Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

CLAAS Lexion 670

Moderátor: serpens

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Júl 2022 23:15

Hneď na začiatok by som rád upozornil, že toto vlákno je v sekcii Projekty - teda zatiaľ nehrozí, že tento model začnem hneď stavať, či kresliť..

Počas sezóny žatvy vždy dostanem chuť zlepiť nejaký ten kombajn. Nieže by cez zimu to nebol zaujímavý model, ale keď človek vidí a obdivuje tie stroje počas práce alebo sa musíte stiahnuť na ceste, aby sa zmestili, tak je to nutkanie zlepiť model kombajnu o niečo silnejšie.

Síce nejaké modely kombajnov vydané boli, no ja by som uprednostnil niečo z modernejších strojov od popredných výrobcov. Asi jedna z najšpičkovejších značiek je CLAAS pôvodom z Nemecka. Nebudem tu rozpisovať históriu a detaily značky, priložím radšej nejaké linky pre prípadných záujemcov:
https://en.wikipedia.org/wiki/Claas
https://www.claas-group.com/the-group/h ... ny-history
https://www.claas-group.com/the-group/h ... s/combines

CLAAS Lexion 670
Základné parametre:
šírka mláťacieho bubna 1700 mm
otáčky mláťacieho bubna 395-1150 ot./min.
6 ks klávesových vytriasadiel
plocha vytriasadiel 7,48 m2
zásobník zrna 11 000 l
výkon vyprázdňovania 110 l/s
motor Caterpillar C 9.3 s max. výkonom 330 kW/449 k
celková hmotnosť (bez adaptéru a príslušenstva) 15 220 kg
šírka stroja (v závislosti od rozmeru pneumatík) 3,49-3,90 m

Pneumatiky sa môžu používať rôzne, uvádzam len kombináciu zo základných rozmerov
Predná náprava 800/70 R 32 CHO
Zadná náprava VF620/70 R 26 MI

Štandardné typy a šírky žacieho adaptéra C 900 (9,12 m), C 750 (7,60 m), C 660 (6,68 m), C 600 (6,07 m)
a adaptéry Vario V 900 (9,12 m), V 750 (7,60 m), V 660 (6,68 m), V 600 (6,07 m), V 540 (5,46 m), V 1200 (11,97 m), V 1050 (10,67 m)






Kombajn existuje aj v prevedení Terra trac pre mäkké pôdy, kedy predné kolesá sú nahradené gumovým pásovým pohonom:



Podklady
Keďže sa jedná o celkom rozšírený stroj, nájde sa dosť inzerátov na portáloch s jazdenou technikou aj s celkom dobrými fotkami. Okrem toho existujú fanúšikovia, ktorí fotia agrotechniku v akcii a tiež sa dajú nájsť aj rôzne youtube videá - nejaké zaujímavejšie som si odložil na tento svoj zoznam: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... fvQx8nuRU-

Hoci som mal možnosť fotiť tento stroj na nejakých výstavách, nemám ho stále nijako podrobnejšie zdokumentovaný. Nepoznám osobne nikoho kto ho vlastní alebo na tom jazdí, ale možno by stálo za pokus sa spýtať urobiť nejaký detailný "walkaround" v niektorom družstve.

Natrafil som aj na online katalóg ND od výrobcu, kde sa dá preklikať na celkom pekné kresby niektorých detailov zostáv a podzostáv (nájdete tam všetky stroje značky CLAAS!): https://www.claas.de/service/katalog-sh ... eilkatalog

Ešte som hľadal, či existujú nejaké dostupné 3D modely, ktoré by mohli poslúžiť ako dobrý základ pre tvorbu modelov. Modelov na nete je veľa, ale väčšinou neprepracované. Jeden, čo ma zaujal boli modely do hry Farming simulator, ktoré som nejakým preexportovaným vedel dostať do Rhina. Samozrejme aj toto je ďaleko od nejakého kvalitnejšieho CAD modelu, chýbajú aj detaily pod kapotou alebo už aj na spodnej časti, ale proporčne to vyzerá byť v poriadku. Možno sa zíde na niečo:


A na záver skúsim vysvetliť, prečo to ešte nelepím či prečo som ešte nezačal ani kresliť. Aby som bol úprimný, neviem ani kde začať!
V prvom rade by to chcelo jasnú predstavu, do akej detailosti by som šiel. Najjednoduchšie by bolo urobiť verziu s pevnou kapotážou, kedy pohony ostávajú zakryté, rovnako aj motor a tak odpadne kopa detailov na spracovanie. Myslím, že aj bez nich by taký model bol celkom kukateľný a s detailmi sa dá stále vyhrať okolo náprav, vonkajšku, kabíny a s adaptérom. Prípadne nechať otvárateľný iba zásobník na zrno (cez neho je aj okno do kabíny). Ono by šlo určite spraviť aj s komplet otvárateľnými krtymi, len to bude beh na dlhú (či ešte dlhšiu) trať.
A že neviem, kde začať myslím aj tak, že síce pri nákladiakoch už mám nejakú rutinu tej postupnosti (začínam rámom, na ktorý potom dávam nápravy, príslušenstvo a hnací agregát a po sfinalizovaní šasi spravím kabínu), ale toto chce trochu iný prístup. Ako som pozeral nejaké modely kombajnov, čo sú na trhu, tak samotné "telo" by sa mohol urobiť ako rebrá alebo nejakú krabicu a na tú potom osádzať jednotlivé celky. Takže na rozdiel od spôsobu zvnútra-von (nákladiaky) by som toto mal navrhovať zvnoka-dnu, teda základný skelet by vznikol ako výplň hluchého priestoru medzi jednotlivými časťami alebo stranami stroja.

Toľko mojej nedeľno večernej filozofie. Ak niekoho zaujal ten nápad, kľudne sa vyjadrite. :)

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa developer10 » 10 Júl 2022 23:28

Tak to je že aké prekvapenie! Sícve nie pre môj archliev, ale držím prsty a pozorne sledujem a povzbudzujem! Poď do toho a aj v oboch verziách, pásomníci sa Terra Tracu určite potešia!!! Trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa Fito » 11 Júl 2022 07:09

Tak ešte by to mohol spraviť vo verzii červeno- biela, a maják to má, takže je to vlasne hasič.

Noale k predlohe - hneď na začiatku čítania Icovho príspevku som si predstavil, ako sa takýto model dá premakať.... a potom som sa dočítal k rozumnej úvahe že aký detail je ešte rozumný.
Tak ako píšeš ja by som bol za otvorenie nejakého zásobníku, ale asi nemá zmysel prepracovať celé vnútro...

Takže tak, rád si to v tvojej verzii pozriem.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa WanRayen » 11 Júl 2022 13:32

Projekt je to dobrý. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa spider » 12 Júl 2022 12:20

Veľmi zaujímavý projekt. Ja osobne mám na to taký pohľad, že kombajn by asi nebol cielene model, po ktorom by som šiel, ale v takomto prípade rozhoduje autor. Viem, že nejaké kombajny sú, ale nie sú tak dobre spracované, že by som nad tým uvažoval. Keby vydal nejaký kombajn napríklad Halinski, vedelo by ma to zaujať. Toto by bol u mňa osobne podobný prípad. Kebyže takýto projekt dotiahneš do konca, určite by som si to vedel predstaviť ako model, ktorý ma zaujme a ktorý aj reálne zlepím, pretože mám takú istotu u autora, že to bude presné a dobre vymyslené. Podobne ako DAF, ktorý teraz robíš. Nie je to model, ktorý ma prvoplánovo zaujme, ale keď vidím meno autora, detailnosť a presnosť modelu, záujem vysoko stúpne :big smile:

Čo sa týka detailnosti, tam by sa dalo ísť do takých detailov, že by si to od únavy ani nedotiahol do konca, takže podľa mňa stačí ten "exteriér" vymakať a tie kapoty nechať pevne zatvorené. Už tak je tam dosť viditeľných detailov, teda aj bez toho budeš mať kopec roboty.

Takže super nápad, držím palce, ak sa do toho pustíš. Bude to riadny macek :shocked:
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 12 Júl 2022 19:16

Nazdar projektant!
Tu nájdeš nejaké modely:
hum3d.com/harvester/
Priamo 670-ku tam nevidím a tiež to nie je zadarmo. Ale okukať sa to dá.
Ešte aj tu sa dá niečo nájsť:
turbosquid.com/3d-model/claas

Držím palce!
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa iconmaster » 16 Júl 2022 12:22

Díky hoši za milé reakcie a záujem :victory:

Fito napísal:Tak ešte by to mohol spraviť vo verzii červeno- biela, a maják to má, takže je to vlasne hasič.

Ale aj maják má oranžový a nie modrý.. Aspoň, že má hasičák pri vchode do kabíny, ten je červený! A keď začne horieť, hasiči sa tiež určite objavia :P


Spider - ďakujem za uznanie. Viem, že niekedy to možno aj preháňam s detailnosťou (hlavne ak nebudú poriadne ani viditeľné), ale snažím sa z toho vyťažiť čo najviac, aj za cenu extrémne dlhého vývoja a stavby modelu. A tiež som na tom podobne, ako popisuješ - niektoré novinky na trhu potešia, no tá radosť rýchlo aj vytratí, keď zistíš, ako sú spracované niektoré modely. Niektoré vydavateľstvá idú na kvantitu a nie kvalitu modelov, ale kým biznis fičí, prečo by to zmenili, že?! (toto sme preberali aj na Hvezdárni)


Trak-Tor napísal:Nazdar projektant!
Tu nájdeš nejaké modely:

Dík Juraj. Tú stránku Turbosquid som už dávnejšie pozeral, nájdu sa tam celkom premakané modely.
K tomuto konkrétnemu kombajnu som ale nenašiel nikde (pre mňa) dostatočne realistický 3D model. Ono tie rendre vyzerajú zvyčajne super, ale keď človek začne porovnávať ich s reálnymi fotkami, tak zbadá tie rozdiely, ktoré sú niekedy až príliš veľké.



Master plan
Cez týždeň som trochu uvažoval, hľadal, študoval a triedil podklady.

3D model z hry Farming simulator (viď. náhľady z Rhina vyššie) je na prvý pohľad dobre spracovaný, ale čím ďalej to porovnávam s fotkami, tým viac rozdielov nachádzam. Navyše je to z polygónov, takže nič moc na ďalšiu prácu.

Žial nenašiel som žiadny podrobnejší výkres alebo rozmerový náčrt. V brožúrach sa nachádzajú len obrázky s malým rozlíšením, ale aspoň je tam zopár kót, podľa ktorých sa to dá dať do mierky. Podarilo sa mi aspoň preexportovať dva obrázky od výrobcu z online katalógu ND z rastrového formátu *.tiff do CADovského súboru *.dwg a už len dúfam, že tie nie sú proporčne zámerne zdeformované. Samozrejme nie je to taká výhra, lebo čiary exportuje ako dvojicu a nie sú to žiadne presné spojenia a tvary, no spolu s rastrovými obrázkami poslúži ako podklad na odmeriavanie základných rozmerov a proporcií.


A tu prišla úvaha, či to kresliť v 2D (ako bežne robím svoje nákladiaky) alebo najprv vytvoriť komplet 3D model a potom z neho robiť ten papierový (takto som robil náves Benalu). To druhé je pracnejšie, ale ponúka možnosť vytvorenia pekných návodoviek a v tejto situácii zaručí vyššiu presnosť priestorových celkov a že diely nebudú v kolízii. Zároveň ľahšie sa kreslí spôsobom "zvonka dnu" ak sú tie diely usporiadané v priestore. Tak teda pôjdem do 3D, možno budem neskôr ľutovať :)

A keďže všetko so všetkým súvisí a musí to celé pasovať a vychádzať, musel som urobiť nejaký logický plán, ako to vytvorím, aj vzhľadom na funkčnosť a detaily. Stratégia na začiatok je nasledovná:
1. Zásobník zrna - aby mohol byť otvárateľný a spracovaný zvnútra, jeho rozmery musia vliezť do vonkajšej kapotáže
2. Kapotáž bokov - udávajú základné proporcie stroja
3. Kapotáž vrchu a krytu hnacieho agregátu - platforma, na ktorú pôjdu ďalšie detaily
4. Kabína, platformy a schodíky
5. Zadné čelo
6. Nápravy a "sivý spodok" mašiny - spracovať iba viditeľné časti
7. Držiak adaptéra
8. Ďalšie detaily..
posledný krok - vnútorný skelet, ako výplň a chrbtica celého modelu.

Začal som teda so zásobníkom zrna. Zatiaľ sú to len plné telesá, bez detailov, ale išlo o základné rozmery. Tie som odhadoval podľa tých CADovských pohľadov a katalógu ND. Pokračovať budem bočnými krytmi a kapotážou:

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa pisho66 » 16 Júl 2022 21:39

iconmaster napísal:Hneď na začiatok by som rád upozornil, že toto vlákno je v sekcii Projekty - teda zatiaľ nehrozí, že tento model začnem hneď stavať, či kresliť..


Vidím, že ťa to zrejme nadchlo, keď si si skúšobne aj niečo pokreslil :big smile:, hádam nejdeš rozšíriť rady rozrobených modelov.

Kombajny celkom registrujem, ale nie je to model, čo by ma tak nadchol ako teba. Skôr by som čakal niečo zo stavebnej techniky. Ako sme sa už viac krát rozprávali aj o prekládkových bagroch, tam to s detailnosťou nie je až také náročné ako zrovna tu u kombajnu a asi by sa našlo aj viac podkladov.
Každopádne ak sa pustíš aj do tohto, budem sledovať :victory:

PS: https://www.youtube.com/watch?v=gh9gNbYAL3I&ab_channel=TractorLab
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa iconmaster » 18 Júl 2022 22:32

Nemaj obavy Maťo, na poradovníku sú aj nejaké ďalšie stroje, len cieľový dátum je nejasný :) Každopádne skúsenosti z projektovania určite by som vedel využiť v ďalšom a možno budem mať aj väčšiu odvahu sa pustiť do nejakého iného stroja.

pisho66 napísal:Vidím, že ťa to zrejme nadchlo, keď si si skúšobne aj niečo pokreslil , hádam nejdeš rozšíriť rady rozrobených modelov.

Hej, nejak ma to chytilo, tak sa snažím využiť ten elán. Potom možno odložím na dobu neurčitú..
Že nezačnem kresliť som mysel na konkrétnu podobu dielov na tlač, keďže k tomu chýbajú dostatočne podrobné podklady. Takým má byť ten 3D model, ktorý som začal vytvárať.

Niekedy cez leto sa mi do lepenia príliš nechce, ale zistil som, že uhorkovú sezónu viem využiť aspoň na kreslenie/3D modelovanie. Podobne začal vznikať aj projekt DAF LF.

Hoci s 3D kreslením som začal ešte na strednej škole, ale priznávam, že stále v tom mám nejaké medzery. Hlavne čo sa týka tvorby komplexnejších modelov. Dlho som ich robil totiž tak, ako keby som robil papierový model - diel po dieliku vypracovať do detailov a tak vznikala väčšia a väčšia zostava. No rovnako pribúdali aj rôzne nepresnosti a tak som musel už vyšperkované diely prerábať, čo nie vždy je také rýchle a ľahké. Teraz zisťujem, že iný prístup asi urýchli, ale hlavne dá predpoklad, že to bude (zrejme) lepšie pasovať: Namiesto detailného spracuvávania dielov spravím základné skelety, plné, bez detailovania, ale už presne umiestnené v rámci zostavy (súradnicového systému) a ktoré majú vonkajšie obrysy presné. Neskôr sa k nim viem vrátiť a vyšperkovať, až keď všetko dobre sedí. Takisto ako pomôcky sa mi osvedčujú jednoduché obálky alebo "atrapy" (nenapadá ma lepšie slovo, po anglicky by som nazval "dummy part"), ktoré znázorňujú vonkajšie obrysy niektorých podzostáv (napr. kabína, kapotáž), podľa ktorých viem potom rozkresliť jednotlivé časti podzostavy.

Ale aby som len nekecal, ukážem stav po víkende - možno už trochu viac začína podobať na kombajn :P :

Užívateľov profilový obrázok
majo | 33
Príspevky: 449
Meno: Marián
Bydlisko: Danišovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa majo » 20 Júl 2022 14:15

Tento projekt sa mi pozdáva. Keď som to zbadal, ostal som dosť prekvapený do čoho sa púšťaš, samozrejme milo a teší ma to. Dúfam, že Ti elán vydrží a nezáleží kedy to bude, len aby sa to podarilo dostať do úspešného konca. Naložil si si náročný projekt, ale verím, že v Tvojom podaní a skúsenosťami to bude riadna pecka. Tieto stroje obdivujem na poliach aj ja v týchto letných mesiacoch.

Pozerám, že si sa rozbehol a začal si kombajn modelovať v CATII. Dobre si sa rozhodol, že si to rozdeľuješ do samostatných partov (kabína, zásobník, podvozok a pod.). Dané party si namodeluješ v pozíciách voči súradnicovému systému, potom len nahádžeš do zostavy a bude to v pozícií v akej si to namodeloval. Bez väzieb a podobne. Uľahčí to vkladanie podzostáv do hlavnej zostavy. Samozrejme to uľahčí aj opravenie kolízii partu voči druhému partu.

Zatiaľ to vyzerá veľmi dobre. Držím palce a budem sledovať tento krásny projekt. :big smile:


"Ži preto, aby si niečo dokázal.
Dokáž niečo, aby vedeli, že si žil."




Návrat na "Projekty // Projects"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní