Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa Oliver » 06 Dec 2021 23:41

Ahoj,

po dvoch mesiacoch bez lepenia som konečne rozpracoval svoj nový projekt. Dlho som zvažoval či ísť do papieru alebo skočiť k plastu, až som sa nakoniec rozhodol pre plast, ktorý na mojom stole chýbal už niekoľko rokov.
Druhotným kritériom rozhodovania bol fakt, že musím začať redukovať počet krabíc (cca 20), ktoré zaberajú viac miesta ako zošity s vystrihovačkami.

S výberom som tentokrát problém nemal, nakoľko od jari mám doma model Ford Mustang GT4 od Tamiye, na ktorý som si brúsil nechty v podstate od jeho doručenia.

Report

Od modelu mám plno očakávaní, najmä čo sa presnosti a výroby samotnej týka. Ide o Tamiyu (moju prvú), tak som veľmi zvedavý, či ma nesklame.
Z naštudovaných recenzií a iných stavieb, ktorých je po internete slušná hromada, sa zdá, že moje očakávania sú na mieste.

Model ponúka dve varianty:

  • Ford Official Car z roku 2018 - číslo 18, biela farba,
  • Vozidlo z Goodwood Festival of Speed z roku 2017 - číslo 17, tmavá šedá.



Môjmu oku ulahodila šedá verzia, ktorej som nemohol odolať.

Stavebnica odporúča ako farbu "body", teda karosérie, použiť farby v spreji označované ako "TS" a šedá v tomto prípade je "German Grey".
Nanešťastie nedisponujem farbami v spreji, a tak som pevne rozhodnutý karosériu nastriekať bežnou akrylovou farbou XF-63 German Grey, a preto budem musieť svoj postup tejto farbe prispôsobiť, nakoľko želaný výsledok je lesklý.
Mám už aj predstavu ako, ale o tom potom, no už teraz sa na to celé veľmi teším.

Zatiaľ som si model nafotil a začal som pripravovať prvé diely na nástrek surfu.


Interiér aj spodná časť auta bude tentokrát netradične biela, takže začnem nástrekom bieleho surfaceru. Pripravenú mám spodnú časť vozidla, samotnú "vaňu" interiéru a zlepil som aj ochrannú klietku.

Jej úplne dolepenie je podmienené vsunutím prístrojovej dosky, preto je jej vrchná časť zatiaľ oddelene.

Bol som veľmi zvedavý ako sa Tamiya popasuje so stopami po vyhadzovačoch a celkovo v akej kvalite budú jednotlivé odliatky.
Po preštudovaní stavebnice musím uznať, že kvalitou spracovania je Tamiya (min. pri tomto modeli) niekde inde ako napr. môj posledný plastový model od Revellu.
Detaily sú veľmi presne a ostro vylisované a navyše na jednotlivých dielikoch som takmer vôbec nenašiel prebytočné plasty, ktoré by bolo treba obrusovať alebo akýmkoľvek iným spôsobom odstraňovať.
Podvozok ako taký sa do karosérie upevňuje na vopred pripravené miesta, ktoré by ho mali vo vnútri držať na 4 miestach. Na niečo také si pri Chargeri (posledný model od Revellu) nespomínam.
Ochranná klietka mala niekoľko drobných stôp po vyhadzovačoch, ktoré som veľmi ľahko obrúsil jemnejšou brúsnou hubkou.
No najväčšie prekvapenie prišlo s "vaňou" interiéru, kde takmer všetky stopy po vyhadzovačoch Tamiya umiestnila tak, aby boli prekryté ďalšími dielmi.


Pre tých, ktorí by sa pýtali čo sú to stopy po vyhadzovačoch, tak sú to tie malé kruhy, ktoré sa na fotke vyššie vo svetle odrážajú. Tie vznikajú pri výrobe odliatkov a ich vopred premysleným umiestnením dokážu modelárovi ušetriť kopec času a hlavne energie, pretože ich odstraňovanie je niekedy na palicu .. Takže za mňa hneď z úvodu palec hore pre Tamiyu za to, že už pri výrobe myslia na budúcich staviteľov!

Ale aby som len nechválil, tak musím spomenúť tú hroznú bielu farbu plastu, na ktorej je niekedy zle vidieť rôzne detaily a horšie sa na nej hľadajú nepresnosti.
V tomto je nesmierna výhoda ak diely sú vylisované z klasického šedého plastu. Aspoň pre moje oči.
No prihliadnuc na finálnu farbu jednotlivých dielov to dokážem pochopiť a akceptovať. Asi na tom niečo bude.


Takže toľko úvodné postrehy. Plním pištoľ bielym surfom a rozbieham celý proces.
Najprv spravím podvozok s interiérom a až následne by som sa chcel venovať karosérii.
Naposledy upravil/-a Oliver v 21 Mar 2022 01:14, upravené celkom 1 krát.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa iconmaster » 06 Dec 2021 23:58

Americké autá nemusím, ale napriek tomu si toto rád pozriem od teba, držím palce! :wink:

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1075
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa LuPa » 21 Dec 2021 23:22

No, som zvedavy na toto.Tiez som davno dve Ferrari od Tamiye lepil abola to krasa, ako pises, radost uz len pozriet.Tak nech sa dari :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa Oliver » 08 Jan 2022 14:34

Report
Ahojte,

po takmer presne mesiaci od začatia stavby sa tu hlásim s prvým progresom. Stavbu som si pomyselne rozdelil na tri časti. Prvá - podvozok a interiér, druhá - diely okolo karosérie a tretia - samotná karoséria, tzv. "body". V minulom príspevku som avizoval, že sa budem venovať najprv podvozku a interiéru, čo som do bodky splnil. Aktuálne mám teda celý podvozok a interiér hotový a oba čakajú len na zakrytie karosériou. Fotiek z priebehu "stavby" mám pomenej, nakoľko tu nejak nebolo čo fotiť, keďže si diely nevyrábam ako keď robím papierový model, ale len ich začisťujem a striekam.

Rozdelenie modelu do troch celkov je aj z toho dôvodu, aby som nemusel toľkokrát striekať surfacer, pretože túto činnosť fakt nemusím. Pripravené diely na podvozok a do interiéru som si spoločne pod lampou odfotil. Podvozok ako taký, vaňa interiéru a ochranná klietka boli striekané bielym surfom, ostatné časti čiernym. Zo začiatku som sa bál, že v tom množstve dielov budem mať chaos, ale nakoniec som v súčte času do návodu pozeral tak dlho, že som vedel z hlavy kde čo nalepiť. Tiež som mal trochu obavy, aby som nezamenil diely, ktoré sa objavujú na oboch stranách, typicky brzdy, ale Tamiya to vyriešila rozdielnym vzorom rubových strán, takže sa nedalo pomýliť, čo ma veľmi milo prekvapilo.


Nemá význam sa nejak špeciálne pozastavovať nad farbením. Len spomeniem, že výfuk, prístrojovú dosku a vaňu interiéru som musel robiť na dvakrát, nakoľko "opaľovanie" výfuku, resp. maľovanie detailov, resp. maskovanie krkolomnejších tvarov mi nejak nevyšlo na prvý pokus. K výfuku mám aj tri fotky, kde som sa snažil na niektorých miestach napodobniť opálenie kovu. Videl som to v jednom videu, kde podkladový kov zlatej farby je "opaľovaný" farbou Clear Brown. Takú ale nemám, tak som skúsil žltú. Nebolo to úplne zlé, no nebolo to to, čo som chcel dosiahnuť. Vyskúšal som aj modrú, no tá mi na žltej hneď skĺzla do zelenej, a preto som celý výfuk radšej strekol od základu znovu a ďalej som už nešpekuloval. Tieto farby sú zrejme vhodnejšie na strieborný/chrómový podklad. Ešte mi napadlo, že som mohol skúsiť hnedou farbou "ušpiniť" väčšie množstvo laku a to nastriekať, ale to mi napadlo až teraz ako to píšem .. (posledné dve fotky sú z mobilu).


Okruhové vozidlá majú často hladké a vyjazdené pneumatiky, a preto som aj tie z modelu chcel trochu prispôsobiť. Navyše mali po svojom obvode v strede prebytočný materiál, ktorý som chcel dať preč. Dlhšie som zvažoval ako ich obrúsiť (ide to dosť ťažko ručne). Nakoniec som sa inšpiroval opäť raz na YTB a v OBI som investoval 20 centov do osmičky skrutky, dvoch podložiek a troch matiek. Tie som uchytil spolu s pneumatikou do vŕtačky a na nižších otáčkach, brúsnom papieri zrnitosti 800+ a za pomoci mokrej metódy obrúsil. Zo začiatku som mal z toho strach, ale ono výsledok sa dostavil. Už by som to robil výlučne len mokrou cestou, na sucho sa to robí ťažšie a s horším výsledkom. Jediné čo ma teraz trochu trápi je, že pneumatiky sú trochu lepivé a výborne sa na ne chytá každé smietko prachu. To môže byť spôsobené počiatočným brúsením na sucho, ale to je len môj odhad. S tým budem musieť ešte niečo urobiť a nabudúce určite pôjdem mokrou cestou od začiatku a uvidím, či budú lepiť aj takto obrúsené pneumatiky.


Návod písal, že na podvozku sa má predná časť rámu aj z vnútornej strany natrieť čiernou. Ja som sa z jednej recenzie dozvedel, že v takom prípade je cez otvory v kapte vidieť do vnútra to biele nič (vnútri nie je motor, len to, čo ho napodobňuje zospodu). Preto som prednú časť provizórne nastriekal tou istou čiernou ako aj rám. Ak niečo bude vidieť cez kapotu, ešte to štetcom domaľujem. Na podvozok a niektoré ďalšie diely som dal čierny wash. Na niektorých ďalších dieloch som zas vyfarbil štetcom detaily alebo aplikoval dekály. Všetky diely sú tiež lakované v závislosti od požadovaného finálneho lesku matným, polomatným alebo lesklým lakom. Až som sa postupne za celý mesiac prehrýzal každým dielom na podvozok a do interiéru (nemám odfotené všetky).



Všetky vyššie pripravené diely som nalepil na ich správne miesta, až mi z toho vznikli dva samostatné celky: podvozok a interiér. Škoda len, že detaily podvozku vpredu aj vzadu zakryjú difúzory.
Ináč, tie kolesá s brzdami neskutočne žerem .. fakt sa mi páčia!


Ako som spomenul naposledy, úplne uzatvorenie ochrannej klietky je podmienené vlepením prístrojovej dosky s volantom, po ktorej je interiér s podvozkom hotový.


Ďalej sa chystám pripraviť si všetky diely na karosériu. Je ich podstatne menej a zároveň sú asi len v dvoch alebo troch odtieňoch farby, takže ďalší report by tu mohol byť už onedlho.
:victory:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa iconmaster » 08 Jan 2022 17:06

Zatiaľ to vyzerá fajn.

Oliver napísal:Tamiya to vyriešila rozdielnym vzorom rubových strán, takže sa nedalo pomýliť, čo ma veľmi milo prekvapilo.

Nj, proste Japonci! Myslia dopredu a dajú poka-yoke ešte aj do stavebníc. Pravda, sem-tam sa s tým stretnúť aj u Revellu - napr. výškovky lietadla zvykli dať s rozdielne dlhým spojovacím jazýčkom alebo tie drobné kolíky na rôznu vzdialenosť od seba.
Keď to chýba, ja si zvyknem nejako označiť tie diely, aby sa dali ľahko identifikovať po farbení. Buď si naškriabkam niekde na neskôr neviditeľné miesto číslo dielu alebo nalepím štítok na paličku na ktorom farbím a tak..

Tie gumy by si mohol obrúsiť aj hrubším šmirglom pre naznačenie opotrebenia od asfaltu, ale keď cieľom bolo mať fungel nové slicky tak nič som nepovedal :)
Len smelo do pokračovania!

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa Oliver » 08 Jan 2022 21:17

iconmaster napísal:Pravda, sem-tam sa s tým stretnúť aj u Revellu - napr. výškovky lietadla zvykli dať s rozdielne dlhým spojovacím jazýčkom alebo tie drobné kolíky na rôznu vzdialenosť od seba.
Keď to chýba, ja si zvyknem nejako označiť tie diely, aby sa dali ľahko identifikovať po farbení. Buď si naškriabkam niekde na neskôr neviditeľné miesto číslo dielu alebo nalepím štítok na paličku na ktorom farbím a tak..


Ja si na také pomôcky nepamätám, ale teda posledný plast bol 3 roky dozadu. Ináč to robím podobne ako ty, väčšinou preferujem označenie pomocného držadla.

iconmaster napísal:Tie gumy by si mohol obrúsiť aj hrubším šmirglom pre naznačenie opotrebenia od asfaltu, ale keď cieľom bolo mať fungel nové slicky tak nič som nepovedal :)

Bál som sa, aby som ich nedotrhal alebo do nich nenarobil ryhy. Robil som to prvýkrát a nebol som si istý výsledkom. Navyše v krabici sú len štyri, takže nebol priestor na experimenty. :haha:
Ak nezabudnem, spravím detailnejšiu fotku pri najbližšom fotení. Ono to podľa mňa vyzerá dobre, pre mňa tak akurát. :)
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa Oliver » 24 Jan 2022 01:17

Report
Pokračujem ďalej a dnešným dňom mám hotové takmer všetky detaily, ktoré sa budú vo finále lepiť na karosériu.


No žiaľ bohu, nie všetko vyšlo úplne podľa predstáv. Pôvodne som myslel, že toto by konečne mohol byť TEN plastový model, s ktorým by som sa predstavil na nejakej súťaži aj v plastikovej kategórii, ale .. akosi mi pri plaste nie je súdené.

Spojler. Ako prvé, som jednu z nálepiek na boku spojlera pinzetou jemne nechtiac natrhol, čo ale vo výsledku nebolo po jej finálnom prilepení na povrchu poznať. Hovorím si, že už si musím dávať veľký pozor. Pri následnom lakovaní mi celý spojler spadol z pomocného úchytu rovno na papierový obrúsok, kde sa samozrejme na vlhký povrch nalepilo všetko čo sa dalo - "paráda". Keď som si vyčistil hlavu, na druhý deň som celý spojler prebrúsil mokrou cestou brúsnym papierom zrnitosti 2000 a 3000, povrch som umyl a usušil. Po vyschnutí som ho vyleštil pastou od Tamiye - Compound Finish. V tomto momente som mal pocit, že je spojler zachránený, až som sa rozhodol ho doleštiť ešte trochu viac. Onedlho nato som príliš pritlačil pri leštení práve toho nešťastne roztrhaného dekálu, že som z neho kúsok odtrhol - "perfiš".


Aktuálne sa teda nachádzam v stave, ktorý už moc nemám ako zvrátiť. Môžem chýbajúcu časť domaľovať, čo ale veľmi pravdepodobne bude biť do očí, alebo, ak nezoženiem nový dekál, obe nálepky z bokov spojlera skúsim nejak jemne odstrániť. V každom prípade, na teraz chcem mať od tohto problému pokoj, takže pokračujem ďalej.

Mám samozrejme pripravené aj ostatné diely, ale nefotil som všetky. Špeciálnu radosť mám z čírych dielov, ktoré som prvýkrát farbil transparentnou červenou, kedy je výsledok neporovnateľne krajší, ako keď sú diely z číreho červeného plastu rovno vylisované. Teda aspoň podľa mňa.


Perfektne vyriešené sú zadné svetlá, ktoré sú z vonkajšej strany nastriekané transparentnou červenou a z vnútornej strany som ich štetcom farbil lesklou čiernou. Za ne, dovnútra, pôjde ešte diel chrómovej farby a spolu na mieste pôsobia veľmi dobre. V návode mi chýbala zmienka o tom, že čierna má ísť z vnútornej strany, ale schéma to zrejme naznačovala. Navyše mi nedávalo zmysel farbiť ich na čierno z vonkajšej strany. Posledné dve fotky sú rýchlo-fotky, takže žiadne nastavovanie foťáku a rozkladanie statívu.


No a samozrejme mi nedalo, a tak som niektoré diely zložil do podzostáv, ktoré potom budem jednoduchšie lepiť na karosériu.


No a tak mi ostáva už len to najdôležitejšie - karoséria. Okrem nej sú tam ešte spätné zrkadlá a kľučky od dverí + sklá.
Výsledok ale musí byť super hladký a lesklý povrch, takže im bude dopriata maximálna starostlivosť.
Naposledy upravil/-a Oliver v 25 Jan 2022 11:11, upravené celkom 1 krát.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa petopato » 24 Jan 2022 21:09

Veľmi inšpiratívne vlákno. Dlho sa pohrávam s myšlienkou vyskúšať si plast, možno nastal čas....

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa Oliver » 25 Jan 2022 14:55

petopato napísal:Veľmi inšpiratívne vlákno. Dlho sa pohrávam s myšlienkou vyskúšať si plast, možno nastal čas....


Smelo do toho a prosím, prezentuj aj tu na fóre.
Budem držať palec. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1075
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Ford Mustang GT4 /Tamiya/ 1:24

Príspevokod užívateľa LuPa » 15 Feb 2022 21:11

Malovanie pruziny okolo tlmica: ako ju malujes? Maskujes tenuckou paskou ten tlmic, ci len velmi opatrne postupujes tenuckym stetcom v malovani pruziny?

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný