BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 20 Okt 2021 13:29

A ešte tu mám pár zabudnutých fotiek z pokusného zostavovania jednotlivých častí.
Tejto fázy stavby som sa celkom bál, a tak nejak som riešenie odkladal na neurčito.
Z predchádzajúcich reportov som vedel, že toto nie je moc dobre na modeli doriešené.
Nakoniec to až také strašné asi nebude.

Report
Na začiatok - konečne sa mi podarilo obaliť a dokončiť kurenisko. Vyzerá to ako jednoduchý diel, ale o to viac som sa s ním natrápil.


Takže, máme v podstate 4 hlavné časti. podvozok, kabínu, kurenisko a tú dlhú rúru, nazvime ju kotol. A treba to nejak dať dokopy.
Osadenie kabíny na podvozok je jasné, tam sa moc vymýšľať nedá pretože podpery na kabínu tvoria zároveň aj konštrukciu schodiska - tu moc priestoru na ladenie nie je. Kabína musí ísť na podvozok tak, ako to vychádza.


Nahádžeme zvyšné diely nasucho k sebe a vidíme, že je to bieda. Teda že to vôbec nepasuje.
Jednak je kurenisko dobrých 6mm nad hranou podlahy v kabíne, z čoho následne vyplýva že predná strana kabíny v ktorej je otvor na kurenisko je tiež odsadená od kabíny 6mm vyššie,
ale hlavne teda kotol ktorý má byť rovnobežne s podvozkom sa dosť výrazne nakláňa dopredu.


Našťastie riešenie je pomerne jednoduché - stačí znížiť výšku podpier, ktoré určujú odsadenie kureniska, ja ešte tie podpery nemám nalepené na ráme, tak nejak som počítal s tým, že s nimi bude asi potrebné pracovať.
Na prvej fotke je vidieť jedna z tých podpier - zatiaľ som ju neskracoval, iba som ju tam osadil šikmo... :


Takže tak, pravdu povediac celkom sa mi uľavilo, toto bol dlho očakávaný krok a som rád že to ako tak pasuje. Ešte musím prerobiť prednú časť kabíny ( respektíve vyrobiť novú) pretože otvor na kurenisko je o dosť väčší, boli by tam moc veľké fugy.

Ešte sa vrátim k tomu Priechodnému prierezu, ktorý som hľadal.
Prechodový prierez je obrys pre stavby a zariadenia trate, ktoré môžu byť umiestnené len z vonkajšej strany tohto obrysu. Je to obrys obrazca v rovine kolmej k osi koľaje s vymedzením najmenších vzdialeností vo vnútri ležiacich stavieb, zariadení a predmetov od osi koľaje tak, aby vo voľnom priereze vozidlá prešli bezpečne.

Nakoniec som ho našiel v hlbinách internetu. Toto je obrázok priechodného prierezu pre trať s rozchodom 1435mm pre trať s polomerom oblúka väčším ako 4000m:


Platia rozmery v ľavej polovici obrázka, tie v pravo sú pre koľaje v staniciach.
Takže teda minimálna vzdialenosť pre umiestňovanie čohokoľvek do koľajiska je 2200mm od osi koľaje ( stĺpy, návesti a podobne).
2500 mm je tuším pre ostatné stavby ( sem patria aj rampy a rôzne iné búdy a stavby).
Aby to nebolo také jednoduché, tak priechodzné prierezy sa viackrát časom menili. Ja by som to zase až tak ale nehrotil.

Po prepočte do mierky 1:25 je to teda 88mm, resp 100mm od osi koľajiska.
Ja mám rampy aj predzvesť vo vzdialenosti 90mm, takže predzvesť je OK, ale rampy sú naozaj bližšie, ako by mali byť. Nechcel som ich dávať tak blízko k okraju podložky, ale asi ich teda ešte tak centimeter vysuniem ďalej od trati.

Toto si píšem iba ako poznámku pod čiaru, k tomu sa dostaneme neskôr :wink:
Najmenšia výška h je bez ohľadu na dĺžku tunela: - na neelektrizovaných tratiach 4580 mm.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 20 Okt 2021 14:06

V poslednej dobe si sa do modelu docela pustil, to sa mi páči, len tak ďalej! :big smile:
Tento model bude po dokončení majstrovské dielo.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA


Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 232
Meno: Švo

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Svo » 20 Okt 2021 18:07

Priechodzný prierez sa odborne volá gabarit :big smile:
To len aby Ti Jožkin nevynadal... .. teda ak sa nemýlim ja :haha:
Inak super práca, teším sa na progres, vzniká tu ďalšie pekné dielo.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
Marcin Jakubiec | 49
Príspevky: 177
Meno: Viking_BB
Bydlisko: Rychvald; CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Marcin Jakubiec » 06 Nov 2021 17:29

Paradaaaa! Drevena podlaha mi sa velmi paci!
S pozdravom z Českej republiky :)
Hrdý majiteľ kartonowakolej.pl
Hrdý účastník Bielska Strefa Modelarska

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 30 Nov 2021 22:58

Chlapi, ďakujem za povzbudivé slová.
Pravdupovediac, ide to čím ďalej tým ťažšie.
Čo chytím do ruky to nepasuje, a v tejto fáze by bolo určite rozumnejšie to celé prekresiť prípadne hodiť do krbu.

Väčšinu času som venoval podložke, pretože ma to baví, ide to rýchlo a výsledok je hneď vidieť, a čo s vymyslím, to mám.
Lenže tak nejak chápem aj to, že mať podložku je fasa, ale bolo by dobré na ňu aj niečo postaviť...

Report
Takže podložka:
Koľajnice aj držiaky som mal od Ivanta, odlievané. Ale chýbalo mi 20 držiakov, tak som si ich musel vyrobiť z papiera. Na fotke s podložkami je jedna v strede plastová ( tá do žlta), ostatné sú papierové.
Potom už klasika, prilepenie koľajníc, nástrek čiernou, doplnenie koľajovej spojky, a nakoniec hrdza ( krieda).
Zrejme to ešte celé zašpiním, ale to až keď nasadím trávu.







Toľko zatiaľ k podložke, ešte tomu chýba tráva a nejaké kríčky.
Zajtra idem sklenárovi pre sklá, tak som zvedavý ako to nakoniec bude vyzerať, nechcel som sadiť trávu kým to nebudem môcť zakryť sklom.

Potom teda oddýchnutý zoberiem do ruky lokomotívu, že kúsok posuniem stavbu, priložím k sebe tender a loko a vidím, že zase raz Modelik nesklamal.
Výškový rozdiel otvoru v kabíne a falcu na tendri je 6mm. Keby som fajčil tak si zapálim dve, ale radšej som šiel von behať.
Celkovo mám tento rok nabehaných dosť veľa kilometrov, a väčšine z nich vďačím tomuto modelu.

Takže tých 6mm budem riešiť neskôr. Na "neskôr" mám odložená aj to, ako zoškriabať z tendra farbu a streknúť to ešte raz, aby sa to aspoň trošku dalo zjednotiť s lokomotívou.



Ale aby som to tu iba nehejtoval, porobil som nejaké tie hejbátka a šúpatka. Niečo treba skrátiť, niečo predĺžiť, Ale v podstate to nakoniec pasuje.
Ešte budem riešiť kĺby, všade by mali ísť ešte krycie podložky.
Trošku ma hnevá to, že mi to farebne neladí, neviem trafiť tú pôvodnú farbu a patinu, ktorou som robil podvozok a kolesá.
Už som si zohnal aj originál Pactry farby ,ale zjavne sa u nich po tých 11tich rokoch receptúra zmenila.
Tak tú farebnosť ešte budem ladiť, Premýšľal som že to celé prestriekam, ale to už sa nezdá vzhľadom na tú členitosť ako dobrý nápad.



A pomaly podla výkresov tvorím mazací lis, ten ako som už spomínal vo vystrihovačke chýba úplne.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Dec 2021 00:16

Fito napísal:Celkovo mám tento rok nabehaných dosť veľa kilometrov, a väčšine z nich vďačím tomuto modelu.

:haha: :haha: Zvykli hovoriť, že športom k trvalej invalidite. Tak ty môžeš hovoriť aj to, že Modelikom k pravidelnému športovaniu :)

Fito napísal:Na "neskôr" mám odložená aj to, ako zoškriabať z tendra farbu a streknúť to ešte raz, aby sa to aspoň trošku dalo zjednotiť s lokomotívou.

Fúú, toto znie dosť hardcore. Nebolo by možno rozumnejšie zlepiť nadstavbu tendra nanovo? Či sa to nedá odoperovať z podvozku?

Fito napísal:Trošku ma hnevá to, že mi to farebne neladí, neviem trafiť tú pôvodnú farbu a patinu, ktorou som robil podvozok a kolesá.
Už som si zohnal aj originál Pactry farby ,ale zjavne sa u nich po tých 11tich rokoch receptúra zmenila.

Myslíš, že to bude taký výrazný rozdiel? Ak vrch loko a tendra budú jednotné, podľa mňa nejaký ten odtieň sa už stratí na podvozku.
Prípadne by sa nedali streknúť nejakým filtrom (či ako volajú tie polo-priehľadné vrstvy) na zjednotenie?

Vydrž, veď si už v cieľovej rovine! :wink:

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa developer10 » 01 Dec 2021 08:48

Uff Fito, Ty to dáš, verím v Tvoje schopnosti, tak ma nesklam :P Ide zima, ťažko sa bude behať...

Ale teraz vážne, totok netrebe vzdávať, veď už vidíš kočky v krojoch s cieľovou páskou a niet tomu čo vytknúť. Čo sa týka riešenia, to odomňa nečakaj, ja som tu len sledujúci a povzbudzujúci, ale čo hovorí Ičo dáva celkom zmysel. Aj Tvoje frky, že mám skúsiť Poliaka, tak už to chápem a beriem Ťa za slovo. Sme v tom s Tebou, ty to dáš! Trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Dec 2021 12:48

Fito napísal:Takže tých 6mm budem riešiť neskôr. Na "neskôr" mám odložená aj to, ako zoškriabať z tendra farbu a streknúť to ešte raz, aby sa to aspoň trošku dalo zjednotiť s lokomotívou.


Ja by som v tomto prípade z toho až takú vedu nerobil. Celý tender by som jemným brúsnym papierom, ideálne brúsnou hubkou, prebrúsil a následne strekol surfom, prípadne ešte raz prebrúsil a znovu strekol surfacerom.
Až na záver by som už dával farbu ako na lokomotíve.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
klint | --
Príspevky: 445

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa klint » 01 Dec 2021 19:50

NO no kolego też widać moc, w wykonaniu tego modelu.

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní