nepapierovych a nenasiakavych materialov (folia, leskle povrchy po lakovani, droty), aj ked to nie je vylucene. Najpouzivanejsie disperzne lepidla medzi papierovymi modelarmi su Herkules, Duvilax, Wurstol, Pritt ale samozrejme sa najdu aj ine.



Tipy:
- Cenovo vyhodnejsie je zakupit vacsie balenie lepidla. Tiez tak rychlo nevyschne.
- Nove balenie lepidla moze byt trochu redsie ako je vhodne, ale casom zhustne odparenim vody pri praci a otvorenom vrchnaku.
- Ak je lepidlo uz prilis huste, je mozne ho nariedit vodou. Vodu je vhodne davkovat opatrne po mensich mnozstvach za staleho miesania!
- Po nariedeni lepidla obycajnou vodou sa moze stat, ze lepidlo casom splesnivie.
- Ak je potrebné vidiet aj po uschnuti, kde je lepidlo nanesene, da sa prifarbit tonovacom (tusom). (Zdroj: Patero)
- Hustejsie lepidlo je mozne vyuzit aj ako tmel. Daju sa s nim vyplnit drobne spary, kuty a diery, pripadne znazornit "zvary".
- Na nanasanie lepidla je vhodne pouzit sparadlo, ihlu (ryhovac) alebo injekcnu striekacku.
- Lepidlo sa da pouzit aj na zafixovanie "chlpkov" papiera po bruseni. (Zdroj: Patero)
- Pri praci je dobre odliat cast lepidla do pracovnej nadobky a velke balenie uzavriet, aby lepidlo prilis nezhustlo/ uplne nezaschlo/ neznehodnotilo sa.

1.1g | Tycinkove lepidla

Tento druh lepidiel sa pouziva na podlepovanie dielov a je vhodny aj na lepenie folii. Ich hlavnou vyhodou je nizky obsah vody, tym sa papier nezvlni (alebo len v malej miere). Schnu relativne rychlo, mozno spracovat/ rezat aj cerstvo podlepene diely, v podstate hned po podlepeni. Spravidla sa nanasaju na tensi material co najrovnomernejsie. Na trhu je velke mnozstvo znaciek a baleni (na vyber su lacnejsie aj drahsie typy). Medzi kvalitnejsie a drahsie mozno zaradit napr. Kores a Pritt. Pri podliepani, alebo vyrobe sendvicoveho kartonu (patero karton), nie je dobre lepidlom setrit, lebo sa moze stat, ze sa diel (hlavne mensi) rozlepi.



Tipy:
- Vyhodnejsie je kupovat vacsie balenie (20, 40 g) ktore dlhsie vydrzi a je aj cenovo vyhodnejsie.
- Pri podlepovani je dobre lepidlo nanasat opakovane vo viacerych smeroch, aby sa vytvorila rovnomerna vrstva.


Užívateľov profilový obrázok
Tipy a triky | --
Príspevky: 25

1.2 | Doplnujuce nastroje

Príspevokod užívateľa Tipy a triky » 08 Okt 2011 10:29

1.2 | Doplnujuce nastroje

1.2a | Pinzeta

Pinzety sluzia hlavne na uchopenie a polohovanie drobnych dielov pri lepeni, farbeni alebo pri umiestnovani dielov na (prstami) tazko pristupne miesta. Pri lepeni pomocou chlopni sa pinzeta moze pouzit aj na ich pritlacanie. Taktiez mozno pinzetami tvarovat mensie casti alebo ohybat tensie droty.
Dostupne su pinzety v roznych prevedeniach od tych jednoduchych z drogerii po specialne tvarovane pre elektrotechniku alebo zdravotnictvo.
Kvalitna pinzeta by mala byt nerezova a precizne opracovana - dolezity je hlavne presny dotyk spiciek. Tieto by mali byt ploche (bez vrubkovania), aby sa diely pri manipulaci s pinzenou neposkodili, pripadne aby na papierovych dieloch pri lepeni nezostali odtlacky drazok. Taktiez by pinzeta mala byt pevna.



Tipy:
- Dolezita je aj dlzka pinzety, najviac sa osvedcili dlhsie typy (100 - 150 mm).
- Samosvorna pinzeta je prakticka na uchopenie dielov pri farbeni.
- Casto pouzivane byvaju uhlove pinzety.

1.2b | Rezacie kruzidlo

Tento nastroj sluzi na presne rezanie kruhovych dielov (napr. boky kolies). Polomer rezania je plynulo nastavitelny a cepielky su vymenitelne. Pri vybere kruzidla je dolezita jeho celkova tuhost, inak hrozi rezanie spiral namiesto kruhov.
Kruzidlo je vhodne najprv vyskusat na necisto a naucit sa s nim pracovat. Je to dobra pomocka, ale treba to dostat do ruky, inak sa da rezany diel lahko poskodit.



Tipy:
- Je vhodne kupovat kruzidlo s "racnou".
- Ak rezeme hrubsi material, je vhodne ho rezat na viac krat, viacerymi pootoceniami.
- Pri rezani kruzidlom je dobre do "stredu", kde sa bude zapichovat hrot kruzidla kvapnut sekundove lepidlo, aby sa papier spevnil.

1.2c | Ryhovac

Nie je to nastroj z obchodu a da sa bez problemov vyrobit v domacich podmienkach, pripadne sa moze ako ryhovac pouzit dlhsia ihla. Spicka nastroja by mala byt mierne zaoblena (zatupena), aby netrhala papier. Ryhovac sa da vyuzit aj na nanasanie lepidla, alebo na vypichovanie malych otvorov.



Tipy:
- Dolezite je aby ihla bola dostatocne hruba a pevna, aby sa pri praci prilis neohybala.
- Ihlu je mozne uchopit v nejakej rucke (napr. od skalpela).
- Na ryhovanie mozno pouzit aj druhu (tupu) stranu cepielky, noznicky, dostatocne tupy noz a pod.

1.2d | Ziletka

Ziletkou mozeme upravovat rezy alebo hrany otvorov po vysekavani dierovacmi, pripadne zacistovat hrany otvorov zvacsovanych pri prepichovani sparatkom, spajlou alebo inou tyckou vhodneho priemeru s nabehovou hranou. V tom pripade sa ziletkou odreze vycnievajuci okraj papiera az po tycku vsunutu v otvore. Tiez moze sluzit na vytvorenie plynuleho prechodu (rezanie pod malym uhlom) alebo pri oddelovani uz nalepenych casti.



Tipy:
- Ziletku je vhodne drzat na bokoch, ktore nie su ostre!
- Po skonceni prace treba ziletku odkladat na bezpecne miesto, lebo velmi lahko moze prist k poraneniu!

1.2e | Noznice

Noznice strihaju tym, ze sa material dostava medzi 2 ostre hrany, ktore ho potom oddeluju. Pri strihani je dolezite, aby sa strizne hrany pri strihani tlacili na seba po celej dlzke zatvarania ramien a nevznikala medzi nimi vola, lebo v tom pripade sa material dostane do medzery medzi cepele a namiesto delenia sa ohyba. Preto sa noznice delia pre pravakov a lavakov. V modernej modelarcine sice noznice coraz viac stracaju svoje postavenie, ale aj napriek tomu by nemali chybat vo vybave ziadneho modelara. Su vhodne na hrubu pripravu dielov, pri upravach, rezani vacsieho mnozstva kratkych vlnitych ciar, alebo pri deleni inych materialov (tensie droty, buzirky, nite, folie, ...). Niektori ich uprednostnuju na vystrihovanie vnutornych otvorov alebo na ryhovanie. Noznice by mali mat ergonomicky tvarovane rukovate, aby pri dlhsej praci netrpeli prsty.



Tipy:
- Najlepsie su kvalitne nabrusene noznice s nerezovym ostrim.
- Ak sa noznice pouzivaju aj na strihanie drotov, ostrie sa ovela rychlejsie otupi, co bude sposobovat nekvalitne strihanie papiera.
- Manikurove noznicky su vhodne na vystrihovanie oblych tvarov a vnutornych otvorov, pripadne sa daju pouzit na ryhovanie.
- Noznice sa daju "rychlo" nabrusit tak, ze sa s nimi pokusa "odstrihnut" hrdlo sklenenej flase.

1.2f | Dierovace a nitovace

Na vyrobu dier alebo nitov mozno pouzit rozne nastroje. Pomocu nich je mozne vyrazit diel zvacsa jednym pohybom. Ich hlavnymi vyhodami su rychla praca, presnost a opakovatelnost. Pri praci s dierovacom je dolezite najme presne zameranie/polozenie dierovaca ku dielu. Tie najcastejsie pouzivane nastroje sa daju rozdelit na dve hlavne skupiny:

  • Dierovace
    a | Vysekavac - je kovovy nastroj na vysekavanie dier (z koze, gumy, ...) a samozrejme pouzitelny aj na papier. Dierovac sa prilozi na dane miesto a na koniec nastroja sa udrie kladivom. Da sa zakupit samostatne alebo ako cela sada. Bezne dierovace sa vyrabaju od priemeru 3 mm do priblizne 12 mm. Daju sa zakupit aj mensie dierovace 1 - mm, ale tieto nie su bezne dostupne.
    b | Dierovacie klieste - predavane ako dierkovace na kozu. Zaklad nastroja tvoria klieste, ktore maju na jednej celusti medeny (prip. mosadzny) kruzok, a na druhej celusti je uchytena otocna (revolverova) hlavica s dierovacmi. Priemery su podobne ako u vysekavacov. Nastroj sa pouziva ako klieste a teda nie je nutne po nom udierat, co sa da povazovat za jeho najvacsiu vyhodu. Nie su vsak vhodne na razenie otvorov do hrubsich materialov.
    c | Prerazacie vysekavce - su zvlastnym typom vysekavacov. Je to jednoduchy pripravok, ktory sa sklada z dvoch plochych dielov (spodny byva vacsinou kovovy a horny plexisklo), ktorych poloha je voci sebe zafixovana. Tieto diely su prevrtane a medzi ne sa vklada diel, z ktoreho sa bude vysekavat. Vdaka plexisklu mozno nastavit presnu polohu diery. Na samotne vyseknutie sa pouzivaju raznice (druha strana vrtaku).

  • Nitovace
    a | Nitovac z injekcnej ihly - nastroj vyrobeny z injekcnej ihly dokaze robit takzvane "ploche" nity. Jedna sa vlastne o male papierove kruzky. Vyhodou je pomerne velka rychlost vysekavania nitov a moznost robit nity mensie ako 1 mm.
    b | Kornajsny - tento nastroj pouzivaju zlatnici. Je to trochu drahsia pomocka, ale s jej pomocou sa daju vyrabat tzv. "vypukle" (polgulate) nity. Vysekavanie je pomalsie, lebo sa da vzdy vyseknut len jeden kus, ale vysledok stoji za to.



Tipy:
- Dierovacmi mozno nielen vytvarat diery, ale aj vysekavat kruhy mensich priemerov.
- Nemalo by sa vysekavat na modelarskej podlozke, aby sa neposkodila!
- Ako podlozka na vyrazanie sa da pouzit kusok dreva, tvrdej gumy (napr. hokejovy puk), silon, priipadne olovo/ cin v plechovej krabicke od kremu na ruky/ topanky (tu je vyhoda, ze po roztopeni sa plocha vyrovna a je opat hladka, len pozor na vypary olova, je vhodne roztapat to vonku, alebo v dobre vetranej miestnosti).
- Ak vysekavac nevysekava po celom obvode, je pravdepodobne poskodena hrana. Naostrit ho mozno na dielenskej bruske.
- Ak sa pouzije druha strana vrtaka ako prerazac, je vhodne ju nabrusit sikmo.
- Aby sa nity po vyseknuti nedrolili, moze sa papier impregnovat sekundovym lepidlom.
- Pre vyraznejsie nity je vhodne pouzit hrubsi papier (300g/m2).
- Ihlovy vyrazac sa da pouzit na vyseknutie kruhovych casti na krajoch podlhovastych dier (napr. na mriezkach).
- Pri cistostavbe sa daju nity vysekavat z farebneho papiera, alebo aspon z farebnej rezervy modelu.
- Ihlovy nitovac je vhodne z casu nacas prebrusit.
- Na lahsie vyberanie nitov sa osvedcilo pouzitie ihly mensieho priemeru, ktorou sa vyseknute nity jednoducho vytlacia.
- Na jeden zatah je dobre vysekavat max. 5 - 7 nitov, pri vacsom mnozstve moze nastat problem s ich vyberanim.
- Kornajsny mozno vyrobit aj zo stopiek CNC nastrojov (no na to je potrebne lepsie dielenske vybavenie- sustruh).

1.2g | Pilnik a brusny papier

Brusny papier najde uplatnenie najme pri modeloch, kde sa modelar rozhodol tmelit, pripadne impregnovat diely sekundovym lepidlom. Zrnitost sa vybera podla druhu prace, ktorou sa dany diel opracuva.

  • Hrube brusenie - brusny papier zrnitosti P60-P100

  • Jemnejsie dobrusovanie - brusne papiere P180-P400

  • Finalne brusenie impregnovanych povrchov - jemne brusne papiere P400-P600

Pilnik sa zide najma pri uprave nepapierovych dielov (droty, ...) alebo na brusenie (brusnym papierom) tazko dostupnych miest. Aj ked sa nepouziva casto, vo vybave skusenejsieho modelara by isto nemal chybat. Vhodne je zaobstarat si celu sadu modelarskych pilnikov roznych tvarov (tzv. ihlove pilniky).



Tipy:
- Pilnikom sa daju upravit konce drotenych dielov po odstrihnuti kliestami, pripadne valkanim na podlozke aj vyrovnat.
- Na pracu s brusnym papierom je dobre vytvorit si tzv. brusitko a to tak, ze na kusok hrubeho kartonu alebo palicky sa nalepi brusny papier.
- Valcove brusitko sa vyrobi oblepenim spajle (gulatiny) brusnym papierom.
- Kvalitne brusne papiere dostat napr. v obchodoch s autolakyrnickymi potrebami.

1.2h | Ihly (injekcne)

Injekcne ihly su lacna zalezitost a v modelarcine sa daju vyuzit na viacero sposobov (vypichovanie malych otvorov, vyroba nitovacov, prichytenie dielov, vyroba hlavni, ...). Okrem klasickych bezne dostupnych injekcnych ihiel je moznost zakupit aj veterinarne ihly, ktore su vyrazne hrubsie.



Tipy:
- Injekcne ihly dostat v lekarni alebo vo vydajni zdravotnickych potrieb.
- Prehladna tabulka ihiel sa nachadza tu.
- Ak je potrebne ihlu skratit, najlepsie je ju napilit pilnikom a potom zlomit.
- Zabrusit sa daju na jemnom brusnom kameni alebo brusnym papierom (pracnejsi sposob).

1.2i | Striekacky a pipety

Tieto pomocky sa zidu predovsetkym pri davkovani farby do striekacej pistole. Umoznuju presne davkovanie farieb alebo riedidla pri miesani odtienov a manipulacii s farbami. Injekcna striekacka sa da pouzit aj ako davkovac lepidla pri beznom lepeni, pri vytvarani zvarov ci vyplnani dutin.



Tipy:
- Striekacky sa daju bezne kupit v lekarni alebo vo vydajni zdravotnickych potrieb.
- Spinava striekacka od farby sa lahko ocisti v acetonovom riedidle (C-6000) a tym ju mozno potom pouzit viackrat.

1.2j | Stipce a svorky

Stipce su uzitocnou pomockou pri lepeni. Mozu sa s nimi zafixovat alebo stlacit diely, kym zaschne lepidlo. Taktiez sa daju vyuzit pri farbeni, kde mozu sluzit ako drziak dielov. Existuju rozne typy stipcov a svoriek, od klasickych kolikov na pradlo, cez kovove kancelarske az po plastove dielenske svorky. Kazda svorka a stipec ma ine celuste a tiez odlisnu silu stlacenia. Ten spravny typ sa vybera podla prace, ku ktorej sa maju pouzit.

  • Dreveny stipec na pradlo - vhodny na stlacenie dielov pri lepeni, alebo ako pomocka pre drzanie dielov pri striekani.

  • Plastovy stipec na pradlo - moze sa pouzit ak treba jemnejsiu pritlacnu silu, tiez su vhodne napr. ako drziak pri farbeni.

  • Kovove kancelarske stipce - su pomerne male a silno zvierajú. Celuste vsak nechavaju stopu na papieri, preto si treba dat pozor na ich odtlacky!

  • Dielenske svorky - existuju v roznych rozmeroch, celuste su vykyvne co umozni lepit aj (mierne) sikme plochy.

  • Stipce na vlasy - su vhodne na nedostupne miesta alebo ako drziak pri farbeni.



Tipy:
- Drevene stipce mozno upravit do roznych tvarov alebo vytvorit "obrateny" stipec, ktory sa otvara a je dobry ako drziak napr. na farbenie pneumatik (Zdroj: Ivant)
- Dielenske svorky su tiez vhodne na spajanie rohov (Zdroj: Toudi) -> pridat obrazok s kockami
- Stipec moze posluzit aj ako stojan, kym nastriekany diel uschne.

1.2k | Stetce

Nezalezi na tom, ci sa modelar rozhodne pre "cistostavbu" alebo model prefarbuje, bez stetcov sa nezaobide. Ako pri rezacich nastrojoch aj tu plati pravidlo, ze investicia do kvalitnych nastrojov sa coskoro vrati. Lacne stetce su tvrde a nemaju rovnomerne chlpky. Tieto casto velmi lahko vypadavaju a tym mozu pokazit celu povrchovu upravu alebo retus. Naopak, kvalitne stetce maju makke chlpky (najkvalitnejsie sa vyrabaju z chlpov vevericiek) a v natere nenechavaju ryhy ci vypadnute chlpky. Stetec najde vyuzitie aj pri patine, pricom rozne techniky si vyzaduju rozne typy stetcov. Velkost stetca sa vybera podla velkosti plochy, ktoru je potrebne nafarbit.



Tipy:
- Stetce je potrebne udrziavat ciste, idealne je ich po kazdom farbeni umyt vodou, ak sa nimi natierali vodou rieditelne farby (akvarel, tempera, akryl) alebo acetonom (C-6000) ak sa pouzili farby na syntetickej baze.
- Najtensie stetce (00, 000) su vhodne na velmi drobne detaily a tiez pri patine.
- Stetec je mozne vyrobit aj doma, z injekcnej ihly a vlasov (Zdroj: Ivant) -> doplnit popis alebo link

1.2l | Sekundove lepidla

Odborne nazyvane cyanoakrylaty sa pouzivaju na lepenie drobnych alebo nepapierovych dielov a na impregnaciu (spevnenie) papiera. Diel, ktory je naimpregnovany sekundovym lepidlom, sa moze dalej lahsie a kvalitnejsie opracovavat. Hlavnou vyhodou tychto lepidiel je rychle schnutie v priebehu sekund, max. minut. Nevyhodou je ich silna drazdivost oci, vyrazny zapach a po uschnuti idu velmi tazko odstranit. Na cirych dieloch (okna alebo lampy z folie) mozu vypary z cyanoakrylatoveho lepidla zanechavat biele mapy a tym znehodnotit dany diel (da sa to odstranit odlakovacom na nechty nanesenym na vatovej tycinke(Zdroj: jozkin)). Ak sa lepidlo dlhsiu dobu nepouziva, postupne sa zahustuje az zaschne. Existuju rozne balenia, pricom plati ze cim vacsie mnozsto, tym tazsie v tube zaschne. Tiez existuju rozne druhy podla konzistencie (tekute, gelove).
Ak sa dodrzi niekolko zasad pre pracu s tymto lepidlom, tak vydrzi aj po otvoreni relativne dlho. Najdolezitejsie je udrziavat tubu a hrot cisty (najme od stekancov samotneho lepidla). Hrot tuby by mal byt dosledne utiahnuty a nemal by prist do styku so ziadnym materialom. Preto je vhodne kvapnut par kvapiek lepidla bokom, tubu uzavriet a odlozit tak, aby lepidlo nemohlo vytiect cez zavit. Ak lepidlo casom zgelovatie, straca svoje vlastnosti a je lepsie ho vyhodit.



Tipy:
- Na lepenie je vhodnejsie pouzivat kvalitne (znackove) sekundove lepidlo, kym na impregnaciu stacia tie najlacnejsie (20- 30c, ale pozor, tieto sa kludne daju kupit aj o 1€ drahsie).
- Zaschnuty koniec aplikatora mozno prepichnut ihlou.
- Davkovanie je mozne rovno z tuby alebo ihlou ci sparadlami.
- Ak sa sekundove lepidlo kvapne do priehlbiny vytvorenej vo vosku sviecky, vydrzi dlhsie a nezasychava. Zdroj: ??? (teh internets)
- Gelove sekundove lepidlo nestecie ani zo zvislej plochy, preto je vhodne na lepenie detailov.
- Sekundovym lepidlom mozno aj tmelit alebo spevnit diely, ak sa do neho nasype soda-bikarbona. Zdroj: Sony(link na clanok)
- Ku cyanokrylatovym lepidlam sa da zakupit aj aktivator (urychlovac), vhodny pri praci s vacsim mnostvom lepidla, pripadne odmastovac, pomocou ktoreho sa daju lepit aj inak nelepitelne (mastne) plasty (PE, PP), ale ten byva aj niekolkonasobne drahsi ako samotne (kvalitne) sekundove lepidlo.

1.2m | Epoxydove lepidla

Medzi papierovymi modelarmi menej vyuzivane lepidla, ktore ale maju svoje vyhody. Tieto lepidla su dvojzlozkove, schnu az po namiesani dvoch zloziek (plnic a aktivator), vacsinou v priebehu par minut a vytvrdnu do 12- 24h. Existuje mnoho druhov podla pevnosti, urcenia na rozne materialy a podla farby. Na modelarcinu su vhodne a odporucane univerzalne epoxydy, ktore dostat v drogerii alebo hypermarketoch. Vytvaraju silny spoj za relativne kratky cas a niektore typy (napr. Pattex repair epoxy Universal) zostavaju cire a tym su vhodne na lepenie skiel, lamp a dalsich nie len transparentnych dielov.



Tipy:
- Je dobre namiesat vzdy len take mnozstvo, ktore sa spracuje a spotrebuje za dobu schnutia.
- Na nanasanie sa moze pouzit ihla, drot alebo sparadlo, pripadne sa da splostit drot a tym vyrobit spachtlicka.
- Ak je potrebne dosiahnut silny spoj, je vhodne podklad riadne ocistit, pripadne zdrsnit a odmastit.

1.2n | Ine druhy lepidiel

Na trhu existuje vela inych druhov lepidiel, z ktorych niektore su vhodne aj na modelarske ucely.
Lepidla na acetonovej baze (Kanagon) schnu rychlo a nevlnia papier, maju vsak svoj specificky prenikavy zapach.
Kontaktne lepidla (Chemopren) sa daju vyuzit na lepenie okien a vyplni.
BCG lepidla su zaujimavou nahradou za disperzne lepidla, maju podobnu konzistenciu, ale aj v tekutom stave su cire. Po zaschnuti zostavaju uplne priehladne.



Tipy:
- Klovatina alebo lepiace pasty (Drago) nie su vhodne na lepenie modelov.
- Pri skusani novych druhov lepidiel je vhodne ich najprv "otestovat" na necisto a az potom pouzit na model.
- Lepidlo BCG je mozne pouzit na impregnaciu celeho modelu (atramentova tlac) este pred vyrezanim dielov. (Zdroj: Sasko)

1.2o | Vatove tycinky

Tato hygienicka pomocka je velmi uzitocnou pomockou aj pri modelovani. Tycinky sa pouzivaju predovsetkym na cistenie casti modelu (napr. od otlackov prstov, od zvyskov lepidla), alebo na cistenie striekacej pistole. Mozu byt uzitocne aj pri aplikovani vodolepiek. Plastova tycinka je zaroven dobre pouzitelny nepapierovy material.
Nevyhodou moze byt, ze menej kvalitne tycinky zanechavaju vlakna, ktore mozu byt neziaduce.



Tipy:
- Na cistenie casti modelu sa vatova tycinka namaca do okeny alebo vody.
- Na cistenie trysky striekacej pistole sa pouziva tycinka namocena do acetonu (C-6000).
- Vatove tycinky su vhodne aj na niektore patinovacie techniky.
- Plastova cast tycinky je tvarovatelna, ak sa zohreje nad zdrojom tepla (zapalovac alebo horiaca sviecka).

1.2p | Kruhove sablony

Tato pomocka je pouzitelna nielen na rysovanie kruhov a oblukov ale taktiez ako voditko pri ryhovani alebo rezani kruhovych tvarov. Moze posluzit aj na rychlu kontrolu priemerov.

Tipy:
- Kruhovou sablonou mozno vyhladat i neoznaceny stred kruznice.
- Kruhova sablona je velmi prakticka na rysovanie zaobleni a malych kruznic.

1.2q | Sparadla

Sparadla su velmi uzitocne ako nastroj i ako material na stavbu. Ako nastroj ich mozno pouzit na nanasanie lepidla (ako drziak sa da pouzit napr. verzatilka), farby, ci patinovacich pripravkov, alebo na miesanie. Pri farbeni drobnych dielov sa daju prilepit o diel kvapkou lepidla, cim vznikne drziak z ktoreho sa po uschnuti jednoducho nafarbena suciastka oddeli. Pri vypichovani moze sparadlo posluzit ako "pridrziavac" drobneho dielu. Pri lepeni matiek ci nitov ako "prenasac" a "pritlacac" (spicku sparadla treba navlhcit, hoci aj slinou). Ako material su vhodne na osky, capy, valce a pod.



Tipy:
- Najlepsie sa robi kvalitnymi spicatymi sparadlami z bambusoveho dreva.
- Pre dobre a ciste delenie sparadla je vhodne ho najprv narezat skalpelom dokola, potom ho mozno ulomit a nakoniec zabrusit konce.
- Ak sa sparadlo pouzije ako drziak pri farbeni, treba ho k dielu prilepit na takom mieste, ktorym sa diel prilepi ku zvysku modelu.
- Pri farbeni sa da sparadlo uchopit do stipca alebo zapichnut do polystyrenu.

1.2r | Krabicky a nadobky

Pri modelarskej praci sa daju vyuzit rozne krabicky a nadobky. Zoznam tych najpouzivanejsich:

  • Vodotesne - flasticka od liekov, plastova krabicka na kinofilm, puzdro na kontaktne sosovky a podobne su vhodne najme na trvalejsie uskladnenie lepidla, alebo namiesanych odtienov farieb.

  • Uzatvaracie - kindervajicko, davkovac na lieky a podobne su vhodne najme na skladovanie casti modelov, alebo mensich nastrojov (vrtaky, ihly, ...).

  • Plastove boxy - daju sa zakupit v predajniach s naradim. Maju mnostvo priehradok a tak su vhodne najma na uskladnenie najcastejsie pouzivanej vybavy.

  • Dielenske boxy - niektori modelari oblubuje velke dielenske boxy (kovove), do ktorych dokazu ulozit vsetky svoje pomocky a farby. Takyto box je pevny, odolny a prenosny.

  • Papierove krabice - rozne obaly sa daju pozit na uskladnenie dielov, alebo modelu. Taktiez ich mozno pouzit ako material na podliepanie.



Tipy:
- Lepidlo sa da skladovat v puzdre na kontaktne sosovky.
- Ako miska na lepidlo sa da pouzit aj obal (blister) z vacsich tabliet (liekov).
- Obal z tabliet sa da pouzit aj ako sklo svetlometu.
- Prazdna krabicka od kozmetickych utierok sa vyborne hodi ako odpadovy kos.


Užívateľov profilový obrázok
Tipy a triky | --
Príspevky: 25

1.3 | Specialne nastroje

Príspevokod užívateľa Tipy a triky » 08 Okt 2011 12:29

1.3 | Specialne nastroje

1.3a | Kompresor

Ak sa modelar rozhodne striekat model striekacou pistolou (airbrush) a nechce kupovat tlakove flase, bude potrebovat kompresor. Jeho ulohou je dodavanie tlakoveho vzduchu potrebneho na striekanie. Je jedno, aky typ kompresoru sa zvoli, najdolezitejsim parametrom pri vybere je, aby produkoval o cosi viac vzduchu, ako je udavany prietok vzduchu striekacou pistolou. V modelarskej oblasti existuju prevedenia kompresorov aj bez vzduchojemu. Taketo kompresory su lacnejsie, ale musia stale bezat. Kompresor je mozne vyrobit aj svojpomocne doma napr. z chladnickoveho kompresora.
Prehlad jednotlivych casti kompresora:

  • Kompresor - samotny zdroj neregulovaneho tlakoveho vzduchu.

  • Tlakova nadoba - zasobnik tlakoveho vzduchu.

  • Spatny ventil - jednosmerny ventil umiestneny medzi kompresorom a tlakovou nadrzou. Zabranuje spatnemu prietoku vzduchu z nadrze do kompresora.

  • Automaticky tlakovy spinac - vypina kompresor pri nastavenej vyske tlaku a opatovne ho zapina pri urcitom poklese tlaku v tlakovej nadrzi (tzv. tlakova diferencia), cim udrzuje tlak vzduchu v pozadovanych medziach.

  • Odlahcovaci ventil - Dovoluje kompresoru lahky rozbeh (t.j. nie proti tlaku), cim sa znizuje celkove startovacie zatazenie motora.

  • Odlucovac - sluzi na odvadzanie vlhkosti a oleja zo vzduchu, co by mohlo sposobit vady pri striekani (olejove skrvrny, kvapky vody a pod.).

  • Regulacny ventil - sluzi na nastavenie vystupneho tlaku.

  • Odkalovaci ventil - zabezpecuje moznost vypustenia kondenzatu z tlakovej nadrze.

  • Manometre - sluzia na zobrazenie aktualneho tlaku.

  • Bezpecnostny (poistny) ventil - by nemal chybat na ziadnom kompresore, ktory ma tlakovu nadobu (vzdusnik/ vzduchojem).

  • Rychlospojka - je vhodna na rychle pripojenie hadice ku kompresoru a zaroven moze sluzit ako vystupny ventil.

  • Tlmic - vzduchovy tlmic znizuje uroven hluku pri vypustani zbytkoveho vzduchu zo vzdusnika.

Tipy:
- Nakolko ide o zariadenie pracujuce s tlakovym vzduchom, platia vsetky bezpecnostne zasady pre pracu s tlakovymi zariadeniami!
- Vyhodou chladnickoveho kompresoru je tichy chod.
- Zvykom je pouzivat dva manometre, jeden pre tlak v nadrzi a druhy pre vystupny tlak.
- Bezne automaticke tlakove spinace maju tzv. pevnu diferenciu, cize rozdiel medzi zapinacim a vypinacim tlakom su vzdy 2 bary.
- Pri stavbe vlastneho kompresora sa mozu vyuzit integrovane casti, napr. regulacny ventil s manometrom a odlucovacom v jednom.
- Ak je k dispozicii chladnickovy kompresor, je vhodne obcas doplnit olej pomocou striekacky do sacej trubky!

1.3b | Striekacia pistol (Airbrush)

Princip striekacej pistole je, ze tlakovy vzduch prechadzajuci pistolou vytvara podtlak, ktory vytahuje farbu z nadobky. Tato sa nasledne v tryske rozstrekuje. V sucastnosti je na trhu dostupne nespocetne mnozstvo roznych znaciek a typov striekacich pistoli. Rozhodujucimi parametrami pri vybere pistole by mal byt hlavne sposob vyuzitia (velke plochy vs. detaily), sposob plnenia (spodny vs. gravitacny), moznosti nastavenia spuste a minimalny potrebny prietok vzduchu. Striekacie pistole sa delia na tri zakladne kategorie:

  • Fixirka - najjednoduchsi system, vhodny na striekanie velkych ploch (hruba praca). Nema trysku s ihlou, ale len podtlakovu dyzu.

  • Jednocinne (single-action) - pri tomto type sa da regulovat len prietok vzduchu.

  • Dvojcinne (double-action) - mozno regulovat prietok vzduchu aj mnozstvo farby. Takouto pistolou je mozne striekat aj mensie pruhy a preto je vhodna na striekanie kamuflaze ci patinovanie.

Jeno a dvojcinne pistole sa daju dalej delit podla dalsich paramterov, k tym najdolezitejsim patri sposob plnenia (umiestnenie nadobky pre farbu), ktory moze byt bud klasicky gravitacny (pevny lievik hore), spodny (uzavreta nadobka dolu/na boku) alebo kombinovany, reps. nastavitelny.
Pri praci so striekacou pistolou musi byt farba rozriedena na konzistenciu mlieka. Prilis husta farba neprejde cez pistol alebo vytvara "pomarancovy" povrch. Naopak velmi riedka farba steka a zle kryje. Je lepsie striekat farbu vo viacerych tenkych vrstvach ako v 1- 2 hrubych, pretoze takyto nastrek zakryje detaily a moze vytvarat stekance.



Tipy:
- Striekacia pistol sa ma udrziavat cista a po skonceni prace je vhodne namiesto farby pouzit cisty aceton (C-6000), ktorym sa pri striekani rozpustia a odstrania zbytky farby z vnutornych ploch pistole, pripadne ak je to potrebne, pistol rozobrat a rucne vycistit trysku.
- Ak pistol nestrieka, treba skontrolovat trysku, ci nie je zapchata alebo zle nastavena. Pripadne moze byt problem v tesneni.
- Na presne davkovanie farby je dobre pouzivat pipetu alebo injekcnu striekacku.
- Nastavenie pistole a skusku farby je dobre robit na kuse kartonu/ papiera a nie priamo na modely.
- Tlak pre pistol sa nastavuje podla manualu. Prilis velky tlak moze pistol znicit.
- Lacnejsie typy pistoli maju zvycajny prietok vzduchu okolo 10- 15 l/ min. Drahsie pistole su o cosi narocnejsie s 20- 25 l/min.
- Na cistenie pistole sa daju pouzit medzizubne kefky.

1.3c | Minivrtacka a vrtaky

Na vytvaranie vacsieho poctu dier maleho priemeru sa urcite zide minivrtacka s prislusnym vrtakom. Minivrtacku mozno zakupit v modelarskych obchodoch alebo v lepsich predajniach naradia.
Vacsinou je mozne do takejto vrtacky upnut nielen vrtaky, ale aj ine nastroje do priemeru stopky 3 mm. Niektore vrtacky su dodavane so zdrojom, k inym treba dokupit adapter, ale existuju aj bezdrotove prevedenia na baterie. Drahsie a kvalitnejsie vrtacky su vykonnejsie, ak sa ma ale opracovavat najma papier, postaci aj lacnejsia, menej kvalitna vrtacka.
Najcastejsie pouzivanymi nastrojmi vo vrtacke su:

  • Vrtaky - tie je mozne kupit v modelarskych obchodoch uz od priemeru niekolko desatin mm.

  • Frezky - mozno pouzivat napr. na zvacsovanie otvorov, opracovanie hran, rohov, atd.

  • Brusne kamienky - sa zidu na ostrenie nastrojov (napr. injekcnych ihiel, dierovacov).

  • Lestiace kotuciky - sa daju vyuzit napr. pri praci s lestitelnymi farbami imitujucimi kovove povrchy.

Tipy:
- Spickou medzi minivrtackami je znacka Proxxon.
- Pri vrtani je vhodne castejsie odstranovat z vrtanej plochy triesky, aby sa vrtacka zbytocne nezatazovala.
- Najcastejsie pouzivany vrtak na predvrtanie vacsich dier je 1 mm vrtak.
- Vrtacku mozno pouzit aj ako sustruh - ak sa do nej uchopi diel, velmi lahko sa da vysustruzit a vybrusit rotacna suciastka (napr. kolieska na lietadla ci vlaky). Samozrejmostou je pri tom ale vrtacku uchytit zvierkou o pracovny stol/ dosku, aby mal modelar pri praci volne obidve ruky. V tom pripade by mala mat vrtacka aj aretacny kolik, ktory zabezpeci chod vrtacky bez nutnosti drzat spinac trvale prstom.
- Ku vrtacke sa da ako prislusenstvo dokupit aj stojan (stojanova vrtacka).

1.3d | Maskovacia paska

Tato specialna lepiaca paska sluzi na maskovanie casti modelov pri farbeni. Kvalitne maskovacie pasky byvaju zasadne drahsie, ale oplati sa investovat do kvality. Dolezitymi vlastnostami pri vybere pasky su najma krycia schopnost (hlavne na hranach) a odlepitelnost. Pri menej kvalitnych paskach sa moze stat, ze farba podtecie pod okraj pasky a taktiez moze byt paska prilis lepiva a pri odliepani moze poskodit diel ci dokonca strhnut farbu. Kvalitnou paskou sa daju urobit skutocne ostre prechody. Vyuziva sa najma pri striekani kamuflazi, alebo obrazcov.
Modelari pouzivaju rozne druhy maskovacich pasok.

  • Specialne modelarske maskovacie pasky (Kabuki pasky)- Su urcene priamo pre modelarov a teda maju najvhodnejsie vlastnosti.

  • Maliarske maskovacie pasky - Mozu byt alernativou k modelarskym maskovacim paskam, treba vsak volit kvalitne pasky (napr. znacka 3M), ktore su obvykle sirsie (zvycajne 20 az 50 mm) a hrubsie. Existuju aj typy citlive na tlak (napr. 3M Pressure sensitive tape Scotch), pricom cim viac sa paska natlaci na povrch, tym tazsie sa odliepa a znizuje sa sanca na podtecenie farby.

  • Dizajnerske pasky - Su dalsim zaujimavym typom. Nie su papierove ale skor elasticke podobne ako izolacne pasky. Su urcene na maskovanie liniek a pruhov, vdaka elasticite sa nimi daju maskovat rozne tvarovane pruhy alebo obluky. Su velmi odolne proti podteceniu farby a existuju aj velmi uzke typy (3 mm).

Okrem maskovacich pasok je mozne pouzit aj lepiacu gumu. Je to vlastne lepiaca guma, ktorou sa daju lepit plagaty na stenu. Vhodna je na vytvaranie kamuflaze. Nevyhodou je, ze moze zanechat mastne stopy, ktore sa ale daju odstranit. Nema tak vysoku schopnost krytia na hranach ako maskovacia paska, ale je to zaujimava alternativa k lepiacim paskam. Tak ako pri paskach aj tu treba davat pozor pri odliepani.



Tipy:
- Kvalitne pasky mozno dostat v obchodoch s autolakmi a potrebami pre lakyrnikov.
- Maskovacie pasky sa daju zakupit v roznych sirkach podla potreby.
- Ak treba maskovat motiv, je dobre vytlacit ho na pasku a vyrezat skalpelom.
- Z elastickej dizajnerskej pasky mozno narezat velmi tenke pruhy (uzsie ako 1 mm).
- Pasku nie je vhodne nechavat prilis dlho na modeli, pretoze sa moze silno nalepit a pri odstranovani zanecha na povrchu zvysky lepidla.
- Odlepitelnost pasky je dobre vyskusat niekde bokom pred aplikaciou a presvedcit sa, ci nestrhne farbu.
- Po farbeni je vhodne pasku co najrychlejsie odstranit (kym je farba cerstva a pruzna), inac hrozi praskanie farby na prechodoch.
- Maskovacou paskou mozno ochranit aj priehladne folie pri vliepani do kabiny
- Da sa pouzit aj na docasnu fixaciu suciastok pocas schnutia lepidla alebo na ich prilepenie o drziak pri farbeni.
- Lepiacu gumu mozno pouzit aj ako lepidlo na prichytenie striekaneho dielu ku spajli. (Zdroj: iconmaster)
- Zvysky lepiacej gumy sa daju pomerne lahko odstranit, ak sa na nu pritlaci vacsi kusok gumy a nadvihne sa. (Zdroj: tunnelDT)

1.3e | Tmely a tmeliace hmoty

Tmel mozno definovat ako material na vyplnanie nerovnosti, spar a inych chyb povrchu dielov. Vyuzitie najde najma pri prefarbovanych modeloch. Technika tmelenia je pomerne jednoducha - tmel sa nanesie na pozadovane miesto a po uschnuti sa obrusi. Aj ked sa na prvy pohlad jedna o jednoduchu zalezitost, treba brat do uvahy, ze proces tmelenia byva zdlhavy a treba ho viac krat opakovat, preto je vhodne vzdy dbat na kvalitu vyrezania a zlepenia dielov. Tmelenie by malo sluzit hlavne na uplne zamaskovanie spojov a prechodov pri priprave povrchu na striekanie, nie na korekciu chyb. Vyuzitie najde najme pri prefarbovanych modeloch, pri tvarov narocnych plochach, kde by jednotlive spoje (gulovite plochy) kazili vysledny dojem. Existuje cela rada roznych typov tmelov a tmeliacich hmot, tu je strucny prehlad tych najpouzivanejsich:

  • Akrylatove a disperzne tmely - su na baze vody. Do tejto kategorie patria rozne tmely na drevo ci na ine hobby ucely. Schnu relativne rychlo, nezapachaju a dobre sa opracuvaju. V pripade potreby ich mozno nariedit vodou (len opatrne, aby nezostali prilis riedke!). Su lahko dostupne (farby-laky) a nie su drahe. Ich nevyhodou je nizsia prilnavost k povrchu a pri naneseni prilis tenkej vrstvy sa niekedy drolia. Rychla doba schnutia moze skomplikovat pracu, hlavne ak sa pracuje iba s malymi mnozstvami tmelu.

  • Modelarske tmely - su urcene priamo pre modelarov, predovsetkym na plastikove modely. Drzia vsak aj na papieri a na trhu su k dispozicii rozne typy pre rozne ucely. Vyborne sa opracuvaju. Vacsinou su na syntetickej baze a v pripade nutnosti pracovat s tmelom dlhsie, alebo pri potrebe redsieho tmelu sa daju riedit riedidlom.

  • Polyesterove tmely - tieto tmely sa pouzivaju hlavne v lakyrnictve. Su dvojzlozkove, schnu az po namiesani s tuzidlom. Dobre sa nanasaju, silno drzia na podklade a dobre sa brusia, nevyhodou je vsak silny zapach. K dostaniu su rozne typy- jemnejsie aj hrubsie.

  • Soda bikarbona+ cyanoakrylat - touto kombinaciou tiez mozno tmelit papierove modely (Zdroj: Sony). Postupuje sa tak, ze do spary sa rovnomerne nanesie sekundove lepidlo do ktoreho sa nasledne nasype soda bikarbona. V pripade potreby sa moze postup opakovat a tym dosiahnut hrubsiu vrstvu tmelu. Vyhodou je velmi rychle schnutie (sekundy) a velka pevnost. Nevyhodou je silny zapach sekundoveho lepidla.

  • Puder+ nitrolak - doma vyrobitelna zmes na tmelenie (Zdroj: BugsBunny). Vdaka nitrolaku schne pomerne rychlo a dobre sa opracuva. Pocas schnutia zapacha.

  • Disperzne lepidlo - tiez sa da pouzit na tmelenie. Mozno ho zahustit papierovym prachom ci vyssie uvedenym pudrom. Schne dlhsie a kvoli elasticite lepidla sa horsie opracuva. Naopak vyhodou je, ze takto tmeleny spoj zostava pruznejsi ako pri inych tmeloch.

Tmelenie komplikuje a predlzuje pracu na modeloch, preto je lepsie snazit sa lepit modely co najpresnejsie, kvalitne a nespoliehat sa len na tmel. Navyse si treba uvedomit, ze vacsina tmelov nie je pruzna, preto s tmelenymi sucastami modelu treba zaobchadzat jemne.



Tipy:
- Tmel je ziaduce nanasat len v tensich vrstvach (max. 2- 3mm), inak po uschnuti hrozi popraskanie.
- Na nanasanie stierkovych tmelov sa da pouzit spachtlicka z manikurovej sady, pripadne ihla, stara cepielka ci sparadlo.
- Polyesterovy tmel bez tuzidla nikdy neuschne!
- Na tmelenie cyanoakrylatom a sodou bikarbonou staci pouzit lacne sekundove lepidlo.
- Balenie tmelu je nutne vzdy dokladne uzatvorit, inak hrozi ze rychlo vyschne.

1.3f | Gumove rukavice

Rukavice su sikovnou pomockou vhodnou najme pri praci s farbami, ci uz pri samotnej manipulacii, miesani farieb alebo pri striekani modelu ci jeho casti pomocou airbrushu. Vyuzitie najdu aj pri inych pracach, pri ktorych by mohlo prist ku neziaducemu zaspineniu ruk, ako napr. tmelenie.

  • Latexove (chirurgicke) rukavice - su najbeznejsie dostupne rukavice, cenovo patria ku lacnejsim, avsak nie su urcene na pracu s chemikaliami a preto nemaju dlhu trvacnost pri praci napr. s riedidlami (S6006, C6000, ...). Mozno ich zakupit vo vydajni zdravotnickych pomocok.

  • Vinylove rukavice - su trochu drahsie ako bezne latexove rukavice, maju vsak omnoho lepsiu odolnost voci riedidla/rozpustadlam. Oproti chirurgickym rukavicam su o cosi hrubsie.

  • Nitrilove rukavice - su urcene pre autolakovnikov a mali by mat najvacsiu odolnost voci rozpustadlam. Cenovo patria ku tym drahsim. Daju sa zakupit v predajniach s autolakmi.



Tipy:
- Dolezite je zvolit si spravnu velkost rukavic.
- Staru poskodenu rukavicu mozno pouzit ako sacok na odpad po striekani.
- Oplati sa kupit si cele balenie cca 100 parov a pouzite rukavice jednoducho zahodit.

1.3g | Fotoaparat

Priamo na modelarsku cinnost fotoaparat netreba, hodi sa vsak na osobnu prezentaciu modelov na fore. Kvalitny fotoaparat je samozrejme velke plus, ale ani kvalitny fotoaparat nezachrani zly model. Zial naopak to neplati a zlym fotakom, resp. zlymi fotkami sa da pokazit celkovy dojem aj z krasneho modelu. Bezny kompakt je na fotenie modelov postacujuci. Vyhodou je, ak ma fotoaparat funkciu makro fotenia, aby sa dalo zaostrit aj na detaily. Pri troche snahy sa daju nafotit uspokojive fotky aj pomocou fotoaparatu mobilneho telefonu (vyhodne je, ak ma automaticke zaostrovanie).

Tipy:
- Idealne je fotit model na dennom svetle.
- Pri foteni s bleskom je casto vidiet nedostatky retuse, ktore volnym okom nie su badatelne.

1.3h | Posuvne meradlo a mikrometer

Tieto dve meracie pomocky ocenia hlavne skusenejsia modelar pri zistovani priemerov drotov, spajli a trubiek, alebo autori modelov pri merani hrubok papierov pri konstruovani.

  • Posuvne meradlo - ludovo zname ako sublera, meria s presnostou 0,05 mm. Da sa zakupit v roznych velkostiach a prevedeniach (existuje aj plastove). Posuvnym meradlom sa da zmerat – vonkajsi, vnutorny rozmer a taktiez hlbka. V zasade sa daju posuvne meradla rozdelit na dva druhy - mechanicke a digitalne. Digitalne posuvne meradlo je o cosi drahsie, avsak praca s nim je pohodlnejsia.

  • Mikrometer - na rozdiel od posuvneho meradla je este presnejsi a meria s presnostou 0,01 mm. Nevyhodou oproti posuvnemu meradlu je skutocnost, ze mozno merat iba jeden rozmer. Podobne ako pri posuvnych meradlach, aj tu existuje rozdelenie na mechanicke a digitalne mikrometre.

Tipy:
- Mikrometer je uzitocny pri presnom merani hrubok papierov.
- Lacnou alternativou posuvnych meradiel moze byt plastove posuvne meradlo, ktore ale nie je tak presne.
- Tieto meradla byvaju konzervovane olejom, preto je vhodne pri praci dat pozor, aby sa neuspinil povrch modelu.
- Obe meradla su pomerne drahe a nie prilis casto pouzivane, preto niekedy staci vykonat merania u niekoho, kto meradlo vlastni.

1.3i | Klieste

Klieste sa zidu predovsetkym pri praci s drotom - ten sa s nimi da strihat a tvarovat. Existuje velke mnostvo roznych druhov a tvarov kliesti, tu je zoznam najcastejsie pouzivanych:

  • Kombinovane klieste- ludovo zname ako kombinacky, su univerzalny nastroj na delenie a uchopenie s vrubkovanymi celustami. Vhodne na hrubu pracu.

  • Cvikacie klieste- ludovo zname ako cvikacky/ stipacky, su urcene na delenie materialu, vhodne na bezne delenie alebo na kombinackami nedostupne miesta. Delia sa na celne a bocne, ktore su pre modelarov vyhodnejsie.

  • Ploche a priame klieste- zname ako plochacky, su podobne kombinovanym, avsak nemaju cvikaciu cast a maju iny tvar celusti, existuju aj typy so zahnutymi celustami. Vhodne na tvarovanie drotov.

  • Priame klieste zo zaoblenymi celustami - medzi elektrikarmi zname ako ockovacie klieste, su vhodne na vytvaranie zaobleni a ociek.



Tipy:
- Na jemnu pracu su vhodne male typy kliesti s dlzkou 100-120 mm.
- Pri praci s medenym drotom treba davat pozor, aby klieste nezanechali odtlacok vrubkovanych celusti!


Užívateľov profilový obrázok
Tipy a triky | --
Príspevky: 25

Re: 1 | Modelarske nastroje

Príspevokod užívateľa Tipy a triky » 15 Máj 2013 15:57

Spustenie 15. maj '13

Návrat na "Tipy a triky // Tips & Tricks"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný