Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa Fito » 23 Aug 2022 08:31

Tejto disciplíne ja vôbec nerozumiem, ale vyzerá to, že to tiež nie je úplne jednoduché spraviť pekný model. :P
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa Potkan » 23 Aug 2022 08:37

veru nie je to take jednoduche. ale zase to nie je prilis zlozite. tak ako pri papiery aj tu sa da zbuchat rychlo model avsak tak aj bude vyzerat. ale ked si da clovek viac zalezat, neponahla sa a premysli si vsetko dokladne vopred tak sa da dosiahnut pekny vysledok.

co sa tyka postupu - tak zatial to ide super. som zvedavy na finalny vzhlad pred dekalmy.
drzim palce
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Sep 2022 20:49

Ja by som ten plast charakterizoval tak, ako materiál, ktorý sa veľmi blbo farbí a plastárčinu ako neustálu a nutnú alchýmiu s postupmi a chemikáliami. Starý dobrý ŽaVeS, na ktorý sa môžem vždy spoľahnúť pri farbení papierákov, tu proste neplatí.
Farbiť treba na špeciálny základ (=modelársky surfacer), ktorý aspoň drží na plaste. Hoci máme tento základ, stále musíme byť opatrný pri používaní rozpúšťadlových farieb, lebo môžu ten plasť naleptať aj cez vytvrdnutý surfacer. Potom dúfať, že jednotlivé farby nezareagujú na predošlé vrstvy, že ich nestrhne maskovacia páska a že to pôjde nakoniec nejako zalakovať, aby to držalo po kope..

Tu je druhá fáza farbenia, ktorá dopadla ako inak, než fiaskom :too sad:

Po nastriekaní bielej, pokračoval som farbenie trupu ružovou-magenta. Keďže potrebný odtieň nebol v ponuke dostupných modelárskych farieb, tak som kúpil tmavšiu magentu a bielu na jej zosvetlenie. Voľba padla na farby Vallejo, ktoré sú dostpné v celkom širokej škále odtieňov a veľa modelárov ich považuje za špičku. Bola to zlá voľba. Prvé problémy prišli už pri miešaní - hoci som obe fľaštičky pretrepal pred dávkovaním, biela sa čudne chovala, ako keby sa len hýbala hustá guča farby bralenke. Magenta tiekla v pohode, ale bielu bol problém vôbec vytlačiť pri dávkovaní, bola fakt hustá. Žeby už bola stará? Síce neviem, ktoré číslo môže byť rok na ozačení šarže, ale má napísané L-07-03 (ružová mala G-16-07). Čo je horšie, že sa nechcela ani poriadne rozmiešať, ostávali také drobné biele krupice na stenách fľaštičky, v ktorej som ich miešal. Dúfal som, že na druhý deň sa rozpustia, no pri naliatí do pištole a skúšobnom nástreku sa tá krupica objavila znovu. Tak som v zúfalosti nejako prefiltroval farbu do druhej fľašky cez jemnú sieťku a potom aj cez pančuchu. :death:
Ešte pred striekaním som trup vymaskoval pomocou flexibilnej pásky Tamiya, zvyšok som zabalil do potravinovej fólie, krídla do papiera a nechal som vyčnievať iba winglety. Na motoroch som vymaskoval pylóny. Ružová kryla celkom dobre v druhej-tretej vrstve a po vyschnutí dala celkom homogénny povrch, bez výrazných krupičiek. Aj kontúry maskovania boli pekné, ostré. No čo sa mi nezdalo, že sa veľmi ľahko zotierala farba suchá na dotyk - na skúšobných vzorkách som to vedel zoškriabať už len dotykom nechtu. Preto som to nechal pre istotu týždeň schnúť pred ďalším farbením.




A dnes som sa dal na striekanie modrej. Keďže som mal obavy, vyskúšal som maskovacie pásky na mojich skúšobných vzorkách, na ktorých tú ružovú som síce vedel nechtom zoškriabať, ale farbu pásky nestrhli. To ma ukľudnilo a tak som vymaskoval zadnú časť trupu a smerovku. Modrú farbu som namiešal z akrylových Revelliek, ultramarinovú modrú č. 51 som trochu zosvetlil svetlou modrou č. 50. Išlo to v pohode nastriekať a na slnku to uschlo veľmi rýchlo.
A pri odmaskovaní príšla facka - páska parádne strhla tú ružovú na viacerých a najviditeľnejších miestach :eyes bleed: Ja nechápem, čo to je za modelársku farbu, čo nedrží na modelárskom surfaceri po týždňovom schnutí a nevydrží odlepenie modelárskej maskovacej pásky, ktorá je tam nalepená pár minút.. Úprimne ľutujem, že som tie farby Vallejo kúpil, radšej by som bol priplatil 4 eurá a nechal namiešať deci autolaku.



Strašne ma to hnevá. Mal som sto chutí to hneď riešiť nejakou opravou, ale to by zrejme dopadlo ešte horšie, tak som radšej odložil, nech tá revellka poriadne vytvrdne a išiel som sa zabicyklovať.
Opraviť by to zrejme šlo prebrúsením a prístrekom ružovej. Horšie ale je, že neviem, či môžem bezpečne vymaskovať tú modrú farbu - keďže už bola striekaná na to nešťastné Vallejo.. Takisto už sa teraz "teším" na maskovanie na wingletoch či motoroch, pred strikaním stirebornej - hoci tie asi dám až po laku, no neviem, či to nejako ovplyvní tú mizernú priľnavosť ružovej.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Sep 2022 21:36

Valleju sa možno nepáčil ten autolakový biely podklad. Nie je to nejaká lesklá biela? Ale to je len môj tip, Vallejo nestriekam.

Skúsil by som do každej farby pridávať trochu lesklého laku. Ja som si vybudoval taký zvyk, že to robím automaticky keď na diel pôjdem s krycou páskou. Pravda, ja tak robím s Tamiyou, neviem ako bude reagovať Vallejo. Alebo môžeš každú vrstvu farby lakovať samostatne, čo je ale zbytočne niekoľko krokov navyše.

V každom prípade si tú ružovú trafil parádne. Aspoň z fotiek, povedal by som, že úplne presne. Daj si od modelu pauzu a s chladnou hlavou sa k nemu vráť keď ťa prejde hnev. Poznám to z vlastnej skúsenosti, že ak chcem chyby opraviť hneď, väčšinou narobím viac škody ako úžitku.

Budem držať palce. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa Potkan » 03 Sep 2022 11:47

nemile prekvapenie od pasky. ale hold to je neduh vsetkych akrylov (aspon co mam skusenost). Vynimkou su len Tamkove farby ale riedene Self Levelling thineerom (Laquer). Podobne problemy som mal aj ja pri Revellkach aqua (s pouzitim X20A akryloveho riedidla). Preto pouzivam vylucne MRP (laquer) farby resp. ked treba tak tamkove riedene ci uz Rapid alebo Self levelling thinerom.

Pri tej paske, pred tym ako ju nalepim na miesto tak ju vzdy zo dva - tri krat nalepim na ruku aby som znizil lepivost povrchu. ale pocitam ze to si robil aj ty.

inak co si spominal ze tieto silnejsie chemie (hlavne laquer) sa radi "zazieraju" do plastu - tam by som skor videl problem ze je mozno fukana prilis silna vrstva naraz. Z anglickeho fora pouzivam postup - fukanie na 3 krat - prvy nastrek jemny, prasny len a by sa dalsie nastreky mali coho "chytit". Druhy nastrek je trochu silnejsi - polo vlhky by sa dalo povedat. nuz a treti nastrek je silny, aby povrch vyzeral "vlhko". Vsetky 3 nastreky sa daju v pohode fuknut na jedno posedenie - samozrejme zalezi na velkosti modelu. Pri takomto dopravaku by to bolo v pohode.

Tak ako Oliver pisal - daj si den, dva pauzu, vychladni hlavu a v klude premysliet ako to opravit. Nie je nic co by sa nedalo opravit ;)

drzim palce pri dalsom progrese.

P.S. ak sem pisem nezmysly ktore uz vsetci davno viete tak sa ospravedlnujem. mal som "kratku" pauzu s tymto forom tak netusim co sa tu uz stihlo prediskutovat v tejto oblasti. A sam sa stale ucim s plastakmy :D
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa spider » 04 Sep 2022 09:28

Vallejo MC sú síce obľúbené farby, ale prevažne na štetec. Striekať sa síce dajú, ale nie sú na to úplne vhodné. Ja ich používam iba na štetec. Sú ešte aj Vallejo Air, tie by mali byť do pištole, ale nepočul som na nich úplne príjemne recenzie. Najlepšie sa mi striekajú Tamiya, ale to nie je čistý akryl, to je taký hybrid. Na riedenie Tamiye sa mi osvedčil Mr. Levelling thinner, teda riedidlo so spomaľovačom, niečo ako píše Potkan.

Ale ako už chalani spomenuli, daj si pauzu a po čase sa ti to podarí opraviť :)
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa Brzdič » 04 Sep 2022 11:53

Jaj to je škoda, barvu jsi ale namíchal parádní. :wink:
Já osobně Valleja na stříkání taky nemám rád, tento problém jsem sice neměl, ale strašně to zasírá pistoli, pár minut stříkáni a je to na rozborku. Za mě jsou to barvy jen na štětec. Lak používám taky, ale jen na drátky, podle mě to lépe kryje a pak se to méně stírá.
S opravou ti asi neporadím, já bych to vyzkoušel opravit tím co máš a pak to stříknout lakem. Za mě jsou nejlepší barvy by od Tamky, jsou prostě blbuvzdorné :) a nikdy mě nenechaly ve štychu.

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa Potkan » 04 Sep 2022 16:51

Ako Spider pise - Tamka nie je uplne prava "akrylova". Je to tzv. synteticky akryl - teda na baze alkoholu (na rozdiel od "praveho" akrylu ktory sa riedi vodou). Synteticky akryl od praveho akrylu vacsinou prezradi symbol horlaviny na flasticke (a teda ze je obsah horlavy).

Este v kratkosti ohladom riedidiel (leveling thinneru). Aktualne su 3 verzie na trhu: Leveling thinner [LT] (standard); Self-leveling thinner [SLT] (pridany spomalovac schnutia do tekutiny - povrch byva krasne leskly a hladky pri lesklych farbach a satenovy pri matnych farbach) a nakoniec relativne nova vec - Rapid thinner [RT] (rychle schnutie - pri lesklych farbach vacsinou ostava lesklejsi satenovy povrch a pri matnych dost tvrdy matny povrch).

U mna sa uplatnuje hlavne SLT a RT. RT pri surfacery a SLT ked chcem pekny povrch na modely.
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa Jolaus » 05 Sep 2022 08:18

No...toto veru naserie. Oprava asi nebude jednoduchá a zástrek asi bude vidno. Ja na 99% používam farby MRP (pre mňa TOP) a výnimočne použijem Tamiya alebo Gunze C. Laky tiež iba MRP.
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A321-231 Wizz Air / Zvezda / 1:144

Príspevokod užívateľa Potkan » 05 Sep 2022 10:21

ale oprava nie je az taka katastrofalna. jemne by som to prebrusil aby zmizly ostre hrany okolo strhancov, prefukol surfom, zalestil a fukol farbou (s vymaskovanim okolia ktore je inou farbou)

skor je otazka ci ti este ostala farba tej ruzovej. lebo namiesat znova ten samy odtien - hoooooodne ale hoooooooooodne stastia :D
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní