Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Príspevokod užívateľa Zax » 22 Feb 2022 00:14

Prognoz 1 a Venera 1

(kozmické sondy - Sovietsky zväz)

Autor: Ladislav Badalec a ing.Ladislav Jakubčo (Baj)

Vydavateľ: Zenit č.7/1987-88

Mierka: 1:28



Ďalšími modelmi, ktoré sem pridám sú modely koz. sond, ktoré vyšli pod značkou Baj v Zenite (pracovali na nich obaja autori). Ide o vcelku zásadný počin z nasledujúcich dôvodov:
-sú to prvé dva modely, ktoré vyšli pod značkou Baj
-sú to prvé papierové modely, ktoré vyšli v časopise Zenit, čím sa aj slovenský papierový modelári mohli bez problémov dostať k pap. modelom. (ABC sa vtedy u nás dalo zohnať pomerne ťažko)
-zaujímavé sú aj predlohy týchto modelov:
Program Prognoz bola séria 12 sond, určených hlavne na výskum slnka (1972-1996), pričom na Prognoz 7-10 spolupracovalo aj Československo.
Sonda Venera 1 je ešte zaujímavejší kúsok. Táto sonda bola prvou planetárnou sondou, ktorá bola kedy ľudstvom vyslaná do vesmíru. Stalo sa tak 12. februára 1961. Bola vyslaná smerom k Venuši.



Prvú budem lepiť sondu Prognoz (BaJ 1.01). Modely vyšli na pomerne tenkom papieri, takže lepím kópiu (tlačiareň Canon, papier Canon matte photo paper, 170 g/m2). Tieto modely sú zaujímavé tým, že obe majú kupole riešené rozrezaním pinpongovej loptičky v strede (cez spoj), problém je, že od vydania modelov sa loptičky zväčšili z 38mm na 40mm, takže to teraz nesedí (treba loptičku rozrezať mimo stredu) Paradoxne sa to ale takto viacej blíži realite, lebo Prognoz má reálne tú kupolu menšiu a Venera zase väčšiu...Sú tu ešte ďalšie nepapierové diely a to antény (drôt) a nádrže na dusík urobím z ložiskových guličiek streknutých na čierno...
Model mám nastrihaný a zaretušovaný, tak sa môžem pomaly pustiť do lepenia... :wink:


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Príspevokod užívateľa Zax » 27 Feb 2022 21:29

Mierny pokrok, mám zlepené základné časti Prognoz 1, teraz to začnem pomaly kompletovať...lepilo sa to dobre, akurát som nedomyslel, že keď niektoré diely podlepím, nemusí mi to sedieť...tak som musel pár vecí prispôsobiť...Do vnútra sondy som vlepil nipel ako prípravu na stojan. Ako stojan použijem špic z výpletu bicykla, ktorý bude na jednej strane ukotvený v podložke a druhý koniec naskrutkujem práve do nipla v sonde...

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Príspevokod užívateľa Zax » 06 Mar 2022 00:07

Prognoz 1 by bol hotový, teraz sa môžem pomaly pustiť do Venery 1.


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Príspevokod užívateľa Zax » 10 Mar 2022 23:16



Pomaly robim na Venere 1, model mam nastrihany. Začal som asi najťažšími časťami tohto modelu, a to je kupola z pinpongovej loptičky, ktorá je v tomto prípade nadpolovičná polovica z čoho vyplýva nepríjemna spojovacia drážka...tú som zatmelil a prebrúsil a potom nastriekal...dalo by sa aj lepšie, ale nemal som moc dobrý tmel, tak to musí stačiť aj takto...
Druhá časť z ktorej som mal obavy bola parabolická anténa...vnútornú časť som polepil hliníkovou páskou, pričom sa to podarilo zlepiť celkom dobre...


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Príspevokod užívateľa Zax » 14 Mar 2022 23:55

Venera 1 je hotová:


Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Príspevokod užívateľa developer10 » 15 Mar 2022 10:58

Veľmi pekný návrat do mladosti! (hlavne tá pingpongová loptička, ktorú som kedysi rozrezal na tretí pokus a dostal za do zaracha :D )

Ďakujem za nostalgiu a gratulujem ku krásnemu príspevku!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Príspevokod užívateľa Fito » 15 Mar 2022 11:13

Zax napísal:... od vydania modelov sa pingpongové loptičky zväčšili z 38mm na 40mm, takže to teraz nesedí...


Čo sa tu človek nedozvie, trošku som to poguuglil a fakt, k zmene priemeru na 40mm došlo v roku 2000 - že vraj aby diváci lepšie videli loptičku :jawbone:
Od roku 2015 sa vyrábajú z menej horľavého materiálu plastu ( predtým boli celuloidové a horeli celkom dobre :P )
Ale teda vyrábajú sa ešte stále aj 38mičky.

A teda pekné modely, oba si pamätám a aj viem, ako smrdela loptička pri rezaní pílkou na železo...
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Príspevokod užívateľa sony » 15 Mar 2022 12:27

parádna prácička, radosť zaspomínať
tiež som v dávnej minulosti tieto kúsky zlepil.
A ako chalani píšu odór, ktorý vzniká pri pílení pingpongovej loptičky je nazabudnuteľný :haha:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prognoz 1 a Venera 1 / Zenit / 1:28

Príspevokod užívateľa Zax » 15 Mar 2022 17:00

Ďakujem, ja som hlavne rád, že som sa k tomu konečne dostal a dokončil to...loptičku som nakoniec rozrezal skalpelom, takže som bol ušetrený od známeho óderu :bad smile: Teraz sa snáď dám trochu zdravotne do poriadku a pomaly strihnem do niečoho ďalšieho :wink:

Návrat na "Ladislav Badalec – 75 rokov"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný